Pegasus Hava Yolları Yolcu Taşıma Kuralları

Pegasus Hava Yolları Yolcu Taşıma Kuralları

Pegasus Hava Yolları Yolcu Taşıma Kuralları

Pegasus Yolcu taşıma kuralları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bebek ve çocuk yolcular için uygulanacak kurallar

0-2 yaş çocuklar bebek yolcu kapsamına girer. Yeni doğan bebekler doktor raporu olsa dahi uçağa kabul edilmez. Bebek yolcular doğum olduktan sonraki 7 gün içinde uçağa doktor raporu ile alınır ve 1 yetişkin yolcu 1 bebeğe refakat edebilir.


  • 8 günlük bebekler refakatçi ile birlikte seyahat etmelidir. o 0-2 yaş yolcular için bebek yolcu ücreti uygulanır. o Refakat için personel görevlendirilmez.
  • Tek başlarına seyahat edemez. o 18 yaşından gün almış refakatçi bebekle birlikte seyahat edebilir. o 3 – 7 yaş arası yolculara çocuk indirimi uygulanır.
  • Refakatsiz olarak tek başına seyahat edebilirler. o Aktarmalı uçuşlarda seyahat edemezler. o 7 – 13 yaş arası yolculara çocuk indirimi uygulanır.
  • 13-18 yaş arası yolcular tek başına seyahat edebilirler.

Refakatsiz Çocuk Yolcular (UM Yolcu)

7-13 yaş arası çocuklar refakatsiz olarak yolculuk yapması için kanuni temsilcileri tarafından Refakatsiz Çocuk Taşıma Yetki Belgesi formu doldurduktan sonra yer personeli tarafından uçak kabin amirine imza karşılığı teslim edilir. Çocuğun kanuni temsilcisi uçak havalana kadar alanda beklemek zorundadır.

Uçak Bileti alırken bu gibi konulara dikkat ederek bilet satış personeline bilgi vermeniz gerekmektedir.Engelli yolcular ile ilgili uygulanacak kurallar

Duyma veya Görme Engelli Yolcular

İşitme veya görme engeli olan yolcular uçuşlara yanlarında refakatçi olmadan kabul edilebilirler. o Görme engelli yolcular, yanlarında refakatçi köpekleriyle birlikte uçağa kabul edilirler ve refakatçi köpeklerden ekstra ücret talep edilmez. o Bu tip durumlar için PNR da yolcunun özel durumu bildirilmeli ve ayrıca köpekle ilgili bilgiler de sağlanmalıdır. o Hem işitme hem görme engelli yolcuların mutlaka refakatçi eşliğinde seyahat etmeleri gerekir. Kendileriyle birlikte seyahat edecek refakat köpekleri ücretsiz olarak uçağa kabul edilirler.

Refakatçi ile Seyahat Edilmesi Gereken Durumlar

Güvenlik önlemlerini anlayabilecek veya uygulamaya geçirecek fiziksel yeterliliğe sahip olmayan yolcular. o Acil tahliye durumlarına katılmasını önleyen engele sahip yolcular. o Kabin memurlarıyla iletişim kuramayacak durumda olan işitme veya görme engelli yolcular mutlaka refakatçileriyle birlikte seyahat etmelidir.

Tekerlekli Sandalye Talebi Nasıl Yapılır ?

İhtiyaç durumlarında yolcularına tekerlekli sandalye hizmeti sunmaktadır. Bilet satın alırken bu talebinizi Çağrı Merkezi ni arayarak iletebilirsiniz.Önemli Not Uçaklarda sıvı akü taşınmamaktadır. Ancak yolcuların beraberinde getirecekleri tekerlekli sandalye, bir çift koltuk değneği gibi malzemeler ücretsiz olarak taşınır.

Hamile yolcuların taşınması hakkında bilgiler

Tek bebeğe hamile olan yolcular hamileliklerinin 36. haftasına kadar uçakla seyahat edebilirler. Birden fazla bebeğe hamile olan yolcular hamileliklerinin 32. Haftasından itibaren uçağa kabul edilmez. Uçak bileti satın alırken konuyla ilgili lütfen satış temsilcimizi uyarın.

Pegasus hava yolları bagaj kuralları sayfamızı ziyaret ederek bagaj taşıma ile ilgili detaylı bilgiler edinebilirsiniz.