LÜTFEN BEKLEYİNİZ
Uçak yolculuklarında el bagajı limitleri

Uçak yolculuklarında el bagajı limitleri

Uçak yolculuklarında el bagajı limitleri hakkında bilgiler

Uçak yolculuklarında yolcuların yanlarına alacakları eşyalar sınırlıdır. Bazı kuralları vardır ve hava limanlarında el bagajları x-ray cihazından geçirilerek kontrol edilmektedir. Hatta hem hava limanına girişte hem de uçaklara geçiş esnasında olmak üzere 2 kere kontrol edilmektedir. Yani bagajınızın içeriği çok önemli.

Peki, ağırlığı ne kadar olmalıdır?

El bagajlarında standart 8 kilo olarak belirlenmiştir. Hemen hemen tüm hava yollarında da bu şekildedir. Ama bazı bilet sınıfları bu hakkı arttırabilir ya da azaltabilir. Bazı hava yolu şirketlerinde business sınıf bilet alınca el bagajınız 10 kiloya yükselebilmektedir. Bunun dışında charter (özel olarak yapılan kiralık uçuşlar) uçuşlarda da el bagajı hakkı azaltılabilir.

Ebatları ne olmadılır?

Bu durum firmadan firmaya değişmektedir.

  • Pegasus’ta 20 cm x 40 cm x 55 cm
  • Türk hava yollarında 55 cm x 40 cm x 23 cm
  • Anadolu Jet’te 55 cm x 40 cm x 23 cm
  • AtlasGlobal’de 25 cm x 45 cm x 56 cm
  • Onur Air’de 56 cm x 45 cm x 25 cm
  • Sun Express’te ise 55 cm x 40 cm x 20 cm olarak belirlenmiştir.

El bagajı içeriği hakkında

El bagajlarında taşıyamayacağınız bazı maddeler bulunmaktadır. Ve hava limanında tespit edildiğinde zaman bagajdan çıkarılması istenir. Tehlikeli olacak maddeler (delici, kesici, patlayıcı, yanıcı, parlayıcı…) , yasal olarak taşınması suç olan maddeler (uyuşturucu, bazı kimyasallar…), 100 ml üzerindeki sıvı maddeler uçuşa kabul edilmemektedir. Bazı ilaçlar ve tıbbi malzemeler uçağa alınabilir ama bunun için uçuş yapacağınız firma ile görüşmeniz gerecekiyor; uygunluğunu bu sayede kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.