Zaporijya, Ukrayna’nın keyifli tatil destinasyonlarından biri olan Zaporijya ziyaretçilerine sağladığı ekonomik konaklama imkanları ile ülkemizden de çok talep görüyor. Dinyeper Nehri’nin yanında uzanan şehir; sosyal yaşamı, eğlenceli gece hayatı, hiç bitmeyen sanat ve kültür etkinlikleri ile gezmeyi, görmeyi seven insanların ilgi odağıdır.

Zaporijya’da gezilecek yerleri sıralamak gerekirse Zaporiz’ka Sich, Khortyts Adası, Preobrazhensky Köprüsü, Aziz Andrew Katedrali, Kutsal Bakire Koruma Katedrali, Voznesenskiy Parkları olarak sıralamak mümkün.

Zaporijya’daki gezilecek yerler :Zaporijya Zaporiz’ka Sich

Zaporiz'ka Sich

Zaporiz’ka Sich, Ukrayna da Zaporijya Kazakların yaşadığı bir yer olan bölge gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelir. 16. Yüzyıl da buraya yerleşen kazaklar yaşamlarını burada sürdürmeye devam etmektedirler. Ukrayna topraklarında birçok önemli savaşa tanıklık etmiş olan şehir, bu savaşlar anısına 2004 yılında Silah Tarih Müzesi kurmuş, ilkel ve modern olmak üzere birçok silahı ziyaretçileri için sergilemiştir. Ayrıca bu şehir Kazakların kültürü ile yoğunlaşmış olsa da Sovyet mirasını da içerisinde barındırmaktadır. Mimarisi ve en önemlisi Sovyetlerin önemli Liderlerinden Lenin İsmi verildiği bir bulvara sahip.

Lenin Bulvarı birçok Rus düşünürün heykelleri ile dikkat çektiği gibi geniş sokaklarda sürekli kültürel etkinliklerin yapıldığına da şahit olacaksınız. Şehir, planlama açısından da oldukça iyi bir görünüme sahiptir. Özellikle sürekli göç etmekte olan Kazak Türkleri anısına yapılmış olan bu yer, insanların görmeye değer olarak buldukları bir alandır. İçerisinde yapılabilecek aktiviteler sayesinde gezerken eğlenmek mümkün. Bu alanda zaman geçirmek son derece kolaydır. Bu durum bölgeye turist gelmesinin en büyük nedenleri arasındadır.

Zaporijya’da gezilecek yerler arasında tercih edilen yerler arasındadır.

Ukrayna’ya yapacağınız seyahatlerde uçak bileti bilgilerini doğru ve eksiksiz girmeniz ülkeye kabul edilmeniz için oldukça önemlidir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Ukrayna Uçuş Bilgilerini Doğru ve Eksiksiz Girilmesi konulu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Zaporijya Khortytsa Adası

Khortytsa Adası

Khortytsa Adası, Ukrayna Zaporijya şehrinde bulunan bu alan, aynı zamanda Dinyeper Nehri’nin en büyük adasıdır. Ukrayna da Kazakların kalesi olarak tanımlanan ada da Kazak silahları, kıyafetleri, yaşamlarına dair eşyaların ve evlerin sergilendiği Zaporijya Kazakları Tarihi Müzesi de bu ada da yapılmıştır. Bu müzeyi gezerek Kazak kültürünün evrimleşme tarihine bizzat şahit olabilirsiniz. Khortytsa Adası Ukrayna Zaporijya Şehrinin 7 harikasından biridir. Bu şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin en çok uğradıkları yerdir. 700 yaşında olduğu tahmin edilen ve devasa gövdesiyle yıllara meydan okuyan meşe ağacı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

Adayı gezmek için burada bulunan müzede bisiklet kiralayarak rahat bir şekilde adayı gezebilirsiniz. Gezilip görülmeye değer birçok yapıya sahip olan ada, insanlara eğlenme alanları sağlamaktadır. Genel olarak insanların yaşadığı fakat doğayı hiç kaybetmedikleri ortam, huzurlu zaman geçirme fırsatı sağlamaktadır. Özellikle tarihi yapılarıyla o dönemleri yaşamak mümkündür. Bu sebeple yıl içerisinde birçok arkeolog ve tarihçi bölgeyi ziyaret etmektedirler. Her geçen gün toprak altında kalmış yeni şeyler keşif edilmektedir. Zaporijya gezilecek yerleri arasında en popüler olanları arasında Khortysa Adası‘da vardır.

Ukrayna Türk Vatandaşları için kimlikle girişi mümkün kılıyor fakat kimlikle giriş için belli şartları yerine getiriyor olmanız gerekiyor. Ukrayna’ya kimlikle giriş sayfamızı ziyaret ederek bu bilgileri edinebilirsiniz.


Zaporijya Preobrazhensky Köprüsü

Preobrazhensky Köprüsü

Zaorijya Şehri’nin simgesi haline gelen Preobrazhensky Köprüsü, 1952 yılında Dinyeper Nehri üzerine kurulmuştur. Dönemin şartlarına bakıldığında yapılması imkansız olarak düşünülen köprü, 550 metre uzunluğunda ve 54 metre yüksekliğinde inşa idilmiş ve birçok önyargıyı yıkmıştır. Yapımı bittikten sonra birçok otorite köprünün kullanımının riskli olduğunu söylemiş ama geçen yıllar hepsinin yanıldığını göstermiştir. Bu köprü yapıldığı zaman Ukrayna da bir mimari başyapıt olarak kabul görmüştür. Preobrazhensky Köprüsü iki katman ve dört kemerden oluşuyor.

Alt katmanda yayalar ve kamyonlar için tasarlamış köprünün üst katmanında demir yolu hattı bulunuyor. Dinyeper Nehri’nin üzerinden yaya olarak geçmek ve nehrin o sakin akıntısının seyrine doymak isteyenlerin gidip görmesi gereken eserlerden biridir. Köprü her yıl bakımları yapılarak kullanıma devam ediliyor. Bu sebeple günümüzde herhangi bir risk teşkil etmiyor. Şu anda aktif olarak kullanılmasa da insanlar için gezilecek alanların içerisinde yer alıyor. Köprü, üzerinden tren geçebilecek kadar sağlam ve dayanıklı yapılmıştır. Altından geçen nehir son derece sakin almakla beraber suyu temiz ve berraktır.

Kiev’de gezilecek yerler sayfamızı ziyaret ederek Kharkiv’in yanında Kiev hakkında da detaylı bilgiler edinebilirsiniz.


Zaporijya Aziz Andrew Katedrali

Aziz Andrew Katedrali

Aziz Andrew Katedrali, Ukrayna Zaporijya da bulunan 18. Yüzyılda inşa edilen Rus kilise mimarisi özelliklerini taşıyan barok tarzında Ortodoks Hristiyanlar için inşa edilmiş bir kilisedir. Meşhur Andreas Yokuşunun tepesine yapılan kilise, balkona çıkıldığında muhteşem bir şehir manzarası sizi karşılamış olur. Şehrin sembolü haline gelen kilise bir efsanenin eseridir. Efsaneye göre İsa’nın on iki havarisinden biri olan Aziz Anderas’ın buralara kadar gelerek Hristiyanlığı anlattığı ve insanları bu dine çağırdığına inanılır.

Aziz Anderas’ın Dinyeper Nehri’ne kadar geldiğine ve o dönemlerde buraların Karadeniz ile kaplı olduğu ve şuan kilisenin bulunduğu tepeye bir haç diktiğine, daha sonra deniz sularının çekilerek şehrin oluştuğuna inanılır. Daha sonra bu yokuşa ahşaptan bir kilise yapılır. Kilise zamanla deforme olur. Ve yerine daha büyük bir kilise yapılması için çalışmalara başlanır. Ve günümüzde bulunan kilise inşa edilir. Yeşil renkte kubbeleri ile şehrin en tepe noktasına yapılan kilise şehirden izlemesi keyifli ama asıl kiliseden şehri izlemek daha keyifli bir hal alıyor.

Uzun seneler ayakta kalmayı başarmış ve bir efsanede ismini geçirmiş olan bu Kadetral, mükemmel manzarısıyla Zaporijya turistlik yerleri arasında önemli bir yere sahip.

Lviv’de gezilecek yerler sayfamızı ziyaret ederek Kharkiv’in yanında Lviv hakkındada detaylı bilgiler edinebilirsiniz.


Zaporijya Kutsal Bakire Koruma Katedrali

Kutsal Bakire Koruma Katedrali

Ukrayna topraklarındaki tatil şehri Karadeniz’in incisi Odessa hakkında bilgi edinmek isterseniz plusfly.com/odessa-gezilecek-yerler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Zaporijya Voznesenskiy Parkları

Voznesenskiy Parkları

Ukrayna’nın sanayi şehri olan Zaporijya’da oluşan hava kirliliğini yumuşatan ve şehrin merkezinde kurulan Voznesenskiy Parkları dört mevsim şehrin görüntüsüne muazzam bir güzellik katıyor. Her mevsim ayrı bir güzellikle şehrin cazibe merkezi olmasında büyük bir rol oynayan parkta var olan göletler, spor merkezleri, koşu parkurları, bisiklet yolları, lunapark, cafe ve restoranları ile keyifli ve unutulmaz dakikalar geçireceğiniz mekanların başında geliyor. Şehre geniş bir yeşil alan kazandıran parkta yeşilin her tonunun birleştiği mavi göletler ile tam bir dinlenme alanı.

Yapılan göletler ve şelalelerden gelen su sesleri, ağaçlardan yükselen kuş sesleri parkın içerisinde olduğunuz süre boyunca meditasyon etkisi yaratacaktır. Gölün etrafında yaptığınız yürüyüş ile bütün yorgunluğunuz unutacak, cafe ve restoranlarda eşsiz lezzetler ile damaklarınız’da unutulmaz tatlar bırakacaksınız. Parkta bulunan lunaparkta çocuklarınıza eğlenceli dakikalar yaşatacak ve dönme dolapta şehri ayaklarınız altına alacaksınız. Dizaynı bütün şehri net bir şekilde görebileceğiniz yükseklikte yapılan dönme dolap her yaş grubunun farklı bir haz almasını sağlıyor.

Sevdiğiniz insanlarla çekinmeden gelebileceğiniz bu doğa abidesi park, huzurlu, bol yeşilli bir anı için Zaporijya’da gezi rehberlerinin vazgeçilmezlerindendir.

Zaporijya şehrinin gezilecek güzel yerlerinin yanı sıra muhteşem lezzetleri de bulunmaktadır. Bu lezzetleri ve tadabileceğiniz mekanlarını Zaporijya En Güzel Restoranları sayfamızı ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.