Schengen Vizesi Nedir? Shengen Vizesi Gerekli Evraklar

Schengen Vizesi Nedir? Shengen Vizesi Gerekli Evraklar

Avrupa birliği üye ülkelerine girmek için verilen vizenin  ismi schengen olarak isimlendirilmektedir. Schengen vizesi malesef Avrupa’yı doya doya gezmek için önümüzdeki en büyük engel. Avrupa ülkeleri Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulamaktadır. Shengen başvurusuna şahsen başvurabilirsiniz ya da aracı şirketlerden danışmanlık alarak gerekli evrakları göndererek vize takibi yapılmasını sağlayabilirsiniz.

İnternet sitemiz üzerinden ya da çağrı merkezimiz üzerinden Schengen Vizesi ile ilgili evrakları ve ne yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Vize almadan gezecek ülkeler arıyorsanız Vizesiz Ülkeler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ülke olarak Schengen vizesine başvuru yapan 5. ülke durumundayız bu listenin başında ise Rusya ve Ukrayna yer alıyor. Türkiye Cumhuuriyeti vatandaşları shengen vizesi alarak alındığı ülke farketmeksizin vize süresi boyunca tüm schengen üyesi ülkeler arasında gezebilmektedirler.

Schengen Nedir ?

Vize ile ilgili sık sık duyduğumuz Schengen ismi Lüksemburg’un küçük bir kasabasından gelmektedir. Bu kasabanın nüfusu 1.500 kadardır. 1985 yılında Almanya, Fransa ve Lüksemburg ülkelerindeki sınır geçişlerini kolaylaştırmak ve kolaylaştırmak yapılan anlaşmanın imzalandığı yer olan Schengen vize birliği uygulamasına ismini vermiştir.

Schengen Vizesi Ülkeleri

schengen ülkeleri

Schengen Ülkeleri, Belçika, Danimarka, Almanya, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Avusturya, Polonya, Portekiz, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan. Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti dir.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

schengen nasıl alınır

Schengen vizesi almakta avantajlı olmak için Türkiye’de sigortalı, sahibi ya da ortağı olduğunuz bir işinizin olması gerekmekte. Bir işiniz olduğunda konsolosluk yetkilileri size vize vermek için ilgili değerlendirmeyi yaparken geliriniz olduğunu ve Avrupa’ya gidip geri döneceğinize kanaat eder. Eğer bir işiniz yok ise Avrupa’ya giderek bir daha geri dönmeme ihtimalinizi değerlendirecek ve şansınız azalacaktır. Bu bir kriter olsa da tabi ki tek kriter değil ve daha bir çok değerlendirme kriteri bulunmaktadır. Yazımızın devamında schengen için gerekli evrakları görebileceksiniz ve bu evrakları bize göndererek sizin için vize takibini yapmamızı isteyebilirsiniz.

Schengen İçin Gerekli Evraklar

Schengen için gerekli evrakları aşağıda bulabilirsiniz bu evraklar ile ilgili gerekli açıklamaları yapmadan önce vize evrakları hazırlama aşamasında dikkat etmeniz gereken konularla ilgili bilgi vereceğiz. Aşağıdaki evrakları hazırlarken hazırladığınız tüm evrakların fotokopisini almanız uygun olacaktır. Aşağıdaki bildirdiğimiz evraklar dışında da evraklar talep edilebilir ve vize başvurusuna revize istenebilir.

1 – Pasaport

Pasaport, talep ettiğiniz vizenin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır. Ayrıca başvuruda verdiğiniz Pasaport un tahrip olmamış ve yırtık olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor çünkü konsolosluklar bu tür pasaportları kabul etmeyebiliyor. Eğer bir pasaporta sahip yoksanız bunun için Nüfus müdürlüğüne başvurabilir ve pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz. Bununla ilgili detaylı bilgiyi Pasaport Nasıl Çıkarılır sayfamızı ziyaret ederek edinebilirsiniz.

2 – Vize Talep Formu

Vize talep formları vizesini alacağınız ülkenin konsolosluklarından ya da konsolosluk web sayfalarından edinebilirsiniz. Formları eksiksiz doldurmanız çok önemlidir. Form’a ulaşma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız vize takibi işleri için bizi arayabilirsiniz.

3 – Biyometrik Fotoğraf

Özellikle biyometrik olarak çekilmiş olan fotoğraf istenmektedir. Vize alacağınız ülkeye göre değişebilmektedir fakat genel olarak 2 adet biyometrik fotoğraf edinmeniz gerekmektedir. Fotoğraf çekindiğiniz zaman mutlaka biyometrik olacağını ve vize için fotoğraf çekindiğinizi bildirmeniz faydalı olacaktır.

4- Seyahat Sağlık Sigortası

Schengen vizesi almanız için seyahatte olduğunuz süre içerince seyahat sağlık sigortanızın olması gerekmektedir. Bunun sebebi vize alacağınızın ülkenin ülkelerinde başınıza gelebilecek sağlık problemlerinde yaptırmış olduğunuz sağlık sigortasının kapsamına girerek sağlık problemlerinizi finans etmenizi sağlamaktır. Vize almak istiyorsanız mecburen bu sigortayı yaptırmış olmanız gerekiyor ve evraklarınız içerisinde yer alması gerekiyor. Seyahat sağlık sigortası sayfamızı ziyaret ederek daha detaylı bilgi edinebilir ve dilerseniz seyahat sağlık sigortası satın alabilirsiniz.

5 – Uçak Bileti

Gidiş tarihinizi ve dönüş tarihinizi belgelendirmek amacı ile konsolosluk sizden uçak bileti rezervasyonu istemektedir. Fakat normal olarak vize çıkmadan kimse uçak bileti satın almak istemeyecektir. Vize başvurunuzda ön rezervasyon yaptığınıza dair evrakta kullanabilirsiniz. Fakat opsiyon tarihinin vize alacağınız tarihten sonrası olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Vize için uçak bileti evrakı probleminiz var ise bize ulaşabilirsiniz. Size vize için gerekli uçak bileti evrağını bilet almaksızın düzenleyebiliriz. Ya da vize başvurusunu tamamı ile bize emanet edebilirsiniz.

6 – Otel Rezervasyonu

Tur dahilinde yapacağınız seyahatlerde tur bu rezervasyonu sizin için yapmaktadır. Fakat münferit olarak seyahat edecekseniz konsolosluk gideceğiniz yerde nerede kalacağınızı bilmek ister. Bu sebepten dolayı otel rezervasyonu yaptırmanız gerekmektedir. Tabi uçak biletinde olduğu gibi vize çıkmadan otel rezervasyonu da yaptırmak istemeyebilirsiniz. Bunun yolu da booking.com üzerinden iptal edilebilen bir rezervasyon yapmaktır. Vize aldıktan sonra yaptırdığınız otel rezervasyonunu kullanabilir, farklı bir rezervasyon yaptırabilir ya da tanıdığınız birinin evinde konaklayabilirsiniz. Konaklama konusunda farklı alternatifleriniz de var aşağıdaki makalelerimizden bu konuyla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz

Couchsurfing nedir

Hostel nedir

En iyi otel bulma siteleri

 7 – Vize Başvuru Evrakları

Çalışanlar için vize başvuru evrakları

 • İşveren Yazısı: Görevi, işe başlama tarihi, maaş tutarı, izin süresi ve işverenin çalışanın Türkiye’de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü içeren antetli kağıda imzalı ve kaşeli belge.
 • Son 3 aya ait maaş bordrosu
 • SGK işe giriş bildirgesi
 • Son üç aya ait SGK hizmet dökümü
 • Ticaret ve Sanayi Odası kaydı
 • Vergi Levhası kopyası
 • Resmi Gazete kopyası
 • İmza Sirküleri kopyası

İşverenler için vize başvuru evrakları

 • Şirketin antetli kağıdına yazılı bir vize talep dilekçesi
 • Şirket vergi levhası fotokopisi
 • Şirket faaliyet belgesi fotokopisi
 • Şirket imza sirküleri
 • Şirket Resmi Gazete kopyası
 • Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı

Emekliler için vize başvuru evrakları

Emekli maaşını gösterir orijinal belge (son bir hafta içerisinde alınmış banka hesap özeti)

Çiftçiler için; Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi.  Öğrencileriçin; Orijinal öğrenci belgesi. Reşit olmayanlar için (18 yaş altı); Ebeveynleriyle birlikte seyahat etmiyorsa, ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi (Muvaffakatname), Yasal velisini gösterir belgeler (Kimlik cüzdanı fotokopileri ve tam tekmil vukuatlı nufüs kayıt örneği) ve Orijinal öğrenci belgesi. Kişi çalışmıyorsa veya yeni mezun ise; en son mezun olduğu yerden diploma veya mezuniyet belgesi fotokopisi.

8 – Davetiye

İş için ya da aile ziyareti için Avrupa’ya yapacağınız seyahatlerde vize almayı kolaylaştırmak ve otel rezervasyonu göstermek zorunda kalmamak için gittiğiniz kişiden davetiye alabilirsiniz.  Davetiye vatandaşlık yada göçmenlik kurumu tarafından imzlanmış olması gerekmektedir. İş için yapılacak seyahatler içinde iş ortağı ya da etkinlik organizatörü tarafınca imzalanmış ve kaşelenmiş açık adresinin yazdığı davetiyeler edinebilirsiniz.

9 – Dilekçe

Gitmek istediğiniz ülkenin vize dilekçesini eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Bu dilekçeleri ülkenin web adresinden edinebilir ya da bize ulaşabilirsiniz.

Schengen Vize Başvurusu

schengen vizesi nasıl alınır

plusFLY olarak vize aracılık hizmetleri vermekteyiz. Çağrı merkezi numaramızı arayarak vize talebinde bulunabilirsiniz. Evrakları eksiksiz olarak edinerek vereceğimiz adrese göndermeniz durumunda vize ekibimiz sizin için takibini yapmakta ve vizenizi tarafınıza göndermektedir. Schengen vize başvurusu ve bilgi için 0850 500 0 777 nolu numaramızı hemen arayabilirsiniz.