Turizm açısından ise önemli bir şehrimiz olan Trabzon dünyaca ünlü olan Sümela Manastırına ev sahipliği yaparak, görkemiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Farklı olarak Trabzon Aya Soyfa Müzesi , Trabzon Kalesi ve daha nice yapılarıyla birlikte yeşilliğe doyamadığımız yaylalarıyla bize ev sahipliği hazır bir şehrimizdir. Trabzon şehir olarak kalabalık ve hareketli bir nüfuza sahip olduğu için Trabzon Hava Limanı gayet hareketli ve aktiftir. Öyle ki hava alanından İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya gibi iç hat uçuşlarının yanı sıra Sochi , Düsseldorf , Stuttgart , Köln , Cidde , Medine gibi yurt dışı uçuşları yapılmaktadır. Uçak bileti satın almak için Trabzon Uçak bileti sayfamıza göz atabilirsiniz.

Trabzon’daki gezilecek yerler :

1- Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı sadece Trabzon’da değil, Dünya’da popüler olmuş ve ilgi gören yerlerden birisidir. Hatta birçok filmde konu olarak işlenmiştir. Yaklaşık olarak M.S 375-395 yılları sırasında kurulduğu düşünülmektedir. Yükseğe ve kayalara yapılan bu yapının içerisinde hala keşfedilmemiş gizemler bulunmaktadır. Ayrıca doğa ve manzara ile birlikte huzur bulacaksınız. Gidilip görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yerini almaktadır.
2- Atatürk Köşkü

Atatürk Köşkü

1890 yılında yazlık olarak kurulmuştur. Atatürk’ün Trabzon’a yaptığı ziyaretler sırasında bu köşkü çok beğenmiştir. Ve gezilerinin birinde bu köşkte 2 gece konaklamıştır. 1943 yılında ise bu köşk müzeye çevrilmiştir ve halka açılmıştır. Halk arasında Atatürk köşkü olarak bilinen bu yapı da yine görülmesi gereken yerler arasındadır. Gittiğinizde bakımlı, korunmuş ve iyi manzaraya sahip olan bir yer göreceksiniz.


3- Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi

Yaklaşık 750 yıllık olan tarihi bir yapıdır. Tabi Ayasofya müzesi denilince akla ilk olarak İstanbul’da olan gelebilir. Trabzon’da bulunan bu yapı gidilip görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.  Sahil yolunun üzerinde bulunduğu için ulaşımı oldukça pratik olmaktadır.
4- Çal Mağarası

Çal Mağarası

Ulaşımı biraz kolay olmasa da gidilmeye değer. Ulaşım sorunu ise virajlı yollardan ve havanın sisli olabilmesinden kaynaklanmaktadır. Rehberle gezmenizi tavsiye ediyoruz. Çok büyük bir mağara ve içerisinde bulunan şelaleler ile büyüsüne kapılacaksınız. Mağaranın içerisi yaz günü bile oldukça serin olmaktadır. Eğer üşüyen biriyseniz her ihtimale karşı yanınızda sweatshirt tarzı bir giysi bulundurabilirsiniz. Çal mağarası çıkışında yol üzerinde bulunan gözleme yapan yerlerden gözleme yiyip çay içebilirsiniz.


5- Zağnos Vadisi

Zağnos Vadisi

Trabzon’da ki yeşil alanlardan birisi. Yürüyüş yapmak, dinlenmek yada biraz vakit geçirmek için huzur veren yerlerden birisi. Hem yukarıdan görünüşü ile hem de içerisinden alınan sakinlik ile görülesi yerlerden birisidir. Zağnos Vadisi, Trabzon’da biraz sakinlik arayanların yeridir diyebiliriz. Ulaşımı ise yine kolay olmaktadır.
6- Altındere Vadisi Milli Parkı

Altındere Vadisi Milli Parkı

Sümela Manastırına ulaşan doğal bir yer. Yeşilin her tonunu burada görerek doğayı hissedebilirsiniz. Eğer gerçekten Karadeniz’de olduğunuzu hissetmek istiyorsanız, burası size hissettirecektir. Altındere vadisi milli parkı içerisinde huzuru bulacaksınız. Ayrıca çok güzel manzara fotoğrafları alarak sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.