Samsun ülkemizin Karadeniz bölgesinde bulunan doğa ile yeşilin uyumu olan çok güzel bir şehirdir. Samsun yıl içerisinde çok fazla misafir ağırlamaktadır. Samsun’da 19 Mayıs üniversite bulunur ve öğrenciler içinde çok güzel bir şehirdir.

Turizm açısından da gayet keyifli bir konuma sahip, gerek jeolojik konumu gerek coğrafi konumu olsun bir çok tarihi eseri ve doğal güzelliği bünyesinde barındırır.Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş yıllarında büyük Önder M.Kemal ATATÜRK’ün milli mücadelenin başlamasına vasıta olarak önemli bir özelliğe sahip olan “Bandırma Vapuru”da Samsun içinde bulunmaktadır.Sahilleri, teleferik ulaşımı, Sevgi golü , Amisos tepesi ve daha bir çok heyecan verici içeriğiyle birlikte Samsunda görülmesi gereken yerler arasına girmektedir.

Samsun’daki gezilecek yerler :

1- Bandırma Vapuru Müzesi

Bandırma Vapuru Müzesi

Samsun, Türkiye’nin tarihi anlamda geçiş noktası olan şehirlerinden birisidir. Bandırma vapuru ile gelen M. Kemal Atatürk Kurtuluş mücadelesine ilk olarak Samsun’da başlamıştır. Dönem halkı ise bu mücadeleyi sahiplenip ileriye taşımıştır. Bandırma vapuru müzesi bu açıdan gidilmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. En azından çocukların kurtuluş mücadelesi hakkında daha fazla bilgi alması açısından yararlı olacaktır. Ulaşımı ise merkezi bir konumda olduğu için çok kolaydır.
2- Amisos Mezarları

Amisos Mezarları

Teleferik ile çıkabiliyorsunuz. Üst kısımda mezarlar bulunmakta. Mezarların kullanıldığı alana giriş yapılabiliyordu. Son dönemlerde giden arkadaşlarımız mezarlara girilemidiğini ve kapalı olduğunu söylüyorlar. Ama sadece antik kalıntılar olarak bakmamak gerekiyor. Çünkü üst katta restorant bulunmaktadır. Ayrıca eşsiz teras manzarası ile güzel fotoğraflar çekilebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Amisos mezarları özel günlerde ve tatillerde oldukça kalabalık olabilmektedir.


3- Piazza AVM

piazza avm

Artık hemen her şehirde bir alış veriş merkezi görmek mümkün. Neredeyse 20 yıllık bir süreçte avm kültürünün oluştuğunu kabul etmeliyiz. İçerisinde farklı ürünler sunan mağazalar, yemek ve eğlence bölümleri olan avmler bir gezi noktası haline gelmiş durumda. Samsun’da siz de Piazza AVM içerisinde keyifli vakitler geçirebilirsiniz.
4- Yeşilyurt AVM

yeşilyurt avm

Atakum’da bulunan ferah bir avm. Denizin yanında olması sebebiyle tercih sebebiniz olabilir. Üst kattaki yemek bölümünde denize karşı yemeğinizi yiyebilir ya da çayınızı yudumlayabilirsiniz. Ulaşımı ise toplu taşıma araçları ile kolaylıkla sağlanmaktadır. Yeşilyurt avm ve çevresini gezebilirsiniz.


5- Şahinkaya Kanyonu

Şahinkaya Kanyonu

Eşsiz manzara ile doğa harikası bir yer. Şahinkaya kanyonu Samsun’a yaklaşık 2 saatlik bir mesafede yer almaktadır. Eğer özel aracınız ile giderseniz daha çok gezme imkanı bulabilirsiniz. Burada tekne turları düzenlenmektedir ve tekne turlarında çay ikramları yapılmaktadır. Manzara ile iç içe çay keyfi gerçekten unutulmaz. Ayrıca dönüşte Vezirköprü’de tandır yemenizi tavsiye ediyoruz.
6- Tarihi Çarşamba Köprüsü

Tarihi Çarşamba Köprüsü

Bu topraklar milattan öncesine uzanan bir yerleşim yeridir. Yeşilırmak üzerinde karşıdan karşıya geçmek bundan yüzyıllar öncesi kayıklarla yapılmaktaydı. Bazı dönemlerde tahta köprüler yapılsada dayanıklılık konusunda kalıcılık gösterememiştir. Cumhuriyet döneminde Atatürk’ün isteği üzerine buraya daha modern görünüşlü ve halkın ulaşımını kolaylaştıracak köprü yapıldı. Çarşamba’nın sembolü haline gelen tarihi Çarşamba köprüsü görülmeye değer.

Uçak bileti satın almak için Samsun Uçak Bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.