Taksi Hesaplama Ücretleri 2020
Taksiler illerin şehir içi ulaşımında büyük bir öneme sahiptirler. Özellikle yoğun nüfusa sahip illerde sıklıkla kullanılırlar. Taksiler, toplu taşıma araçlarına nazaran tamamen kişisel olarak hizmet vermektedirler. Şahsi hizmet anlayışından ötürü taksiler toplu taşıma araçlarına göre daha maliyetlidirler.  Örneğin belediyelere ait araçlarla, metrolar ve metrobüsler ile 5 liraya gidebileceğiniz mesafeleri taksiler ile 20 liraya gidebilirsiniz.

Burada taksiler üzerindeki avantaj tamamen hız ve zaman olarak karşımıza çıkmaktadır. Taksiler sizi istediğiniz yere en kısa yoldan hiç durmadan götürür. Bu anlamda bireyler zamandan tasarruf etmiş olurlar.

Özellikle günümüzde pandemiden dolayı taksi kullanım oranı ciddi derecede artmıştır. Bireyler toplu taşımaları kullanmaktan ziyade tamamen şahsi hizmet veren taksilere yönelmişlerdir.

Taksi ücretleri şehirden şehre farklılık gösterebilmektedir. Taksi ücretleri kavramı aslında iki şekilde temsil edilmektedir. Taksimetre açılış ücreti ve kilometre başına alınan ücret taksi ücreti olarak adlandırılmaktadır. Şehirlere göre taksi ücretleri genel olarak şu şekildedir;

İstanbul taksimetre açılış ücreti: 5 – 5,75₺ / İstanbul kilometre başına taksi ücreti: 3,10₺

Ankara taksimetre açılış ücreti: 4,60₺ / Ankara kilometre başına taksi ücreti: 4,60₺

İzmir taksimetre açılış ücreti: 4,20₺ / İzmir kilometre başına taksi ücreti: 4,30₺

Bursa taksimetre açılış ücreti: 5₺ / Bursa kilometre başına taksi ücreti: 4₺

Antalya taksimetre açılış ücreti: 5,50₺ / Antalya kilometre başına taksi ücreti: 4₺ 

Taksi Ücreti Nedir?

Taksiler ülkemizde her ilde faaliyet yürüten, hızlı, güvenilir ve belirli bir ücret karşılığında hizmet veren araçlardır. Taksiler bulunduğu illerdeki ücret tarifesine göre yolcu taşımaktadır. Her ilin ticari taksilerinin bağlı olduğu bir ücret politikası bulunmaktadır. Taksi şoförleri bu tarifenin dışına çıkamazlar.

Taksi ücreti nedir sorusu oldukça merak konusu olan bir sorudur. Taksi ücreti kısaca iki farklı kalemden oluşan ücrettir. Taksilere binildiği zaman taksimetre belirli bir fiyattan açılmaktadır. Taksimetre açılış ücreti taksi ücretinin ilk kalemidir.

Bir diğer nokta kilometre başına ödediğiniz ücrettir. Kilometre başına taksimetrelerde düzenli bir artış gözlemlenecektir. İşte bu hususta diğer diğer kalem olarak karşımıza çıkıyor. Taksimetre açılış ücreti ile taksimetrelerin kilometre başına yazdığı ücret taksi ücreti kavramını açıklamaktadır. Taksimetre açılış ücreti ile kilometre başına ödenen ücret ise her ilin taksi tarifesinde farklıdır.

Taksi ile Ulaşım ve Avantajları 

Taksiler dünyada bulunan her bölgede kişiye özel olarak ulaşım hizmeti veren araçlardır. Ülkemizde de oldukça fazla derecede talep gören taksiler çeşitli avantajları içerisinde barındırmaktadır. Taksi ile ulaşım ve avantajları konusuna kısaca değinecek olursak, taksilerin sağlamış olduğu en büyük avantaj hiç şüphesiz hızlı olmalarıdır. Taksilerin ana amacı müşterilerini en yakın yoldan en hızlı şekilde istedikleri yere götürmektir.

Taksi ile ulaşımın bir diğer avantajı ise topluluklara karışmadan daha izole bir şekilde seyahat etme olanağıdır. Bu olanak özellikle günümüzde yaşanan pandemi gibi hastalık dönemlerinde büyük fayda sağlamaktadır. Taksiler kolay ulaşılabilir şekilde hizmet vermektedirler. Taksileri telefonlarla, çeşitli uygulamalar ile bulunduğunuz yere çağırabilir ya da herhangi boş bir taksiyi durdurarak hizmet alabilirsiniz. Bazı büyükşehirlerde yer alan taksilerde kredi kartı ile ödeme olanağı da mevcuttur. Bu sayede nakit taşıma zorunluluğunuz kalmadan taksi ödemelerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Taksi Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Taksiler kişiye özel hizmet sundukları için, diğer ulaşım araçlarından biraz daha pahalı bir ücret tarifesine tabidir.  Taksi ücretleri belirli maliyetler üzerine oluşturulup sunulmaktadır. Bununla birlikte birçok taksi kullanıcısı tarafından merak edilen taksi ücreti nasıl hesaplanır sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz: Taksiye binen bir birey taksimetre açılış ücretinin üzerine gittiği kilometre başı kadar daha ücret ödeyecektir. Örneğin İstanbul’da taksiye binerseniz taksimetre 5₺’den açılacaktır. 8 kilometre de yol giderseniz 24,8₺ daha bu ücretin üzerine eklenecektir. Yani İstanbul’da taksiye binip 8 kilometrelik bir yol gitmenin maliyeti yaklaşık 30₺ olacaktır.Yazımızın başında belirttiğimiz gibi taksilerin taksimetre açılış ücreti ve kilometre başına taksi ücreti tarifesi her ilde farklı şekilde oluşturulmuştur. Taksi ücreti hesaplamak isteyen bireyler bu hesaplamaları ilgili illerin ücret tarifesine göre yapmalıdır.

2021 Yılı İçin Güncel İstanbul Taksi Ücreti Tarifesi Nedir?

İstanbul taksi sayısı bakımından en zengin ve en çeşitli illerin başında gelmektedir. İstanbul’da sadece klasik taksi olarak bilinen sarı taksiler bulunmamaktadır. Aynı zamanda siyah ve turkuaz renkli taksiler de mevcuttur. Çoğunlukla havalimanlarında hizmet veren siyah ve turkuaz taksiler lüks taksi statüsünde faaliyet yürütmektedir. Sarı taksilere nazaran daha pahalı olan bu taksiler içerisinde klima, televizyon, buzdolabı gibi imkânlar bulunmakta, genellikle kalabalık aileler tarafından tercih edilmektedir. Siyah ve turkuaz taksilerin ücret tarifeleri sarı taksilerden farklıdır. Lüks hizmet veren taksilerin taksimetre açılış ücretleri ve kilometre başına taksi ücretleri daha fazladır. 2021 yılı için güncel İstanbul taksi ücreti tarifesi nedir sorusuna en güncel ücret tarifesi üzerinden cevap vermeye çalışacağız.

İstanbul taksimetre açılış ücreti: 5₺ / İstanbul kilometre başına taksi ücreti: 3,10₺ (Sarı Taksi)

İstanbul taksimetre açılış ücreti: 5,75₺ / İstanbul kilometre başına taksi ücreti: 3,60₺ (Turkuaz Taksi)

İstanbul taksimetre açılış ücreti: 8,50₺ / İstanbul kilometre başına taksi ücreti: 5,27₺ (Siyah Taksi)

2021 Yılı İçin Güncel Ankara Taksi Ücreti Tarifesi Nedir?

Ülkemizin başkenti olan Ankara’da yoğun biçimde taksi kullanımı görülmektedir. İstanbul’a nazaran toplu taşımanın, demir yolu ağlarının daha az olduğu bu bölgede ilçelerin birbiriyle olan mesafesinden dolayı taksiler ciddi anlamda talep görmektedir. Bu talebe karşılık büyükşehir belediyesi akıllı taksi uygulamasını hayata geçirmiştir. Akıllı taksilerde kredi kartınızla ya da Ankara kartınızla taksilere ödeme yapma şansınız bulunuyor. Bu sayede nakit taşıma zorunluluğundan kurtulup, istediğiniz zaman taksileri kullanabileceksiniz. Peki, Ankaralı bireylerin merak ettiği 2021 yılı için güncel Ankara taksi ücreti tarifesi nedir sorusun cevabı nedir? Aşağıda Ankara’nın güncel taksi ücret bilgisini okuyabilirsiniz.Ankara taksimetre açılış ücreti: 4,60₺ / Ankara kilometre başına taksi ücreti: 4,60₺

2021 Yılı İçin Güncel İzmir Taksi Ücreti Tarifesi Nedir?

İzmir nüfus yoğunluğu olarak en kalabalık illerimizden biridir. İzmir’de de Ankara gibi demir yolu ağ sistemleri fazla gelişmiş değildir. İlçeler arası mesafe de bir hayli fazladır. Bu sebeplerden ötürü ulaşım için taksiler İzmir’de sık sık tercih edilir. Bu taksiler içerisinde yine Ankara’daki gibi akıllı taksiler bulunmakta ve kredi kartı ile ödeme imkânı da yer almaktadır.

İzmir aynı zamanda ülkemizin turizm bölgelerinden biridir ve yılda binlerce insan İzmir’i turizm amaçlı ziyaret etmekte, havalimanını yoğun olarak kullanmaktadır. Bundan dolayı 2021 yılı için güncel İzmir taksi ücreti tarifesi nedir sorusu İzmir’de yaşayan bireyler için merak konusu olduğu gibi, İzmir’i ziyaret edecek olan vatandaşların da en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Yazımızın devamında İzmir’in güncel taksi ücret tarifesine yer veriyoruz.

İzmir taksimetre açılış ücreti: 4,20₺ / İzmir kilometre başına taksi ücreti: 4,30₺

2021 Yılı İçin Güncel Antalya Taksi Ücreti Tarifesi Nedir?

Antalya yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada bilinen en önemli tatil ve turizm bölgelerinden biridir. Özellikle yaz turizminde milyonlarca yerli ve yabancı turist Antalya’yı ziyaret etmekte, havalimanını kullanmakta, ilçelerini gezmektedir.

Antalya, taksi sayısı bakımından zengin illerimizden bir tanesidir. Yaz aylarında yurt dışından gelen yabancı turistler çoğunlukla taksileri kullanmakta, hızlı ve güvenilir bir hizmet almaktadırlar. Bu kadar hareketli bir şehirde merak edilen bir konu da taksi ücretleridir. 2021 yılı için güncel Antalya taksi ücreti tarifesi bilgisini aşağıdan okuyabilirsiniz.Antalya taksimetre açılış ücreti: 5,50₺ / Antalya kilometre başına taksi ücreti: 4₺

Şehirlere Göre Taksi Ücretleri

Taksiler, ulaşım aracı olarak tercih edilen, özellikle de daha hızlı ve zaman açısından da avantajlı biçimde ulaşım gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından tercih edilen bir çeşit ulaşım aracıdır. Taksi ücretleri her şehirde farklılık gösterse de fiyatlar birbirine yakındır. Turkuaz taksi ve siyah taksi gibi istisna olan taksilerdeki avantajlardan ötürü fiyatlar bu gibi taksilerde biraz daha yüksektir.

Taksi ücret tarifelerinin ilden ile değişiklik gösterdiğine yazımızın başında değinmiştik. Taksi ücretleri, ilgili yöneticiler tarafından çeşitli şartlar dikkate alınarak değerlendirilirler ve işleme alınırlar. Taksi ücretleri ortalama açılış ücreti 2,5₺ ila 4,5₺ arasında değişirken, kilometre başına düşen ücret 1,5₺ ile 4,5₺ arasında değişebilmektedir. Bu yazımızda şehirlere göre taksi ücretleri ne şekilde oluşturulmuştur bunu inceleyeceğiz. Taksimetre açılış ücreti ile kilometre başına taksi ücreti farklı şekilde verilecektir.

Taksi ücretleri yazımızın genelinde de ifade ettiğimiz gibi şehirlere göre değişiklik göstermektedir. Gidilen kilometre başına ve açılan taksimetre değerine göre de farklılık gösteren taksi ücretleri insanlar tarafından en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Özellikle de başka bir ile ziyaret, tatil, iş gezisi ya da herhangi bir sebepten dolayı giden ve bu noktada ulaşımda hız ve rahatlık için taksiyi tercih eden kişiler tarafından taksi ücretleri fazlasıyla araştırılmaktadır. Bu başlık altında ülkemizdeki en çok ziyaret edilen yerlerdeki taksi ücretlerine değineceğiz. Şehirlere göre taksi ücretleri şu şekildedir;

İstanbul Taksi Ücreti Hesaplama

Ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul’da Taksi hizmeti oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Taksi’ye binmeden önce bir çok kişi internet üzerinden gideceği yer için ne kadarlık bir ücret ödeyeceğini merak etmekte ve araştırma yapmaktadır. İstanbul’da Anadolu yakası ve Avrupa yakası olarak ayrılmakta ve taksi ücretleri de bu iki yakada da değişiklik gösterebilmektedir.2020 itibari ile taksi ücretlerinin taksimetre açılma ücreti 5,75 TL dir. Ayrıca gideceğiniz mesafeye göre de İstanbul km taksi ücreti 3,10 TL dir. Bu ücretler sarı ve bordo taksilerin fiyatıdır. Bu taksiler dışında ayrıca Siyah ve Turkuaz renkli taksilerde görev yapmaktadır. Bu taksilerin taksimetre açılış ücreti 5,75 TL olmaktadır. Km başı İstanbul taksi ücreti ise 3,60 TL dir. Yapılan son yenilikle birlikte gece ve gündüz tarifesi kaldırılmış olmakla beraber bu tarife 24 saat geçerli olmaktadır. Taksi ile seyahat yaptığınızda akıllı telefonunuzdan haritadan km hesaplamanız ve taksi şöförününde telefonun hesapladığı yöne uyup uymadığını kontrol etmeniz daha fazla İstanbul Taksi Ücreti ödememek adına faydalı olacaktır.

Ankara Taksi Ücreti Hesaplama

Ülkemizin başkenti olan Ankara şehri büyük bir şehir olduğu için aracı olmayan insanlar Ankara taksi hizmetini yoğun olarak kullanmaktadırlar. Bu hizmeti kullanmadan önce beklenmedik bir fiyatla karşılaşmamak için fiyat bilgisi edinerek bu hizmetten faydalanmak oldukça önemlidir. Bu merakınızı gidermek için yazımızın devamında Ankara Taksi ücretleri konusunda size detaylı bilgi vereceğiz. Ankara taksimetre açılış ücreti 2020 yılında 4,60 TL dir. Ayrıca gideceğiniz yere göre Ankara Taksimetre Km Ücreti ise 3,40 TL dir. Ankara’da tüm taksi ücretleri aynıdır ve ayrım yoktur. Taksi’de farklı bir ücretle karşılaşırsanız Taksi’nin plakasını alarak şikayet edebilirsiniz. Ayrıca akıllı telefonunuzdan rotayı hesaplayarak Taksi şöförünün sizi farklı ve daha uzun rotadan götürmediğinden emin olabilirsiniz.İzmir taksimetre açılış ücreti: 4,20₺ / İzmir kilometre başına taksi ücreti: 4,30₺

Bursa taksimetre açılış ücreti: 5₺ / Bursa kilometre başına taksi ücreti: 4₺

Antalya taksimetre açılış ücreti: 5,50₺ / Antalya kilometre başına taksi ücreti: 4₺

Muğla taksimetre açılış ücreti: 5₺ / Muğla kilometre başına taksi ücreti: 5,60₺

Aydın taksimetre açılış ücreti: 5₺ / Aydın kilometre başına taksi ücreti: 4₺

Eskişehir taksimetre açılış ücreti: 4₺ / Eskişehir kilometre başına taksi ücreti: 4,50₺

Konya taksimetre açılış ücreti: 4₺ / Konya kilometre başına taksi ücreti:  3,50₺

Kayseri taksimetre açılış ücreti: 5₺ / Kayseri kilometre başına taksi ücreti: 5₺

Mersin taksimetre açılış ücreti:  3,90₺ /  Mersin kilometre başına taksi ücreti: 3,70₺

Gaziantep taksimetre açılış ücreti: 2,50₺ / Gaziantep kilometre başına taksi ücreti: 2₺

Samsun taksimetre açılış ücreti: 3,75₺ / Samsun kilometre başına taksi ücreti: 3,75₺

2021 Köprü ve Otoyol Ücretleri Taksi Ücretine Dâhil Mi?

Ulaşım aracı için taksiyi tercih eden bireylerin merak ettiği bir diğer soru da 2021 köprü ve otoyol ücretleri taksi ücretine dâhil mi sorusudur. Taksiler hızlı ulaşım sağlamalarından dolayı yolları kısaltmak için çeşitli otoyol, köprü gibi ücretli geçişlerden geçebilirler. Seyahat güzergâhı üzerinde bulunan ve paralı olarak geçilen köprülerin, otobanların, tüp geçitlerin ücretleri taksi ücretlerine de dâhildir. Paralı olarak geçilen köprülerin, otobanların ve tüp geçitlerin ücretleri seyahat sonunda ortaya çıkan taksi ücretine eklenerek taksi kullanan bireyden tahsis edilmektedir. Kısaca örnek vermek gerekirse; güzergâhınız üzerinde ücretli bir köprü geçiş noktası varsa, taksimetre açılış ücreti + gittiniz kilometre başına ücret + köprünün geçiş parası sizin taksiye ödeyeceğiniz ücreti ifade etmektedir.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir