Şırnak ilinin köklü tarihinin Nuh Tufanının dan daha geriye kadar uzandığı rivayet edilir. Nuh’un Gemisinin yörede yer alan Cudi Dağı üzerine oturduğu, şehrin adının o dönemlerde Şehri Nuh olarak belirlendiği İleri sürülmektedir. Nuh Tufanı sonrası yeniden inşa edilen Cizre ilçesinin sıcak havasından korunmak ve kaçınmak amacı ile Şırnak ta serin bir yazlık yer olarak inşa edildiği bu rivayetlerde yer almaktadır.

Şırnak’taki gezilecek yerler :

1- Cudi Dağı

Cudi Dağı

Cudi dağı Şırnak’ta en meşhur yerlerden birisidir. Burası adeta şehrin simgesi haline gelmiş bir yapıdır. Baharda etfarındaki yeşilliklerle birlikte görkemli bir görüntüsü oluyor. Şırnak’a gidildiğinde görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.
2- Timur Çeşmesi

Timur Çeşmesi

Bu çeşme 1300 lü yılların sonlarına doğru yapılmıştır. 700 senenin üzerinde ise Şırnak’ta ayakta durmakta olan bir tarihi yapıdır. Burası Şırnak’ın İdil ilçesinin merkezinde bulunuyor. Timurleng tarafından yaptırıldığı söylenen Timur çeşmesi günümüzde hala kullanılmaktadır.


3- Finik Ören Yeri ve Kalesi

Finik Ören Yeri ve Kalesi

Burası Cizre’ye yakın bir alanda bulunuyor. Çok çok eski yapılar olduğunu söyleyelim. Öyle ki M.Ö 4000 yılları civarı olduğu tahmin edilmektedir. Bu mağara evler arasında zindan, sarnıç, saray gibi alanlarda bulunmakta. Finik ören yerleri ve kalesi Şırnak’ta görülebilecek tarihi bir yerleşim alanıdır.
Bazebde Ören Yeri

Dicle nehrinin hemen kıyısında yer alan bir alandır. İlk çağdan kalma bir yapı olduğu düşünülmektedir. İlginç olarak burada bulunan taş köprü dikkat çekicidir. Dicle nehrinin yatağının değişmesinden sonra Bazebde ören yeri de gizemini korumaya devam etmektedir.


Abdaliye Medresesi

Burası 1437 yılında kurulmuş olan tarihi bir alandır. Abdaliye medresesinin diğer bir adı da Mir Abdal olarak geçmekte. Mescit, dersane, yemekhane gibi alanlardan oluşmuş. Bazı yerleri yıkılmaya yüz tutsada tarihi kokan bir alan.
kırmızı medrese

 

Cizre beyliği döneminde yapılmış olan bir yapı. 14 yy da yapıldığı bilinmektedir. Bu tarihi yapının avlusu, mimarisi ve motifleri sizi tarihte o zamanlara götürecek. Kızıl medrese Şırnak’ın en popüler yerlerinden birisidir.

Uçak bileti almak için hemen Şırnak uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.