Trabzon, turizm açısından oldukça önemli bir şehrimizdir. Dünyaca ünlü olan Sümela Manastırına ev sahipliği yaparak, görkemiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Farklı olarak Trabzon Aya Soyfa Müzesi , Trabzon Kalesi ve daha nice yapılarıyla birlikte yeşilliğe doyamadığımız yaylalarıyla bize ev sahipliği hazır bir şehrimizdir. Trabzon şehir olarak kalabalık ve hareketli bir nüfuza sahip olduğu için Trabzon Hava Limanı gayet hareketli ve aktiftir. Öyle ki hava alanından İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya gibi iç hat uçuşlarının yanı sıra Sochi , Düsseldorf , Stuttgart , Köln , Cidde , Medine gibi yurt dışı uçuşları yapılmaktadır. Uçak bileti satın almak için Trabzon Uçak bileti sayfamıza göz atabilirsiniz.

Trabzon’da gezilecek yerler arasında Sümela Manastırı, Atatürk Köşkü, Ayasofya Müzesi, Çal Mağarası, Zağnos Vadisi, Altındere Vadisi Milli Parkı gibi yerler vardır.

Trabzon’daki gezilecek yerler :Trabzon Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Trabzon’da gezilecek yerler listesinin en başında tabi ki de Trabzon’un incisi Sümele Manastırı bulunmaktadır. Adeta insanoğlunun doğaya bir zaferi gibi Altındere Vadisi’nin 300 metre üstünde Karadağ’ın eteklerine kurulmuş manastır, sadece Trabzon’un değil bütün Türkiye’nin en önemli turistik yerlerinden birisi.
Halk arasında Meryem Ana olarak anılan manastır anlaşıldığı üzere Hz. İsa’nın annesi Hz. Meryem adına inşa edilmiştir. Günümüzde elde edilen bilgilere göre yapımına Bizans İmparatoru 1. Theodosius’un hükümdarlığı döneminde (4. Yüzyıl) Atina’lı Barnabas ve Sophranios tarafından başlanmıştır. Manastırın nüfusu ile birlikte zamanla genişletilen yapı, 13. Yüzyıl itibari ile bugünkü halini almıştır.
Ziyaret saatleri yaz döneminde 09.00 – 19.00, kış döneminde 08.00- 16.00 arasında olan tarihi yapı, içerisindeki paha biçilemez süslemeleriyle misafirlerini beklemektedir.

Sümela Manastırı sadece Trabzon’da değil, Dünya’da popüler olmuş ve ilgi gören yerlerden birisidir. Hatta birçok filmde konu olarak işlenmiştir. Yaklaşık olarak M.S 375-395 yılları sırasında kurulduğu düşünülmektedir. Yükseğe ve kayalara yapılan bu yapının içerisinde hala keşfedilmemiş gizemler bulunmaktadır. Ayrıca doğa ve manzara ile birlikte huzur bulacaksınız. Gidilip görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yerini almaktadır.

Olağanüstü manzarası ve anlamıyla başlı başına bir ilgi kaynağı olan bu yapıt, Trabzon turistlik yerleri arasında şüphesiz en fazla tercih edilen yerdir.

Bu Konular da İlginizi Çekebilir.
Trabzon Atatürk Köşkü

Atatürk Köşkü

1890 yılında yazlık olarak kurulmuştur. Atatürk’ün Trabzon’a yaptığı ziyaretler sırasında bu köşkü çok beğenmiştir. Ve gezilerinin birinde bu köşkte 2 gece konaklamıştır. 1943 yılında ise bu köşk müzeye çevrilmiştir ve halka açılmıştır. Halk arasında Atatürk köşkü olarak bilinen bu yapı da yine görülmesi gereken yerler arasındadır. Gittiğinizde bakımlı, korunmuş ve iyi manzaraya sahip olan bir yer göreceksiniz.

Trabzon’un Soğuksu semtinde bulabileceğiniz köşk, 1890 yılında bölgenin ileri gelenlerinden olan Kostantin Kabayanidis tarafından kendisine yazlık köşk olarak yaptırılmıştır. 1924 yılında Trabzon’a ilk ziyaretini yapan Atatürk için bu binada tören düzenlenmiş ve Mustafa Kemal Atatürk o andan itibaren köşke hayranlığını gizleyememiştir. O gece köşkte kalamasa da 1930 yılında Trabzon’u tekrar ziyaret ettiğinde köşkte ağırlanmış olan paşa köşkte konaklamasından çok memnun ayrılmıştır. O tarihten sonra Trabzon’u her ziyaret ettiğinde Atatürk’e ev sahipliği yapan köşk bir süre sonra Atatürk’e hediye edilmiştir. Atatürk ölümüne yakın bir tarihte bütün mal varlıklarında olduğu gibi köşkü de içerisindekilerle birlikte Türk milletine armağan etmiştir. Atatürk Köşkü olarak anılan yapı paşanın ölümünden 5 yıl sonra içerisinde ki paşanın eşyalarının sergilenmesi için günümüzdeki müze haline çevrilmiştir.
Trabzon Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi

Yaklaşık 750 yıllık olan tarihi bir yapıdır. Tabi Ayasofya müzesi denilince akla ilk olarak İstanbul’da olan gelebilir. Trabzon’da bulunan bu yapı gidilip görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.  Sahil yolunun üzerinde bulunduğu için ulaşımı oldukça pratik olmaktadır.

Trabzon Ayasofya Müzesi, şehrin en zengin tarihli binalarından birisi olarak Trabzon’un Ayasofya Mahallesi’nde ziyaretçilere kapısını açmaktadır.
Günümüzde müze olarak görev yapan binanın tarihi İstanbul’a yapılan haçlı seferinden kaçan, dönemin ileri gelenlerinden oluşan Kommenos ailesi ile birlikte başlar. Güçlü ailenin Trabzon’da 1204 yılında devlet kurmasından sonra Kral 1. Manuel tarafından yapımına başlanan binanın inşaatı 1250 ile 1260 yılları arasında 10 yıl içerisinde tamamlanmıştır. 200 yıl boyunca bölgenin en önemli kiliselerinden biri olarak görev yapan yapı, 1461 yılında Trabzon’un Fatih Sultan Mehmet tarafından ele geçirilmesi ile birlikte hayatına cami olarak devam etmiştir. 1963 yılında ise tarihi değerinden dolayı müzeye çevrilmiş olan yapı günümüzde hem cami hem de müze olarak hayatına devam etmektedir.

Trabzon’da gezilecek yerlerden bir tanesi olan bu müze, ilginç hikayesi ve manzarasıyla görülmesi gereken bir yerdir.
Trabzon Çal Mağarası

Çal Mağarası

Trabzon’u ziyaret etmişken kesinlikle görmeniz gereken başka bir doğa harikası ise Çal Mağarası’dır.
Adını Düzköy ilçesinin Çal beldesinde bulunmasından dolayı alan mağara deniz seviyesinden tamı tamına 1050 metre yüksekliğinde bulunmakta. 8 kilometrelik ulaşılabilir alana sahip olan mağaranın ne yazık ki günümüzde sadece 1 kilometreye yakın uzunluğu turistik gezilere açık bulunmakta. Gezebileceğimiz bu bir kilometre içerisinde ise yıl boyunca derinliği 50 santimetre ile 30 santimetre arası değişen bir dere, milyonlarca yıllık sarkıtlar, çağlayanlar, dikitler, göller ve nice göz kamaştırıcı doğal yapılar bulunmakta. Eğer doğanın gücünü hissetmeyi seven bir insansanız Çal Mağarası, Trabzon gezinizde en çok vakit harcayacağınız noktalardan biri olacaktır.

Ulaşımı biraz kolay olmasa da gidilmeye değer. Ulaşım sorunu ise virajlı yollardan ve havanın sisli olabilmesinden kaynaklanmaktadır. Rehberle gezmenizi tavsiye ediyoruz. Çok büyük bir mağara ve içerisinde bulunan şelaleler ile büyüsüne kapılacaksınız. Mağaranın içerisi yaz günü bile oldukça serin olmaktadır. Eğer üşüyen biriyseniz her ihtimale karşı yanınızda sweatshirt tarzı bir giysi bulundurabilirsiniz. Çal mağarası çıkışında yol üzerinde bulunan gözleme yapan yerlerden gözleme yiyip çay içebilirsiniz.

Mükemmel doğası ve manzarasının yanında mağaranın heyecan verici yapısıyla da ilgi gören bu yeri Trabzon gezi rehberinize eklemeyi unutmayın.
Trabzon Zağnos Vadisi

Zağnos Vadisi

Trabzon’da ki yeşil alanlardan birisi. Yürüyüş yapmak, dinlenmek yada biraz vakit geçirmek için huzur veren yerlerden birisi. Hem yukarıdan görünüşü ile hem de içerisinden alınan sakinlik ile görülesi yerlerden birisidir. Zağnos Vadisi, Trabzon’da biraz sakinlik arayanların yeridir diyebiliriz. Ulaşımı ise yine kolay olmaktadır.

Sevdiklerinizle güzel vakit geçirebileceğiniz bu yer, Trabzon gezilecek yerleri arasında huzur veren bir ortamdır.
Trabzon Altındere Vadisi Milli Parkı

Altındere Vadisi Milli Parkı

Sümela Manastırına ulaşan doğal bir yer. Yeşilin her tonunu burada görerek doğayı hissedebilirsiniz. Eğer gerçekten Karadeniz’de olduğunuzu hissetmek istiyorsanız, burası size hissettirecektir. Altındere vadisi milli parkı içerisinde huzuru bulacaksınız. Ayrıca çok güzel manzara fotoğrafları alarak sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Trabzon’un doğal güzelliklerini en çıplak haliyle görmek isteyenlerin en büyük tercihi Altındere Vadisi Milli Parkı’dır.
1987 yılında milli park ilan edilen Altındere Vadisi Trabzon’un Maçka ilçesinin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Doğu Karadeniz’in güzelliğinin bir kanıtı olan park 4800 hektarlık devasa bir alana sahiptir. Park içerisinde Sümele Manastırı başta olmak üzere çeşitli tarihi yapılara ve pek çoğu Karadeniz’e özgü olan sayısı bitki ve hayvan ile karşılaşabilirsiniz. Her yıl sayısız doğa hayranını gerek Türkiye’nin dört bir köşesinden gerek yurt dışından kendisine çeken milli park kesinlikle Trabzon geziniz sırasında ziyaret etmeniz gereken duraklardan birisi.