Uçakta cenaze taşınması


Uçakla cenaze taşınması, havayolu ulaşımının gelişmesi ile birlikte olanaklı hale gelen ve insanların sürekli tercih ettiği yollardan biridir. Özellikle cenazelerin uzun mesafelere taşınması gerekli olduğunda uçakla cenaze taşıma işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler beraberinde bazı kurallar doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Kişiler izinsiz bir şekilde uçakla cenaze taşıyamaz.

Cenaze Taşım İşlemleri İçin (0850) 500 0 777

Bununla birlikte cenaze taşımacılığı uçak ile yapıldığından dolayı hava yolu şirketlerinin bu alanda koyduğu kurallar da bir hayli önem taşır. Uçakla cenaze taşımacılığının birden fazla avantajı olması insanları ulaşım alanında uçakla cenaze taşımacılığı seçeneğini değerlendirmeye yönlendirmekte.

Uçakla cenaze taşıma rezervasyonu için Uçak Bileti İletişim sayfasındaki numaraları hemen arayabilirsiniz.

Uçakla cenaze taşımak için uyulması gereken bir takım kurallar bulunur. Bu kurallardan bazıları havayolu şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. Her havayolu şirketinin kendi kurallarının olması beraberinde havayolu özelinde uçakla cenaze taşımacılığı işlemlerinin araştırılmasına neden olmaktadır.

Uçakla cenaze taşımacılığı kuralları, havayolu şirketlerinin uçakla cenaze taşıma için koyduğu politikalar, uçakla cenaze taşımacılığı ücreti ve benzeri merak edilen soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bu sayfada aşağıdaki konularda detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yurtiçi Uçuşlarda Cenaze Taşınması Nedir ve Neler Gereklidir?

Yurtiçi uçuş ile cenaze taşımacılığı, cenaze taşınmasının daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmesini olanaklı hale getiren bir hizmettir. Bu hizmeti gerekli kılan birçok neden bulunuyor. Kimi zaman cenaze yakınlarının dini inançları, kimi zaman da cenazenin hızlı bir şekilde gömüleceği alana ulaştırılması gibi amaçlar insanları en hızlı ulaşım yolu olan yurtiçi uçuş ile cenaze taşımacılığı yoluna yönlendirebilmektedir.

Uçakla cenaze taşımacılığının dikkat dâhilinde bulundurulması gereken birçok kuralı vardır. Temelde havayolu şirketlerine göre değişiklik gösterse de kuralların genel sınırları bulunuyor. Uçakla cenaze taşımacılığı işlemlerini gerekli kılan birçok husus bulunuyor. Cenazenin varış noktasına ulaşması için en hızlı seçenek havayolu ulaşımıdır. Havayolu ulaşımı beraberinde cenazelerin hızlı bir şekilde ulaşmasının yanı sıra güvenli bir şekilde ulaşmasını da olanaklı kılar.

Dünyanın en güvenli ulaşım yolu olarak bilinen havayolu ulaşımı ile hem hızlı hem güvenli bir yolculuk süreci gerçekleştirilebilir. Karayolları ya da deniz yolu ile sağlanan cenaze ulaşımlarında onlarca sorun meydana gelebilir. Havayolu ulaşımı ise cenaze taşınması alanında sorun yaşanma ihtimali en düşük olan yollardan biridir. Bunun temel nedenleri arasında havayolu şirketlerinin cenaze taşımacılığı için koyduğu sıkı kural ve önlemler bulunuyor.

Türk Hava Yolları Cenaze Taşıma Rezervasyonu için Gerekli Belgeler

THY Cenaze Taşıma Rezervasyonu için THY İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

thy cenaze taşıma

THY cenaze taşıma ve uçakla cenaze nakli işlemleri sürekli olarak gerçekleştirilen işlemlerden biridir. Türk Hava Yolları ile cenaze taşımacılığı hizmeti almak için ise uygulanması gereken bazı prosedürler ve hava yollarına sunulması gereken evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar ise aşağıdaki gibidir;

 • Ölüm belgesi,
 • Defin raporu,
 • Refakatçi bilgileri,
 • Konsolosluk raporu (nakil işlemi yurt dışına yapılacaksa).

Yukarıda yer alan evrakların yanı sıra havayolu şirketleri tarafından cenaze ve refakatçi hakkında ekstra bilgiler de istenebilmektedir. Cenaze taşımacılığı işlemleri diğer tüm havayolu şirketleri için olduğu gibi Türk Hava Yolları tarafından da oldukça önem verilen hizmetlerden biri olarak biliniyor.

 • Cenaze nakil işlemi için uçuştan en az 2 saat önce havalimanında cenaze ile birlikte bulunulmalıdır.
 • Cenazenin içinde bulunduğu tabut hava almayacak şekilde tasarlanmış olmalı ve kapağı da sabit olmalıdır.

Cenaze taşıma işlemleri kül halindeki cenazeler için de mümkündür. Türk Hava Yolları kül halindeki cenazeleri de taşınmasına olanak tanımaktadır.

 • Cenaze nakil işlemleri yurt dışına yapılacaksa tabutun dış kısmı folyo veya kanvas malzeme ile sarılmış olan metal çinko ya da kurşun ile kaplanmalıdır. Bu işlemler gerçekleştirilmediği takdirde uçuş yapılamaz.
 • Türk Hava Yolları tarafından konulan sıkı tedbirlerden biri de tabutun kaplanması işlemidir.

Pegasus Cenaze Taşıma Rezervasyonu için Gerekli Belgeler

Pegasus Cenaze Taşıma Rezervasyonu için Pegasus İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

pegasus uçak bileti

Pegasus cenaze taşınması, rezervasyon işlemleri ve nakil için gerekli belgeler için aşağıda yer alan listemizi inceleyebilirsiniz. Pegasus ile cenaze taşınması işlemlerini gerçekleştirmek için öncelikli olarak gerekli evraklar;

 • Cenazenin ölüm belgesi,
 • Cenazeye ait defin raporu,
 • Cenaze ile birlikte uçuş yapacak refakatçi yolcunun kimlik fotokopisi,
 • Nakil yurtdışına yapılacak ise cenazenin ölüm raporu ve konsolosluk tarafından verilmiş olan rapor Pegasus cenaze taşıma işlemlerini gerçekleştirmeniz için gerekli olan evraklardır.

Pegasus Hava Yolları ile cenaze taşıma fiyatları kişinin yaş grubuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Cenaze 12 yaşından küçük ise daha uygun fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Güncel fiyat politikaları için müşteri temsilcileri ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Pegasus cenaze taşımacılığı işlemlerini gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar da bulunmakta. Bu hususlar havayolları tarafından sunulan kuralları kapsar.

 • Cenaze uçuşun yapılacağı zamandan en az 2 saat önce hava alanında olmalıdır. Böylece gerekli işlemler gerçekleştirilebilir.
 • Cenazenin uçağa alınabilmesi için kapağı sabit olan ve sert tahtadan yapılmış olan bir tabut ile getirilmiş olması gerekir. Bu işlem yurt dışı uçuşlarda farklılık gösterebilir. Eğer cenaze yurtdışı varış noktasına sahipse tabutun dış kısmı folyo ya da kanvas malzeme kumaş ile sarılmış olan metal çinko ya da kurşun malzeme ile kaplanmalıdır

Cenaze kül halinde sevk edilecek ise bu işlemi Pegasus ile gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Pegasus kül halinde cenaze sevki yapmamaktadır. Bununla birlikte bulaşıcı bir hastalığa sahip olan cenazeler de Pegasus tarafından kabul edilmemektedir. Bu hastalığın standartları sağlıyor olması havayolları için bir şeyi değiştirmez. Pegasus bu tarz konularda sıkı kurallara sahip bir havayolu şirketidir.

Anadolu Jet Cenaze Taşıma Rezervasyonu

Anadolujet cenaze taşınması

Anadolu Jet Cenaze Taşıma Rezervasyonu için Anadolu Jet İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Anadolu Jet ile cenaze taşıma hizmetleri beraberinde rezervasyon işlemleri ve gerekli belgelerin sağlanması ile mümkün hale gelmektedir. Birçok havayolu şirketinde olduğu gibi Anadolu Jet için de cenaze taşımacılığı işlemleri belli kurallar dâhilinde yürütülmektedir.

Anadolu Jet Cenaze Taşınması için Gerekli Belgeler

Anadolu Jet ile cenaze taşımacılığı işlemleri yaptırmak için aşağıdaki evraklara sahip olmanız gerekir;

 • Ölüm belgesi,
 • Defin raporu,
 • Refakatçinin kimlik bilgileri,
 • Uçuş yurt dışına yapılacak ise konsolosluk raporu da yukarıda yer alan belgelere ek olarak hazırlanmalıdır.

Anadolu Jet ile cenaze taşıma yapmak için yine hava yolu şirketi tarafından sunulan diğer prosedürleri uygulamanız gerekir.

Yurtdışı Uçuşlarda Cenaze Taşımak

Yurtdışı uçuş ile cenaze taşımak, kişilerin yaşamlarını yitirdikleri bölgeden evlerine ulaşmaları için sağlanan bir hizmettir. Özellikle cenaze naklinin yurt dışına yapılması gerektiğinde en kolay yol havayolu ulaşımı olarak bilinir. Havayolu ulaşımı ile birçok ülke sınırından geçerken sorun yaşamadan hızlı, güvenli ve sağlıklı bir şekilde cenazenin varış noktasına ulaştırılması mümkün hale gelir. Yurtdışı uçuş ile cenaze taşınması için gerekenler ise havayolu şirketinin kurallarına göre değişiklik göstermektedir.

Her bir cenaze taşımacılığı işlemi hava yolu şirketleri tarafından ekstra özenle gerçekleştirilir. Bu nedenle de cenaze taşımacılığı söz konusu olduğunda var olan sıkı kural ve önlemler göz önünde bulundurularak işlem yapılmalıdır.

Yurtdışı uçuş ile cenaze taşınması hakkında gerekli evraklar havayolu şirketleri özelinde değişmek ile birlikte yukarıda yer alan bilgilerde Türk Hava Yolları, Pegasus ve Anadolu Jet havayolu şirketleri için gerekli işlemlerin neler olduğunu açıkladık. Yukarıda yer alan kurallar havayolu şirketleri özelinde oluşturulmaktadır. Bu nedenle farklı hava yollarının talep ettikleri evrak ve aşamalar birbirinden farklı olabilmektedir.

Özel Uçaklarla Cenaze Nakli ve Verilen Hizmetler

özel jet kiralama

Özel uçaklarla cenaze nakli ve nakil sırasında verilen hizmetler ulaşımın hızlı ve kaliteli bir şekilde geçmesi amacıyla verilmektedir. Cenaze nakli hava yolları ile gerçekleştirilebilen işlemlerden biridir. Hava yolları ile cenaze nakli yaparken tercih edebileceğiniz bir başka yol da özel uçak kiralamadır.

Özel uçak ile cenaze taşıma hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi için özel uçak kiralama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Uçakla Cenaze Taşıma Fiyatları Nedir?

Uçakla cenaze taşıma fiyatları üzerinde etkili olan birçok faktör vardır. Hangi havayolu şirketinin bu hizmeti verdiğinden tutun da taşıma süresine, kalkış ve varış noktasına kadar birçok husus uçakla cenaze taşımacılığı fiyatları üzerinde etkili olmaktadır.

Fiyatlar üzerinde etkili olan birçok husus olması tek bir fiyat şeması çıkarılmasına da olanak vermemektedir. Bu nedenle uçakla cenaze taşıma fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için ilgili havayolu şirketine kalkış ve varış noktası bilgilerini, refakatçi sayısını ve uçuş dönemini bildirerek müşteri temsilcilerinden bilgi alabilirsiniz. Söz konusu ulaşım olduğunda her bir hava yolu şirketinin kendi politikaları bulunmaktadır.

Bu nedenle uçakla cenaze taşınma fiyatları hakkında detaylı bilgi için müşteri temsilcileri ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Uçuşa Cenaze Kabulünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçuşa cenaze kabulünde dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikli olarak uçuşa cenaze kabulü olup olmaması tamamen hava yolu şirketi tarafından sunulan şartların sağlanması ile mümkün olmaktadır. Bununla birlikte cenazenin tabut ile ya da kül halinde götürülmek istenmesi de uçuşa cenaze kabulü ile ilgili önemli bir noktadır.

Bazı havayolu şirketleri kül halinde olan cenazeleri uçuşa kabul etmemektedir. Bu gibi durumlarda sorun yaşamamak ve sağlıklı bir ulaşım süreci gerçekleştirmek için havayolu şirketi tarafından sunulan koşullar tam anlamı ile sağlanmalıdır.

Uçakla Cenaze Taşımasında Bilinmesi Gerekenler

Uçakla cenaze taşımak son zamanlarda popülerleşen ve havayolları tarafından verilen hizmetlerden biridir. Bu hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özellikle hava yolu şirketlerinin cenaze taşımacılığı söz konusu olduğunda bağlı bulundukları birçok kural bulunmaktadır. Havayolu şirketlerinin kuralları genelde birbirinden farklı olsa da temelde belli sınırlar çerçevesinde çizilmiştir.

Uçakta cenaze taşımak için işlemleri için öncelikli olarak rezervasyon yaptırmanız gerekir. Sonrasında havayolu şirketleri tarafından istenen gerekli evrakları hazırlamalı ve hizmet aldığınız havayolu şirketi tarafından uygulanması gereken prosedürleri adım adım takip etmelisiniz. Uçakla cenaze taşımak en hızlı ve konforlu ulaşım yollarından biri olarak biliniyor. Havayolu şirketine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle hizmet politikası ve verilen hizmetler hakkında detaylı bilgi almanızı öneririz.

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir