Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Günümüz koşullarında, cebimize dünyaları sığdırdığımız, her istediğimize anında ulaşabildiğimiz ve sonsuz bilgi ve teknoloji havuzunun içinde deyim yerindeyse boğulduğumuz bir çağda belki de en çok sorulan sorulardan birine cevaplar arıyoruz bugün. Ucuz uçak bileti nasıl alınır? Sahiden, artık sadece uçak bileti arama motorlarını eş zamanlı takip ederek ya da sadece aktarmalı uçuş gerçekleştirerek en ucuz uçak biletini bulabileceğinizi mi sanıyorsunuz? Bundan çok daha fazlasına ihtiyacınız var. O zaman gelin, hep birlikte en uygun, en ucuz, bütçe dostu uçak bileti nasıl alınır, birlikte inceleyelim.Seyahat tarihlerinizi esnek tutun

seyahat tarihlerinizi esnek tutun

Bu öneri için öncelikle iş seyahatlerini saf dışı bırakalım çünkü sadece iş amaçlı seyahat edenlerin gidiş ve dönüş tarihleri ya çok öncesinden ya da son dakikada belli oluyor. Ama gezi ya da akraba ziyareti amaçlı yapacağınız uçak seyahatlerinde gidiş dönüş tarihlerinizi esnek tutmanızda fayda var. Artık birçok uçak bileti arama motorunda yalnızca sizin belirttiğiniz tarihleri değil, öncesi ve sonrasındaki tarihlerde gerçekleşecek uçuşların da fiyatlarını görme imkanınız var. Seyahat tarihlerinizi ne kadar esnek tutarsanız, en ucuz uçak biletinin olduğu günleri gidiş—dönüş olarak belirleyebilir ve böylelikle daha ekonomik bir tatil planlayabilirsiniz.

Biletinizi, fiyatların en uygun olduğu zamanlarda alın

biletinizi fiyatların en uygun olduğu tarihlerde alın

“Seyahat tarihlerinizi esnek tutun” önerimizi uyguladınız ve gidiş dönüş tarihlerinizi aslında bilet fiyatlarına göre belirlemeyi düşünüyorsunuz? O zaman sıra geldi, uçak biletinin en uygun fiyatlı olduğu tarihleri seçmeye. Bu aşamada birden çok uçak bileti arama motorunu eş zamanlı olarak takip etmenizde fayda var. Arada fiyat anlamında uçurumlar olmaz ama bazı arama motorlarının dönem dönem kampanyaları olabiliyor. Biletinizi fiyatların en uygun olduğu zamanlarda almanın bir diğer püf noktası da anlık takip yapmak. Günlük işleriniz arasında her yarım saatte bir bilet fiyatlarını bakmayı ekleyebilirsiniz.

Uçak bileti arama motorlarını kullanın

uçak bileti arama motorlarını kullanın

Uçak bileti arama motorlarının ortak özelliği, tüm hava yolu firmalarının aynı destinasyon varış ve kalkışlı uçuşların fiyatlarını saniyeler içinde karşılaştırması. Bu karşılaştırma sayesinde hem hangi hava yolu firmasının daha ucuz olduğunu hem de seyahat tarihleriniz esnekse daha uygun fiyatlı biletlerin olduğunu günleri görebilirsiniz. Plusfly gibi birçok uçak bileti arama motorundan anlık karşılaştırma ve takip yapabileceğiniz mobil uygulamalar mevcut. Bu uygulamaları telefonunuza indirerek çok daha kısa bir sürede uçak bileti fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz.

Biletinizi erken alın

biletinizi erken alın

 

Ucuz uçak bileti deyip geçmeyin, her şeyin bir matematiği, sistematiği olduğu gibi bunun da var elbette. Yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre en ucuz uçak bileti bulmak için 57 gün kuralına uymanız gerekiyor. Takviminizi, uçuşunuzun gerçekleşmesini istediğiniz tarihten 57 gün öncesine sarın ve uçak bileti arayın. En uygun fiyatlı uçak biletlerinin seyahat edilecek zamandan 57 gün öncesi bulunabildiğine dair yapılan bu araştırmalara bir kulak vermenizde fayda var.Biletinizi geç alın

biletinizi geç alın

 

Evet, doğru duydunuz! Son dakikaya kalmak mı, erken davranmak mı? Elbette ilk tercihiniz erken davranmak olmalı ama bu demek değil ki, son dakikaya kalınca illa fahiş fiyatlı biletler almak zorunda kalacaksınız… Son dakikaya kaldınız ve acilen uçak bileti almanız gerekiyor. Belki de almak için sadece 1-2 gün var önünüzde. Bu 1-2 günü olabildiğince iyi değerlendirmelisiniz. Bu anlamda gerekirse hava yolu firmalarının resmi web siteleri ve uçak bileti arama motorlarının takibini eş zamanlı yapmalısınız.

Alternatif hava limanlarına bakın

alternatif hava limanlarına bakın

Aktarmalı mı aktarmasız mı? Hangisi daha ucuz, hangisi daha rahat? Karşılaştırmalar, sorular ve dahası… Tüm bu detaylarla uğraşmak yerine alternatif havalimanlarını araştırın. Gideceğiniz şehirde birden çok havalimanı olabilir. Bu ipucu özellikle yurt dışı seyahatlerinde inanılmaz işe yarıyor. Özellikle büyükşehirlerde ve Avrupa’nın birçok başkentinde birden çok havalimanı var. Dolayısıyla aktarmalı mı aktarmasız mı tartışmasına girmeden önce gideceğiniz yere belki de 1-2 saat uzaklıktaki bir başka havalimanına çok daha ucuza bilet bulabileceksiniz.

Alternatif rotalar deneyin

alternatif rotalar deneyin

Alternatif havalimanları yerine farklı rotalar da çizebilirsiniz. Şöyle ki, İstanbul’dan Malatya Erhaç Havalimanı’na direkt uçmak yerine belki de daha uygun uçak bileti bulabileceğiniz Elazığ Havalimanı’na gidebilir ve havalimanına vardıktan sonra aradaki 111 km’lik mesafeyi yaklaşık 1,5 saatte katedebilirsiniz. Uçak bileti ararken en uygun fiyatlısını bulmanın ilk yolu, her şeyi farklı açılardan görmek, değerlendirmek. Bunun için de gideceğiniz yeri, oradaki havalimanlarını, komşu illerini vb. detaylar önceden araştırmanız gerekiyor.Havayollarının mail listelerine kaydolun

hava yollarının mail listelerine kaydolun

Yerli ya da yabancı fark etmeksizin, her havayolu firmasının bülteni var. Hatta üst düzey havayolu şirketlerinin büyük bir çoğunluğu bu bültenleri müşterilerine özel hazırlıyor. Cazip tekliflerden oluşan havayolu bültenleri sayesinde 2-3 katı olabilecekken çok daha uygun fiyata uçak bileti alabilirsiniz. İş veya şahsi mailinizle kaydolmak yerine sadece havayolu bültenlerinin geleceği ayrı bir mail açarak e-posta trafiğinizi daha düzenli hale getirebilirsiniz.

Uçak bileti satın almak için plusfly.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.