Tokat hava alanı yapımına başlandığı an ile kullanımı arasında biraz fark vardır.Çeşitli sebeplerden dolayı hava alanı aktif olarak kullanılmamıştır.Şehir merkezine gayet yakın olan hava alanına ulaşım imkanları oldukça kolay görülmektedir.Turizm açısından Tokat Kalesi , Ballıca Mağarası ve Selemen yaylası gibi önemli yerleri bünyesinde barındıran bir ilimizdir.

Tokat’taki gezilecek yerler :

1- Ballıca Mağarası

Ballıca Mağarası

Düzgün bir yürüyüş parkurunun olduğu bir mağara. Türkiye’de pek reklamı yapılmasada oldukça büyüleyici bir alan. Işıklandırma ve düzeni oldukça iyi yapılmış. Ballıca mağarası Tokat’ta gezilmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ayrıca mağara çıkışında bulunan kafede gözleme yiyip çay içebilirsiniz.
2- Taş Han

Taş Han

Hoş vakit geçirebileceğiniz, sıcak veya soğuk bir şeyler içebileceğiniz güzel bir tarihi alan. Sadece oturma alanı da değil içerisinde el sanatları bulabileceğiniz, hediyelik eşya satan işletmelerde bulunmakta. Taş han içerisinde sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.


3- Tokat Mevlevihanesi

Tokat Mevlevihanesi

Burası neredeyse küçük bir müze gibi. İçerisinde birçok eşya ve motif görebiliyorsunuz. İçerisinde Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma eşyalar mevcut. Ayrıca oluşturulan manevi atmosferde etkileyici. Ulaşımı da gayet kolay. Navigasyon cihazınız yeterince güncel değilse sorarak yol bulmakta fayda var. Tokat mevlevihanesi görülmeye değer.
4- Mahperi Hatun Kervansarayı

Mahperi Hatun Kervansarayı

Çok ilginç, içine çeken bir atmosferi var. İlk söylediklerinde bu kadar olduğunu beklemiyorduk. Plusfly ekibi olarak beğendiğimiz yerlerden bir tanesi. Pazar ilçesinde olduğu için ilgisi azalmış geldi bize. Tarihi yapının içerisinde ise restoran bulunmakta. Burada Tokat kebabı yiyebilirsiniz. Ballıca mağarasına giderken ya da dönerken Mahperi Hatun kervansarayı önünden geçiyorsunuz.


5- Niksar Kalesi

niksar kalesi

Manzarası oldukça güzel olan bir yer. Yeni bakımdan çıktığı için gayet güzel ve iyi korunmuş duruyor. Yukarıda medrese, çay bahçesi bulunmakta. Burada çayınızı, kahvenizi yudumlayıp manzaraya doyabilirsiniz. Araba ile çıkılıyor. Niksar kalesi görülmeye değer yerler arasında bulunuyor.
6- Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi

Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi

Çok temiz ve özenli bir alan. Galoş ile geziyorsunuz. Personel ise bir o kadar nazik ve ilgili. Ekip olarak beğendiğimiz ve duygulandığımız bir yerdi. O günlere dair yaşanılanlar, kullanılan eşyalar, tarihi dekorlar… Atatürk evi ve etnografya müzesinin görülmesi gereken yerlerde ilk sıralarda geldiğini düşünüyoruz.

Uçak bileti almak için hemen Tokat uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.