Şırnak ilinin köklü tarihinin Nuh Tufanının dan daha geriye kadar uzandığı rivayet edilir. Nuh’un Gemisinin yörede yer alan Cudi Dağı üzerine oturduğu, şehrin adının o dönemlerde Şehri Nuh olarak belirlendiği İleri sürülmektedir. Nuh Tufanı sonrası yeniden inşa edilen Cizre ilçesinin sıcak havasından korunmak ve kaçınmak amacı ile Şırnak ta serin bir yazlık yer olarak inşa edildiği bu rivayetlerde yer almaktadır.

Şırnak Doğu bölgesinde bulunan ve gezi olarak oldukça geniş potansiyele sahip olan bir yerdir. Oldukça geniş bir gezi rehberine sahip olan burada eski ve yeni pek çok ayrıntı sizleri bekliyor.

Şırnak’taki gezilecek yerler :Şırnak Cudi Dağı

Cudi Dağı

Cudi dağı Şırnak’ta en meşhur yerlerden birisidir. Burası adeta şehrin simgesi haline gelmiş bir yapıdır. Baharda etfarındaki yeşilliklerle birlikte görkemli bir görüntüsü oluyor. Şırnak’a gidildiğinde görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Cudi dağı olarak hemen hemen herkes tarafından bilinen ve merak edilen bir dağdır. Şırnak denince akla gelen ilk yerlerden bir tanesi olmaktadır. Şırnak gezilecek yerleri arasında ilk başta gelen bu dağ oldukça popüler bir yerdir.

Dağ yapısal olarak geniş bir potansiyel taşımaktadır. Heybetli bir duruşa sahip olmaktadır. Şırnak denince gezi listesine eklenen bu dağ; geçmişten günümüze pek çok kişi tarafından gezilmiş ve beğenilmiş doğal bir güzellik.

Heybetli ve oldukça tarihsel kabul edilen bu dağ; yeni yeni geziye açılmış durumda ve gezilebilir kimlikte. Cudi dağı zor bir yürüyüş ardından çıkacağınız ve manzarasına hayran kalacağınız bir bölgede. Bölge manzarası olarak da oldukça keyif verici. Bu açıdan da gezilip görülmeye değer. Manzarası ile etki altında bırakacak olan bu dağ eski zaman hikayelerine de konu olmuş eşsiz bir alanda bulunuyor. Yapısal olarak doğal bir manzara karşılıyor sizi. Doğal bir gezilecek alan olarak; manzarası ilesizleri karşılayan bu dağ keyif verici bir yolculuğa çıkarıyor sizleri.

 
Şırnak Timur Çeşmesi

Timur Çeşmesi

Bu çeşme 1300 lü yılların sonlarına doğru yapılmıştır. 700 senenin üzerinde ise Şırnak’ta ayakta durmakta olan bir tarihi yapıdır. Burası Şırnak’ın İdil ilçesinin merkezinde bulunuyor. Timurleng tarafından yaptırıldığı söylenen Timur çeşmesi günümüzde hala kullanılmaktadır.

Timur Çeşmesi, Şırnak gezilecek yerler arasında yer alan bu tarihi çeşme yapısal olarak eski bir tarihe dayanmaktadır. Eski bir kale görünümü taşıyan bu çeşme tarihsel bir kalıntıya dönüşmüştür. Tarihsel olarak epey eski bir zamana ait olan bu çeşme eski görünüme sahiptir. Tarihin çizgilerini taşıyan ve bugünlere gelmiş bir yapı. Kullanım açısındanda işlevselliğini devam ettiren ve oranın halkı tarafından kullanılabilir durumda olan bir eser. Timur çeşmesi olarak adlandırılan bu yapı; Şırnak merkezinde bulunan tarihsel bir gezi alanı. Modernlikten uzak ve eski..

Şırnak sokaklarında gezmeye başlarken; tam da merkezde karşılar sizi. Şırnak gezisinde ilginizi çekecek ve kale görüntüsü verecek olan bu eser; dikkat çekici ayrıntılara sahip. Yapısal ve tarihsel olarak sizin de ilginizi çekecek olan bu yapıt 1300lü yılların kalıntılarını taşıyor. Modernlikten uzak eski zaman yapıtlarını andıran işçiliği ile oldukça klasik bir duruşu bulunuyor. Bir yaz günü sizlerde gelip bu çeşmeden su içebilir; eski zamanlara yolculuk edebilirsiniz. Ayrıca bu alanlarda dinlenme imkanı bulacak ve huzurlu bir gezi keyfine varacaksınız.
Şırnak Finik Ören Yeri ve Kalesi

Finik Ören Yeri ve Kalesi

Burası Cizre’ye yakın bir alanda bulunuyor. Çok çok eski yapılar olduğunu söyleyelim. Öyle ki M.Ö 4000 yılları civarı olduğu tahmin edilmektedir. Bu mağara evler arasında zindan, sarnıç, saray gibi alanlarda bulunmakta. Finik ören yerleri ve kalesi Şırnak’ta görülebilecek tarihi bir yerleşim alanıdır.

Finik Ören Kalesi, Şırnak gezisine çıkarsanız bu tarih kokan kaleye mutlaka gelmeniz gerekir. Kale görünüm olarak; şimdiki zaman eserlerinden çok farklı görünüyor. Farklı tasarımı ile tarihin ilk zamanlarına dayanan bir yapısı bulunuyor. Bu alanlar gezilecek tarihsel kalıntılar arasında yer alıyor. Kale görünümü ve küçük pencere görünümleri ile oldukça etkileyici bir alan. Şırnak gezisine çıktığınız andan itibaren dikkat uyandıran bu kale; Şırnak bölgesinde oldukça popüler bir kale.. Şırnak’ta bulunan ve tarihin ilk zamanlarından bugüne kalmış tarihi bir eser..

Şırnak merkezine yakın konumu ile dikkat çekiyor. Kale oldukça iyi durumda olmasına rağmen bazı kalıntıları oldukça yıpranmış duruyor. Şırnak gezisine çıkacak olursanız; eskiliği ile sizin hemen dikkatini çekecek ve tarihsel olduğunu ilk bakışta anlayacaksınız. Şırnak gezisinde ilk sıralarda yer alan Finik Kalesi merkezi olarak da ulaşılabilir durumda. Cizre sınırına yakın bir alanda; oldukça eskimiştir. Bu yapı tarihin en önde gelen zamanlarında yaşamış insanların sur olarak kullandığı alanları yansıtmaktadır.
Bazebde Ören Yeri

Dicle nehrinin hemen kıyısında yer alan bir alandır. İlk çağdan kalma bir yapı olduğu düşünülmektedir. İlginç olarak burada bulunan taş köprü dikkat çekicidir. Dicle nehrinin yatağının değişmesinden sonra Bazebde ören yeri de gizemini korumaya devam etmektedir.

Bazebde Ören Yeri, Şırnak doğal güzellikleri ve tarihsel alanları ile gezi listesinde oldukça eski yapıları ve doğal güzellikleri sunar. Doğal güzelliklerle bezenmiş oldukça eskimiş ve o zamanlardan taşınmış bir yapı. Dicle’nin kıyısında sizleri etkisi altına alacak tarihi bir güzellik olarak sizleri beklemekte. Oldukça eski bir yapıttır.

Dicle’nin hemen yanında kale ve sur görünümü beren bu alan küçük bir köprü görünümüyle oldukça etkileyici bir yerdedir. Yapısı ile modernlik çizgisinden oldukça uzak doğal bir görünüm sağlar. Doğal ve eski bir yapı ile öne çıkan bir görünümde olması ile birlikte; tarihsel olarak da dokunulmamış ve restore geçirmemiş bir yapıdadır. Restore geçirmemiş bu hali ile de oldukça dikkat çekici bulunan bu yer gezilesi alanlar arasında yer almaktadır.

Altından akan berrak suyu ile burada huzur bulacağınız alanlar vardır. Sakin ve huzurlu bir gezinin kapılarını sizlere aralayan bu tarihsel köprü; sadece görünün için ideal bir yerdir. Halen bir köprü görevi taşımayan ve görünümü ile küçük bir yapıtı andıran bu yerde; önemli ayrıntılar sizleri beklemekte.
Abdaliye Medresesi

Burası 1437 yılında kurulmuş olan tarihi bir alandır. Abdaliye medresesinin diğer bir adı da Mir Abdal olarak geçmekte. Mescit, dersane, yemekhane gibi alanlardan oluşmuş. Bazı yerleri yıkılmaya yüz tutsada tarihi kokan bir alan.

Şırnak tarihsel olarak oldukça gelişmiş bir yerdir. Abdaliye medresesi eski zamanlardan kalma bir alan olarak halen gezinmektedir. Medrese olarak kullanılan ve bugüne gelmiş bu yapı eskinin çizgileri ile bezenmiş farklı iklimleri üzerinde taşımaktadır. Oldukça geniş bir alan üzerinde yayılmış olan bu eser; epey kullanılmış ve yıpranmış durumdadır. Şırnak gezilesi alanları arasında bulunur. Merkezde olması ile gezintiye açık bir eser olarak ortaya çıkar. Gezerek tadabileceğiniz tarihsel bir kokusu vardır.

Eski dönem mimarisi ile klasik bir yapı sarar etrafınızı. Mimarisel olarak da geniş bir alana yayılmış farklı küçük alanlardan oluşur. Bu açıdan da göze hitap eden farklı bir atmosfere sahiptir. Geniş alanda bulunan yeşil alanları burada ders okutulmuş olma olasılığı taşır. Geniş bir yelpazede burayı gezerek; eski medrese yapısına şahit olabilirsiniz. Medrese olarak bugüne taşınmış olan bu yapıyı gezebilmek mümkündür. Görünüm olarak da ilgi çeken bir yapıdadır. Mimarisel olarak eski zaman evlerine benzer yapıdadır.
kırmızı medrese

 

Cizre beyliği döneminde yapılmış olan bir yapı. 14 yy da yapıldığı bilinmektedir. Bu tarihi yapının avlusu, mimarisi ve motifleri sizi tarihte o zamanlara götürecek. Kızıl medrese Şırnak’ın en popüler yerlerinden birisidir.

Şırnak denince akla ilk gelen ve yapısal olarak da modern çizgilere sahip olan ayrıcalıklı bir eser olan yer Kırmızı Medrese’dir.

Havalı ve iddialı duran yapısı ve renk dokusu ile oldukça anlamlı bir yerdir. Gezi rehberinizde olmazsa olmaz alanlardan biri olacak olan bu yer; renk dokusu ve işlemesi ile oldukça dikkat çekici bulunur.

Modern ve işleme yapısı ile eskinin de izlerini taşıyan oldukça değerli bir yerdir. Kırmızı medrese adıyla karşınıza çıkacak olan bu eşsiz yer; orta havuz be avlu bölümü ile sizlere adeta Konak havası verecektir. Kalıntıları ve eşsiz mimarisi ile dikkat çeken bu yapıt; eski kültür kökenini en iddialı şekilde yansıtmış eşsiz bir güzelliktir.

Mimarisel olarak tasarıma sahip ayrıcalıklı bir yerdir. Mimarisel rengi kırmızıya çaldığı için bu yerin adı kırmızı medrese olarak anılmaktadır. Medrese görünümü ile de modern kalıntılara sahiptir. Kalıcı tarihsel kalıntıları taşıyan bu yapı; görülmeye değer olmaktadır.