Sivas şehri 630.000 nüfusu ile İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır ve yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük şehirleri içerisinde yer almaktadır. İstanbul’da çok sayıda Sivaslı bulunmaktadır bunun sebebi Sivas şehrinin çok sayıda geç vermesindendir. Bu sebepten dolayı İstanbul ve Yurt dışından gelen gurbetçilerden dolayı şehrin nüfusu tatil bölgelerinde olduğu gibi yaz aylarında 1.000.000 üstüne çıkmaktadır. İç Anadolu’nun ortasında yer alan şehirde Karasal iklim hakim sürmektedir.

Sert soğuk havasıyla ünlü olan Sivas’ta genelde kar yağışlı bir hava sürmektedir. Yaz aylarında ılık bir hava kimi zaman sıcaklık artarak bunaltıcı bir hava da hakim sürebilmektedir.Sivasın başlıca ilçeleri ise Kangal köpeğiyle ünlü Kangal ilçesi, Divriği, Aşık Veysel ile ünlü Şarkışla, Suşehri, Koyulhisar, Yıldızeli ve Hafik tir. Siz de hemen Sivas uçak bileti alarak Sivas’ı keşfedebilirsiniz.

Sivas’da gezilecek yerlerden bahsetmek gerekirse, Gökpınar Gölü, Buruciye Medresesi, Şifaiye Medresesi, Paşa Fabrikası Piknik ve Mesire Alanı, Sızır Şelalesi, Şuğul Vadisi, Kangal Balıklı Kaplıca, Yıldız Dağı gibi yerler vardır.

Sivas Turistik Yerler;Sivas Gökpınar Gölü

Gökpınar Gölü

Sivas’ın içerisinde harika bir manzara. Doğa ve insanın iç içe olduğu bir alan. Gökpınar Gölü, Sivas’ın Gürün ilçesinde yer almaktadır. Sivas merkezden ulaşım Gürün ilçesine yapılan servislerle ile sağlanmaktadır. Servisler sizi Gürün merkezde indirdiği için bu alana yaklaşık 10-15 km lik mesafeyi de aşmanız gerekiyor. Eğer özel aracınız varsa zaten ulaşım çok daha kolay olacaktır. Suyu yaz günü bile çok soğuktur hatta elinizi içinde bir kaç dakika tutamayacak derecede soğuk olduğunu söyleyebiliriz.

Bu Konular da İlginizi Çekebilir.


Sivas Buruciye Medresesi

Bürüciye Medresesi

Selçuklu döneminde 1271 yılında inşa edilmiş bir yapıdır. Günümüze ulaşana kadar birkaç restorasyon görmüş bir yapıdır. Sivas merkezde bulunduğu için ulaşım, problem olmayacaktır. Farklı amaçlarla kullanılmıştır. Bir dönemler çay içip, enstrümantal müzik dinleyebileceğiniz bir alan iken günümüzde kültürel amaçlı olarak kullanılmaktadır. Buruciye medresesi içerisinde yer yer konuşmalar, özel günler düzenlenmektedir.


Sivas Şifaiye Medresesi

Şifaiye Medresesi

Şifaiye Medresesi Buruciye medresesi ile hemen yan yana durmaktadır. Yine Selçuklu devleti döneminde yapılmıştır. Yapılış yılı 1217’dir. Kurulduğu günden bu yana hastane ve medrese olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise içerisinde hediyelik ürünler satan dükkanlar ve çay içebileceğiniz bir alan bulunmaktadır. Eğer yaz dönemindeyseniz ortasındaki havuz eşliğinde çay içmek keyifli olacaktır. Sevdiklerinizle güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca girişi ve minare yapısı manzarasını alarak fotoğraflar çekebilirsiniz.

Keyifli dakikalar geçirebileceğiniz bu medrese, Sivas’da gezilecek yerler arasında tercih edilmesi gereken bir yerdir.


Sivas Paşa Fabrikası Piknik ve Mesire Alanı

Paşa Fabrikası Piknik ve Mesire Alanı

Paşa Fabrikası Sivas’ta yeşil alan denilince akla gelen ilk yerlerden birisidir. Ortasından su akan ve etrafında piknik alanlarının bulunduğu güzel bir alan. Çocuklar için oyun alanları ve ördeklerin olduğu küçük bir havuz bulunmakta, aileler tarafından sıkça tercih edilir. Hafta sonları ve özel günlerde çok kalabalık olmaktadır. Eğer siz de piknik yapmak ve biraz doğa ile baş başa kalmak istiyorsanız erkenden gelip yer tutmanız gerekir. Sivas merkezden araba ile 10 dakika sürmektedir.

Sivas’da piknik başlığı altında en fazla tercih edilen yerlerden bir tanesidir. Sivas’da gezilecek yerler başlığı altında kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir yerdir.


Sivas Sızır Şelalesi

Sızır Şelalesi

Sızır Şelalesi Özel araçlarla ulaşımın daha kolay olabileceği doğa harikası bir yer. Hem şelale hem de ağaçların iç içe olduğu bu alan size huzur verecektir. Şelale boyu gezebileceğiniz bir yürüyüş alanı bulunmaktadır. En alttan en yukarı kadar gezebilirsiniz. Bazı kayalık yerler oldukça kaygan olup dikkat edilmesi gerekmektedir. Çocuklu aileler için daha dikkatli olunması tavsiye olunur. Hemen üst kısımda ise taze alabalık yiyebileceğiniz enfes bir restoran bulunmaktadır. Canlı alabalık tesisinin içerisinde gezebilirsiniz, üstten balıkları seyredebilirsiniz.

Sunduğu eşsiz manzarasının yanında içerisinde yapabileceğiniz bir çok şeyiyle de ziyaretçi toplayan bu yer, Sivas turistlik yerlerinden biridir.


Sivas Şuğul Vadisi

Şuğul Vadisi

Yine su sesi ve doğanın olduğu bir yerden bahsedeceğiz. Şuğul vadisi Gürün’de bulunmaktadır. Ulaşım için yine özel araçlar tavsiye edilir. O büyük dağların ve dev kayaların arasında kendinizi küçük hissedebilirsiniz. Ayrıca doğanın yanında tarihi de bulunan yerlerden birisidir. Bazılarının dikkatini pek çekmese de girişte bulunan iki antik yazıtın görülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca vadi girişindeki ağaçlık alanda piknikte yapabilirsiniz.


Sivas Kangal Balıklı Kaplıca

balıklı kaplıca

Sedef hastalığı başta olmak üzere bir çok cilt hastalığına iyi gelen doktor balıklar Sivas ilinin Kangal ilçesinde yer alan Kangal Balıklı Kaplıca da. Eğer Sivas’a yolunuz düşerse içerisinde balıkların olduğu havuzlara girerek streslerinden arınabilirsiniz. Sedef ve benzeri bir cilt rahatsızlığınız var ise 21 gün konaklamanız ve doktor gözetiminde tedavi olmanız gerekmektedir.


Sivas Yıldız Dağı

sivas yıldız dağı otel

Sivas’ta yıldız dağı kayak severlerin yeni gözdesi olarak öne çıkıyor. Birçok kış sporlarına ev sahipliği yapan Sivas Yıldız Dağı otel rezervasyon yaptırabilirsiniz yıldız dağında 1 adet otel bulunmaktadır.Ayrıca teleferik ve restoranlarda mevcut. Sivas’a yolunuz düşerse ve kış sporlarına ilginiz varsa Yıldız dağına mutlaka uğramalısınız.


Aymila Turizm

Ayırca gezilecek yerler dışında plusFLY.com şirketimizin merkezi de Sivas şehrinde bulunmaktadır. Eğer Sivas’a yolunuz düşerse Büyük Otel Karşısı Hadise mağazası üzerinde bulunan ofisimizde sizleri ağırlamaktan memnuniyet duyarız. Ayrıca Sivas şehri ile ilgili yüz yüze dilerseniz daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. www.aymilaturizm.com web sayfasından şirketimiz hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.