Uçaklarda ruhsatlı silah taşınması

Uçaklarda ruhsatlı silah taşınması

Uçaklarda ruhsatlı silah taşınması

Ruhsatlı silahla uçak seyahati yapmak mümkün dür. Peki uçak ile seyahat ederken gideceğiniz noktaya ruhsatlı silahınızı de götürmek için ne yapmanız gerekiyor bu yazımızda size bu konuyla ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Öncelikle silah taşımacılılığı ile ilgili hava yolu firması tarafından her hangi bir işlem yapmanız gerekmiyor. Silah ve ruhsatınız ile birlikte hava limanına girişte güvenlik alanını geçmeden güvenlik güçlerine konuyla ilgili başvurabilirsiniz. Silah teslim noktasında gerekli evraklar doldurulduktan sonra silahınızı güvenlik güçlerine teslim edersiniz. Güvenlik güçleri silahınızı yolculuk yapacağınız uçağa teslim eder.

İlgili görevliler uçak indikten sonra silahınızı iniş yaptığınız hava alanındaki güvenlik güçlerine teslim etmektedirler. Bagajınızı aldıktan sonra indiğiniz hava limanındaki silah teslim noktasına başvurmanız halinde teslim evrakları düzenlenerek ruhsatlı silahınız tarafınıza teslim edilmektedir. Umuyoruz ki yazımız silah taşıma konusu ile ilgili aklınızdaki tüm soru işaretlerini gidermiştir. Fakat uçuşunuz Pegasus Airlines ise silah taşıma için ücret ödemeniz gerekecektir. Ülkemizdeki hava yolu firmalarının Silah taşıma kuralları konusuna değinelim.

Pegasus’ta silah taşınabilir mi?

Evet, taşınabilir. Silah taşıma işlemi ile aşağıdaki bilgiler yetereli olacaktır fakat farklı sorularınız var ise Pegasus iletişim sayfasındaki iletişim bilgilerinden çağrı merkezi personelimize ulaşarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Taşıma ücretli midir?

Belirli yolcular dışında 1 Ocak 2018’de gelen düzenleme ile ücretli hale getirilmiştir. Ücreti ise 20 TL’dir. Bu ücretten muaf olan yolcular ise

  • TSK’da hizmet eden subay, astsubay ve uzman erbaş rütbeli personeli
  • Emniyet hizmetleri sınıfı personelleri
  • Sahil güvenlik komutanlığı, Jandarma teşkilatı personelleri
  • MİT çalışanları
  • Köy korucuları
  • Belediye zabıtası personeli
  • Orman bakanlığına bağlı orman muhafaza memurları
  • Gümrükler muhafaza memurları
  • VIP yolcular ve onlarla birlikte seyahat eden kanunla yetkilendirilmiş kamu çalışanı olarak kadrolu çalışan korumalar.

Nasıl taşınıyor?

Uçaklarda silah, bıçak gibi aletler kabin içerisinde taşınmamaktadır. Bunun için aşağıdaki yolun izlenmesi gerekmektedir.

Hava limanı girişinde yapılan güvenlik kontrolleri sırasında daha dedektörden geçmeden silah teslim noktasına gidilmesi gerekiyor. Devamında ise ücretinin ödenmesi gerekiyor (Muaf yolcular bu kısmı atlayabilirler). Ücret ödenip biniş kartı alındıktan sonra tekrar silah teslim masasına biniş kartını ibraz edilir. Silah için etiket alınır ve görevli tarafından silah özel muhafazasına koyulur. Ve kayıtlı bagaj olarak uçağa yüklenir.