Tayland’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Tayland’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Tayland’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Tayland’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler; Tayland’a giderken aklınızın bir ucunda tutmanız gereken bazı bilgiler paylaşmak istiyorum. Taylan denince aklınıza eminim ki çokta sıcak sizi çekebilecek şeyler gelmiyordur. Fakat emin olun Tayland’ı araştıranlar veya fırsat bulup zamanında gitmiş olanlar hiçte öyle demiyorlar. Örneğin pastoral beach’lerinde güneşlenme fikrinden yada trekking keyfinden haberleri hiç olmamıştır. Bunların dışında tarihsel geçmişi ve kültürel keşfi hakkında sizi şaşırtacak olan özelliklerinden hemen ilk başta bahsedebilirim. Evet işte bunların hepsi ve daha fazlası Tayland’da sizleri bekliyor.

Chiang Rai’daki Beyaz Tapınağı Ziyaret Edin

Chiang Rai'daki Beyaz Tapınak

Chiang Rai, Kuzey Tayland’da Myanmar ve Laos sınırına yakın bulunan büyük bir kenttir. Muhteşem yeşil doğası ve tüyler ürperten tapınakları ile meşhurdur. Beyaz Tapınak olarak bilinen Wat Rong Khun, başlıca cazibe merkezlerinin başında gelmektedir. Sürpriz iç mekanları ile nefes kesen bir mimari yapıya sahiptir. Geleneksel Budist sanatını modern kültür karakterleri olan Harry Potter ve Superman ile birleştirmişler. Bu eşsiz mekanı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Fener Festivali

tayland fener festivali

Tayland’a eğer Kasım ayında gitme şansınız olur ise Fener festivalini sakın ama sakın kaçırmayın. Dünya’da bir çok şehir fener festivali düzenlemekte fakat Chiang Mai’de ki bunların arasında en ünlüsüdür. İnsanlar bu festivalde gelecek yıl şanssızlıklarının kırılması adına gökyüzüne ellerindeki fenerleri bırakırlar ve muhteşem görüntülerin oluşmasını sağlarlar.

Pirinç Tarlalarına Gidin

tayland prinç tarlaları

Tayland’da bulunan pirinç tarlaların yalnızca bir tarla olmaktan ziyade büyüleyici tasarımları ile ustaca düzenlenmiştir. Pa Pong Piang’daki pirinç tarlalarını özellikle tercih edebilirsiniz. Bu noktalara ucuz otobüs seferleri mevcuttur ve yaklaşık 4 saat sürmektedir.

Filler İle Zaman Geçirin

tayland filler

Tayland’ı sembolü herkesin bildiği üzere fillerdir. Bu devasa hayvanlar ile unutulmaz zamanlar geçirmek istiyorsanız 35’ten fazla filin bulunduğu Elephant Nature Park’ı ziyaret edebilirsiniz. Tapınak içerisinde özgürce dolaşan filleri besleyebilecek ve aynı zamanda banyo yaptıkları anlarda onlara yardımcı olabileceksiniz.

Lampang Şehrinde Bir Mola

lampang tayland

Chiang Mai yolunda ya da dönüş yolunda Kuzey Tayland bölgesinde bulunan bir diğer büyük şehir olan Lampang’da kısa bir mola verin. Chiang Mai’den daha az kalabalıktır. Şehir, çarpıcı tapınaklara, doğanın ve sanatın harika karışımına ev sahipliği yapmaktadır.

Akrep Yemek İsteyenler ?

tayland akrep

Tayland’da böcek yemek çok normal bir durumdur. Gördüğünüzde bile korkudan tüylerinizin dikeldiği akrepleri çıtır çıtır yeme fikri kulağınıza nasıl geliyor ? Aranızdan buna meraklı ve cesareti olan kişileri akrep yemeye davet ediyoruz..

Sukhothai’de Tuk Tuk Atmak

Sukhothai’de Tuk Tuk Atmak

Tayland’ın güzel şehirlerinden biridir. Şehrin en önemli özelliği ise, motor taksileridir. Buna da tuk tu katmak demişler. Sukhothai’nin antik kentin iyi korunmuş kalıntıları arasında böyle güzel bir tur atabilirsiniz.

Ayutthaya’da Tarihe Göz Atın

Tarih severler için Tayland’da ziyaret edilebilecek önemli bir kültür şehri. 14. Yüzyıldan 18.yüzyıla kadar Siyam Krallığının başkentidir. 1767’de yanarak kül oldu ve tekrar inşa edilmedi. 1991’den bu yana UNESCO dünya mirası alanı olarak anılmaktadır.

Bangkok Büyük Saray Ziyareti

Grand Palace, Bangkok’da turistlerin akın ettiği en ünlü turistik yerdir. 18.yüzyılda inşa edilmiştir. Kraliyetin ve idari makamların ikametgah ettiği alandı. Tayland krallığının günümüzde de merkezi olarak kabul edilmektedir.

Bangkok Yüzen Pazar Deneyimi

Kültürel ve otantik bir deneyim istiyorsanız, Bangkok’un pazarları olmazsa olmazdır. Bunların arasında Damnoen, Saduak ve Amphawa en bilinenleridir. Burada lezzetli pilavlar ve pirinçli mango gibi yiyecekleri yiyerek Tayland kültürünü tadımlamış olursunuz.

>Güneşlenmek İsteyenlere Koh Samui

Tatil ve seyahat planlarınız arasında güneşlenme birinci sırayı alıyor ise neden bunu Koh Samui plajında denemiyorsunuz ? Burada muhteşem bir güneş sizi bekliyor olacak.

Hollywood Çekimleri Yapılan Yerler

Tayland’da çekilen filmlerin çekim yerlerini ziyaret edebilirsiniz. Bunun için Phi Phi adalarında Leonardo Dicaprio’nun oynamış olduğu The Beach filminin çekim alanlarında büyülenebilirsiniz. Ya da James Bond’un adası olan Khao Ping Kan’da muhteşem bir doğa ile iç içe kalabilirsiniz.

Krabi’de Yüzme, Dalış ve Tırmanma Etkinliği

Güney Tayland’da Andaman denizi kıyısında bulunur. Tayland’ın en ünlü turizm noktalarından birisidir. Şnorkelle yüzme, dalış, trekking , kayak ve tırmanma gibi sporları burada yapabileceksiniz. Krabi sizi kesinlikle büyüleyecektir.

Phuket’te Eğlenceli Plaj Partileri

Phuket, tertemiz plajları ve çılgın gece hayatıyla Tayland’ı tercih edenlerin uğrak yeridir. Burada gündüz deniz keyfinin ardından devam eden eğlencelerin içine katılabilirsiniz.

Büyük Buda !

Phuket’in Big Buddha adası, adaların 360 derece manzarasını sunmaktadır. Tayland’da bulunan en büyük Buddha’lardan biridir. Yükseliği tam 45 metredir. Burada ki dini eserleri ziyaret ederken uygun kıyafetler gerektiğini not olarak belirtmek isterim.

Durian Meyvesi Tadın

Durian meyvesi o kadar kokuyor ki, çoğu taksi ve otel odalarında yasaklanmak zorunda kalınmıştır. Kokuyu bir yana bırakıp tadmak isteyenler için ilginç bir deneyim olabilir.