Şanlıurfa’da gezilecek yerler

Şanlı Urfa turizm açısından önemli “Peygamber Şehri” olarak anılan ilimizdir. Şehri gezerken içinize çekebileceğiniz mistik bir havaya sahiptir. Yöre insanıyla yapacağınız sohbetlerde ilginç efsaneler duyabilir, insanlarının içtenliğiyle içinizi ısıtabilirsiniz. Şanlı Urfa Kalesi, Balıklı göl, Göbekli tepe gibi başlıca gezilecek yerlerdendir. Şanlı Urfa mutfağı çok ünlüdür. Urfa kebabını mutlaka denemelisiniz.

Şanlı Urfa’daki gezilecek yerler :

1- Balıklı Göl

Balıklı Göl

Burası efsanelerde yer edinmiş bir bölgedir. İçerisinde sazan balıkları bulunmakta ve bu balıklara saygı gösterilmektedir, yenmez. 150 m2 olan bu alan Hz. İbrahim’in ateşe atıldıktan sonra oluştuğuna inanılmaktadır. Şanlıurfa’da ise o çok popülerdir. Şanlıurfa’ya gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Balıklı gölden sonra Hz. İbrahim’in mağarasını da ziyaret edebilirsiniz. Hem manevi hem de tarihi olan bu yerler size ilham verecektir.
2- Göbekli Tepe

Göbekli Tepe

Burası sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın da en eski alanlarından birisi. Yapım tarihi M.Ö. 10 000 yıllarına kadar uzanmakta. Günümüzde ise kazı çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkmış bir alan. Hala da bazı kısımları araştırılmakta. Şanlıurfa’da hava çok sıcak olabilmekte. Gittiğiniz zaman hava durumuna göre giysi almayı ihmal etmeyin. Göbekli tepe ziyareti size tecrübe katacaktır.


3- Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

İnsanlık, dünya üzerinde binlerce yıldır yaşamakta. Tarih boyu farklı eşyalar kullanmış, farklı aletler üretmiş ve yaşamlarını bir temel üzerinde değiştire değiştire bize kadar gelmiştir. Şanlıurfa arkeoloji ve mozaik müzesi içerisinde insanlık tarihini hissedip öğrenebilirsiniz. Zaman içerisinde nerelere geldiğimizi bize anlatan şahane bir yapı olmuş.
4- Gümrük Hanı

Gümrük Hanı

Şanlıurfa’da olduğunuzu hissetmek istiyorsanız burayı ziyaret etmelisiniz. Ciğer yedikten sonra burada nargile, çay, kahve içebilirsiniz. Tarihi bir alan ve içerisinde birçok işletme de bulunmakta. Gümrük hanı içerisinde ipek şallar, kilimler, hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.


5- Şanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa Kalesi

Tarihi bir kaledir. Şehrin yüksek yerlerinden bir alana kurulmuştur. Üzerinden birçok medeniyet geçmiştir. Yıllara karşı direnen kale günümüzde de görülebilir vaziyette ayakta durmaktadır. Birçok yerinde tahribat olduğunu söyleyelim. Girişi ücretli ve Urfa’yı yukarıdan görebiliyorsunuz. Buradan harika fotoğraflar çıkarabilirsiniz. Bazıları kişilerin çıkmaya üşendiklerini gördük; bizden tavsiye mutlaka çıkıp manzarayı seyredin, değecektir.
6- Hz. İbrahim Mağarası

Hz. İbrahim Mağarası

İçerisinde çok farklı bir atmosfer var. Rehber ile gezildiğinde hem bilgilendirici hem de anlamlı olacaktır. Manevi olarak görülmeye değer yerlerden birisi. Balıklı göle de yakın bir yer olduğu için oraya gittiğinizde buraya da mutlaka uğrayın. Kadın ve erkek giriş yerleri farklı. Özel günlerde çok kalabalık olabiliyor. İnsanlar Hz. İbrahim mağarasına gelerek dua ediyorlar.

Uçak bileti almak için hemen Şanlı Urfa uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.