Thy, Pegasus Uçak Bileti Faturası Nasıl Alınır, Gider Gösterilir mi ?


Bir çok kurumsal firma 24 saat rahatça bir telefonla hemen uçak biletini satın almak ve sorunsuz olarak faturasını alarak uçak bileti harcamalarını gider kalemi olarak vergi indiriminden faydalanmak ister. Kurumsal bir firmaysanız ve uçak bileti satın alma işleri sizin için yük oluyorsa bizi arayabilirsiniz size özel atayacağımız kurumsal müşteri temsilciniz ile biletlemenizi hızlı bir şekilde yapılır ve düzenli olarak haftalık yada aylık olarak elektronik uçak bileti faturası düzenleyerek mailinize iletilir. Kurumsal yetkilimiz Habip beye 0544 464 37 84 nolu numaradan ulaşarak bilet alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Peki uçak biletleri nasıl faturalandırılır? Gider göstermek için hangi kurallara uymak gerekir bu konuları yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.Uçak Bileti Faturası Nasıl Alınır?

Günümüzde pek çok şirket, şirket içi ihtiyaçlar doğrultusunda uçak bileti satın almaktadır. Satın alınan uçak biletlerini şirket gideri olarak göstermek oldukça önemlidir. Çünkü, uçak biletine yapılan harcamalar, büyük miktarlardan oluşmaktadır. Uçak biletleri, 334 no’lu G.T gereğince fatura yerine geçebilmektedir.

Uçak biletlerinin faturalandırılması için yapılması gereken şey, biletin kesildiği süreçte firmanın vergi dairesi ve vergi numarasının belirtilmesidir. Bu sayede, faturalandırma işlemi gerçekleştirilebilir. Acenteden alınan uçak biletleri, mutlaka firma kaşesini içermelidir ve orijinal kopyası alınmalıdır. Ticari hayatta sıklıkla rastlanan belgeler genellikle faturalardır.

Thy Fatura Nasıl Alınır

Pegasus Fatura Nasıl Alınır

Bu Konular da İlginizi Çekebilir.

İşletme sahipleri ve firmalar, işletme faaliyetleri ile ilgili olan tüm harcamaları gider olarak gösterebilmektedir. Tiyatro giriş biletleri, otobüs biletleri, uçak biletleri, maç biletleri vb. harcalamalar gider olarak yazılabilmektedir. Bu sebeple, şirket işleri için yapılmış olan uçak bileti masrafları da gider gösterilebilmekte ve vergi indirimine konu edilebilmektedir.
Uçak biletlerinin muhasebeleştirilmesi, biletin iç hatlar ya da dış hatlara aitliği durumuna bakılarak yapılmaktadır. Dış hatlarda gerçekleşecek olan yolculuklarda yurt dışı bilet muhasebeleştirilmesi yapılmaktadır. Yurt dışı uçak biletleri, KDV ödemesinden muaf tutulmaktadır.

Bu sebeple, bu biletler aracılığı ile vergi indirimi almak mümkün değildir. Ancak, gider gösterilebilmektedir. Yurt içi uçak biletlerinde ise fiyat dağılımlarına göre KDV alınmaktadır. Örneğin; uçuş servis bedeli ve yakıt harcı ücretinin %18’i kadar KDV alınmaktadır. Bu sebeple, yurt içi uçak biletlerinde vergi indirimi almak ve biletleri gider göstermek mümkündür. Ancak bilinmelidir ki, yalnızca şirketle ilişkili kişilerin adına alınmış uçak biletleri gider olarak gösterilebilmektedir.Şirket sahiplerinin, ortaklarının ya da çalışanlarının ailelerine ait olan seyahat biletleri, gider olarak gösterilememektedir. Bu gibi durumlarda sorun yaşanmaması için, bilet faturalarının şirketler adına kesilmesi doğru olacaktır.
Ülkemizin vergilendirme mevzuatında, faaliyet vermekte olan şirketlerin elde etmekte oldukları gelirleri ve giderleri belgelemeleri şarttır. Şirket adına yapılmış olan harcamaların faturalandırılması, buna ek olarak da yardımcı belgelerden yararlanılması gerekmektedir. Yardımcı belgelere; gider pusulası, giriş bileti, yolcu taşıma bileti, perakende satış fişi vb. belgeler örnek verilebilir. İşle ilgili olan tüm seyahat ve konaklamalar, gider masrafı olarak yazılabilmekte ve KDV indirimine konu edilebilmektedir.

Maliyenin şirketlere zorunlu tuttuğu bu belgeleme işlemi, özellikle iş giderlerinin hesaplanarak vergi indirimi alınması konusunda oldukça önemlidir. Peki, uçak bileti faturası nasıl alınır?

Elektronik ortamda düzenlenen yolcu biletleri, faturalandırılabilmek için yolcular ile ilgili bazı bilgileri içermelidir.

  • Bileti düzenleyenin adı ve soyadı, adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve vergi numarası
  • Yolcunun adı ve soyadı, vergi dairesi ve kimlik numarası, T.C. kimlik numarası
  • Biletin düzenlenme tarihi
  • Kod numarası ve sıra numarası
  • Bilet Tutarı

Hava yolu şirketleri ve turizm acenteleri, yukarıda belirtilmiş olan bilgileri kaşe ve imza ile onaylayarak biletleri düzenleyebilmektedir. Ardından da uçak biletinin faturalandırılması gerçekleşecektir. Faturalandırılan uçak biletleri, şirketlerin muhasebe departmanlarınca işlenerek gider olarak yazılmaktadır. İş seyahatlerinde yapılan masrafların faturaları, firmalar yerine genellikle seyahat eden personelin ya da yöneticinin adına düzenlenmektedir.

Bu gibi durumlarda sorun yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Alınan elektronik uçak biletlerinin şirketler tarafından gider olarak gösterilebilmesi için, biletin alındığı esnada yolcu bilgilerinin kaydedilmesi gerekmektedir. Bilet tutarı, yolculuk yapmakta olan kişinin adı ve soyadı, vergi dairesi, T.C. kimlik numarası gibi bilgileri belirtilmelidir. Ayrıca, seyahat edilecek olan uçuş firmaların yetkilileri ile biletin gider olarak gösterilip gösterilemeyeceği konusu görüşülmelidir. Olumlu cevap alındığı durumlarda yolcu bilgilerine ek olarak vergi mükellef bilgileri de verilmelidir.Eğer yolculuk yapan kişi doktor, avukat gibi bir kişi mükellefi ise kendi bilgilerini vermesi yeterli olacaktır. Buna ek olarak herhangi başka bir bilgi vermeye gerek olmayacaktır. Maliyenin çıkarmış olduğu tebliğler ve açıklamalarda, elektronik ortamda alınmış olan biletlerin gider olarak yazılması şartlarının yukarıda belirtilen unsurlar olduğu açıklanmıştır.

Uçak biletlerinin faturalandırılması ve gider gösterilmesi konusunu özetlemek gerekirse;

  • Uçak biletleri, diğer tüm biletler gibi fatura yerine geçebilen belgelerdir. Bu sebeple, faturalandırılmadan da gider olarak yazılabilmektedir.
  • Uçak biletleri, şirket çalışanlarına ya da şirketle ilişkili kişilere ait ise gider yazılmasında bir sakınca olmaz. Ancak, bu gibi durumlarda fatura alınması doğru olur.
  • Uçak biletlerinin gider olarak gösterilebilmesi için faturanın şirket adına kesilmesi ve açıklamalarda yolculuk yapan kişinin bilgileri ve uçuş güzergahının belirtilmesi gereklidir.

Bu hususları dikkatli bir şekilde yerine getiren şirketler, yaptıkları harcamaların pek çoğunu gider olarak gösterebilirler.

Uçak bileti satın alırken gerekli olan adımların dikkatlice takip edilmesi sonucunda uçak biletlerinin faturalandırılması ve gider gösterilmesi konusunda herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Hava yolu şirketleri, bu konularda firmalar ile iş birliği yapmakta ve büyük ölçüde onlara yardımcı olmaktadır. Şirketler, düzenli olarak çalıştıkları hava yolu şirketleri ile yapacakları anlaşmalar sayesinde bu süreci sağlıklı bir şekilde yönetebileceklerdir.

 

 

 

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir