M.Ö. 2000’li yıllarda Hititlerin yerleşim yeri olarak başlayan ve milat öncesi dönem, İslam egemenliği dönemi, Anadolu Selçukluları dönemi ve Osmanlı Devleti dönemi gibi alt dönemlerde incelenmesi mümkün zengin bir tarihe sahip olan Siirt, cumhuriyet döneminde il ilan edilmiş şehirlerimizden biridir.Gerek gezilecek yerler olsun gerek yemekleri olsun çeşitliliği yüksek olan illerimizden birisidir.

Siirt’teki gezilecek yerler :

1- Derzin Kalesi

Derzin Kalesi

Bu yer Siirt’in Baykan ilçesine 8 km gibi bir uzaklıkta bulunmaktadır. Oldukça tarihi olan bu yer tahribata uğramış olsa da hala ayakta durmaktadır. Binevi gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır. Kalenin birçok kısmı ise maalesef bulunduğumuz çağa kadar gelememiş. Bizans döneminden kalma Dersin kalesi görülmeye değer.
2- Botan Mağaraları

Botan Mağaralari

Zamanında, ev inşaatlarının bu kadar pratik olmadığı dönemlerde mağaralar insanlar için yuva görevi görüyormuş. Kimi mağaralar doğal oluşumlar ile kimileri de oyularak insanlara yuva haline gelmiş. Siirt’te bulunan Botan mağaraları da bir zamanlar mekan olarak kullanılmış. Mağaraları gezdiğiniz zaman o dönemlerde yaşadığınızı hayal ederek kendinizi tarihin farklı bir sınırında hissedebilirsiniz.


3- Sağlarca Kaplıcası

Sağlarca Kaplıcası

Buranın suyu şifalı olarak bilinmektedir. Yöre halkı arasında popüler yerlerden birisidir. Siirt merkeze uzaklığı ise yaklaşık 17 km uzaklıktadır. Sağlarca kaplıcası suyunun birçok rahatsızlığa iyi geldiği düşünülmektedir. Bunlar arasında sinirsel hastalıklar, eklem ve kireçlenme, sinir ve kas yorgunluğu, romatizma, deri ve solunum yolları rahatsızlıkları bulunuyor.
4- Veysel Karani Türbesi

Veysel Karani Türbesi

Veysel Karani toplumumuzda önemli bir yerde olan tarihi bir kişidir. Hz. Muhammed’in hırkasını Veysel Karani’ye bıraktığı önemli bir rivayet bulunmaktadır. Bu türbe Siirt’in Baykan ilçesinde bulunmaktadır. İlçe merkezine 8 km bir uzaklıkta yer alır. Tarihte bir kaç kez yeniden yapıldığı için Veysel Karani türbesinin mimari olarak çok göze çarpan bir özelliği bulunmuyor.


5- Ulu Camii

Ulu Camii

Siirtte bulunan en eski tarihi yapılardan birisidir. Günümüze kadar bir kaç kez onarım görmüştür. İl merkezinde bulunan bu eser Selçuklu döneminde günümüze gelmektedir. İçeriye girdiğinizde manevi havasını hissedeceksiniz. Siirt Ulu camii görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.
6- Finik Kalesi

Finik Kalesi

 

Uçak bileti almak için hemen Siirt uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.