Thy Yolcu Taşıma Kuralları

Thy Yolcu Taşıma Kuralları

Thy Yolcu Taşıma Kuralları

THY ile uçuşlarınızda check-in işlemini İnternet’ten ve mobilden online olarak yapabileceğiniz gibi dilerseniz de bir saat önce hava limanın da olarak ta işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.


Kısıtlı yolcularla ilgili önemli bilgiler

– Kendi başına tuvalet gibi ihtiyaçlarını gidermekte zorluk çeken yolcular tek başlarına maalesef seyahat etmelerine izin verilmez. Çünkü bu tarz yolculara kabin memurları başka bir deyişle hostesler yardımcı olamayacaklardır. – Yolcunun rahatsızlığında veya başka bir sebepten ötürü uçuğa binişte sedye yada tekerlekli sandalye ihtiyacı duyuyor ise bunu bilet alım esnasında yada en geç uçuşa 24 saat kalası kadar hava yollarına bildirmesi mecburidir. Uçuş esnasında talep etmesi halinde yolcuya olumsuz dönüş yapılabilir ve dolayısıyla yolcu uçuşunu gerçekleştiremez. Talepte bulunur ise Türk Hava Yolları yolcularımıza uçaktan hava limanına olan mesafede bu hizmeti bu konuda deneyim sahibi olan memurları ile en güzel şekilde yolcularının hizmet etmektedir.Thy Uçuşlarında uçuşa izin vermeyecek yolcular

 •  Hastalığı olup bu hastalığı diğer yolculara bulaştırma riski olan yolcular.
 •  Yeni doğmuş bebeklerin uçuşuna izin verilmez burada baz alacağımız süre doğum esnasından tam olarak 48 saat geçmiş olup olmadığıdır.
 •  Sağlığınız için elektrikli medikal aletleri kullanmadan yapamayan yolcuları maalesef uçuşlarımıza kabul edemiyoruz.

Thy Rahatsız ve Özürlü Yolcular

 •  Bazı hastalıklar yolculuk yapmaya engel oluşturmaktadır. Örneğin; kalp rahatsızlığı gibi bu yüzden yolculuğunuz sırasında sağlık ile ilgili bir sıkıntı yaşamamanız ve uçuşa kabul edilmeniz için doktordan uçuş ile ilgili sıkıntı olmayacağına dair doktordan alınan ve en fazla 10 gün öncesinde alınmış olan rapor almanız gerekecektir.
 •  Yanında biri olmadan uçmakta zorluk yaşayacak bir rahatsızlığınızın bulunması durumunda hasta yolcumuzun yanında seyahat edecek refakatçisi yok ise uçuşuna maalesef izin verilmemektedir.
 •  Yolcularımızın görsel veya işitsel engelleri dışında farklı bir rahatsızlıkları yoksa tek başlarına uçuş yapmalarında sıkıntı yoktur. Ancak yolcumuz her iki problemi birlikte yaşıyorlar ise üzülerek belirtmek isteriz ki yanında biri bulunmadan uçuşa kabul edilmezler.
 •  Yolcularımız engelli ve yanlarında evcil hayvan var ise kafessiz ve ağızlığı takılı olmak suretiyle kabul edilebilir.Thy Refakatli ve Refakatsiz uçması gereken yolcular

 •  7 yaşına kadar olan yolcularımız yanlarında anne, baba yada herhangi bir yetişkin yolcu bulunmadan maalesef uçuşa katılmaları mümkün değildir.
 •  Çocuğunuzun uçağı kalkana kadar yanındaki yetişkin refakatçinin hava limanında bulunması mecburidir.
 •  Bazı durumlarda çocuğunuza refakat etmesi için kabin memurları görevlendirilir fakat bu hizmeti almak istiyorsanız bileti aldığın esnada ya da daha sonra hava yollarına ulaşarak talep etmeniz gerekecektir. Bu hizmetle ilgili ücretler çocuk yolcunun hava limanındaki yakını tarafından karşılanacaktır.
 •  Çocuk yolcunun indiği hava limanında kabin ekibinin teslim edebilmesi için karşılayan şahısların çocuğun ailesinden birisi olması gerekmektedir. Olmadığı durumlarda karşılayacak kişinin noterden yetki belgesi alması gereklidir.
 •  7 yaşından büyük çocuklarınızın tek başına uçmasında her hangi bir sakınca yoktur.
 •  Çocuk yolcuyla ilgili yapılacak tüm işlemler esnasında ve uçak içinde çocuğunuz Türk hava yolları görevlileri gözetimi altında olacaktır.
 •  Uçuş bitiminde çocuk yolcuya gözetim altına alan kabin görevlisi bagaj gibi işlemler bittikten sonra çocuğunuzu yetki belgesinde ismi geçen kişiye imzalatarak teslim etmektedir.Thy Çocuk bebek ve özel durumu olan yolcular

 •  Türk hava yolları uçuşlarında dilerseniz çocuk maması isteyebilirsiniz. Fakat uçaktaki stoklar kısıtlı miktarda olduğu için bilet satış esnasında talep etmenizde fayda olacaktır.
 •  Her bir yetişkin yolcu sadece bir bebekle seyahat edebilir. Bir yolcu yanında iki bebek yolcunuz var ise ikinci bebeğe çocuk bileti kesmeli ve bebek pusetini yanınızda getirmeniz gerekecektir.
 •  Eğer bebeğiniz doğalı henüz 48 saati doldurmadı ise üzülerek söylüyoruz ki uçuşa kabul edilmeyecektir. 1-7 gün arası olan bebeklerin uçması ile doktorunuzdan uçmasında her hangi bir engel olmadığına dair rapor almanız gerekecektir
 •  0-2 yaş yolcular bebek statüsündedir ve bebek bileti kesilmelidir. Bu yolcularımız yetişkin yolcularla birlikte bebek emniyet kemeri ile seyahat edebilirler.

Daha fazla bilgi edinmek için hemen Thy İletişim sayfamızı ziyaret edebilir ve müşteri temsilcilerimiz ile temasa geçebilirsiniz.