Yalova, Marmara bölgesinde yer alan, yüz ölçümü bakımından küçük illerimizden birisidir. Yaklaşık 150 bin nüfusu ile ortalama bir nüfusa sahiptir. Marmara denizine kıyısı bulunmaktadır. Hatta İDO seferleri ile İstanbul’a kolaylıkla geçiş yapılabilmektedir.

Yalova’da gezilecek yerler oldukça zengindir. Biz buraya en meşhur olanlarından birkaç tanesi yazacağız; Sudüşen Şelalesi, Yürüyen Köşk, Erikli Çifte Şelale, Yalova Kent Müzesi, Yalova Atatürk Köşkü ve Delmece yaylası.

Yalova’daki gezilecek yerler :Yalova Sudüşen Şelalesi

Sudüşen Şelalesi

Araba ile ulaşabileceğiniz, birçok gezgin tarafından mükemmel olarak tarif edilen yerlerden birisi. Termal’den 8 km civarı gidilerek ulaşabiliyor. Girişte bulunan işletmede sıcak bir şeyler içip, doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Biz ilkbahar sonlarına doğru gitmiştik, gittiğimiz sırada etrafta piknik yapanları gördük. Sudüşen şelalesi ise gürül gürül akıyordu. Kışın da başka bir güzellik taşıyormuş. Ve her mevsimde ziyaretçisi varmış. Giderken araziye uygun ayakkabı seçimi ile daha çok keyif alırsınız.

Yalova kentinin en değerli doğal alanlarından biri olan Sudüşen şelalesi çekici bir yapıya sahip olarak doğa tutkunlarının en çok ziyaret ettiği noktalar arasında yer almaktadır. Bölgede düzenli bir piknik alanı ve işletme bulunması ile birlikte suyun büyüleyici sesi ve görüntüsü sayesinde çok güzel bir gün geçirmeniz için fırsat tanımaktadır.

Termal ilçesi sınırlarında Üvezpınar Köyü ile 6 kilometre mesafesi bulunan şelale, birçok farklı noktadan ulaşım araçlarıyla günübirlik ziyaret edebileceğiniz bir noktadır. Gayet serin bir iklimi bulunan şelale bölgesinde özellikle gündelik geziler için serin bir hava almak ve oksijeni bol bir bölgede ormanın havasını ciğerlerinize doldurmak için tercih edilebilir.

Dört mevsim boyunca yemyeşil bir bitki örtüsü ile çevrelenmiş olan Sudüşen şelalesi bölgede bulunan yürüyüş parkuru sayesinde de ortalama 2 saatlik bir yürüyüş için rahat ve doğal bir alan oluşturmaktadır. Şelaleye ulaşırken baraj gölü ve Marmara Denizi manzarası ile karşılaşmanız mümkün olmak ile birlikte aynı zamanda çevrede foto safari, kamp alanları ve trekking rotaları da yer almaktadır.
Yalova Erikli Yaylası

Erikli Yaylası

Yürüyüş yapmayı sevenler için çok güzel bir parkuru var. Araçlar ile değil yürüyerek çıkmayı tercih ettik, iyiki de etmişiz. Havası ve manzarası insanı rahatlatan türden. Yanınızda küçük atıştırmalık bulundurabilirsiniz. Mevsime göre burada kamp yapanları görebilirsiniz. Erikli yaylasından sonra Erikli şelalesine de gidebilirsiniz.

Çınarcık ilçesi sınırlarında bulunan Erikli yaylası yaz/kış doğaseverlerin tercih ettiği alanların arasında bulunmaktadır. Denizden tam 600 metre yükseklikte bulunan yayla, dört tarafında yer alan kestane, ıhlamur, köknar, elma ve karaağaç ormanları sayesinde eşsiz bir iklim ve muhteşem bir yürüyüş parkuru oluşturmaktadır.

Yürüyüş parkuru sırasında karşılaşacağınız her şelale ve manzara size daha keyifli bir gün yaşamanız için fırsat tanırken, Erikli yaylası bir rehber eşliğinde çok daha keyifli bir rota olarak tercih edilebilir. Bahar ve yaz aylarında kamp etkinlikleri için çok sık şekilde tercih edilen yayla, kış aylarında ise zorlayıcı bir iklime sahip olduğu için mutlaka dikkatli bir şekilde ve iyi ekipmanlar ile kamp etkinlikleri gerçekleştirmek gereklidir.

Yaylanın sahip olduğu kamp alanından sonra yürüyüşünüz sırasında Çifte şelale ile karşılaşabilir ve doğal bir serinlik yaşayabilirsiniz. Şelale sonrasında ise Dipsiz Göl sayesinde bol miktarda balık bulunduğu için profesyonel ekipmanlar ile balık avı etkinliği gerçekleştirebilirsiniz. Çevredeki birçok şehirden günübirlik şekilde tercih ederek ulaşabileceğiniz yayla, huzurlu iklimi ve doğası sayesinde stresten uzaklaşmak için birebir tercihlerden biri olarak görülebilir.
Yalova Yürüyen Köşk

Yürüyen Köşk

Buranın çok güzel bir hikayesi var. Hikaye ise; köşkün hemen yanında olan çınar ağacı köşke zarar verecektir ve bu sebeple dalları kesilecektir. Atatürk ise çınar ağacının daha değerli olduğunu söyleyerek köşkün taşınmasını ister. Bunun üzerine köşk yaklaşık 4 metre kadar kenara kaydırılır. Atatürk bu köşkü Türk milletine bağışlar.

Böyle anlam yüklü olan bir yer günümüzde müze olarak kullanılmakta. Güzel ve temiz bir yürüyüş yolu bulunuyor. Yürüyen köşk Yalova’ya gidenlerin görmeden dönmemesi gereken bir yer.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilen emir ile birlikte İstanbul Belediyesi Fen İşleri Yollar Köprüler Şubesi sorumluluğunda görevlendirilen Başmühendis Ali Galip Alnar tarafından gerçekleştirilen teknik sayesinde köşk 1930 tarihinde yerinden 4 metre ileriye taşınmıştır. Bu uygulama sayesinde Yürüyen köşk adını alan yapı, daha sonrasında bir müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Köşk, 2006 yılında Yalova Belediyesi tarafından restore edildikten sonra yeniden ziyarete açılmış ve turizme kazandırılmıştır.

Türk tarihinde mimari ve inşaat çalışmaları anlamında çok önemli bir örnek oluşturan Yürüyen köşk bugün çevresi ve manzarasıyla çok özel bir yere sahiptir. Bölgede bulunan kafeteryalar sayesinde kahvaltı, öğlen yemeği, akşam yemeği menüsü alarak veya bir içecek yudumlayarak eşsiz bir manzaraya şahitlik etmeniz mümkündür.

Rehberler sayesinde eşlik edilmesi ile birlikte güzel bir günübirlik tur gerçekleştirmek için köşk ve çevresi tercih edilebilir. İsmetpaşa Mahallesin’de bulunan köşk, otomobil, deniz otobüsü, feribot veya yürüme mesafesi ile ulaşılabilecek bir noktada bulunmaktadır. Köşk, Pazartesi hariç haftanın her günü sabah ile akşam saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Renkli görüntüsü, çevreye kattığı manzarası ve Mustafa Kemal Atatürk’ün anlam yüklü hareketine eşlik etmesiyle Yalova gezilecek yerleri arasında önem taşır.
Yalova Üvezpınar

Üvezpınar

Üvezpınar‘da yine Termal ilçesinde bulunuyor. Doğası ile insanı kendisine hayran bırakan bir alan. Sudüşen şelalesi de buraya oldukça yakın. Buradan sonra oraya da gidebilirsiniz. Gidenler tarafından huzurlu olarak adlandırılan bu yeri görmeniz gerek.

Termal ilçesinden 11 kilometre yukarıda yer alan Üvezpınar özellikle çevresinde yer alan yemyeşil bitki örtüsü sayesinde kendine hayran bırakan doğal alanlardan birisidir. Örneği zor bulunacak bir panoramik manzara sağlayan bölge, yanı başında bulunan doğal güzellikler sayesinde her gün huzur arayan ve stresten uzaklaşmak isteyen yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Samanlı Dağları’nın eteğinde bulunan Üvezpınar Yalova ziyareti gerçekleştiren herkesin görmesi gereken noktalar arasında bulunmaktadır. Güzel bir yürüyüşe çıkmak için tercih edeceğiniz bu rotada kısa sürede Sudüşen Şelalesi’ne ulaşacak ve bu yolculuk sırasında birçok eşsiz doğal güzellik ile karşılaşacaksınız.

Bölgede günübirlik yürüyüşler gerçekleştirebileceğiniz gibi kamp alanını kullanabilir, piknik yapabilir ve buz gibi sularda yüzme keyfini yaşayabilirsiniz. Son yıllarda yapılan bakım çalışmaları ile birlikte bölgeye ulaşmanız için daha sağlıklı bir yol sağlanmıştır. Araç yolculuklarınız sırasında da temiz ve ferahlatan bir atmosfer sayesinde bölgeye ulaştığınızda, çevredeki restoran ve işletmelerde yiyecek, içecek ve konaklama hizmetleri de alarak gününüzü daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.
Yalova Karaca Ağaç Parkı

Karaca Arboretumu

Huzur veren çok güzel bir yer. İçerisinde farklı türden, farklı yaşlardan birçok ağaç bulabilirsiniz. Açık bir havada burada düğün fotoğrafları çekilen yeni evlilere denk gelebilirsiniz. Rehber eşliğinde daha bilgili olarak gezintinizi yapabiliyorsunuz. Karaca ağaç parkı girişi ücretli.

Park, diğer bir ismi ile Karaca Arboretum Canlı Ağaç Müzesi şeklinde de adlandırılmaktadır. Yakın dönemde vefat eden ve Türkiye’de “Toprak Dede” olarak da tanınan Hayrettin Karaca sayesinde 13,5 hektar arazi üzerinde park kurulumu gerçekleştirilmiştir. Bugün Karaca ağaç parkı 7000 gibi bir rakam ile farklı bitki türleri, varyete, kültür formu ve alt tür barındırmaktadır.

Türkiye’de ilk defa özel bir arboretum uygulaması yapılması ile kurulan Karaca ağaç parkı çok önemli birçok türü bünyesinde bulundurmaktadır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen nokta, özellikle üniversite öğrencileri için staj imkanı ve halk için bilgilendirme imkanı oluşturmaktadır. Ülkemiz ile farklı ülkeler arasında tohum ve bitki değişimlerinin yapılması açısından da profesyonel çalışmalar sürdürülmektedir.

Önemli ödüller kazanmış olan ve dünyada örnek arboretum uygulamalarından birini oluşturan park, il merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Samanlı Köyü mevkiinde yer almaktadır. Çok uygun bir ücret ile birlikte parka giriş sağladıktan sonra gün boyunca rengarenk bitkiler arasında ve yemyeşil bir doğada gezi gerçekleştirme fırsatı sunmaktadır.

Çeşitli ağaç yapıları ve rengarenk manzarasıyla Yalova gezi rehberinde huzur bulmak ve bilgilenmek için bu parka yer vermenizi öneririz.
Yalova Kara Kilise

Kara Kilise

Dünya üzerinde Kara kilise adında birçok kilise olduğunu söylemek gerek. Yalova’da bulunan ise tarihi bir yer. 6 yy civarında yapılmış ve yılların getirdiği tahribatla birlikte günümüze kadar gelmiştir. Birçok yeri yıkılmış olan kilise Roma döneminin güzel bir mimari örneğidir.

Tarihine bakıldığında aslında inşa edildiği ilk dönemde bir Roma sur yapısı olarak görülen Kara Kilise Bizans dönemindeki kiliseye çevrilerek kullanılmaya başlamıştır. Yalova’nın Çiftlikköy ilçesi sınırlarında bulunan kilise, bugün yıpranmış bir yapıya sahip olsa da aslında döneminin mimari özelliklerinin izlerini halen göstermektedir.

Önemli bir Roma dönemi mimarisi sağlayan Kara Kilise tuğla örme yapı ile inşa edilmiştir. Günümüzde kubbe ve kemerleri sağlam bir şekilde bulunmak ile birlikte yapısı haç planlı bir mekan olarak inşa edilmiştir. Aslında Çiftlikköy sahilinde kilise ile benzer bir şekilde inşa edilmiş liman ve su kemeri kalıntıları ile karşılaşmanız da mümkündür.

Tarihi açıdan Çiftlikköy ilçesi içerisinde görülmesi gereken ender noktalardan biri olan kilise, yıllar içerisinde daha fazla yıpranma ile karşılaşmış ama yine de sonrasında koruma altına alınmıştır. Roma İmparatorluğu’nda önemli bir yere sahip olan Çiftlikköy ilçesinde, tarihi açıdan önemli olan bu yapı kalıntısını ziyaret ettiğinizde, dönemin mimarisine ve özelliklerine dair daha fazla bilgi elde etme şansınız bulunacaktır.

Roma yapıtlarından olan ve adeta bir tarih kokan bu kilise Yalova turistlik yerleri listenizde olması gereken yapıtlardan.