Uçak Bileti Değişikliği Nasıl Yapılır, Kuralları Nelerdir ?

Uçak Bileti Değişikliği Nasıl Yapılır, Kuralları Nelerdir ?

Uçak Bileti Değişikliği Nasıl Yapılır, Kuralları Nelerdir ?

Uçak bileti satın aldıktan sonra işlerinizle ilgili ya da başka bir sebepten ötürü uçak bileti değişikliği yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bilet değişikliği yaparken tüm hava yollarının belirlemiş olduğu değişiklik kuralları vardır. Promosyon biletlerde genellikle hiç bir işlem yapılamazken, promosyon olmayan ekonomi sınıfı biletlerde ise belirli bir ceza ücreti ödemenin yanında aldığınız biletin fiyatı ile değişiklik yapacağınız biletin arasındaki fiyat farkını da ödemeniz gerekecektir.

Hep birlikte uçak bileti değişikliği konusunu firma firma inceleyerek sizlere bu konuda detaylı bilgiler sağlamaya çalışalım. Eğer biletinizi değiştirmek değil de iptal ettirmek istiyorsanız Uçak bileti iptali nasıl yapılır konulu makalemize göz atabilirsiniz.

Pegasus Uçak Bileti Değişikliği

Pegasus hava yolları uçak bileti fiyatları daha uygun fiyatlara sağladığı için değişiklik ve iptal durumunda oldukça acımasız ve sert kuralları olan bir hava yolu olarak göze çarpıyor.  Yazımızın devamında Pegasus hava Yolları bilet değişikliği durunda uyguladığı kuralları görebilirsiniz.

Pegasus İç Hat ve KKTC Bilet Değişiklik Kuralları

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor ki uçuşunuza 2 saatten az bir süre var ise malesef biletinizi değiştirmeniz mümkün olmamaktadır. Uçuşunuza 2 saatten daha fazla bir süre var ise Promosyon ve Ekonomi sınıflarında 55 TL ceza bedeli + sınıf farkı ücretlerini ödeyerek biletinizde değişiklik yapabilirsiniz.

Eğer uçuşunuz bağlantılı ise ceza oranları biraz daha farklı, uçuşunuza 24 saatten az süre kaldığı durumlarda değişiklik işlemi yapılamıyor. Uçuşunuza 24 ile 72 saat arasında süre olduğu durumlarda vergi ve hizmet bedeli hariç tutularak %50 ceza bedeli uygulanır. 72 saatten daha fazla süre olduğunda ise %30 luk bir ceza bedeli uygulanacaktır.

Pegasus Dış Hat Bilet Değişiklik Kuralları

Dış hat tarifeli uçuşlarınızda 2 saatten daha az bir vakit var ise uçak biletinizde her hangi bir değişiklik işlemi malesef yapılamaz. Fakat 2 saatten daha fazla süre var ise G sınıfı biletlerde 25 Euro luk ceza uygulanırken bu sınıf dışında kalan sınıflarda 50 Euro luk bir cezai işlem uygulanmaktadır. Bilet değişikliği yaparken Ceza bedeli + Bilet sınıf farkını ödeyerek biletinizin değişikliğini gerçekleştirebilirsiniz.

Dış hatlarda biletiniz bir iç hat uçuşu ile bağlantılı ise kurallar biraz daha farklı, uçuşunuza 24 saatten az kalan durumlarda bilet değişikliği yapılamıyor. Uçuşunuza 24 ile 72 saat kalan durumlarda hizmet bedeli ve vergiler hariç tutarın %50 lik kısmı ceza ücreti+ sınıf farkını ödeyerek işlem yapabiliyorsunuz. 72 saatten daha fazla süre olduğunda ise sadece %30 luk tutarı ve sınıf farkını ödeyerek değişikliğinizi yapabilirsiniz.

Türk Hava Yolları Bilet Değişikliği

Türk hava yolları firması diğer firmalara oranla bilet değişikliği konusunda daha esnek bir yapısı vardır. Promosyon biletlerde değişiklik tutumu diğer firmalarla benzerlik gösterse de ekonomi biletlerde değişiklik yapmak daha az masraflı olmaktadır. Yazımızın devamında kuralları detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

THY İç Hat Bilet Değişikliği Kuralları

THY iç hat promosyon sınıfı biletlerde bilet değişikliği yapmak malesef mümkün değildir. Esnek ekonomik biletlerde değişiklik yapmak mümkündür. Ekonomik biletlerde uçuşa 1 saatten az kalan uçak biletlerine değişiklik yapılamaz. 1 ile 12 saat arası yapılan değişiklik işlemlerinde vergi ve hizmet bedeli hariç tutar üzerinden %30 oranında ceza bedeli uygulanmaktadır. Uçuşunuza 12 saatten daha fazla zaman var ise bu oran %10 olarak uygulanmaktadır.Ceza bedeli yanında mevcut uçuş ile değiştirmek istediğiniz uçuşun arasında ki fiyat farkını da ödemeniz gerekmektedir.

İç hat uçuşlarınız dış hat olarak değiştirilmesi mümkün değildir.  B sınıfı biletler ekonomi sınıfı olmasına rağmen fiyatı yüksek olduğundan dolayı değişiklik yapılırken Business sınıf kuralları uygulanmaktadır. İç hat aktarmalı olan uçuşlarda da bu kurallar aynen geçerlidir.

Business biletlerde ise uçuşa 12 saat kala istediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz, 1-12 saat arasında ise %30 ceza bedeli ödemeniz gerekirken 1 saatten az kalan zamanlarda değişiklik işlemi yapılamıyor.

THY Dış Hat Bilet Değişikliği Kuralları

THY dış hat biletlerde economy promosyon sınıflarında genellikle değişiklik yapılamıyor fakat bu sınıftaki biletlerde bilet alırken bu kurallara dikkat etmenizde fayda olacaktır. Economy Kısıtlı sınıfında değişiklik uçuşa göre belli bir ceza alınarak yapılabilmektedir, burada fark belirtemiyoruz çünkü THY firmasında uçuşlara göre bu fark oldukça farklılık gösterebilmektedir. Economy Esnek sınıfında değişikliğinizi ceza ödemeden sadece sınıf farkını ödeyerek değiştirebilirsiniz.

Business sınıflarda da Business promosyon ve business kısıtlı sınıflarında belirli bir fark ödemeniz gerekirken Business Esnek te ise ceza ödemeden sadece var ise sınıf fark ücretini ödemeniz yeterli olmaktadır.