Zonguldak Çaycuma Hava alanı bulunduğu çevreyle de öne çıkmaktadır.Çaycuma ilçesi turistik açıdan insanların ilgisini çekecek özelliklere sahiptir.İnsanlarının sıcakkanlı tavırları, yöreye ait yemekler ( bazlama, mısır ekmeği, göçe çorbası ), doğanın kendine hayran bırakan güzellikleriyle gidilmesi gereken yerlerden birisidir.

Zonguldak’taki gezilecek yerler :

1- Gökgöl Mağarası

Gökgöl Mağarası

Burası şehir merkezine yakın alanlardan birisi. Müzekart maalesef geçerli değil. İçeri girerken baret takarsanız daha güvende olabilirsiniz. Yazın sıcak havalarda ise içerisinin serinliği insanı ferahlatıyor. Gökgöl mağarası yürüyüş yolu da bir o kadar düzenli. İçerideki ışıklandırmalar ise gayet hoş yapılmış; güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.
2- Cehennem Ağzı Mağarası

Cehennem Ağzı Mağarası

Burası ise Ereğli’de yer alıyor. Müzekartın geçtiği bölge aynı zamanda cüzi bir ücret ödeyerekte gezilebilmektedir. Burası efsanelerde geçen bir yerdir. Herakles’in Cerberus’u  (üç başlı köpek) burada yakaladığı söylenmektedir. Cehennem ağzı mağarasına girmeden önce tarihi okuyup gitmek faydalı olacaktır. En azından girişindeki bilgilendirici yazı size içerde daha farklı bir gözle görmeyi sağlayacaktır.


3- Filyos Plajı

Filyos Plajı

Uzun bir sahili bulunuyor. Karadeniz’de talep gören yerlerden birisi. Etrafta bulunan işletmelerde balık yiyebilir, rakı içebilirsiniz. Yüzerken biraz dikkatli olmak gerekiyor çünkü derinleşebiliyor. Plajı ise kum ve çakıl arası bir seviyede. Oldukça ekonomik bir plajdır Filyos plajı ama sezonu kısa olduğu için doğru zamanda gitmek önemli.
4- Gazi Alemdar Müzesi

Gazi Alemdar Müzesi

Burası Ereğli’de yer alıyor. Alemdar gemisi 1. dünya savaşında önemli bir rol almış bir gemidir. Dönemin tarihini ve hikayesini öğrenmek için en verimli yer. Savaş boyunca Ereğli halkının kahramanlığı, yurttaşların vatan severliği sayesinde bölge yabancılara teslim edilmemiştir. Gazi Alemdar müzesi içerisinde tarih bulacaksınız.


5- Ereğli Müzesi

Ereğli Müzesi

Ereğli, çok eski bir yerleşim birimidir. Yunan mitolojisinde geçen kahraman Herakles’e kadar uzanmaktadır. Ve Herakles ismi ise zamanla Ereğli ismine dönüşmüştür. İlçe adını buradan almaktadır. Tarih boyu buralarda yaşamış halkın ürettikleri ise bu müze içerisinde gösterilmektedir. Ereğli müzesi görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.
6- Danaağzı Tabiat Parkı

Danaağzı Tabiat Parkı

Doğa harikası yerlerden birisi. Eğer kameranız varsa mutlaka yanınıza alın. Bahar dönemlerinde ise yeşilin her tonunu görebilirsiniz. Sakin ve huzur arıyorsanız Danaağzı tabiat parkı içerisinde sevdiklerinizle güzel anılar oluşturabilirsiniz.

 

Uçak bileti almak için hemen Zonguldak uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.