Şanlı Urfa turizm açısından önemli “Peygamber Şehri” olarak anılan ilimizdir. Şehri gezerken içinize çekebileceğiniz mistik bir havaya sahiptir. Yöre insanıyla yapacağınız sohbetlerde ilginç efsaneler duyabilir, insanlarının içtenliğiyle içinizi ısıtabilirsiniz. Şanlı Urfa Kalesi, Balıklı göl, Göbekli tepe gibi başlıca gezilecek yerlerdendir. Şanlı Urfa mutfağı çok ünlüdür. Urfa kebabını mutlaka denemelisiniz.

Şanlıurfa’da bulunan pek çok yer sizler etkileyecek yapıdadır. Burayı gezmek ve fotoğraflamak istiyorsanız; listemizdeki yerlere bir göz atmalısınız. Modern yapısı ile göz dolduran bu gezilesi yerler vardır. Şanlıurfa’da gezilecek yerler listemize bir göz atalım..

Şanlı Urfa’daki gezilecek yerler :Şanlıurfa Balıklı Göl

Balıklı Göl

Burası efsanelerde yer edinmiş bir bölgedir. İçerisinde sazan balıkları bulunmakta ve bu balıklara saygı gösterilmektedir, yenmez. 150 m2 olan bu alan Hz. İbrahim’in ateşe atıldıktan sonra oluştuğuna inanılmaktadır. Şanlıurfa’da ise o çok popülerdir. Şanlıurfa’ya gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Balıklı gölden sonra Hz. İbrahim’in mağarasını da ziyaret edebilirsiniz. Hem manevi hem de tarihi olan bu yerler size ilham verecektir.

Balıklı göl Şanlıurfa’da gezilmesi gereken en önemli yerlerden bir tanesidir. Cami görünümlü bir yapının hemen yanında göl yapılmış ve burada çeşitli balıklar için alanlar yaratılmıştır. Bu sayede gezilesi bir mekan ortaya çıkarılmış; bu sayedede modern bir kalıntı ortaya koyulmuştur. Şanlıurfa da özel bir yer olarak kabul edilmektedir.

Şanlıurfa’da balıkların yer aldığı bu göl görsel olarak gezilmesi gereken muhteşem alanlardan bir tanesidir. Burada gölü seyretmek ve fotoğraflamak mümkündür. Oldukça eski zamanlarda yapılmıştır. Modernlik aktaran mimarisi ile oldukça yeni durmaktadır. Oldukça kaliteli ve yeni duruşu ile etkileyici bir yerdir.

Şanlıurfa gezisine çıktığınız zaman burada soluklanabilir; huzurlu sakin bir mola yaşayabilirsiniz. Balıklı göl ismini aldığı balıkları ile gezi amaçlı yapılmış bir yerdir. İçinde barındırdığı balıkları ile oldukça hoş bir görünüm ortaya koymaktadır. Tarihsel olarak kabul edilen bu alanda; gezip göreceğiniz güzellikte olan manzara sizleri etkileyecektir. Yolculuğunuza anlam kazandıracak olan bu yer; tarihsel bir mimari sunar. Mutlaka görmelisiniz.

Maneviyat olarak anlam yüklü olan ve bir o kadarda saygı duyulan bu göl, Şanlıurfa gezi rehberi için son derece uygun bir yerdir.
Şanlıurfa Göbekli Tepe

Göbekli Tepe

Burası sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın da en eski alanlarından birisi. Yapım tarihi M.Ö. 10 000 yıllarına kadar uzanmakta. Günümüzde ise kazı çalışmaları sonucunda gün yüzüne çıkmış bir alan. Hala da bazı kısımları araştırılmakta. Şanlıurfa’da hava çok sıcak olabilmekte. Gittiğiniz zaman hava durumuna göre giysi almayı ihmal etmeyin. Göbekli tepe ziyareti size tecrübe katacaktır.

Şanlıurfa gezisinde oldukça dikkat çeken ve gidilmesi gereken Göbekli Tepe sizlere oldukça tarihsel bir görüntü sunmaktadır. Gezip göreceğiniz bu alan da esrarengiz bir izlenim edineceksiniz. Burayı görebilmeniz için kenarı tepelenmiş ve köprü görevi gören bir yol ilave edilmiştir.

Bu yapı ise tam ortada kalarak etrafını dolanabileceğiniz bir yuvarlaklığa sahip görünümdedir. İçinde eski zaman toprak yapıtlar bulunmaktadır. Bozulmamış ve oldukça kaliteli duran bu eser; tarihin ne denli işlevsel ve eski olduğunu kanıtlayan yapılar arasında yer aşmaktadır. Şanlıurfa bölgesinde bir nebze olsun eskiye dair kalıntılar görmek istiyorsanız bu yapı tam da sizlere göre.

Merkezde tam yerinde inşaa edilmiş bu tepe manzara açısından da büyük bir heybete sahiptir. Gökyüzü ile birleşince tuval görünümü yaratan bu eser; sizlere fotoğraf çekme konusunda daha faklı bir lafı yaratacaktır. Bu muhteşem yapıt halen korunmakta ve gezilmeye açık konumda yer almaktadır. Şanlıurfa’da merkezde bulunan bu tepe; gökyüzü ile birleşen görünümü ile şehirden ve kalabalıktan uzakta sakine ve eşsiz bir güzellik ortaya koymaktadır. Burada mutlaka bulunmalı sizlerde eşsiz fotoğraflar çekmelisiniz.

İçinde resmen tarihin kendisini barındıran, zaman kavramının netleşmediği bu yer Şanlıurfa’da gezilecek yerler içerisinde önemli bir yere sahip.
Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

İnsanlık, dünya üzerinde binlerce yıldır yaşamakta. Tarih boyu farklı eşyalar kullanmış, farklı aletler üretmiş ve yaşamlarını bir temel üzerinde değiştire değiştire bize kadar gelmiştir. Şanlıurfa arkeoloji ve mozaik müzesi içerisinde insanlık tarihini hissedip öğrenebilirsiniz. Zaman içerisinde nerelere geldiğimizi bize anlatan şahane bir yapı olmuş.

Şanlıurfa Müzesi oldukça popüler bir müzedir. Şanlıurfa kökenine uygun mimarisi ile oldukça modern bir yapıda bulunmaktadır. Burası oldukça eski ve tarihsel bir müzedir. Gezilmeye açık olan bu müze; Şanlıurfa tarihinde oldukça önemli bir yerdedir. Eski ve köklü bu müzede eskiye dair kalıntılar bulunmaktadır. Burada gezip tarihin dokusunu hissetmek mümkündür.

Şanlıurfa gezisine çıktığınız anda burası sizleri çağıracak ve burayı gezmeden duramayacaksınız. Bu müze tarihin en eşli kalıntıları ile sizleri ağırlamak için gezintiye aşık haldedir. Modern yeniliklerin yanında o eski havası halen üzerinde bulunan bu müze; görülmeye değer bir mimariye sahiptir.

Bu dokusu ile oldukça popüler haldedir. Şanlıurfa’da eskiye dair eserleri barındıran bu müze tarihi eser konusunda iddiaya sahiptir. Müze mimari açısından oldukça etkili bir yapıdadır. Halen eskimemiş olan yapısı oldukça etkileyici bulunmaktadır. Şanlıurfa’da bulunan bu eser; mimari açısından; renk ve dokusu birbiri ile uyumlu bir ahenkte bulunmaktadır. Şanlıurfa’da tarihi koklamak isterseniz; buraya gelebilirsiniz.
Şanlıurfa Gümrük Hanı

Gümrük Hanı

Şanlıurfa’da olduğunuzu hissetmek istiyorsanız burayı ziyaret etmelisiniz. Ciğer yedikten sonra burada nargile, çay, kahve içebilirsiniz. Tarihi bir alan ve içerisinde birçok işletme de bulunmakta. Gümrük hanı içerisinde ipek şallar, kilimler, hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Şanlıurfa’da en iddialı ve popüler gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Modern duruşu ve etkileyici han yapısı ile modern bir kalıntıya sahiptir. Gümrük hanı içinde bulunan pek çok alanı ile keyif verici detaylara sahiptir. Şanlıurfa’da bulunan bu han; gezilip görülmesi gereken en iddialı yapılar arasında bulunurken; mimarisel olarak da dikkat çekici bulunmaktadır.

Han iç ve dış tasarımı ile büyüleyici bir etki yaratmaktadır. Han girişimde ve içinde bulunan yerlerde hayli güzel vakit geçireceğiniz mekanlar vardır. Gezdikten sonra burada oturacağınız çok şık ve etkileyici yerler vardır.

Şanlıurfa’da bulunan bu Gümrük Han; yuvarlak kapılı ve eski tip kalelerin yapısına benzer havası ile; hemen hemen herkesin dikkatle bakacağı ve etkileneceği mekanlar arasında yer almaktadır. Şanlıurfa’da merkezde yer alan bu yapı eski bir yapıdır. Mekanları ile popüler olan bu yer; özellikleri ve mimarisi ile ilginç bulunmaktadır. Şanlıurfa’ya geldiğiniz zaman bu eşsiz alana mutlaka gelmeli; buradaki mekanlarda vakit geçirmelisiniz.

Şanlıurfa kültürüyle karşı karşıya gelip keyifli dakikalar geçirmek istiyorsanız Şanlıurfa’da gezilecek yerler başlığı altında burayı değerlendirmeyi unutmayın.
Şanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa Kalesi

Tarihi bir kaledir. Şehrin yüksek yerlerinden bir alana kurulmuştur. Üzerinden birçok medeniyet geçmiştir. Yıllara karşı direnen kale günümüzde de görülebilir vaziyette ayakta durmaktadır. Birçok yerinde tahribat olduğunu söyleyelim. Girişi ücretli ve Urfa’yı yukarıdan görebiliyorsunuz. Buradan harika fotoğraflar çıkarabilirsiniz. Bazıları kişilerin çıkmaya üşendiklerini gördük; bizden tavsiye mutlaka çıkıp manzarayı seyredin, değecektir.

Şanlıurfa  kalesi, şehrin ziyaretinize anlam katacak olan ilgi çekici bir alandır. Şanlıurfa denince aklınıza kazınacak olan bu güzellik sizleri oldukça derinden etkileyecek güzellikte yapılmıştır. Kale tepe kısma konulmuş durumda ve oldukça heybetli görünümdedir. Görkemli yapısıyla oldukça dikkat çeken bu kale; Şanlıurfa güzelliklerini bir arada sunacak modern bir görünümdedir.

Işıklandırma sistemi ile birlikte gece görünümü ile de modern ışıltıları vardır. Şanlıurfa gezisine devam ederken bu kale oldukça ilgi çekici olacaktır. Kale tarihsel olarak da mimari güzelliklere sahip durumdadır.

Şanlıurfa gezisine çıktığınız anda bu kaleden başlayarak; Şanlıurfa manzarasına şahit olabilirsiniz. Görkemli ve ihtişamlı duruşu yanında tarihsel alanda da oldukça kaliteli bir duruştadır. Şanlıurfa kalesinden bakarak; bu eşsiz manzara ile gezinize bir anlam katabilirsiniz.

Şanlıurfa Kalesi; oldukça büyük ve tepe bir kısma yapılmıştır. Mimari olarak eskinin izleri ile bütünleşmiş olan bu kale ortasında iki direk bulunmaktadır. Bu iki direk gece ışıklandırması ile gece görünümü yaratmaktadır. Eşsiz farklılığı ile sizleri etkileyecek olan bu kale; gezi listenizde bulunmalıdır.

Kale oldukça elverişli bir ulaşıma sahiptir. Kale yüksek olmaması açısından da ideal ulaşım fırsatları yaratarak; rahat gezme imkanı tanımaktadır. Kale oldukça büyük bir merkezde yer edinmiştir. Bu haliyle oldukça dikkat çeken bir manzaradır. Kale manzarası eşliğinde bu kaleyi ziyaret etmeniz size keyif verecektir. Şanlıurfa ziyaretinizde karşınıza çıkacak bu güzel tablo ile sizlerde gece manzarası ayrı gündüz manzarası ayrı olan bu şehir manzarası sizlere tüm güzellikleri bir arada sunacak.

Şanlıurfa’da turistlik yerlerinden birisi olan bu kale, Şanlıurfa denildiğinde ilk akla gelen yerlerdendir.

 
Şanlıurfa Hz. İbrahim Mağarası

Hz. İbrahim Mağarası

İçerisinde çok farklı bir atmosfer var. Rehber ile gezildiğinde hem bilgilendirici hem de anlamlı olacaktır. Manevi olarak görülmeye değer yerlerden birisi. Balıklı göle de yakın bir yer olduğu için oraya gittiğinizde buraya da mutlaka uğrayın. Kadın ve erkek giriş yerleri farklı. Özel günlerde çok kalabalık olabiliyor. İnsanlar Hz. İbrahim mağarasına gelerek dua ediyorlar.

Uçak bileti almak için hemen Şanlı Urfa uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.