Thy Kabin Memuru Alımı 2018, Thy Kariyer Nasıl Yapılır

Thy Kabin Memuru Alımı 2018, Thy Kariyer Nasıl Yapılır

Thy Kabin Memuru Alımı 2018, Thy Kariyer Nasıl Yapılır

Gelişen ve büyüyen havacılık sektörü ile personel alımı konusu da en çok aranan ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı.Kabin memurluğu teriminin ne demek olduğu, Türk hava yolu firmasında kabin memuru olmak ve kariyer yapmak isteyenler için bununla ilgili başvuruları ne şekilde yapacaklarını derledik.Kabin Memurluğu Nedir ?

Kabin memurluğu, halk arasında hostes ismiyle bilinen uçak içinde uçuş güvenliği ile ilgili görevli kişilere denir. Bilinenin aksine kabin memurları uçak içi yiyecek servisi yapan kişiler değillerdir. Kabin memurluğu uçak içinde önemli görevleri vardır. Fakat halk arasında uçak içinde servis yapan personel gibi bilinir.

Kabin Memuru Alım Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Dünya’da en çok noktaya uçuş gerçekleştiren hava yolu olan Türk hava yolları firmasına kabin memuru olarak girmek için başvuru ile birlikte başlayan zorlu bir yolculuk sizi bekliyor olacak. Peki nedir bu aşamalar ve Thy kabin memuru başvuruları nasıl yapılır.

Dönem dönem yapılan alımlarda THY firmasının web sitesi üzerinden iş alımı başvurusu yapılması gerekiyor. Personel alımı ve eğitimi süreçleri Dünya’nın bir çok hava yolu firması içinde yapılıyor ve bu personeller THY kabin memuru eğitim tesislerinde eğitimlerini alarak firmalarında kabin memuru olarak göreve başlıyorlar.Thy Kabin memuru eğitimleri yaklaşık 2 ay sürmekte ve bu eğitimin sonunda zorlu sınavlar geçilmesi gerekiyor. Bu sınavları başarısız olarak geçemeyen personeller eğitim süreci ile bazı çalışmaları tekrarlayarak bir sonraki sınava giriyorlar. Fakat 2 sınavdan da başarısız olan eğitimi yapılan personellerin işe alımı gerçekleşmiyor.

Kabin Memurları Havuz Eğitimi

Eğitimi verilen kabin memurlarının uçağın karşılaşabileceği koşullar göz önüne alınarak verilen eğitimlerde uçağın su yüzeyine acil iniş yapabileceği ihtimali üzerine Thy eğitim kompleksinde bulunan bu amaçla kurulmuş özel havuzda kabin memurlarına yolcuları ne şekilde tahliye edecekleri bilgisi verilmektedir.

Kabin Memuru Alımları 2018

Kabin memurları alımı temmuz ayında ilana çıkılmış ve aşağıdaki şartları karşılayanlar ilgili ilana başvurarak kabin memuru olma şansı yakalaşmışlardır.Genel Koşullar

  • T.C. vatandaşı olmak (Mavi kart sahibi olanlar başvuru yapabilir.)
  • 01/01/1988 ile 31/12/1997 tarihleri arasında doğmuş olmak
  • En az lise mezunu olmak
  • İyi derecede İngilizce bilmek (İkinci yabancı dil tercih sebebidir.)
  • Adli Sicil Kaydı ve Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak

Sağlık ve Fiziki Koşullar

  • 160-180 cm. arası boya sahip olmak (Boy-kilo orantılı olmalıdır.)*,
  • Sağlık durumu uçuşa elverişli olmak (Seçme süreçlerinde başarılı olan adaylarımızdan işe başlama aşamasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları ve raporlarını THY A.O. Sağlık Müdürlüğü işyeri hekimlerine onaylatmaları gerekmektedir. THY A.O., SHGM yetkili hastaneden alınmış olumlu rapor olsa bile kendi iç prosedürleri çerçevesinde ek tetkikler isteyerek veya ek sağlık koşullarına bağlı olarak adayın işe başlatılıp başlatılmayacağına karar verme hakkına sahiptir.)
  • THY A.O. Kabin Memuru üniforması giyildiğinde, vücudunun görünecek yerlerinde dövme, piercing, yanık ve yara izi vb. bulunmamak, 
  • Daha önce THY A.O. veya diğer havacılık kuruluşlarındaki uçuş görevlerinden disiplinsizlik veya sağlık nedeniyle ayrılmış olmamak.*Boy-kilo ölçümleri, THY A.O. veya THY A.O.’nun belirleyeceği kurum/kuruluş tarafından yapılacaktır.Başvuru Şekli ve İzlenecek Yol

Yukarıdaki şartları taşıyan adayların, ilana internet ortamında, THY A.O. resmi web sitesi www.thy.com üzerinden başvurmaları gerekmektedir. Yukarıdaki şartları taşımayanların ve internet başvurusu dışında herhangi bir şekilde başvuru yapanların başvurusu kabul edilmeyecektir.

İlan kriterlerini sağlayan adaylar, online uygulama, test ve mülakat süreçlerine katılacaktır.

Mülakat öncesinde adayların yukarıda belirtilen kriterlere uygunluğunu belgelemeleri istenecektir. Kriterlere uygun olmayan adaylar sürece devam edemeyecektir.

Tüm süreç sonunda başarılı olan adaylara iş teklifi yapılacak olup, işe başlama belgeleri hazırlamaları istenecek ve adayın istenen belgeleri teslim etmesi, evrakının olumlu değerlendirilmesi, sağlık raporunun onaylanması sonrası eğitime yönlendirileceklerdir.Adaylarımızın Dikkatine!

Daha önceki Kabin Memuru alım süreçlerimizde boy ölçümü aşamasında elenen, dövme kontrolü aşamasında vücudunda bulunan dövme ile ilgili doğru beyanda bulunmadığı tespit edilen,

THY A.O.’dan herhangi bir sebeple iş sözleşmesinin feshi yoluyla ilişiği kesilen adaylar ilanımıza başvuru yapamayacaklardır.

 

Temmuz alımda bu şartlar ile personel alımı yapan THY nin malesef şu an için yeni kabin memuru alımı ilanı bulunmamaktadır. Bu sayfayı takipte kalarak yeni kabin memuru alımı ilanlarını takip edebilirsiniz.