LÜTFEN BEKLEYİNİZ

Yolculukta bagaj zarar görürse ne yapmalı

Yolculukta bagaj zarar görürse ne yapmalı

Yolculukta bagaj zarar görürse ne yapmalı

Uçak yolculuğunda bagaj taşımacılığı

Yurt içi ya da yurt dışı farketmeksizin her gün milyonlarca yolcu seyahat yapıyor. Seyahatlerin ise olmazsa olmazı bagajlardır. El bagajları yolcuların sorumluluğundadır. Bu yazıda daha çok alt bagajların hasar durumundan bahsedeceğiz.

Bagaj hasar görürse

Öncelikle bunu hava limanında fark etmeniz gerekiyor. Hava limanından çıktıktan sonra bagajınız için işlem yapmak isterseniz bu çok zor olacaktır. Bagajınızı alır almaz hasar gördüyse hemen hava limanlarında bulunan “Kayıp eşya ofisine” başvurmanız gerekiyor. Burada bagajınız ile ilgili rapor tutulacaktır. Bagajın durumuna göre tamir ya da tazminat ödemesi gibi seçenekler daha sonrasında size belirtilecek.

Bagajınız için bazı belgelerin yanınızda bulunması gerekiyor. Bunlar;

  • Uçak biletiniz ve bagajın etiketi
  • Kayıp eşya ofisinde tutulan hasar raporu
  • Fotoğraf (Bagajı tanımlayacak ve hasarı açık ifade edecek şekilde)
  • Bagajın tamir faturası (Tamir yapılamayacak bagajlar için yetkiliden ekpertiz raporu gerekmektedir)
  • Bagajınızın alış faturası
  • Firma tarafında geri ödemenin yapılabileceği yolcuya ait banka bilgileri(Hesap ya da IBAN no gibi)

Hangi durumlarda bagaj hasarlı sayılmaz?

Tüm bagajlar ne yazık ki hasarlı sınıfa girmezler. Bagajda kirlilik, çizik, göçük gibi daha küçük durumlar olabilir. Bu gibi durumlarda hasarlı olarak işlem yapılmayabilir. Bagajınız uçuşa elverişsiz paketlenmiş ise bu da hasarlı olarak geçmeyebilir. Ayrıca belge eksikliği olursa yine işlem yapamayabilirsiniz.

Kayıp bagaj

Hava limanında ibraz edilmesi gerekir. İbraz edilmezse tazminat hakkı düşebilir. İbraz esnasında biletiniz, banka bilgileriniz gibi bilgiler yine sizden istenmektedir.

 

Kayıp ya da hasarlı bagaj durumlarında firmalar size yardımcı olmaktadır. Yeterli belgeler ile firmalar zararınızı karşılamaktadır. Bu durum bazen daha uzun sürelere sarktığı için firmalarla irtibat halinde bulunmanız gerekir. Bagajınızın durumunu takip edebileceğiniz yolları da yine firmalar size söylemektedir.