Tokat gezilecek yerler açısından oldukça geniş bir profile sahip duruşu ile oldukça dikkat çekici bulunmaktadır. Turizm açısından elverişli olan Tokat’ta gezilecek yerler;

Tokat’taki gezilecek yerler :Tokat Ballıca Mağarası

Ballıca Mağarası

Düzgün bir yürüyüş parkurunun olduğu bir mağara. Türkiye’de pek reklamı yapılmasa da oldukça büyüleyici bir alan. Işıklandırma ve düzeni oldukça iyi yapılmış. Ballıca mağarası Tokat’ta gezilmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ayrıca mağara çıkışında bulunan kafede gözleme yiyip çay içebilirsiniz.

Tokat’ta gezilecek yerler arasında popüler olan Ballıca mağarası; büyüleyen bir atmosfere sahip  duruşu ile dikkatinizi çekecektir. Ballıca mağarası ziyarete açık bir alandır. Mağarada yürüyerek; kolay bir gezinti yapacağınız bu yer sizleri oldukça etkileyecek bir alandadır.

Güzel yürüme yolu sayesinde burayı oldukça kolay adımlarla gezebilirsiniz. Popülerliği az olan bir yerdir. Bu nedenle sizlerin burayı gezerek yeni bir yer keşfetmenizi sağlayacaktır. İç tasarımı harika ışıklandırması ile oldukça kaliteli bir şekilde yapılmıştır. Işık sistemi ve iç tasarımı ile sizlerin de etkileneceği modern bir mağara özelliği taşımaktadır. Tokat’a geldiyseniz burayı görmeden gitmek istemeyeceksiniz.

Mağara çıkışında da oldukça kaliteli duran mekanları ile sizlere eşsiz bir gezi alanı sunmaktadır. Tokat gezisine çıktığınız andan itibaren sizi etkileyecek olan bu yer; gezme ve eğlenme açısından da oldukça modern ve estetik bir yapı sağlamaktadır.

Ortamı, ışıklandırmaları ve yapısıyla son derece büyüleyici olan bu mağara Tokat gezi rehberi için vazgeçilmezdir.


Tokat Taş Han

Taş Han

Hoş vakit geçirebileceğiniz, sıcak veya soğuk bir şeyler içebileceğiniz güzel bir tarihi alan. Sadece oturma alanı da değil içerisinde el sanatları bulabileceğiniz, hediyelik eşya satan işletmelerde bulunmakta. Taş han içerisinde sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

Tokat gezisinde sizleri büyüleyecek bir alandır  Taş Han. Oldukça hoş bir yapıya sahiptir. Tokat gezisinde gidebileceğiniz en güzel yerler arasında bu güzel ve eşsiz han gelmektedir. Bu eşsiz han içinde oldukça güzel vakit geçirebilirsiniz. Tokata geldiğinizde buranın ismini sık sık duyacaksınız. Oldukça hoş vakit geçirebileceğiniz bu alan sizlere hem otantik hem de modern bir hava yaratacaktır.

Tokat gezisinde sizleri etkisi altına alacak olan bu han içinde cafeler bulunmaktadır. Tarihi olmasının yanında oldukça gezilesi bir alan olarak ortaya çıkmıştır. Modernliği ve tarihi bir arada sizlere sunan bu eşsiz alanda tarihin otantik havasına şahit olacaksınız. Ayrıca burada hediyelik eşya alabileceğiniz yerler de mevcuttur. Hediyelik eşya alabileceğiniz yerler olduğu gibi oturup keyifli yerler geçireceğiniz alanlar vardır.

Bu tarihi alan da eşsiz bir tarih kokusu hissedebilirsiniz. Oldukça keyif verici olan tasarlanmış bu hanın tam ortasında oturacağınız alanlar bulunmaktadır. Bu eşsiz manzara ile birlikte çayınızı yudumlamanız oldukça mümkündür. Tokat’ta sizleri bu eşsiz ve eski hana bekliyoruz.

Sevdiklerinizle güzel bir manzara eşliğinde keyifli dakikalar geçirmek için Tokat’da gezilecek yerlerden biri olan bu Han’ı görmelisiniz.


Tokat Mevlevihanesi

Tokat Mevlevihanesi

Burası neredeyse küçük bir müze gibi. İçerisinde birçok eşya ve motif görebiliyorsunuz. İçerisinde Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma eşyalar mevcut. Ayrıca oluşturulan manevi atmosferde etkileyici. Ulaşımı da gayet kolay. Navigasyon cihazınız yeterince güncel değilse sorarak yol bulmakta fayda var. Tokat mevlevihanesi görülmeye değer.

Tokata geldiğiniz andan itibaren adını sıklıkla duyacağınız Tokat Mevlevihane’si küçük müze tasarımlı yer; gezilecek en özel alanlardan bir tanesidir. Tasarım açısından iç ve dış bölgelerinde dikkat çeken özellikleri bulunmaktadır. Müthiş eserleri göreceğiniz şirin müzede

vaktin nasıl geçtiğinide anlamayacaksınız. Çeşitli motif ve çizgiler sizi eski zamanlara götürür ve atmosferik bir izlenim bırakır aklınızda. Tasarım olarak da eskiyi yansıtan bu eser küçük ve şirin bir müze görünümü taşımaktadır.

Dış tasarımında küçük bir köprü ve onun altından akan küçük bir göl bulunur. Bu tasarım görsel açıdan da etkileyici özelliklere sahip durmaktadır. Modern bir tasarım sunarken; eskinin ışıltısına da yer vermektedir. Tokat’ta bulunan bu küçük ama etkileyici yer aslında tarihi bir duruşa sahiptir. Ulaşım açısından da kolaylık sağlayarak; sizlere eşsiz bir güzelliğinin kapılarını aralamaktadır.

Manevi bir atmosfer taşıyarak sizleri değişik bir havaya sokmaktadır. Gezilecek en güzel yerlerden bir tanesi olan bu yer; sizde hayranlık uyandıracak bir tasarıma sahiptir. Tatlı bir müzeyi andıran eşsiz tasarımı ile gezilmeyi beklemektedir. Selçuklu ve Osmanlı hatıralarından esintiler taşımaktadır. Görülmeye değer bu yer sizlerin ziyaretine açık olarak tasarlanmıştır.


Tokat Mahperi Hatun Kervansarayı

Mahperi Hatun Kervansarayı

Çok ilginç, içine çeken bir atmosferi var. İlk söylediklerinde bu kadar olduğunu beklemiyorduk. Plusfly ekibi olarak beğendiğimiz yerlerden bir tanesi. Pazar ilçesinde olduğu için ilgisi azalmış geldi bize. Tarihi yapının içerisinde ise restoran bulunmakta. Burada Tokat kebabı yiyebilirsiniz. Ballıca mağarasına giderken ya da dönerken Mahperi Hatun kervansarayı önünden geçiyorsunuz.

Tokat denince ilk akla gelen yerlerden biriside Mahperi Hatun Kervansarayı, İlginç, estetik ve sade bir görselliğe sahip olmaktadır. Oldukça ilgi çeken ve talep gören bu yer; özellikle Tokat gezilerinde önemli yere sahip olmaktadır. Tokata geldiğiniz zaman bu eşsiz kervansarayı gezmeniz olağan olacaktır.

Çok değişik ve tarihi bir çizgiye sahip olan bu alan: tarihin kalıntıları işe bütünleşmiş ve yenilenmiş bir yerdir. İlk adını duyduğunuz andan itibaren sizlerde bir merak uyandırmaktadır. Tokat’ın pazar ilçesinde yer alan ve hayli modern olan bu yapı manevi değerleri ile de oldukça modern bir alandadır.

Tarihin kokusunu içine alan ve gezilmesi gereken yerler arasında yer alan bu kervansaray; restoranlara da sahiptir. Burada Tokat’a özgü yemekler vardır. Ballıca mağarasına giderken; bu eşsiz güzellikteki kervansaray karşınıza çıkıverir ve burayı gezmek istersiniz. Mahperi hatun kervansarayı eski ve tarihi bir yapı sunmaktadır. Tarihi çizgilerinin içinde modern bir restoran sizleri karşılamaktadır.

Hem gezip hem de keyifli vakitler geçireceğiniz bu yer, Tokat turistlik yerleri arasında en kaliteli olan yerlerden bir tanesidir.


Tokat Niksar Kalesi

niksar kalesi

Manzarası oldukça güzel olan bir yer. Yeni bakımdan çıktığı için gayet güzel ve iyi korunmuş duruyor. Yukarıda medrese, çay bahçesi bulunmakta. Burada çayınızı, kahvenizi yudumlayıp manzaraya doyabilirsiniz. Araba ile çıkılıyor. Niksar kalesi görülmeye değer yerler arasında bulunuyor.

Tokat’ta gezi turuna devam ederken karşınıza Niksar Kalesi çıkacaktır. Niksar Kalesi tarih konularına da girmiş özel ve oldukça eski bir kaledir. Manzara açısından da oldukça güzel ve elverişli bulunmaktadır. Bakımı sürekli yapılmakta ve halen ayakta kalabilmektedir. Eski tarihin kokuları ise hala bu kalede mevcuttur. Modernlik tasarımlarına uygun olarak zaman zaman bakımları yapılmaktadır.

Güzel korunmuş ve tarihten bugüne bakımları ihmal edilmeden gelebilmiştir. Sizlerde Tokat gezisinde bu kaleye mutlaka gitmelisiniz. Oldukça eşsiz bir manzara burada sizleri karşılamaktadır. Eşsiz ve güzel bu manzara eşliğinde sizler de Tokat manzarasını seyre dalabilirsiniz. Manzarası güzel ve oldukça modern bir yapıda oluşmaktadır. Yukarı bölümünde ise medrese bulunmaktadır. Bu medrese geziye açık olarak sunulmaktadır.

Ayrıca çok güzel bir çay bahçesine sahip olan bu tasarım harikası yer; görülmeye değer çizgiler taşımaktadır. Araba ile ulaşımı sağlayabilir ve bu eşsiz tarihi yeri gezebilirsiniz. Manzarası ile kayda değer bir yer olarak; gezi platformunuza eşsiz bir tasarım ekleyecektir.

Güzel bir Tokat manzarası eşliğinde keyifli dakikalar geçirebileceğiniz bir yerdir. Tokat’da gezilecek yerler başlığı altında değerlendirilmesi gereken bir yer.


Tokat Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi

Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi

Çok temiz ve özenli bir alan. Galoş ile geziyorsunuz. Personel ise bir o kadar nazik ve ilgili. Ekip olarak beğendiğimiz ve duygulandığımız bir yerdi. O günlere dair yaşanılanlar, kullanılan eşyalar, tarihi dekorlar… Atatürk evi ve etnografya müzesinin görülmesi gereken yerlerde ilk sıralarda geldiğini düşünüyoruz.

Tokat’ta esas gelmeniz gereken çok önemli ve manevi yerler arasında yer almaktadır. Buranın temizliği ve berraklığı oldukça etkileyici bir havadadır. Temiz ve özenli duruşu ile oldukça modern bir yerdir. Burayı ayakkabı ile gezmeye kesinlikle izin verilmemektedir. Ayrıca buradaki yardımcı ve personeller güler yüzleri ile sizleri etkileyecek düzeydedir. Modern ve özenli duruşu ile burası sizler için tarihin manevi havasını yaşatmaktadır.

Burada o günlere dair eski ve özenli hatıralar bulunmaktadır. Bu eşyalar o zaman kullanılmış tarihi objelerdir. Burada eşsiz bir dekorda sizleri beklemektedir. O günlerden bugünlere kalmış özel eşyalar sizlerin beğenisine sunulmaktadır.

Atatürk’ün evi sizleri biraz duygulandıracaktır. Bu eşsiz hatıralar karşısında gözleriniz nemlenecek; O günlere dair eşyaların etkisinden kurtulmanız pek de mümkün olmayacaktır. Tokata geldiğiniz zaman burayı görmeniz için size tavsiyeler verilecektir. Tokat’ın en manevi değerlerinden olan bu yer; gezdiğiniz andan itibaren sizlerin de hoşuna gidecektir. Tokat’ta bulunduğunuz zaman sizlerde buranın etkisiyle farklı duygular yaşayacaksınız. Tokat’ta burayı gezmenizi tavsiye ediyoruz.