Uçak Bileti Çocuk, Bebek ve Engelli İndirimleri

Uçak Bileti Çocuk, Bebek ve Engelli İndirimleri

Uçak Bileti Çocuk, Bebek ve Engelli İndirimleriGünümüzde hizmet vermekte olan hava yolu şirketlerinin pek çoğu yaş sınırlarına göre oluşturduğu kategorilerde indirimli fiyat imkanı sunmaktadır. Yolculardan, uçak bileti rezervasyonu sırasında kendileri ve çocukları ile ilgili yaş bilgilerini paylaşmaları beklenmektedir. Rezervasyon aşamasında her yolcunun doğum tarihi bilgileri girilmelidir. Çocuk ve bebek yolcuların yetişkin bileti ile yolculuk etmeleri doğru bulunmamaktadır. Nitekim, hava yolu şirketlerinin sunmakta olduğu indirimli uçak bileti fiyatları oldukça uygundur. Çocuk ve bebek indirimine ek olarak öğrenci, 65 yaş üzeri ve engelli yolcu indirimleri de bulunmaktadır.

Uçak bileti fiyatları ve indirimleri için belirlenmekte olan oranlar, hava yolu şirketlerinin düşük ve düzenli tarifeli olmasına göre düzenlenmektedir. Bu sebeple, indirim oranları hava yolu şirketlerinin politikalarına göre değişim gösterebilmektedir. Uçuş sırasında bebek ve çocuk yolcuların nasıl seyahat edecekleri hava yolu şirketlerinden bilet satın alırken açıkça belirtilmektedir. Her şirketin kendine özgü bir politikası bulunmaktadır. Düşük tarifeli hava yolu şirketlerinde bebek yolcular yetişkinlerin kucağında yolculuk ederken düzenli tarifeli şirketlerde bebekler için özel koltuk koyma alanı bulunabilmektedir.

Bu sayfadaki aşağı konularda detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bu Konular da İlginizi Çekebilir.

Uçak Biletlerinde Çocuk ve Bebek İndirimleri

uçak bileti bebek indirimi

2 yaşından büyük çocuklar tüm hava yolu şirketlerinde olmak üzere ayrı koltukta seyahat etmektedir. Bu sebeple, ücrete tabi tutulmaktadır. Çocuk ve bebek yolcular konusunda büyük bir sorumluluk sahibi olan hava yolu şirketleri, indirimler konusunda oldukça hassas davranmaktadır. Her şeyin kurallara uygun bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Uçak bileti indirimleri ve yaş sınırları, pek çok hava yolu şirketinde aynıdır. 0 – 2 yaş arası bebek, 2 – 12 yaş arası çocuk, 12- 18 yaş arası genç ve 18 yaşından büyük yolcular yetişkin kategorisinde seyahat etmektedir. 65 yaş üzerindeki yolcular ise +65 kategorisinde yer almaktadır.

Uçak Bileti Bebek Bileti İndirimleri Ne Kadar?

Yaş sınırlarına göre düzenlenmekte olan indirimli ücret tarifeleri farklı oranlar ile uygulanmaktadır. Bebek yolcu ücreti, hava yolu şirketlerince yetişkin yolcu ücretinin yaklaşık %10’u olarak belirlenmektedir. Bunun yanında, pek çok hava yolu şirketi bebek yolcular için sabit bir ücret talep etmektedirler. Kısacası, bebek yolcular çok cüzi bir miktar ödeyerek seyahat edebilmektedir. Bebek yolcular mutlaka bir yetişkin refakatinde seyahat etmelidir. Eğer bir yetişkin yolcu birden daha fazla bebek yolcuya refakat edecekse, diğer bebek yolcu için çocuk bileti alınması gerekecektir.

İndirimli uçak bileti satın almak için plusfly.com/ucak-bileti-iletisim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.Uçak Bileti Çocuk Bileti İndirimleri Ne Kadar ?

Çocuk yolcu biletlerinde ise tarife koşullarına bağlı olarak ortalama %25 – %33 arasında bir indirim uygulanmaktadır. Böylece bebek ve çocuk yolcular uygun fiyatlarda seyahat edebilmektedir. İndirimli ücretlerden yararlanabilmek için uçuş sırasında kimlik ibraz etmek zorunludur.
Hava yolu şirketleri, uçak bileti fiyatlarında öğrenci indirimi de sunmaktadır. 13 – 25 yaş arasındaki öğrenciler, hava yolu şirketleri tarafından uygulanan öğrenci indirimi tarifesinden yararlanabilmektedir.

Uçak Bileti Rezervasyonu Nasıl Yapılır sayfasını ziyaret ederek indirimli bilet rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

Uçak Bileti Öğrenci ve 65+ İndirimleri Ne Kadar ?

Öğrenciler için uygulanan indirimli bilet oranları iç hatlarda gerçekleşecek uçuşlarda genellikle %10 – %15 civarındadır. Ancak, indirimli ücretlerden yararlanabilmek için öğrenci kimliği ya da öğrenci belgesi ibraz edilmesi gerekir. Dış hatlarda gerçekleşecek olan yolculuklarda ise, öğrenci indiriminden yararlanmak için uçuş tarifeleri koşullarına dikkat edilmektedir. Hava yolu şirketlerinde öğrenci indirimi bulunduğu gibi 65 yaş üzeri yolcular için de indirim fırsatları sunulmaktadır. 65 yaş üzerindeki yolcular, hava yolu şirketlerinin kendileri için düzenlemiş olduğu indirim fırsatlarından yararlanabilirler.İndirim oranları ve bilet ücretleri iç hatlarda hava yolu firmaları tarafından düzenlenirken, dış hatlarda gidilecek olan ülkelere göre düzenlenmektedir.Uçak Bileti Engelli Bilet İndirimleri Ne Kadar ?

engelli uçak bileti indirimleri

Hava yolu şirketlerinin engelli yolcular için sunduğu indirimli uçak bileti fiyatları da bulunmaktadır. %40 ve üzeri orandaki engelli yolcular, iç ve dış hat uçuşlarında indirimlerden yararlanabilmektedir. İç hatlarda genellikle %20 oranında indirim uygulanırken dış hatlarda uygulanan indirim oranı %25’e kadar çıkabilmektedir. Bu indirimden yararlanabilmek için, yolcuların engel oranının %40’ın üzerinde olduğunu gösteren bir belgeyi ibraz etmeleri zorunludur. Bu belge, Özürlüler İdaresi Başkanlığı’ndan alınmış bir kimlik kartı ya da sağlık kurulu raporu olabilmektedir.

Engelli yolcuların herhangi bir refakatçi ile seyahat etmesi gerekiyor ise, durumun doktor raporu ile kanıtlanması halinde, engelli yolcuya refakat edecek yolcuya da %20 indirimli bilet imkanı sunulmaktadır. Engelli yolcuların talebi doğrultusunda, uçuştan 24 saat önce belirtildiği takdirde hava yolu firmaları ücretsiz tekerlekli sandalye hizmeti sunabilmektedir.
Uçak bileti fiyatları, indirimleri ve yaş sınırları; hava yolu şirketlerinin resmi internet sitelerinde belirtilmektedir. Online olarak uçak bileti rezervasyonu yapmak isteyen yolcular, indirim fırsatlarından yararlanabilirler. Yolcular, online rezervasyon sırasında yaşlarını, öğrencilik durumlarını ya da engel durumlarını belirterek indirim haklarını elde edebilirler. İndirim haklarının tümü, online işlemlerde de tamamen geçerlidir.

Uçak Bileti Ne Zaman Alınır, Fiyat Alarmı Nedir? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.