Sinop’un en önemli tanınanı biri ünlü düşünür Diyojen dir. Sinop Kalesi ve surlar şehrin en önemli tarihi kalıntılarıdır. Sinop Kalesi Gaspalılar, Grek, Pontus, Bizans, Osmanlı İmparatorlukları tarafından kullanılmıştır. Bugün kaleden Sinopu izlemek oldukça keyiflidir. Bir başka önemli hatıra ise M.Kemal Atatürk’ün harf inkılabını Sinop’ta hayata geçirmesi olmuştur.

Sinop’daki gezilecek yerler :

1- İnceburun Feneri

İnceburun Feneri

Deniz fenerleri eskiden önemli yapılardı. Çünkü hava yolu yoktu ve uzak kıtalara sadece denizler üzerinde seyahat ediliyordu. Radar, navigasyon gibi teknolojiler de olmayınca ihtiyaç duyuluyordu. Aynı zamanda birçok kitapta deniz feneri ile ilgili kısımlar bulunmakta. Günümüzde bu amaçlardan öte manzara anlamı taşımakta. Sevgililerin buluşma noktası, manzara fotoğrafçılarının dekoru gibi kullanılmakta. Sinop’un simgesi haline gelmiş İnceburun feneri ise görülmeye değer. Yaz kış farketmeden gidebilirsiniz. Her dönem farklı bir güzelliği ve kendine özgü sade bir duruşu bulunuyor.
2- Sinop Kalesi

sinop kalesi

 

Kale, M.Ö 7 de kurulmuş olan ve günümüze kadar uzanan bir eserdir. Kurulma amacı şehri korumak içindir ama yılların getirdiği tahribat buraya da uğramıştır. Günümüzde ise içerisinde eğlence mekanları bulunmaktadır. Manzaraya karşı hoş vakit geçirebiliyorsunuz. Sinop’ta manzara arıyorsanız Sinop kalesini tercih edebilirsiniz. Kaleye çıkmak istiyorsanız ayakkabı seçimini iyi yapmakta yarar var. Merdivenler dik ve dar olduğu için her ayakkabı elverişli olmayacaktır.


3- Balatlar Kilisesi

Balatlar Kilisesi

Burası görkemli büyük bir yer. Bizim gittiğimizde hala bazı yerlerinde kazı çalışmaları sürüyordu. Aldığımız bilgilere göre de daha da sürebilirmiş hala tarihi eşyalar çıkmakta. Ama bu sizi burayı görmekten alıkoymasın çünkü tarihi ve güzel bir yer. Ulaşmakta sorun değil, şehir merkezine yakın olduğu için yürüyerek gelip görebilirsiniz. Balatlar kilisesi görülecek yerler arasında bulunuyor.
4- Paşa Tabyaları

Paşa Tabyaları

Tabya: Bir yerin savunulması için özel olarak yapılmış, düzenlenmiş alan anlamına gelmektedir. Savaş dönemi oluşturulmuş Paşa tabyaları ise günümüzde ziyarete açık olarak misafirlerini beklemektedir. Tabi günümüzde aynı amaç için kullanılmıyor. Şu an içerisinde kafe, restoran ve hediyelik eşya alabileceğiniz yerler bulunuyor. Ama görsel olarak görülmeye değer yerler olduğunu söylemek gerekir.


5- Hamsilos Koyu

Hamsilos Koyu

Bu berrak ve dingin koyda zamanın nasıl akıp geçtiğini anlamadık. Karadeniz’in en güzel yerlerinden birisi. Etrafında piknik yapıp hoş vakit geçirebilirsiniz. Girişte araç için ücret alınıyor ama öyle yüksek bir meblağ değil. Hamsilos koyu Sinop’ta görülmesi gereken yerler arasında. Bu arada küçük bir not ekleyelim; çevremizi ve doğamızı temiz tutalım. Hem bizim daha iyi kullanabilmemiz hemde gelecek nesillerimizin daha iyi kullanabilmesi için bu özeni hepimizin göstermesi gerekiyor.
6- Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı

Erfelek Tatlıca şelaleleri ve tabiat parkı, sadece bu isim bile gideceğiniz yer hakkında birçok bilgi veriyor. Manzara arıyorsanız burası tam size göre olacaktır. Hatta resimle ilgileniyorsanız alın tuval ve boyalarınızı manzarayı resmedin. Her mevsim farklı renkler göreceğiniz bir alan. Biz sonbahar döneminde gittik, yeşil ve sarının tonlarına doyduk. Parkın girişinde lokanta bulunmakta isterseniz burada karnınızı doyurabilirsiniz. İçerisinde birçok şelalenin bulunduğu bu yere ulaşım rahat ve araç ile giriş ücretli olmakta.

Uçak bileti almak için hemen Sinop uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.