Uçaklarda sıvı taşıma sınırları

Uçaklarda sıvı taşıma sınırları

Uçaklarda sıvı taşıma sınırlarıUçaklarda sıvı taşıma sınırları Dünya genelinde yaşanan terör olayları sıvı içerisine bomba düzeneği kurulmanın mümkün olduğundan dolayı 1 Mart 2012 tarihinde düzenlenerek önemli kısıtlamalar getirmiştir. Günümüzde bir çok yolcu bu kurala hakim ve hava limanına gitmeden gerekli önlemleri almaktadır. Fakat uçakta taşınacak sıvı kısıtlaması ile ilgili detaylı bilgileri sizin için derledik.


Uçaklarda sıvı taşıma sınırı nedir?

Uçak içerisinde sıvı ve benzeri maddelerin taşınabileceği sınırı 100 ml’ dir.

100 ml den daha büyük sıvı ve benzeri yiyecek ve içecekleri el bagajlarında taşınamamaktadır ve uçak altı bagaja vermelisiniz.

1 litrelik ağzı kapalı poşet ile her biri 100 ml yi geçmemek şartı ile sıvı, jel, aerosol gibi maddelerinizi taşıyabilirsiniz. Yolcu başı sadece 1 poşet taşıyabilirsiniz. Bu kural uçak içinde taşıdığınız el bagajı için geçerlidir. Poşet olarak buzdolabı poşeti de kullanabilirsiniz.

Uçaklarda Sıvı taşıma kısıtlamalarına neler dahildir?

  • İçki dahil tüm sıvı içecekler.
  • Krem, yağ, parfüm, losyon gibi sıvı yada jel kıvamındaki tüm makyaj malzemeleri.
  • Traş köpükleri ve traş deodrantları
  • Macun şeklindeki maddeler örneğin diş macunu
  • Bal, yoğurt,salça gibi yiyecek maddeleri
  • Lens solüsyonları
  • Banyoda kullanılan şampuan, vücüt şampuanı gibi maddeler.Uçaklarda Sıvı taşıma kısıtlamalarında istisnai durumları

  • Reçete, sağlık raporu olması ve ambalajında olmak sureti ile İlaçlar
  • Bebeğiniz ile yapacağınız seyahatlerde uçakta tüketeceği kadar Bebek Maması

Freeshop’tan ne kadar alkol getirilebilir?

Dış hat uçuşlarında gümrük olmayan alanlarda bulunan free shop mağazalarından satın alınan parfüm, alkollü içecek gibi sıvı maddeleri free shop poşet ve faturası ile taşınması şartıyla serbest tir. Bunun sebebi gümrüksüz alanda satışı yapılan ürünlerin gerekli kontrolleri detaylı şekilde yapılarak bu alanlarda satışa kabul edilmesidir. Ayırca iç hat yada dış hat uçuşlarda arındırılmış alanlarda satın alacağınız su ve benzeri sıvı içecekleri de uçak içine götürmeniz de bir sıkıntı bulunmamaktadır bu ürünlerde gerekli kontroller yapıldıktan sonra bu alanlarda satışı yapılmaktadır. Freeshop’ta alkollü içecekler genelde euro olarak satılmaktadır.

Ülkemizde son zamanlarda artan kurlardan dolayı daha önceki zamanlarda ülkemizdeki alkol fiyatları ile freeshoplardaki alkol fiyatları arasında uçurum olmasına rağmen bu günlerde avantajlı olmasına rağmen eski avantajını yitirmiştir. Yurt dışından alkol getirecekseniz geldiğiniz ülkedeki fiyatları ile freeshoptaki fiyatlarını karşılaştırmanız daha uygun fiyatlarla alkollü içecek almanıza olanak sağlayacaktır.

jack daniels

Uçaklarda alkol taşıma sınırları

Hem iç hemde dış hat uçuşlarında sıvı taşıma sınırları bulunduğundan uçak içi el bagajınızda 100 ml yi geçen alkol de dahil hiçbir sıvı taşıyamazsınız(free shoptan alınan alkollü içecekler hariç).
Yurt dışından alkol getirme sınırı Alkol derecesi %22 yi geçen Alkollü içecekler için en fazla 1 Lt olmaktadır.

Yurt dışından alkol getirme sınırı Alkol derecesi %22 yi geçmeyen Alkollü içecekler için en fazla 2 Lt olmaktadır.

 

Vizesiz olarak seyahat ederek bir çok noktaya hem gezebilir hemde alkol ve sigara satın alabilirsiniz. Bunun için vizesiz gidebileceğiniz ülkeler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.