Ukrayna uçuş bilgilerinin eksiksiz girilmesi hakkında

Ukrayna uçuş bilgilerinin eksiksiz girilmesi hakkında

Ukrayna uçuş bilgilerinin eksiksiz girilmesi hakkında

Ukrayna sivil havacılık kapsamında  15 Mart 2017 tarihinde yürürlüğe giren uygulama dahilinde, seyahatin bir noktası Ukrayna’ya giden yada Ukrayna’dan geçecek tüm yolcular için. Yolcuların aşağıda belirtilen bilgilerin Ukrayna bileti alırken eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir.  Bilgiler girilmediği taktirde Ukrayna’ya girişte problem yaşanabilmektedir. Ukrayna’ya girişler her ne kadar da vizesiz olsa da son zamanlarda yoğunlaşan Türk misafirlere karşı Ukrayna sınır polisinin istekleri ve titizliği artmıştır. Sınır polisinin girişte sizden talep edeceği evraklar ve bilet alırken girmeniz gereken bilgileri dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Ukrayna’ya girişte bulunması gereken evraklar

 • Gidiş Dönüş Uçak Bileti
 • Beyan edilen ziyaret amacı, istifade edilen vize rejimine uygun olmalıdır.
 • Seyahat için yeterli miktarda döviz bulunması ( Günlük 50 Dolar a ilave olarak ilave 5 gün hesaplanmaktadır yani 3 gün kalacaksanız 150 Dolar + 250 Dolar bulundurmanız gerekmektedir. Kredi kartı kabul edilmemektedir)
 • Ukrayna’ya ziyaret amacının belgelenmesi ( Turistik ise uçak bileti ve otel rezervasyonu )

Bununla birlikte bu evrakları tamamlasanız dahi Ukrayna Polisi sizi ülkeye almama hakkı bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda geldiğiniz hava yolunun ilk seferi ile ülkeye geri dönüşünüz istenmektedir. Belirttiğimiz hususlara dikkat etmeniz ülkeye girişinizde sıkıntı yaşama ihtimalinizi düşürecek ve rahat bir seyahat geçirmenize olanak sağlayacaktır. Bu evraklar dışında uçak bileti satın alırken de aşağıda belirttiğimiz konulara dikkat etmeniz gerekecektir. Dilerseniz 0850 500 0 777 nolu numaralı çağrı merkezimizi arayarak kurallar çerçevesinde Ukrayna uçak biletinizi satın alabilirsiniz.Ukrayna bileti alırken girilmesi gereken bilgiler

 • İsim ve soy isim
 • Cinsiyet
 • Hangi ülke vatandaşı olunduğu
 • Doğum tarihi
 • Pasaport seri numarası
 • Telefon Numarası
 • Email Adresi

Ukrayna’ya girişte Türkiye Vatandaşları için Önemli not :

1 Haziran 2017 tarihinde yürürlüğe giren Ukrayna’ya Türkiye vatandaşlarının çipli (yeni) kimliklerle girebilmesi anlaşması doğrultusunda. Çipli kimlik ile seyahat edecek olan Türkiye vatandaşlarının Tc kimlik numarası, pasaport geçerlilik kısmına ise çipli kimliklerin arkasında yer alan Çipli kimlik geçerlilik tarihi kısmına yazılması gerekmektedir.Bazı yabancı hava yollarından bilet alımı yaptığınızda pasaport numarası girişmesini zorunlu tutmaktadır. Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda pasaport numarası yerine kimlik numaranızı girmeniz yeterli olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Lviv Gezilecek yerler başlıklı yazımızda Lviv ile ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Ukrayna Uçuşları

Pegasus Kiev, Lviv, Zaporijya ,Odessa ve Kharkiv uçuşları

Pegasus hava yollarının İstanbul’dan Kiev, Kharkiv, Zaporijya, Lviv ve Odessa şehirlerine direk uçuşları mevcuttur. Ayrıca firmanın yaptığı Ankara açılımı ile Ankara’dan da bir çok noktaya uçuşlar başlamıştır. Pegasus kiev uçuşları günleri ve saatleri aşağıdaki tabloda ayrıntılı olarak bilginize sunulmuştur.

Ankara – Kiev (Zhulyany) : Pazartesi (23:00), Çarşamba (00:35 ile 23:00), Perşembe (23:00), Cuma (23:00), Cumartesi (23:00), Pazar (23:00) uçuşları bulunmaktadır.

Ankara – Odessa : Pazartesi (01:10)  , Çarşamba (01:10) ,Cuma (01:10)  ve Cumartesi (01:10) günleri direkt uçuş bulunmaktadır.

İstanbul Sabiha Gökçen – Kharkiv : Pazar (15:30 ve 23:25), Salı (15:15), Çarşamba (15:15), Perşembe (15:15 ve 23:25) ve Cuma (23:25) günleri direkt uçuş bulunmaktadır.

İstanbul Sabiha Gökçen – Lviv : Pazar (00:10), Pazartesi (14:20), Çarşamba (14:20), Perşembe (14:30) ve Cuma (14:15) günleri gerçekleşmektedir.

İstanbul Sabiha Gökçen – Zaporijya : Pazartesi (22:25) , Perşembe (22:30) ve Cumartesi (22:30)günleri bulunmaktadır.

Not: Ankara uçuşlarının olduğu Kiev ve Odessa’ya İstanbul Sabiha Gökçen’den uçmak isterseniz Ankara aktarmalı olarak gerçekleşmektedir. Aynı şekilde Ankara’dan Harkov, Lviv ve Zaporijya uçuşları da İstanbul aktarmalı olarak gerçekleşmektedir.

Onur Air Odessa Uçuşları

Onur hava yolları uzun zamandır Odessa uçuşlarını gerçekleşiyor. Diğer firmalardan daha uygun verdiği fiyatlardan dolayı İstanbul Odessa uçak bileti alımlarında yolcular genelde Onur Hava Yolları nı kullanmaktadır. Ayrıca hava yolu Ukrayna kimlikle seyahat başlamasıyla birlikte İstanbul Odessa uçuşları da yapmaya başlamıştır. Onur air Ukrayna uçuşları gün ve saatlerine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Atatürk – Odessa : Pazartesi (10:55), Çarşamba (10:55) ve Cuma (10:55) günlerinde direkt uçuş bulabilirsiniz.

Türk Hava Yolları Kiev, Odessa, Dnepropetrovsk, Kharkiv, Herson, Lviv, Zaporijya uçuşları

Türkiye üzerinde bildiğimiz en çok uçuş gerçekleştiren firma Türk hava yollarıdır. Sadece Türkiye’de bulunan firmalar içinde değil birçok dünya markasını da destinasyonları ile geride bırakmıştır. Ukrayna’ya en fazla uçuşu bulunan firmadır. Kiev, Lviv, Odessa, Dnepropetrovsk, Kharkiv, Herson ve Zaporijya’ya uçuşları bulunmaktadır. THY Ukrayna uçuşları için biletinizi sayfamızdan alabilirsiniz.

Türk Hava Yollarının İstanbul Atatürk hava limanından her gün Ukrayna ile karşılıklı uçuşu bulunmaktadır.

Atlas Global Kharkiv, Zaporijya, Lviv Uçuşları

Türkiye Ukrayna arası direkt uçuş gerçekleştiren diğer bir firmada Atlas Global hava yollarıdır. Firma bazı noktalar her gün uçuş düzenlemese de bu tarifelerle alakalı bir durumdur. İlerleyen günlerde daha fazla noktaya uçuş yapabilir. Her geçen gün uçuş yaptığı güzergahların sayısını arttıran Atlas Global Ukrayna uçuşları için en çok tercih edilen firmalar arasında yer almaktadır.

İstanbul Atatürk – Kharkiv : Her gün uçuş bulunmaktadır. Saatleri ise; Pazartesi (10:10), Salı (15:00),  Çarşamba (10:15), Perşembe (10:10), Cuma (14:10), Cumartesi (10:10), Pazar (15:00) şeklindedir.

İstanbul Atatürk – Lviv : Pazartesi (15:00), Çarşamba (15:00), Cuma (10:00), Cumartesi (15:00) günleri uçuş bulunmaktadır.

İstanbul Atatürk – Zaporijya : Perşembe (15:00), Cuma (15:35), Pazar (10:00)

Not: Altas Global’in hareket ettiği diğer noktalardan ulaşmak için İstanbul aktarması yapmalısınız.