Thy Bagaj kuralları

Thy Bagaj kuralları

Thy Bagaj kuralları

Yurt içi uçuşları bagaj hakkı

Türk Hava Yolları uçak altına koyabileceğiniz ücretsiz olarak yolcularına tanıdığı ekonomi sınıfında ki yolcular için en fazla 20 kg dır.

Yolculuğunu business kabinde yapacak yolcularımız için ise bagaj hakkı en fazla 30 kg olarak belirlenmiştir.

Bazı promosyon sınıfı biletlerde ise bagaj hakkı daha az olmakla birlikte 15 kg olmaktadır.

Eğer yolculuğunuzda yanınızda bir de bebek var ise bebeğe ait 10 kg dır. (bagaj taşıma hakkı ile birlikte bir adet de bebek arabası götürme şansı verilmektedir.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ne kadar sabitte olsa siz yine de bagaj hakkınızı tam olarak Thy İletişim Hattını veya Türk hava yollarını arayarak bilgi sahibi olmanız uçuş esnasında karşılaşabileceğiniz herhangi bir sorunun önüne geçmek için faydalı olacaktır.Yurt dışı uçuşları bagaj hakkı

Promosyon sınıfı biletlerde 20 kg, Ekonomi sınıfı biletlerde 30 kg ve Business sınıf biletlerde 40 kg olarak belirtilmiştir.

Bebek yolcularda ise bagaj hakkı 10 kg dir.

Bazı uzak dış hat uçuşlarında ise parça olarak bagaj taşıyabilirsiniz. Azami hak 2 parça olup ekonomi sınıfı parça başına en fazla 23 kg taşıyabilir, business sınıf ise 32 kg taşıyabilir. Parça sistemine dahil olan ülkeler (Amerika, G. Amerika, Kanada, Arjantin, Kolombiya, Panama, Küba, Venezuela, Nijerya, Nijer, Gana, Fildişi Sahili, Senegal, Moritanya, Kamerun, Burkina Faso, Gabon, Çad ve Dem. Kongo Cum., Benin Halk Cumhuriyeti, Mali, Guinea, Sudan, Angola, Mauritius, Madagaskar, Seyşeller, Japonya, Sierra Leone ) olarak THY sisteminde belirtilmiştir.

Bagaj hakları uçuş yapacağınız destinasyona göre değişme ihtimali olduğu için net bileti için thy iletişim hattını arayarak bilgi almanızda fayda vardır.

Fazla bagaj ücretleri

Fazla bagaj ücretleri hava limanında check-in esnasında bagajınız tartılmaktadır. Bagaj ağırlığınız serbest bagaj hakkınızdan fazla olması halinde ücretlendirilmektedir.

THY Fazla bagaj ücretleri ;

  • İç hatlarda fazla bagaj için kilo başı 6 TL dir.
  • Dış hatlarda durum biraz daha karışıktır. Gidilen yere göre ücretlendirme yapılır ve kilo başı 3 ila 30 € arasında bir ödeme yapmanız gerekir. Tam teşekkürlü tabloyu Thy’de görebilirsiniz.

Kabin Bagajı Kuralları

Kabin bagajı ile ilgili size bilgi verecek olursak uçak altına vermeyip yanınızda götürerek baş üstü dolaplarına yerleştirmiş olduğunuz bagajlara kabin bagajı denir.

Kabin bagajları baş üstü dolaplarına sığması için 8 kg den fazla olmamalıdır ayrıca 55*40*23 ölçülerini geçmemelidir. Aksi halde bu bagajlar kabin bagajı olarak kabul edilmez uçak altına vermeniz istenir.

 El Bagajlarında Sıvı Madde Kısıtlaması

Kabin içinde sıvı madde taşımanız bazı kısıtlamalarla birlikte mümkündür. Örneğin taşımak istenilen maddeleri (jel, macun, parfüm, reçel, bal, sıvıyağ vb.) 1 litrelik, yaklaşık olarak 20×20 cm boyutlarında kilitli poşetlerde iyi muhafaza ettiğiniz takdirde taşınabilir. Ayrıca her bir ürünün maksimum 100 ml olması gerekir. İstisnai Durumlar ” Bebek yolcular için yalnızca uçuştaki ihtiyacı kadar bebek maması taşınabilir. ” Kullanımı zorunlu olan ilaçların taşınabilmesi için doktor raporu şart olmakla birlikte ilaçlar orjinal ambalajı ile taşınabilir.

Spor ve Özel malzemeler

Türk hava yolları ile taşınabilmektedir. Türk hava yolları güvencesi altında ek bir ücret ödeyerek kayak takımı, golf malzemesi, dalış takımı gibi eşyalarınızı taşıyabilirsiniz. Uçağın müsait olma durumu önemli olduğu için uçuştan en az 3 gün önce belirtmeniz yararlı olacaktır.

Hasarlı yada Kayıp Bagaj

Bu konuda yapmanız gereken daha hava limanından ayrılmadan rapor tutturmak olacaktır. Her iki durumda sizden bagaja, uçuşa ve size ait belgeler istenebilir. İşleminizi yapacağınız yer hava limanında bulunan Kayıp Eşya Ofisi’dir. Detaylı bilgi ve yönlendirmeleri görevliler sağlayacaktır.


Evcil Hayvanların taşınması ile ilgili önemli bilgiler

Eğer seyahatinizi evcil hayvanla birlikte yapacaksanız bu kurallara göz atmalı ve gerekli işlemleri yapmalısınız. Sizlere evcil hayvanlarla ilgili vereceğimiz bilgiler şu şekilde, evcil hayvan götürecekseniz hava yollarına bunun için ücret ödemeniz gerekmektedir. Uçak tipine göre evcil hayvan taşıma ölçüleri değişiklik göstermektedir bu sebepten dolayı mutlaka bilet alım sırasında veya uçuştan 6 saat öncesine kadar havayollarına evcil hayvan rezervasyonu yaptırmanız gerekmektedir ve kafesi dahil 8 kg yi geçmemelidir aksi taktirde sizden fazladan para talep edilebilir.

Evcil hayvanınızla seyahat etmek istiyorsunuz bu hayvanlar sadece köpek, kuş ve kedi olmalıdır bu hayvanlar dışında başka bir hayvanın taşınmasına kesinlikle izin verilmemektedir. Uçuşa evcil hayvanınızla birlikte gelirken yanınızda mutlaka evcil hayvan kimliği, aşılarını gösteren belge gibi tüm sağlık ile ilgili belgeleri bulundurmanız mecburidir. Evcil hayvanla birlikte seyahat etmek istiyor ve gebe iseniz maalesef bu pek mümkün değildir. Siz tüm belgelerinizi tamamladığınız ve kurallara uyduğunuz halde. Uçak içinde herhangi bir yolcu hayvanlara karşı rahatsızlığı var ve bunu doktordan almış olduğu rapor ile ispatlamış ise bu uçuşa hiçbir evcil hayvanın seyahat edilmesine izin verilmemektedir.