Uçaklarda ruhsatlı silah taşınması


Havayolu ulaşımını tercih eden birçok yolcunun yolculuk boyunca uyması gereken kurallar bulunmaktadır. Bu kurallardan biri de uçakta ruhsatlı silah taşınması ile alakalıdır. Ruhsatlı silahınızı havayolu ulaşımı boyunca yanınızda taşımanız mümkün. Ancak bunun için uygulamanız gereken bazı prosedürler bulunmakta.

Ruhsatlı silahla uçak seyahati yapmak için bilet alırken ayrıca bir talep oluşturmanız gerekmez. Bununla birlikte ruhsatlı silahların doğrudan kabinde yolcu ile birlikte taşınmasına izin verilmiyor. Bu yazımızda uçakta ruhsatlı silah taşınması hakkında merak edilenler, hava yolu şirketlerinin uçakta ruhsatlı silah taşınmasına ilişkin koyduğu kurallar ve benzeri bazı bilgilere yer vereceğiz.

Uçakta ruhsatlı silah taşıma girişiminde bulunmadan önce mutlaka kurallara uygun hareket edip etmediğinizi kontrol etmelisiniz. Yolcu bölümüne ruhsatlı dahi olsa silah kabul edilmemesinin birden fazla nedeni bulunuyor. Yolcu güvenliği ve sağlıklı bir uçuş gerçekleştirilmesi gibi nedenler ise bunlardan bazılarıdır.

Türk Hava Yolları, Pegasus, Anadolu Jet ve Sun Express havayolu şirketlerinin her birinin uçakta ruhsatlı silah taşınmasına ilişkin koyduğu kural ve esaslar için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bu yazıda aşağıdaki konuları bulabilirsiniz. Aşağıdaki linklere tıklayarak direk ulaşabilirsiniz.

Havayolu Taşımacılığı Kabin Bagajı Güvenlik Kuralları

Havayolu taşımacılığı kapsamında uçakta ruhsatlı silah taşınması kurallar kapsamında olanaklı kabul edilmektedir. Birçok yolcu ruhsatlı silahlarını yanından ayırmak istemez. Bu durum da beraberinde uçak yolculuğundan kaçınılmasına neden olabilir. Yaygın bilinenin aksine ruhsatlı silahlar ile uçak yolculuğu yapmak mümkündür.

Ancak kabin bagajı güvenlik kuralları kapsamında yer alan kurallara uyulması zorunlu tutulmaktadır. Taşıma ruhsatı bulunmayan silahlar uçakta taşınamaz. Ancak bulundurma ruhsatı bulunan ve yeni adres değişikliği talep etmiş olan yolcuların bir seferliğe mahsus olmak üzere yolculuk yapmasına izin verilmektedir. Bunun için silah ile yapılan yolculuğun mutlaka beyan edilen yeni adrese yönelik olması gerekir.

Havayolu taşımacılığı kabin bagajı güvenlik kuralları gereği, yolcular kesinlikle silah ile yolcu kabinine giriş yapamazlar. Bu nedenle silahların kabin bagajında taşınması da mümkün olmamaktadır. Havayolu ulaşımı boyunca silahlarınızı yanınızda taşımak için kayıtlı bagajınızı kullanabilirsiniz. Kayıtlı bagaj içerisinde taşınacak olan ruhsatlı silahın öncesinde işlemlerinin gerçekleştirilerek hazır konumuna getirilmesi gerekir. Birçok havalimanında silah teslim noktaları bulunmaktadır.

Bu noktalara uçuşunuzdan en az 2 saat öncesinde ulaşarak gerekli tutanak tutulması ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Havalimanlarında silah teslim noktaları bulunmadığı durumlarda doğrudan check-in işlemlerinin gerçekleştirildiği kontuarlardan silah teslim işlemlerini yapabilirsiniz. Eğer havalimanında silah teslim kontuarı bulunuyorsa burada işlem gerçekleştirilir.

Teslim işlemi tamamlandıktan sonra yolcuya verilen teslim kartı ve silah teslim tutanağı ile birlikte check-in işlemlerinin yapılacağı bölüme gidilir. Yolcu bu noktada görevli personele teslim tutanağını ve teslim kartını gösterdikten sonra ödeme işlemi gerçekleştirilir. Bazı havayolları silah taşıma işlemi için ek ödeme talep etmezken bazıları talep edebilmektedir. Yazımızın devamında hangi havayolu şirketlerinin ne kadar ücret talep ettiğine dair bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ödeme işlemi tamamlandıktan sonra yolcu bagaj etiketini silah teslim noktasındaki görevliye göstererek son aşamayı da gerçekleştirir.

Türk Hava Yolları ile Ruhsatlı Silah Taşıma

Türk Hava Yolları ile yolculuk yapan yolcuların yolculuk boyunca ruhsatlı silah taşımak için uymaları gereken bazı kurallar bulunuyor. Öncelikli olarak ruhsatlı silah taşıma işlemleri kesinlikle el bagajında gerçekleştirilemez. Ancak ve ancak yolcunun ruhsatlı silah taşıma kurallarını yerine getirmesinden sonra kayıtlı bagajı içerisinde ruhsatlı silahını taşıması olanaklı olmaktadır.

Kabin bagajında -silah boş ve kullanılmaz durumda olsa bile- kesinlikle silah taşınmasına izin verilmemektedir. Bu kural yolcu güvenliği kapsamında esnetilmesi mümkün olmayan kurallardan biridir.

Türk Hava Yolları ile ruhsatlı silah taşıma işlemleri için 30 TL tutarında bir ücret talep edilmektedir. Ancak taşınmak istenen ruhsatlı silahın taşıma ruhsatının bulundurulması şarttır. Sadece bulundurma ruhsatı olan silahların uçakta taşınması için silah sahibinin daha öncesinde emniyetten adres değişikliği talep etmesi gerekir. Bununla birlikte yapılan yolculuğun tek seferliğe mahsus olmak üzere emniyette belirtilen yeni adrese yönelik olması şartı ile bulundurma ruhsatı bulunan silahların taşınması olanaklı hale gelmektedir.

Türk Hava Yolları ruhsatlı silah taşıma konusunda keskin sınırlara sahip kurallar ile faaliyet gösterir. Bu kuralların esnetilmesi ya da belli izinler dâhilinde delinmesi kesinlikle mümkün olmamaktadır.

Havalimanına ulaşım için geldiğinizde silah teslim noktaları ya da check-in işlemlerinin gerçekleştirildiği kontuarlardan silah teslim tutanağı ve teslim kartı alarak yolculuğunuz boyunca kayıtlı bagajınızda silahınızı taşıyabilirsiniz.

Pegasus ile Ruhsatlı Silah Taşıma

Pegasus Hava Yolu ile ruhsatlı silah taşıma kurallar kapsamında mümkün olarak kabul edilmektedir. Ancak taşınmak istenen ruhsatlı silahların mutlaka taşıma ruhsatı bulunmalıdır. Taşıma ruhsatı bulunmadığı durumlarda bulundurma ruhsatı ile tek seferlik emniyetten onay almış olan yeni adrese ulaşım amacı ile silah taşınması mümkün olmaktadır.

Pegasus ile ruhsatlı silah taşıma işlemleri için 20 TL ek ücret talep edilmektedir. Bu ücret ise check-in işlemleri yapılırken ödenir. Silah taşıma ücreti ödemeden önce havaalanına girerken silahınızı silah teslim noktalarına bırakmanız gerekir. Bu sırada silah teslimi yapıldıktan sonra teslim kartı ya da silah teslim tutanağı hazırlanacaktır.

Hazırlanan bu evrakla check-in işlemlerinin gerçekleştirildiği kontuara ulaşmalısınız. Yetkili personele tutanağınızı göstererek ödeme işlemini gerçekleştirmeli ve silahınızı kayıtlı bagajınızda taşınmak üzere silah teslim noktasından almalısınız.

Spor amaçlı kullanılan ve silah niteliği taşıyan başka araçlar için de prosedürler geçerlidir.

Anadolu Jet ile Ruhsatlı Silah Taşıma

Anadolu Jet yolcuların kurallara uyulması koşulu ile ruhsatlı silah taşımalarına izin vermektedir. Taşınmak istenen silahın mutlaka taşıma ruhsatı olması şarttır. Adres değişikliği durumlarında diğer havayollarında da geçerli olan yeni adrese tek seferlik ulaşım kapsamında bulundurma ruhsatı bulunan silahların ulaşımda taşınması olanaklı olmaktadır.

Anadolu Jet ile ruhsatlı silah taşıma işlemlerini sadece kayıtlı bagajınız ile gerçekleştirebilirsiniz. Ruhsatlı silah taşımak için silahınızın uçuş öncesinde gerekli işlemlerden geçmiş olması gerekir. Bununla birlikte taşınmak istenen silahın emniyeti kapalı konumda olmalı ve yanında hiçbir mühimmat bulunmamalıdır.

Silah taşınma işlemleri yolcular için güvenliği tehdit eden bir durum olduğundan tüm havayolu şirketleri gibi Anadolu Jet tarafından da oldukça büyük yaptırımları olan kurallar uygulanmaktadır.

Anadolu Jet ile ruhsatlı silah taşımak için ödemeniz gereken ücret 30 TL’dir. Bu ücreti check-in işlemlerini gerçekleştirirken silah teslim tutanağınız ile birlikte gerçekleştirebilirsiniz. Silah teslim noktasına silahınızı bıraktıktan sonra ödeme işlemleri için check-in kontuarlarına geçiş yapmanız ve işlem sonrasında bagaj etiketiniz ile birlikte tekrar silah teslim noktasına gitmeniz gerekir. Kayıtlı bagajınız içerisinde ruhsatlı silahınızı yukarıda yer alan hususları uyguladıktan sonra taşıyabilirsiniz.

Anadolu Jet ile yapacağınız yolculuklarda her bir silah için ayrı ücret temin edilir. Aktarmalı olarak gerçekleştirilen yolculuklarda ise aktarma süresinin 24 saati geçmesi durumunda yeniden ücret talep edilmektedir.

SunExpress ile Ruhsatlı Silah Taşıma

SunExpress hava yolu şirketi ile gerçekleştireceğiniz yolculuklarda ruhsatlı silah taşımak için öncelikli olarak belli başlı prosedürleri uygulamanız gerekir. Havalimanına ulaştıktan sonra silahınızı silah teslim noktasına bırakmalı ve ilgili teslim makbuzu ile check-in kabinlerinden ek ücret ödemelisiniz. Ücret ödeme işlemi sonrasında size verilen bagaj etiketi ile silahınızı teslim noktasından alabilir ve kayıtlı bagajınızın içerisine koyabilirsiniz.

Bu şekilde taşıma ruhsatı olan silahların taşınması mümkün olmaktadır. Ancak silah taşıma işlemlerini gerçekleştirmeden kayıtlı bagajda ya da el bagajında silah taşımak kesinlikle yasaktır.

Havayolu şirketi kuralları gereği kabin bagajına emniyeti kapalı ve hiçbir mühimmatı bulunmasa dahi silah koymak yasaktır. Silahların yolculuk boyunca taşınabilmesi için mutlaka kayıtlı bagaj içerisinde olmaları gerekir. Sun Express ile ruhsatlı silah taşıma ücreti iç hat uçuşlarda 15 TL olarak biliniyor.

Uçakta Silah Taşıma Ücretleri

Uçakta silah taşıma işlemleri havayolu şirketleri tarafından belli kuralların uygulanmasından sonra mümkün hale gelmektedir. Yolculuğunuz boyunca uçakta silah taşımak için ödemeniz gereken belli bir ek ödeme de bulunuyor. Bu ek ödemeyi uçağa binmeden önce havaalanı girişinde silah teslim noktasında silahınızı teslim ettikten sonra ödeme noktalarında gerçekleştirebilirsiniz.

Ek ödeme işlemi yapılmayan ve gerekli evrakları hazırlanmamış olan silahlar kesinlikle yolculuk boyunca taşınamaz.

Uçakta silah taşıma ücretleri, havayolu şirketleri tarafından özel olarak belirlenmektedir. Bu nedenle hava yolu şirketinin farklılaşmasına bağlı olarak fiyatlarda da değişiklik meydana gelebilir. Aşağıda yer alan listeyi inceleyerek güncel hava yolu silah taşıma ücretlerini öğrenebilirsiniz.

  • SunExpress Uçakta Silah Taşıma Ücretleri; İç hat uçuşlar için 15 TL, dış hat uçuşlar için 15 Euro talep etmektedir.
  • THY uçakta silah taşıma ücreti olarak 30 TL talep etmektedir.
  • Anadolu Jet uçakta silah taşıma ücreti olarak 30 TL talep etmektedir.
  • Pegasus Hava Yolları uçakta silah taşıma ücreti olarak 20 TL ücret talep etmektedir.

Silah Taşıma Ücretinden Muaf Kişiler

Silah taşıma ücreti havayolu şirketleri tarafından yolculardan alınan ücretlerdir. Bu ücretlerden muaf olmak için ise bazı niteliklerin taşınıyor olması şart. Aşağıda yer alan niteliklerden birine sahipseniz silah taşıma ücreti ödemeden ruhsatlı silahlarınızı uçuş boyunca kayıtlı bagajınız içerisinde taşıyabilirsiniz.

  • Üst düzey devlet görevlisi olarak çalışan VIP kategorisindeki yolcular,
  • 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetleri Kanunu kapsamında bulunan ve yetkili olan kamu çalışanları, kadrolu korumalar,
  • Yeşil renkte kamu görevlisi taşıma ruhsatı sahibi olan kişiler,
  • Mavi renkte emekli kamu görevlisi taşıma ruhsatı sahibi olan kişiler,
  • Emniyet ve TSK mensubu olan ve kimlik ibraz etmiş kişiler silah taşıma ücreti olmaksızın silahlarını yolculuk boyunca kayıtlı bagaj içerisinde taşıyabilmektedir.

Uçakta Silah Taşıma İçin Yapılması Gerekenler

Uçakta silah taşıma işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için uygulanması gereken bazı prosedürler bulunmaktadır. Hem silah güvenliği hem de yolcu güvenliği açısından uçağa alınan silahların kime ait olduğu bilgisi mutlaka yetkililer tarafından bilinmelidir. Aksi halde izinsiz bir şekilde uçağa silah sokulması ciddi yaptırımlar ile sonuçlanan bir durumu beraberinde getirebilir.

Uçakta silah taşımak için bilet alırken herhangi bir işlem yapmanız gerekmez. Ancak uçuştan en az 2 saat önce havalimanında olarak gerekli işlemleri yapmanız şarttır. Öncelikli olarak uçakta silah taşımak isteyen kişilerin havalimanı girişinde güvenlik kontrolünden geçmeden önce silah teslim noktasına silahını bırakarak gerekli evrakları doldurur. Silah teslim kartı ve doldurduğu evrak ile birlikte check-in işlemleri yapılan kontuarlara yönelen yolcu ödeme işlemlerini gerçekleştirir. Sonrasında süreci takiben silah teslimi ve güvenlik kontrolleri gerçekleştirilir.  Uçağa kabulü gerçekleştirilen silahların emniyeti kapalı konumda olmalıdır. Silah kabulünden önce silaha ait her türlü mühimmattan arındırılmış bir şekilde hazır olmalıdır. Sonrasında gerekli diğer işlemler ve uçuş sonrası silah teslimi gerçekleştirilecektir.

Ruhsat ve Diğer Gerekli Evraklarla Silah Teslim Noktasına Başvuru

Uçakta silah taşınması için gerekli evraklar ile silah teslim noktalarına başvuru yapılmalıdır. Bu işlemi yapmak için uçuştan yaklaşık 2 saat önce havalimanında olmanız gerekir. Böylece uçuşunuza gecikmeden işlemleri gerçekleştirebilir ve sorunsuz bir uçuş gerçekleştirebilirsiniz.  Silah ile yapılacak yolculuklarda silahın taşıma ruhsatı ile birlikte havalimanına getirilmesi gerekir.

Silah ruhsatı olmadan silahların uçağa kabulü ve yolculuk boyunca taşınması mümkün olmamaktadır. Silahın sadece bulundurma ruhsatı olduğu durumlarda uçakta taşınabilmesi için silah sahibinin adres değişikliği nedeni ile yeni adrese ulaşım amacı ile hareket ediyor olması şarttır. Bu yolculuk sadece bir kere gerçekleştirilebilir. Adres değişikliği yapan kişinin yeni adresine doğru yapılan yolculuklarda bir kereliğe mahsus olmak üzere kabul edilebilmektedir. Farklı durumlarda bulundurma ruhsatı ile yolculuk yapılamamaktadır.

Tutanağın Düzenlenerek Silahın Sahibinden Alınması

Tutanak düzenlenmesi işlemi, silah sahibinin silahı teslim noktasına bıraktığı süreçte gerçekleşir. Tutanak düzenlenmesi ve silah teslim kartının kişiye verilmesi ile birlikte yolcu check-in işlemlerinin yapıldığı kontuarlardan birine gitmelidir. Silah taşıma ek ücretini ödemeli ve akabinde bagaj etiketi ile birlikte tekrar silah teslim noktasına ulaşmalıdır. Silah teslim noktasına ulaşıldıktan sonra bagaj etiketi yetkili personel tarafından incelenir. Evraklarda bir sorun olmaması halinde silah sahibine teslim edilir. Silahın uçakta taşınması için tek uygun yol kayıtlı bagaj içerisinde taşınmasıdır.

Silah Taşıma Ücret Ödemesi ve Barkodun Silah Teslim Noktasına Teslimi

Silah taşıma ücretinin ödenmesi için havalimanlarında bulunan ödeme noktalarına gidebilir ya da check-in işlemlerinin yapıldığı kontuarlara gidebilirsiniz. Kontuarda yer alan görevli tarafından silah ücret ödemesi işlemi gerçekleştirilecektir. Silah taşıma hizmeti için ödeme yapılırken her silah için ayrı ödeme gerçekleştirilmelidir. Silah taşıma süreci boyunca aktarma süresinin 24 saatten daha fazla olduğu uçuşlarda bazı hava yolu şirketleri tekrar ödeme talep edebilmektedir. Bu nedenle uçuştan önce hava yolu şirketinizden check- in işlemleri sırasında ya da daha öncesinde bilgi almanız önerilmektedir.

Silah taşıma ücreti ödendikten sonra yolcuya verilen bagaj etiketi ile birlikte yolcunun silah teslim noktasına gitmesi gerekir. Teslim noktasında bulunan güvenlik görevlisine bagaj etiketini ulaştırmalısınız. Güvenlik görevlisi tarafından alınan bagaj etiketi silahın bulunduğu kutunun üzerine yapıştırılır. Böylece silahın taşınması için uçuş öncesinde yapılması gereken işlemler tamamlanmış olacaktır.

Silahın Kargo Bölümünden Uçak Bagajına Taşınması

Silahın kargo bölümünden uçak bagajına taşınması işlemi güvenlik görevlisi tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu nedenle kargo bölümünden uçak bagajına taşınma süreci boyunca silah ile yolcunun ilgilenmesi gerekmez. Silahın kayıtlı bagaj kapsamında taşınması ve uçak bagajına ulaştırılması gibi işlemler mutlaka güvenlik görevlisi ya da sorumlu polis tarafından gerçekleştirilir. Yolcuların silahlarını kendi bagajlarının içerisinde taşımaları kesinlikle mümkün olmamaktadır.

Uçuş Sonrası Silahın Teslim Alınması

Uçuşunuzu tamamladıktan sonra silahınızı teslim almak için bagajınızı alıp doğrudan silah teslim noktasına gidebilirsiniz. Uçuş boyunca kargo bölümünde muhafaza edilen silahlar silah teslim noktasında gerekli evraklar temin edildikten sonra sahibine teslim edilir. Silahınızı alabilmeniz için silah teslim noktasında bulunan görevliye silah teslim kartını göstermeniz şarttır. Kimlik bilgileriniz uyuştuğu takdirde silahınız teslim alarak uçuşunuzu tamamlayabilirsiniz.

Silah teslim alma işlemi sırasında silah ve aksesuarlarının teslim edildiğine dair bir belge imzalamanız istenecektir. Bu belgeyi imzalamadan silah teslimi yapılmamaktadır. Yolculuğa başlamadan önce evrak imzalandığı gibi yolculuk sonunda da evrak imzalama işlemlerini tamamlayarak güvenli bir şekilde yolculuk yapmanız mümkündür.

Uçakta Silah Nasıl Taşınıyor ?

Uçaklarda silah, bıçak gibi aletler kabin içerisinde taşınmamaktadır. Bunun için aşağıdaki yolun izlenmesi gerekmektedir.

Hava limanı girişinde yapılan güvenlik kontrolleri sırasında daha dedektörden geçmeden silah teslim noktasına gidilmesi gerekiyor. Devamında ise ücretinin ödenmesi gerekiyor (Muaf yolcular bu kısmı atlayabilirler). Ücret ödenip biniş kartı alındıktan sonra tekrar silah teslim masasına biniş kartını ibraz edilir. Silah için etiket alınır ve görevli tarafından silah özel muhafazasına koyulur.

Ve kayıtlı bagaj olarak uçağa yüklenir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir