Tekirdağ konumu itibariyle İstanbul’a en yakın illerimizden biridir.Çorlu hava alanı şehir merkezine yakın hava alanlarından birisidir.Tekirdağ Çorlu ilçesi Türkiye’nin en büyük ilçeleri arasında yer almaktadır.Turizm açısından öne Çorlu kalesi, Süleymaniye Cami ve Fatih Cami gibi önemli yapıtların yanı sıra şehir içerisinde bulunan tarihi çeşmeler ve tarihi köprüler görülmeye değer olduğunu size kanıtlıyor.

Tekirdağ gezilecek yerler konusunda oldukça alternatif taşıyan bir yerdir. Tekirdağ gezilecek yerler liste edildiği zaman şöyledir;

Tekirdağ’daki gezilecek yerler :Tekirdağ Barbare Vineyards (Barbaros Bağ Evleri)

Barbare Vineyards

Hani pc ve telefonlar için arka plan resimler ararız ya, işte manzara resimleri arasında görebileceğiniz bir yer burası. Her mevsim farklı bir güzelliği olmakta. Burada harika şaraplar tadabilirsiniz. Bir hafta sonu kaçamak yaparak yemekleri, şarapları, doğayı ve daha birçok şeyi deneyimleyebilirsiniz. Barbare Vineyards‘ta harika fotoğraflar çekinebilirsiniz.

Tekirdağ gezisine çıktığınız andan itibaren sizi etkisi altına alacaktır burası. Tekirdağ gezisinde bu işsiz bağ evleri sizleri karşılayacaktır. Barboros bağ evleri olarak bilinen bu evler manzara açısından oldukça elverişli alanlardır.

Tekirdağ gezisinde sizleri etkileyecek en özel alanlar arasında yer almaktadır. Burası doğanın en ressam şekildir aslında. Manzarayı önce yaşayıp sonra aklınıza kazıyacağınız; doyasıya bakmak isteyeceğiniz bu yer oldukça modern ve gösterişli durmaktadır.

Tekirdağ gezme rehberinde dikkatinizi çekecek olan bu yer; çoğu manzaraya bürünmüş bir tablo görünümü vermektedir. Tablolar için yapılmış özel bir alandır sanki. Burada bu bağ evlerinde oldukça güzel anlar, eşsiz güzellikler ve doğal huzur sizleri beklemektedir. Burada çeşit çeşit şaraplar bulunmaktadır. Gem efsanevi duran hem de tablo gibi duran manzaralarına ev sahipliği yapan bu alanlar; her mevsim farklı taş vermektedir. Farklı tadlarda farklı bir manzara iklimi sunmaktadır. Her mevsimin dokusunu farklı farklı yansıtan ve doğal duran bu eşsiz yerler; gezdiğiniz zaman içinize işleyecek güzelliktedir. Doğayı bu kadar güzel göreceğiniz bu alan sizleri etkisinden kurtarmayacak kadar özel bir yerdir. Tekirdağ gezinizde buraya mutlaka yer vermelisiniz.

 
Tekirdağ Rakoczi Müzesi

Rakoczi Müzesi

İçeride Macar kültürünü görebileceğiniz, çok güzel dekore edilmiş ve yıllara meydan okumuş bir müze. Bu müze Macaristan tarafından işletilmekte ve girişte cüzi bir miktar ücret alınmakta. Dönemin Macar kralı Rakoczi buraya gelmiş ve burada yaşamıştır. Rakoczi müzesi ismi de buradan gelmektedir.

Tekirdağ’ı ziyaret ederseniz Rakoczi müzesini mutlaka gezmelisiniz. Macar kökeni denince akla gelen ve bu izlerin etkin olduğu bu müzede tarihin çizgileri mevcuttur. Modern bir yapıda olmamasına rağmen oldukça dikkat çeken tarihi kokuları vardır. Macar kökenine ait kalıntıları bulunmaktadır. Oldukça güzel dekor edilen bu müzede gezerek keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Macaristan krallığı tarafından özenle yapılmıştır.

Bu müzeyi gezebilmek için para ödemeniz gerekmektedir. Güzel ve farklı dekor edilmiş; oldukça güzel bir şekilde dizayn edilmiştir. Yıllarca eskimeden durmuş bu müze korunmuş ve bugünlere gelmiştir. Macaristan krallığı da zamanında burada yaşamıştır. Bu müzenin ismi de dönemin kralı yaşadığı için almıştır.

Rakoczi Müzesi’ni gezebilmek için ücret ödemeniz buranın korunması için oldukça önemlidir. Macarların kalıntıları ile gösterime sunulmakta ve işletilmektedir. Bu yüzden de özellikle korunmaktadır. Müzede Macarlara ait ne varsa görebileceğiniz; eşsiz güzellikler bulunmaktadır. Tekirdağ gezisinde özel bir yere sahip olan bu müze eskinin bütün güzelliklerini sizlere sunmaktadır. Bu müze aynı zamanda tarihi eser niteliği taşımakta ve Macar bölgesine ilişkin bilgilere ışık tutmaktadır. Bu nedenle burayı mutlaka gezmeniz gerekmektedir.
Tekirdağ Rüstem Paşa Camisi

Rustem Paşa Camisi

Burası tarihi bir manevi alan. Yıllarca hizmet vermiş olan yerin içerisine girdiğinizde manevi olarak bir zenginlik yaşayabilirsiniz. Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş Rüstem paşa camisi gidilip görülesi yerler arasında bulunuyor. Ulaşımı ise yine oldukça kolay.

Rüstem Paşa camisi özel bir yerdir. Kökenli ve tarihi bir alan olarak gezilip görülmeye değer bulunmaktadır. Yıllardır hizmet vermektedir. Önemli olan bu yeri gezmeye başladığınız andan itibaren farklı bir atmosfer sizleri etkisi altına alacaktır. Modern olarak bir manevi zenginlik yaşayabilirsiniz burada. Mimar Sinan şaheseridir. Köklü ve oldukça eski bir zamanda inşa edilmiştir.

Rüstem paşa camisi modern ışıltıları ile tarihte ve şimdiki zamanda özel yerler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Merkeze ulaşım açısından da oldukça kolay bir mevkide yer almaktadır. Rüstem paşa camisi Tekirdağ bölgesinde mutlaka görmeniz gereken eski bir yapıttır. Manevi derinliklerde farklı bir iklim yaşamanıza olanak sağlamaktadır. Manevi iklimi ve eski kültürü ile modernize olmuş bir camidir aslında.

İç ve dış tasarımları ile kültürü yansıtan ve o zamanlara götüren bu inşaa; oldukça ilgi gören kesin hatlara sahiptir. Camii iç tasarım olarak da halen kullanılabilir bir durumdadır. Tekirdağ yoluna düştüğünüz anda internet araştırması yaparken de karşısına bu kültürel eser çıkmaktadır. Tarihsel bu mekanlar tarihin buram buram içinizde yaşanmasına neden olacaktır.
Tekirdağ Barel Bağ Evi

Barel Bağ Evi

Doğa ile iç içe olan bu yerde harika bir pazar kahvaltısı yapabilirsiniz. Restorasyon ile giderek bağda yetişen bu kaliteli ürünleri deneyebilirsiniz. Barel bağ evi sevimli ve güzel bir ortamda size hoş vakitler geçirecektir.

Tekirdağ gezisinde içerisinde Barel Bağ Evi karşınıza çıkacak olan bu cennetten bir parça yer oldukça modern bir yerdir. Cennete düşmüş gibi hissedeceğiniz bu yer; çiçekleri ve doğayla bütünleşmesi sizleri buraya çekecektir. Doğa ile dip dibe olan bu yer harika bir gezinin haritasını değiştirmektedir. Burada çeşitli yenilikler yapılmış ve kaliteli bir duruş ortaya koymaktadır. Bu ev masallardaki küçük dikkat çeken alanları aklınıza getirecektir.

Barel bağ evi güzel çiçekleri ve eşsiz güzelliği ile sizleri kendisine hayran bırakacaktır. Bu kaliteli görsellik sizi kendisine hayran bırakacaktır. Doğanın bağrında eşsiz güzelliğin tomurcuğu gibi size yansıtacak olan bu derin yer; harika bir gezi için de ideal alanlardan bir tanesidir.

Köy kahvaltısı eşliğinde bu manzaraya bayılacaksınız. Doğanın içinde güzellik arıyorsanız burası tam da sizlere göre bir yerdir. Keyifli vakitler geçireceğiniz bu yer oldukça keyif verici ayrıntılara sahiptir. Modern ayrıntıları ile sizlerin daha huzurlu olmanızı sağlayacak detayları vardır. Bu eve girdiğiniz anda kendinizi bir yaz bahçesinde hissedeceksiniz. Saksıdaki çiçekler, küçük ahşap görünüm ve sanki açık hava bahçesini andıran görünüm sizleri etkileyecektir.
Tekirdağ Rum Evi

Rum Evi

Rum Evi, Tarihi bir alan. Burasının zamanında yerleşim yeri olması, inşa tarzından bile farklı olduğu anlaşılmaktadır. Bu tarz yerlerin sanatçılara ilham verdiği söylenir. Ve her insanın içinde bir sanatçı ruhu olduğuna inanıyoruz. Rum evi de görülebilir yerler arasında bulunuyor.

Tekirdağ’da bulunan İngiliz Rum evleri oldukça dikkat çeken yerlerin başında gelmektedir. Tarih kokan ve oldukça eski bir gezilecek yerdir. Burası eski zamanlarda yaşanılan yerler arasındadır. Modern tarzından uzak ve farklı bir yapıdadır. Taş ev görünümde toprak evlere benzer bir dış tasarıma sahiptir. Şimdiki ev kültüründen biraz uzakta ama ilgi çeken tasarımlara sahip yapısı ile turistik açıdan elverişli evlerdir. Tarih kokan ve Rum kokan bir alanda yer almaktadır. Bu yerler sanat değeri niteliğinde anımsanır ve sanatkarlara büyük etki katan yerler arasındadır. Ve her insanı etkileyecek sanatsal bir havası bulunmaktadır.

Rum evleri, eskinin toprağından gelen kültürü yansıtmaktadır. Tekirdağ’da ilgi çeken bir gezilecek yer olan bu Rum evleri tarih kokan sokakların başında gelmektedir. Bu Rum evleri eski savaş zamanlarında kullanılmış daha sonra terk edilmiş durumda kalmıştır. Bugünlere de tarihi bir kalıntı olarak gelmiştir. Gezilmeyi açık yerler arasında bulunmaktadır. Tekirdağ’a uğradınız eşsiz zamanlarda bu evleri de gezerek; tarihsel ve kültürel notlar alabilirsiniz.

 
Tekirdağ Zahire Nazırı Ahmet Ağa Camii

Zahire Nazırı Ahmet Ağa Camii

Burasının bir diğer adı da eski camidir. 1831 yılında yapılmış olan bu mekan dönemin mimari özelliklerini taşımaktadır. Tek şerefli olan mimarisi kesme taştan yapılmıştır. Bu minare zamanında yıkılıp tekrar inşa edilmiştir. Zahire Nazırı Ahmet ağa camii kuzey girişi yuvarlak kemerli ve etrafında bordür bulunuyor.

Zahire nazırı camisi olarak bilinmektedir. Bu köklü cami 1831 yılından bugüne gelmiştir. Bu yılda yapılmış ve döneme ait bütün özelliklerini üzerinde taşımıştır. Zahire naziri Ahmet ağa camisi oldukça klasik ve köklü bir camidir. Zahire nazırı Ahmet ağa camisi olarak bilinen bu eser; kültürel eski zamana ışık tutan bir yapıdadır. 1831 yılından bugüne taşınmış ve o döneme ait tüm kökeni bugüne yansıtmış önemli bir yapıttır. Kesme taş oyumu ile modernleşen dünyaya oldukça farklı bir duruş katmaktadır. Mekan olarak mimarisel bir yapıya sahip olan bu cami; gezilmeye açık bir mekandır.

Zahiri nazırı alamet ağa camisi adıyla bilinen bu cami de gezebilmek mümkündür. Bu açıdan burayı rahatlıkla gezebilme keyfine varabilirsiniz. Minaresi ile de dikkat çeken bu yapıt; oldukça modern olarak tasarlanmıştır. Zahire naziri Ahmet ağa camisi farklı girişi ile öne çıkmaktadır. Kuzey ve Güney girişi bulunan camide ise yuvarlak ve çemberli hatlara sahip bir kemer ve  etrafını saran iksirli boyutlar vardır.

Bu açıdan da oldukça değişik bulunmaktadır. Tekirdağ da bulunduğunuz zaman bu camiyi gezebilirsiniz. Tekirdağ rehberi ile sizlerde keyifli bir gezintiye dahil olabilirsiniz. Bu cami gezilmek için sizleri beklememektedir.

 

Uçak bileti almak için hemen Tekirdağ uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.