Hava Ambulansı, Ambulans Uçak Kiralama Fiyatları


Hava ambulans ihtiyacınız olduğunda yıllardır bu konuda hizmet veren firmamızı çekinmeden arayabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz hızlı bir şekilde sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda hava ambulans kiralama işlemini gerçekleştireceklerdir. Hava ambulansı helikopter ve uçak olarak ihtiyaca göre tercih edilmektedir.

Hava ambulans Kiralama için 0542 711 37 24 nolu numarayı hemen arayabilirsiniz.

Hava Ambulansı İletişim (0542) 711 37 24

Ambulans Uçak Kiralama

ambulans uçak kiralama

 

 

 

 

 

 

 

 

Hava ambulansı ihtiyacınız uzun mesafe ise helikopter yeterli olmayacağından ambulans uçak kiralamak daha akıllaca bir seçim olacaktır. Uçak kiraladığınız zaman yanında refakatçi yolcuda seyahat edebilir fakat helikopter kiralamalarında sadece hasta nakline izin verilmektedir. Ambulans uçak seçiminin bir diğer avantajlı tarafı ise hızdır. Hastanızı hızlı bir şekilde nakil yapmak istiyorsanız ambulans uçak kiralama daha doğru bir seçim olacaktır. Uçak hızı helikoptere oranla 2 kat daha hızlıdır. Fakat uçağın dezavantajı ise kalkışın sadece hava limanlarından yapılması gerekliliğidir. Bu anlamda helikopterin iniş ve kalkışı daha rahat olmaktadır.

Havayolu ile ulaşım dünyanın her yerinde sıkça tercih edilen yöntemlerden biri olarak biliniyor. Söz konusu sağlık olduğunda ise uzak mesafeleri kısa sürelerde kat etmek için tercih edilen havayolu ulaşımı hava ambulansları aracılığı ile sağlanmaktadır. Bu sayede hava ambulansı ile hasta ve yakını varış noktasına en kısa yoldan ulaştırılabilmektedir. Özellikle sağlık şartları göz önünde bulundurulduğunda insan sağlığı her şeyden daha kıymetli görülür. Zamanında ulaşım ya da doğru transfer gerçekleştirilmesi hastanın sağlığı için önem taşıdığından birçok hasta yakınının tercihi de ambulans uçak kiralama seçeneğinden geçiyor.

Ambulans uçaklar ile hastalarınızın kısa sürede sağlık gereksinimlerini karşılayarak uzak varış noktalarına ulaştırmanız mümkün. Nitekim ambulans uçaklar sağlık bakanlığı tarafından da ele alınarak yine insanların yardımına gitmesi için belirlenen araçlardan biridir. Bu noktada sıkça araştırılan ambulans uçaklar hakkında merak edilenleri yazımızda derledik. Ambulans uçak nedir? Hangi hastalar ambulans uçak ile seyahat edebilir? Ambulans uçak kiralama fiyatları nedir? Ambulans uçak nasıl temin edilir? Bu gibi merak edilen birçok sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bu Konular da İlginizi Çekebilir.

Ambulans Uçak Fiyatları

Ambulans uçak araçları ile ulaşım sağlamak için rezervasyon ile ambulans uçak kiralama işlemi gerçekleştirmek gerektirmektedir. Hasta nakillerinde kullanılmak üzere ambulans uçak kiralama fiyatları ise ulaşım şartlarına göre değişiklik gösterebilir. Kalkış noktası ile varış noktası arasındaki mesafe, ulaşım için tercih edilen hava ambulansı gibi birçok faktör hava ambulansı fiyatları üzerinde etkili olmaktadır.

Hasta ve yakınının birlikte taşınmasına olanak tanıyan medikal ulaşım araçları, hastanın ihtiyaç duyabileceği birçok tıbbi araçların da bulunduğu araçlardır. Yolculuk sırasında acil müdahale gibi gerekliliklerin karşılanabileceğinden emin olarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Ambulans uçak kiralama fiyatları hakkında bilgilendirme yapılmadan önce ulaşım rotası, süresi, ambulans uçak kiralama tarihi gibi bilgiler öğrenilmelidir.

Hava ambulansı ihtiyacınız uzun mesafe ise helikopter yeterli olmayacağından ambulans uçak kiralamak daha akıllıca bir seçim olacaktır. Uçak kiraladığınız zaman yanında refakatçi yolcuda seyahat edebilir fakat helikopter kiralamalarında sadece hasta nakline izin verilmektedir. Ambulans uçak seçiminin bir diğer avantajlı tarafı ise hızdır. Hastanızı hızlı bir şekilde nakil yapmak istiyorsanız ambulans uçak kiralama daha doğru bir seçim olacaktır. Uçak hızı helikoptere oranla 2 kat daha hızlıdır. Fakat uçağın dezavantajı ise kalkışın sadece hava limanlarından yapılması gerekliliğidir. Bu anlamda helikopterin iniş ve kalkışı daha rahat olmaktadır.

Ambulans Helikopter Kiralama

ambulans helikopter kiralama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ambulans helikopter ise uçak kiralamadan farklı olarak kısa mesafeler için kullanımı daha uygun olacaktır. Fakat helikopterdeki dez avantaj ise yanınızda refakatçi yolcu taşınmaması ve sadece yolcu naklinin yapılmasıdır. Fakat uçak sadece hava limanından kalkarken helikopter zor şartlardaki yerlere dahi inebilmekte hatta inemediği yerlerden bile hasta nakli yapabilmektedir.

Hava Ambulansı Kullanım Durumları

Hava ambulansları günümüzde sıkça tercih edilen medikal ulaşım araçlarından biri olarak biliniyor. Bununla birlikte hava ambulansı kullanımını gerekli kılan birçok durum bulunmaktadır. Hastanın zaruri olarak acil ulaşması gereken bir varış noktası olmasa bile hava ulaşımı hastaların daha sağlıklı yolculuk yapmalarına olanak tanıdığı için tercih ediliyor. Hastaların vücut direncinin daha düşük olması, bazı durumlarda acil müdahaleye ihtiyaç duymaları ve uzun yolculuklara dayanıklılık düzeylerinin düşük olması gibi faktörler hava ambulansı tercih edilmesinin ana nedenleri arasında yer almakta.

Günümüzde dünyanın bir ucundan öteki ucuna dahi ulaşım hava araçları ile bir hayli kolay olabilmektedir. Hastaların bazı durumlarda çok uzak mesafelere transfer edilmeleri gerekebilir. Kimi zaman sağlık hizmeti almak için kimi zaman da özel nedenler ile gerçekleşen bu transferler, hasta sağlığını koruyarak yolculuk yapılmasını olanaklı kılar. Hava ambulansı kullanım durumları arasında aşağıda yer alan bazı maddeleri görebilirsiniz.

 • Hastanın hayati tehlikesi olması ve sağlık merkezine hızlı bir şekilde ulaştırılması gerektiğinde kullanılmaktadır.
 • Afet ya da olağanüstü durumlarda karayolu ulaşımının mümkün olmadığı birçok olayda hava ambulansları hızlı müdahale yaparak yaralılara ulaşılmasında tercih edilmektedir.
 • Organ nakli gerektiğinde hava ambulansları tercih edilebilmektedir. Organların oldukça hassas bir yapısı olduğu için kısa sürede varış noktasına ulaştırılması gerekmektedir. Bu durum da hava ambulanslarının kullanılmasını gerekli kılabilir.
 • Acil hastaneye yetiştirilmesi gereken hastaların ulaşımı sağlanması için hava ambulansı tercih edilmektedir.
 • Yoğun bakımda olan hastaların naklinde,
 • Silah ya da bıçak ile yaralanan hastalarda,
 • Beyin felci geçirmiş olan hastalar,
 • Batın Cerrahisi gibi fazla riskli olan hastaların naklinde,
 • Besin zehirlenmesi geçiren hasta nakillerinde.

Hava ambulansı tercih edilmesi için mutlaka acil bir durum olması gerekmez. Hastanın nakil sırasında sağlıklı ve güvenli bir yolculuk geçirmesi için de tercih edilebilirler. Ambulans uçaklar hakkında merak edilen birçok soru bulunuyor. Hava ambulansı modellerinden tutun da <strong>ambulans uçak kiralama</strong> seçeneklerine kadar merak edilenleri aşağıda yer alan başlıklarda bulabilirsiniz.

7/24 Acil Hava Ambulansı Kiralama Hizmeti 

Acil hava ambulansı kiralama hizmetleri PlusFly ayrıcalıkları ile verilen hizmetlerden biridir. Söz konusu insan hayatı olduğunda hızlı ve sağlık şartlarına uygun hava ambulansları ile varış noktasına zamanında ulaşmanın avantajlarını yaşayabilirsiniz.

Hayati tehlike durumu olan birçok hastanın transfer işlemlerinde maksimum hızlı olunması zorunluluktur. PlusFly acil hava ambulansı hizmetleri her anlamda hızlı bir şekilde ulaşım sağlamanız için tam kadro faaliyet göstermektedir. Gerekli tüm işlemleri en kısa sürelerde gerçekleştirerek hava transferi yapabilirsiniz. Bütçe dostu fiyat seçenekleri, hasta için en uygun şartların sağlandığı hava ambulansları ve ek hizmetler ile çok kısa sürelerde uzun yolları kat edebilirsiniz.

Hava ambulansı kiralama hizmeti için erken rezervasyon yaptırarak süreci aksamadan gerçekleştirmeniz de mümkün. Erken rezervasyon fırsatlarından faydalanmak ve merak ettiğiniz soruların cevaplarını almak için PlusFly müşteri temsilcileri ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Hava ambulans ihtiyacınız olduğunda yıllardır bu konuda hizmet veren firmamızı çekinmeden arayabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz hızlı bir şekilde sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda hava ambulans kiralama işlemini gerçekleştireceklerdir. Hava ambulansı helikopter ve uçak olarak ihtiyaca göre tercih edilmektedir.

Ambulans uçak kiralama iletişim için 0850 500 0 777 no’lu çağrı merkezimize ya da 0541 650 03 03 no’lu numaradan direk yetkilimiz ile iletişime geçerek kiralama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Uçak kiralama hakkında daha detaylı bilgi için Özel uçak kiralama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ambulans Uçak Nedir?

Hava ambulansı nedir sorusu hasta nakil seçeneklerini araştıran birçok kişi tarafından sürekli araştırılıyor. Hasta taşımacılığında sıkça kullanılan ve hastaların sağlıklı bir yolculuk geçirmeleri için özel olarak dizayn edilmiş hava taşıtlarına ambulans uçak denilmektedir. Ambulans uçaklar hem hızlı hem de güvenilir bir yolculuk yapmayı mümkün kılar.

Günümüzde dünyayı küçülten en büyük faktörün teknoloji olduğunu tahmin edersiniz. Dünyanın her yerinde farkı sektörlerde gelişmeler sağlanıyor olması zaman zaman sağlık alanında da hastaların dünyanın farklı noktalarına nakillerini gerekli kılıyor.  Havayolu ulaşımı ile kısa sürede uzun mesafeleri kat etmenin mümkün olması hastalar için de büyük avantaj taşımakta. Ambulans uçak araçları ile medikal ulaşım şartlarının sağlandığı, hızlı bir yolculuk süreci geçirilebilmektedir.

Sağlık bakanlığı ambulans uçakları ile çok acil yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara yardım etmenin amacı içerisindedir. Üstelik hasta nakil işlemlerinde başka hava araçlarının aksine ambulans uçaklar ile hasta ve yakını aynı anda transfer edilebilmektedir. İnsan sağlığında zamanın kritik olduğu birçok an olabilir. Bu anlarda teknolojinin en büyük nimetlerinden biri olan havayolu ulaşımını tercih edebilirsiniz. Medikal ulaşım sağlamak için gerekli olan bazı koşullar da bulunmaktadır. Ambulans uçak hakkında merak edilenleri yazımızın geri kalanında bulabilirsiniz.

Hava Ambulansların Hasta Nakil İşlerindeki Önemi

Hava ambulansları birçok yönden hem kullanışlı hem de sağlıklı bir yolculuğu mümkün kılan araçlardır. Hasta nakil işlemleri beraberinde hijyenik ve hastanın durumunun stabil bir şekilde taşınmasına olanak tanıyan ulaşım seçenekleri kapsamında gerçekleştirilmelidir. Hasta durumunu olumsuz yönde etkileyecek hasta nakil işlemlerinden kaçınmanın gerekliliği hasta yakınlarını hava ambulanslarına yönlendirmektedir. Hava ambulanslarının hasta nakil işlerindeki önemi söz konusu olduğunda aşağıda yer alan avantajları mutlaka göz önünde bulundurmanız önerilir.

Hava ambulansları hastaların çok daha hijyenik koşullarda transfer edilmesine olanak tanır. Hastaların normal insanlara göre vücut dirençlerinin çok daha zayıf olduğu bilinir. Bu durumda hastalar için ekstra sağlık önlemleri alınması da gerekliliklerden biridir.

Hava ambulansları hastaların hijyenik bir ulaşım gerçekleştirmeleri için dizayn edilmiş araçlardır. Bu nedenle de hastaların daha hijyenik ve medikal şartların sağlandığı bir transfer aracı ile götürülmesi gerekliliği hava ambulanslarının tercih edilmesini sağlamaktadır.

Hava ambulanslarının tercih edilmesinin bir başka nedeni de transfer sürecinde hastanın yanında hasta yakınının da transferini olanaklı kılmasıdır. Hasta yakını, hastanın ihtiyaçları hakkında en çok bilgiye sahip olan kişidir. Hastanın sağlıklı bir transfer süreci geçirebilmesi için yakını ile birlikte ulaşımı hava ambulansları sayesinde sağlanabilmektedir.

Hava ambulansları hasta nakil işlemlerinin en kısa sürede gerçekleştirilmesine olanak tanıyan araçlardır. Sağlık durumu kötü olan insanların nakil edilmesi süreci olabildiğince hızlı gerçekleştirilmelidir. Hastanın sağlık durumunda herhangi bir bozulma olma ihtimali bu tarz transfer işlemlerini en kısa sürede gerçekleştirmeyi gerekli kıldığından hava ambulansları tercih ediliyor.

PlusFly hava ambulans hizmeti, hasta nakil araçları ile hastaların olabilecek en kısa sürelerde varış noktasına ulaştırılmasını ve bu sürede hastanın gerekli tüm ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar. Medikal ulaşım seçenekleri arasında en çok tercih edilen ambulans uçaklar hasta nakil işlemleri için kiralanabilmektedir. Peki, ambulans uçak kiralama nasıl yapılır?

Ambulans Uçak Kiralama 

Ambulans uçak kiralama hizmetleri PlusFly ayrıcalıkları ile sağlanmaktadır. Hasta transferlerinde gerekli olan tüm koşulların sağlandığı bir ortamda hava ambulans araçları ile hızlı ulaşım sağlanabilmektedir. Ancak ambulans uçak kiralama işlemlerini başlatmadan önce bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Gerekli hava izinlerinin alınması, hastanın durumunun hava transferine uygun olması, yanında yakını ile ulaşım sağlanabileceğine dair gerekli evrakların hazırlanması gerekir.

Ambulans uçak kiralama işlemleri için gerekli olan tüm koşullar sağlıklı bir yolculuk sürecinin yaşanması, hastanın ulaşımı sağlanırken aynı zamanda sağlık koşullarının da korunabilmesi için zorunlu olarak talep edilmektedir. Ambulans uçak kiralamak için öncesinde rezervasyon yaptırmanız gerekir. Bütçe dostu özel ambulans kiralama seçeneklerini PlusFly resmi web sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz. Peki, uçak ambulans fiyatları ne kadar?

Hava Ambulansı Kiralama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hava ambulansı kiralama hakkında sıkça sorulan birçok soru bulunuyor. Hava ambulans uçak fiyatları hakkında belirleyici olan faktörlerden tutun da ambulans uçak model tercihine kadar birçok faktör hasta nâkilinde seçenekler arasında tercih yaparken etkili olabilmektedir. Hava ambulansları her yönden en güvenli transfer seçeneği olarak görülüyor. Bu nedenle de hizmet alırken sağlanan ayrıcalıklar, bütçe dostu fiyat seçenekleri gibi hususlar göz önünde bulundurulur.

PlusFly hava ambulans kiralama hizmeti kapsamında birçok ek hizmet verilmektedir. Hastaların güvenliğinden ve sağlıklı bir yolculuk geçirdiğinden emin olunan bu yolculuklarda pilotlardan görevlilere kadar tamamen alanında uzman kadrolar ile hizmet verilir.  Hava ambulansı kiralama hakkında sıkça sorulan soruların cevapları yazımızın devamında.

Hava Ambulansı Kiralama Ücretini Etkileyen Faktörler Nelerdir? 

Hava ambulansı kiralama ücretleri üzerinde etkili olan birçok faktör bulunuyor. Öncelikle her bir hava ambulansının hastanın olabilecek en iyi koşullarda taşınması için hazırlandığını belirtmek gerekir. Bununla birlikte hasta ve yakınının hızlı bir şekilde ulaşımının sağlanması da amaçlanan hizmetlerden bir diğeridir. PlusFly ambulans uçak fiyat seçenekleri üzerinde etkili olan faktörler ise aşağıdaki gibidir;

 • Kiralanan uçak tipi ve modeli,
 • Ulaşım süreci boyunca kat edilecek olan mesafe,
 • Hava ambulansı kiralama dönemi,
 • Hastanın ihtiyaçları doğrultusunda sağlanan özel hizmetler.

Yukarıda yer alan maddeler arasında bulunan özel hizmetler tamamen hasta ve hasta yakınının talepleri doğrultusunda verilmektedir. Böylece talep edilen her bir hizmet sağlanarak transfer süreci gerçekleşebilmektedir. PlusFly hava ambulansı hizmetleri ile tüm taleplerinizi tek bir adreste bulmanın yanı sıra bütçe dostu fiyat seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz.

Hava Ambulansı Kiralama Ücretini Sigorta Karşılıyor Mu?

Hava ambulansı kiralama hizmetleri birçokları tarafından sürekli araştırılmaktadır. Hava ambulansı kiralama fiyatları hakkında araştırmalar yapılırken akla gelen sorulardan biri de “Hava ambulansı kiralama ücretini sigorta karşılıyor mu?” sorusudur.

Sağlık Bakanlığı hava ambulansı hizmeti gibi hizmet araştırmaları beraberinde sigorta sorgulamaları da gerçekleşiyor. Hava ambulansı kiralama ücretinin sigorta tarafından karşılanıp karşılanmadığı ise acil olarak bu hizmete ihtiyacı olan kişiler tarafından araştırılmakta.

Birçok sigorta şirketi temel sigorta paketi kapsamında bu hizmeti vermemektedir. Ancak özel sağlık sigortaları ve benzeri sigorta programları ile aldığınız hava ambulansı hizmeti ödemesinin bir kısmını sigorta şirketinden temin edebilirsiniz. Sigorta şirketlerinin bu hizmet için ücret ödeyip ödemeyeceklerine dair net bir bilgi vermek mümkün değildir. Her sigorta şirketinin kendine has bir sistemi olması ve beraberinde koşullar barındırması nedeni ile sigorta şirketlerinin hava ambulansı hizmet bedeli ödeme durumu net olarak ifade edilemiyor. Sigorta hizmeti aldığınız şirketi doğrudan arayarak hizmet bedelinin sigorta tarafından karşılanıp karşılanmayacağı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çok merak edilen bir başka soru da hava ambulansı kiralama hizmeti ile birlikte hangi hizmetlerin alındığı hakkında.

Hava Ambulansı Kiralama Ücreti İçerisinde Hangi Hizmetler Vardır? 

Hava ambulansı kiralama hizmeti hasta ve hasta yakınının taşınması için rezervasyon ile gerçekleşen bir hizmettir. Rezervasyon sürecinde hasta yakını tarafından alınmak istenen ekstra hizmetler belirlenebilir. Standart hava ambulansı kiralama paketi ile verilen hizmetlerin yanı sıra ekstra olarak talep edilen hizmetler sonucunda hava ambulansı kiralama ücreti belirlenmektedir. Böylece yolcuların talep ettikleri her hizmete tek bir araçta ulaşmaları mümkün olabilir. Hava ambulansı kiralama ücreti içerisinde verilen hizmetlerin listesine aşağıdaki maddelerden ulaşabilirsiniz.

 • Uzman uçuş ekibi,
 • Alanında deneyim kazanmış profesyonel uçuş hekimi ve sağlık personeli,
 • Hasta için gerekli tüm medikal ekipmanlar,
 • Hasta ve hasta yakınının konforlu bir yolculuk yapmasını sağlayacak uçak içi tasarım gibi hizmetler temel hava ambulansı kiralama hizmeti kapsamında verilmektedir.

Bu bilgilerle birlikte en çok sorulan sorular arasında SGK ambulans uçak için devreye giriyor mu sorusudur. SGK kapsamındaki kişilerin bu bilgiyi araştırmasında yarar vardır. Hava ambulansı kiralarken ekstra hizmetler talep edebilirsiniz. Hastaların farklılaşmasına bağlı olarak farklı hizmetlere de ihtiyaç duyabileceği PlusFly tarafından göz önünde bulundurulan hususlardan biridir. Hasta yakınları tarafından talep edilen hizmetler hava ambulansı kiralama hizmeti üzerine eklenebilir. Böylece hava transferi boyunca sağlıklı bir yolculuk gerçekleştirilmesi olanaklı hale gelir. Sağlık bakanlığı uçak ambulans hizmetleri sürekli olarak devam etmekle birlikte bu hizmetten yararlanmak isteyenler hava ambulansı nakit formu işlemlerini de tamamlaması gerekmektedir.

Hava Ambulansı Seçerken Hangi Kriterlere Dikkat Etmeliyiz?

Hava ambulansı model seçimi hizmet alacak hasta ya da hasta yakını tarafından gerçekleştirilebilir. Hava ambulansı olarak hizmet verebilecek birden fazla hava ambulans aracı bulunuyor. Bu araçların her birinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Böylece birbirinden farklı hastalar için hava ambulansı hizmeti almak mümkün hale gelir. Hava ambulansı seçerken aşağıdaki kriterlere dikkat etmeniz gerekir.

 • Hava ambulansının yolcu kapasitesini göz önünde bulundurmalısınız. Bir hasta ve bir refakatçi ile ulaşım sağlanan uçaklar arasında tercih yapabilirsiniz.
 • Hava ambulanslarının taşıyabilecekleri hastanın durumu uçak seçiminde çok önemlidir. Uçak hastanın ihtiyaçlarını karşılayabilecek uygun donanıma sahip olmalıdır. Uçak donanımı hakkında detaylı bilgi almak ya da hastanızın durumunu ifade ederek en uygun uçağı müşteri temsilcileri yardımı ile seçmek için doğrudan PlusFly iletişim sayfası üzerinden görüşme gerçekleştirebilirsiniz.

Hava Ambulansı Uçak Tipleri Nedir?

Hava ambulansları hastaların durumlarına göre hizmet veren araçlardır. Temelde hasta gereksinimlerini karşılayabilecek aynı zamanda bir refakatçiyi de taşıma kapasitesi olan hava ambulansları nakil işlemlerinde farklı modellerde hizmet vermektedir. Hava ambulansı olarak kullanılan ve en sık tercih edilen hava ambulansı modelleri ise aşağıdaki gibidir;

 • Beechcraft King Air
 • Boeing Business Jet
 • Bombardier Challenger,
 • Bombardier Learjet
 • Cebbha Citation

Her bir uçak yolcu ve hasta taşıma söz konusu olduğunda benzer niteliklere sahiptir. Sağlık personeli, uçuş ekibi, hasta ve hasta yakınını almaya müsait olan bu hava araçları hastanın durumuna göre tercih edilmelidir. Hava ambulansı tercih ederken hastanızın durumunu ifade edebilir ve PlusFly yetkili uzmanlarından hava ambulansı seçiminde yardım alabilirsiniz. Hava ambulansı olarak kullanılan araçlar hakkında daha fazla bilgi almak için müşteri temsilcilerimiz ile de görüşme sağlayabilirsiniz. Hastanın durumuna göre hasta için en uygun hava ambulansları tercih edilmelidir.

Hava Ambulansı Hangi Hastalarda Kullanılmaktadır? 

Hava ambulansı hizmeti birçok hastada kullanılabilmektedir. Özellikle hızlı ulaşım ve zaman kazanma açısından sıkça tercih edilen bu hizmet hastaların transfer sürecinde en sağlıklı yollardan biri olarak biliniyor. Hava ambulansı hizmeti almadan önce mutlaka hastane raporu alınmalıdır. Bu rapor hastanın naklinin hava ambulansı aracılığı ile yapılmasına olanaklı olduğunu ifade eder. Hava ambulansı hizmeti alabilecek hastaları maddeler halinde ifade etmek gerekirse;

 • Hâlihazırda yoğun bakımda bulunan ve başka bir sağlık merkezine transferi gereken hastaların transfer işlemlerinde,
 • Açık yarası olan (silah, bıçak ya da keskin alet ile) hastaların transfer işlemlerinde,
 • Beyin felci geçiren ya da benzeri rahatsızlığı bulunan hastaların başka bir sağlık merkezine ulaştırılması işlemlerinde,
 • Hayati durumu kritik olan hastaların transfer işlemlerinde,
 • Hastanın acil olarak ulaştırılması gereken bir sağlık merkezi olduğu durumlarda hava ambulansı tercih edilmektedir.

Yukarıda yer alan maddeler hava ambulansının hastanın hayati riski olması durumunda kullanıldığı seçeneklerdir. Bunların yanı sıra hastaların hayati tehlikeleri olmasa bile bir sağlık merkezinden başka bir sağlık merkezine (sağlık merkezi onay verdiği takdirde) ulaştırılması gerektiği durumlarda da özel hava ambulansı ile transfer sağlanabilmektedir.

 

, ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir