Uçak Bileti İptali Nasıl Yapılır, İade Nasıl Alınır?


Uçak bileti satın aldınız fakat işleriniz ya da farklı bir sebepten dolayı iptal ettirmek istiyorsunuz. Peki uçak bileti iptali nasıl yapılır? İptal durumunda paranızın geri alabilir misiniz? Ne kadarını geri alabilirsiniz gibi sorularınıza ayrıntılı olarak bu başlık altında firma firma uçuş iptal kurallarını inceleyerek cevap bulmaya çalışacağız.

Bu yazıda aşağıdaki konuları bulabilirsiniz. Aşağıdaki linklere tıklayarak direk ulaşabilirsiniz.

 

 

Bu Konular da İlginizi Çekebilir.

Pegasus Uçak Bileti İptali

Pegasus hava yolları bilet iptal kuralları konusunda diğer firmalara göre oldukça katıdır.. Dolayısı ile Pegasus hava yollarından uçak bileti satın alırken bilet iptal durumunda haklarınızı ve alacağınız iptal ücret tutarını iyi bilmeli ve seyahat planlamanızı buna göre yapmanız gerekmektedir. Öncelikle Pegasus hava yollarında bilet iptal işleminden iade almak istiyorsanız uçuşunuza 2 saatten daha fazla bir süre olması gerekmektedir. Çünkü uçuşa 2 saatten daha az süre olan biletlere no – show uygulanmaktadır. Yani uçak biletiniz geçerliliğini yitirerek yanmaktadır. Bu gibi durumda ancak sadece hava limanı ücreti iade alabilirsiniz. Uçuşunuzla ilgili kurallara göz atmak için Pegasus Yolcu Taşıma Kuralları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Şimdi detaylı olarak bilet iptal durumlarında Pegasus hava yollarının biletiniz üzerinden ne kadar ceza uygulayacağını inceleyelim.

Pegasus İç hat ve KKTC Uçak Bileti İptal Kuralları

Uçuşunuza 12 saatten daha fazla zaman var ise bilet sınıfınız promosyon olan 1/G/P ise Ücret iadesi alamazsınız. Fakat biletiniz promosyon değil ise biletinize 75 TL ceza ve hizmet bedeli kesintisi uygulanarak kalan bilet bedeliniz geri iade edilmektedir.

Uçuşuna 2 ile 12 saat arasında bir süre var ise biletinizin promosyon olup olmadığına bakılmaksızın uçak biletiniz ile ilgili iade alamaz fakat uçuş gerçekleştirilmediği için hava limanı verginizi iade alabilirsiniz.

Bağlantılı olan uçuşlarda ise kurallar biraz daha farklı uçuşunuza 72 saatten daha fazla süre varsa uçuş ücretinden %30 kesinti yapılır. 72 – 24 saat arasında bir zaman var ise uçuş ücretinin %50 lik tutarı kesinti yapılırken, 24 saatten az vakit kalan biletleriniz de ise uçuş ücretini iade alamıyorsunuz.

Fakat bu oranlara hava limanı ve hizmet bedeli hariç tutar üzerinden hesaplandığını lütfen unutmayınız. Pegasus bilet iptal işleminizi gerçekleştirmek için Flypgs.com internet sitesindeki flypgs.com/bilet işlemlerim linkinden online olarak yapabilir ya da 0850 228 12 12 nolu çağrı merkezi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Pegasus Dış Hat Uçak Bileti İptal Kuralları

Pegasus hava yolları dış hat bilet iptali detaylı olarak inceleyeceğimiz kurallar çerçevesinde gerçekleşmektedir. 72 Saat ve daha fazla vakit olan uçuşlarınızda Promosyon sınıfı olan G/P/U/T/Z/V sınıflarında uçuş ücretleri iade yapılmamakta, promosyon olmayan sınıflarda ise 65 Euro ceza bedeli tahsil edilmektedir. Uçuşuna 72 ile 6 saat arasında bir süre olduğunda ise promosyon sınıflarda yine iade alamazken, promosyon olmayan sınıflarda ise 85 Euro ceza bedeli tahsil edilmektedir. Uçuşuna 6 saatten az olan biletleriniz de ise promosyon ve ekonomi sınıflarının hiç birinde ücret iadesi yapılmamaktadır.

Türk Hava Yolları Uçak Bileti İptali

Türk hava yolları uçak bileti iptali kuralları diğer hava yollarına göre daha hafiftir. Uçuşunuza 12 saatten az bir süre kaldıysa ve biletiniz promosyon değilse genellikle iade almanız mümkün olabilmektedir. Yazımızın devamında THY bilet iptali ile ilgili iç hat ve dış hat uçuşlarına göre iptal kurallarına göz atabilirsiniz.

Türk Hava Yolları İç Hat Uçak Bileti İptal Kuralları

Tıpki diğer firmalarda olduğu gibi Türk Hava Yollarında’da promosyon bilet almanın en kötü yanı bilet iptali esnasında iade alınamamasıdır.  Economy Esnek sınıfında bilet iptal kuralları ise ; Biletleme ve servis ücreti hiç bir koşulda iade edilmemektedir bu tutar yaklaşık 15 TL gibi bir tutara denk gelmektedir. Ayrıca uçak bileti iptalinden kaynaklı iade alabilmek için uçuşunuza 1 saatten fazla vakit olması gerekmektedir aksi halde hava limanı vergisi dışında herhangi bir uçuş ücreti iadesi alamazsınız.

Uçuşuna 1 ile 12 saat arasında bir zaman var ise vergi ve biletleme ücreti hariç kısımdan %40 lık bir ceza uygulanır, uçuşuna 12 saatten daha fazla vakit olması durumunda ise %20 oranında cezai kesintiye maruz kalırsınız. Bilet sınıfları içerisinde Economy Esnek sınıfında yer almasına rağmen yüksek fiyatlı olmasından dolayı B sınıfı uçak biletler için Business Class kuralları uygulanmaktadır. Aktarmalı iç hat uçuşlar içinde aynı kurallar geçerli olacaktır.

THY business iç hat uçuşlarınızda ise 1 saatten az kalan uçuşlar için iade uygulanmamakta, 1-12 saat arasında süre bulunan uçuşlarınızda %30 kesinti yapılmakta, 12 saattan daha fazla süre olan uçuşlarda ise %10 luk bir kesinti uygulanmaktadır. Kesintiler uçuş ücreti üzerinden kesilmekte ve hizmet bedeli iadesi mümkün değildir.

Türk Hava Yolları Dış Hat Uçak Bileti İptal Kuralları

Thy dış hat uçak bileti iadesi durumunda tıpkı iç hatlarda olduğu gibi promosyon sınıflarında uçuş ücretleri iadesi almak mümkün olmazken sadece vergi bedelleri ile ilgili iadeleri alabilirsiniz. İç hatlarda Promosyon, Economy ve Business class sınıfları bulunmaktayken dış hatlarda 6 adet sınıf bulunmaktadır. Economy Kısıtlı sınıfında belli bir kesinti ile uçuştan önce değişiklik yapılabilirken Economy Esnek sınıfında uçuştan önce kesinti uygulanmaksızın uçuş iptalinizi yapabilirsiniz. Aynı kurallar Business içinde geçerlidir Business Promosyonda iade alamazken Business kısıtlı sınıfında belli bir kesinti uygulanır Business Esnek te ise kesintisiz olarak iade alabilirsiniz.  Thy biletinizi iptal etmek için
Thy Web Sayfası üzerinden ya da 444 0 849 nolu Çağrı merkezi numarasından işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Bilet ücret iadesi nasıl alınır ?

Uçak bileti iptali sonrasında yukarıdaki belirttiğimiz kurallar çerçevesinde uçak biletinizi satın aldığınız kredi kartına iade işlemi yaklaşık 3 ile 5 iş günü içerisinde yapılacaktır. Eğer biletinizi nakit olarak seyahat acentesinden aldıysanız ilgili iade acenteye yapılacaktır. Bu durumda sizde acenteye ne şekilde ödeme yaptıysanız acentenin de size aynı şekilde iadeyi gerçekleştirmesi gerekmektedir. Ayrıca dilerseniz iadelerinizi hava yolu firmalarının hava limanı ofislerinden de alabilirsiniz.

Uçak bileti değişikliği sayfamızı ziyaret ederek bilet değişiklik kurallarına da göz atabilirsiniz.

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir