Van şehir olarak tabii güzellikler anlamında oldukça zengindir.Bölgede bulunan çok sayıda göl, tarihi yapıtlar ilin tabii güzelliğini arttırmaktadır.Mesire yerleri bakımından Van, Doğu Anadolu bölgesinin en zengin illerindendir.Aynı zamanda yüz ölçümü bakımdan da Türkiye’nin 6. büyük ilidir. Van’a gidince nereleri görmek gerekir sizin için bu güzel şehrimizin gezilecek yerlerini derledir.

Van’da gezilecek yerlere değinmek gerekirse, Akdamar Adası, Van Gölü, Van Kalesi, Akdamar Kilisesi, Muradiye Şelalesi, Van İskelesi gibi yerleri söylemek mümkün.

Van’daki gezilecek yerler :Van Akdamar Adası

Akdamar Adası

Akdamar adası, Van gölü içerisinde bulunan doğal bir güzelliğe sahip adadır. Van merkeze yaklaşık 50 km uzaklıkta olan bu yere teknelerle ulaşım yapabilirsiniz. Tekneler ücretli olarak taşıma yapmaktadır. Eşsiz bir manzaraya sahip olan bu yerin görülmesi listemizin ilk sırasında yer almaktadır.

Mavisinin içinde kaybolacağınız bu manzara Van’da gezilecek yerler arasında en iyilerindendir.
Van Gölü

Van Gölü

Türkiye’nin en büyük gölünden bahsedeceğiz. Van’a gidip Van gölünü görmemek olmaz diye düşünüyoruz. Saatlerce çevresinde gezip manzarasını seyredebilirsiniz. Mavinin her tonu bulunduğu için bir doğa harikasıdır. Uçakla Van seyahati yapan yolcularda camdan baktıklarında bu eşsiz manzarayı göreceklerdir.

Türkiye sıralamalarında ki bu eşsiz göl sıkılmadan gezebileceğiniz bir yerdir ve Van turistlik yerleri arasında şüphesiz en iyisidir.
Van Kalesi

Van Kalesi

Yaklaşık 1200 yıllık bir yapı burası. Van merkezine 5 km bir uzaklığı bulunmaktadır. Urartı krallığı tarafından yapılan bu yapı, o zamanlar Urartu başkenti olan Tuşpa’yı kuş bakışı olarak görebilmektedir. Kale içerisi ücretli olarak gezilmektedir. Müze kartınız varsa onunla da giriş yapılabilir. Gidileceği zaman hava koşullarını ve ayakkabı seçimi iyi yapmanızda fayda var.
Van Akdamar Kilisesi

Akdamar Kilisesi

Burası Van gölü içerisindeki Akdamar adasında bulunmaktadır. Neredeyse 1100 yıllık bir yapı olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan restorasyonlarla birlikte günümüzde ziyarete açık alanlardan birisidir. Akdamar kilisesi gidilip görülmeye değer yerlerden birisidir. Zaten Akdamar adasına gittiğinizde uğrayabilirsiniz.

Uzun seneler ayakta kalmayı başarmış bu yapıt, Van’da gezi rehberi için tercih edilebilir.
Van Muradiye Şelalesi

Muradiye Şelalesi

Doğu Beyazıt yolu üzerinde Van’a yaklaşık 80 km lik uzaklıkta bulunan bir alandır. Özel aracınız varsa ulaşımınız kolay olacaktır. Seyir zevki yüksek bu alanda piknik yapabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Ayrıca Muradiye şelalesi üzerinde bulunan tarihi asma köprü üzerinden de geçebilirsiniz.

Sevdiklerinizle eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bu doğa abidesi yer, Van’da gezilecek yerlerden birisidir.
Van İskelesi

Van İskelesi

Burada oturup vakit geçirebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Göl manzarası ile birlikte güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

 

Van şehrine uçak bileti satın almak için Van uçak bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.