Rize, doğu Karadeniz bölgesinde yer almaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Bölgenin en meşhur geçim kaynağı çay üretimidir. Karadeniz iklimi ve toprağı çay üretimine oldukça elverişlidir. Hatta Karadeniz bölgesinde yetişen çaylar dünyada ün kazanmıştır.

Rize’de gezilecek yerler olarak kısaca göz atacak olursak; fırtına deresi, ziraat- botanik çay bahçesi, Rize kalesi, Kız kalesi, Atatürk Evi ve Etnografya müzesi, Hemşin organik vadisi, kıble dağı cami ve pileki mağarası olarak sıralayabiliriz.

Rize’deki gezilecek yerler :Rize Zil Kalesi

Zil Kalesi

Rize’nin en güzel manzarasına sahip yerlerden birisi. Rize ile özdeşleşmiş bir sembol gibi adeta. Cüzi bir miktar ödeyerek giriş yapabiliyorsunuz. Tarihi bir kale burası. Yaklaşık 1500 senelik bir yapı olduğu sanılmakta. Burada Rize çayı içip mekanın tadını çıkaracaksınız. Zil kalesi görülesi yerler arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Rize’nin en meşhur noktalarından biri olan Çamlıhemşin ilçesi sınırlarında yaklaşık 15 kilometre mesafede bulunan Zil kalesi çok özel bir görsel zevk sağlamaktadır. Kaleye ulaştığınız andan itibaren denizden 750 metre yükseklikte ve dere yatağından 100 metre yükseklikte bulunan bu kalede kendinizi zirvede hissetme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Yapı anlamında kalenin dış surları, orta surları ve iç kale kısmı restore edilmiştir ve dış kale kısmının kapısına kadar pratik bir patika yol bulunmaktadır. Kalenin içerisine ulaştıktan sonra muhafız binası, baş kule ve şapel gibi 3 farklı noktayı görme imkanınız yer almaktadır. Belirtildiği üzere Zil kalesi zamanında Bayburt üzerinden geçen önemli bir kervan yolu için güvenlik açısından inşa edilmiştir.

Yaklaşık olarak 1500 yıl öncesinde güvenlik açısından inşa edilen bu kale daha sonrasında Osmanlı imparatorluğu tarafından da benzer bir amaç ile kullanılmıştır. Sadece kalenin manzarasında çayınızı yudumlarken, yeşilin ve mavinin birleştiği bir görselliği hissetmek ve kendinizi doğanın içinde huzurlu hissetmek için dahi bu noktaya gerçekleştirdiğiniz ziyaret yeterli olacaktır.

Rize’nin sembollerinden birisi olan bu kale gerek tarihi izleri taşımasıyla gerek sağladığı güzel manzarasıyla Rize gezi rehberinizde olmasından keyif alabileceğiniz bir yapıt.


Rize Ayder Yaylası

Ayder Yaylası

İşte burası bilinen popüler yerler arasında bulunuyor. Hatta zamanında bir twitter kullanıcısı Norveç ile Ayder yaylasını kıyaslayan yanlış bir tweet atmıştı. Sosyal medya üzerinde bu olay baya konuşuldu. Biz konumuza dönecek olursa Ayder yaylası Rize’nin en güzel yaylalarından birisidir. Oksijeni, doğası her şeyi ile gidilip görülmesi gereken bir yer. Buradaki otellerde konaklama yapabiliyorsunuz.

Dünyanın, doğanın ve yaşamın size sunduğu her kaynağı güçlü ve sağlıklı bir şekilde kullanmak istiyorsanız, Ayder yaylası hem turistik açıdan hem de sağlık açısından en özel noktalardan birisidir. Bu noktayı her yıl yerli ve yabancı binlerce turist ziyaret ederken, ülkemizde en çok değer verilen yayla bölgelerinden birini oluşturmaktadır.

Yayla sezonunun açılması ile birlikte herkesin kendi bütçesine uygun bir şekilde konaklama fırsatı elde edebileceği Ayder yaylası 1500 metre rakamı ile birlikte muhteşem bir tatil fırsatı sunmaktadır. Çamlıhemşin ilçesine 19 kilometre mesafede bulunan bu bölge, ladin ve kayın ormanları ile kaplı olmakla birlikte aynı zamanda her tarafında farklı çiçekler, şifalı kaplıcalar ve cennet gibi bir görüntü bulunmaktadır.

Tarihi açıdan düşünüldüğünde yaklaşık 800 yıldır yerleşim bulunan yaylada her yıl farklı şenlikler, festivaller, etkinlikler ve kamp faaliyetleri düzenlenmektedir. Doğal açıdan çok zengin bir yapıya sahip olan bu turizm merkezinde aile pansiyonundan lüks otellere, özel konutlardan kamp noktalarına kadar farklı imkanları değerlendirerek, sadece ruhunuzu dinlendirmek için dahi birkaç günlük bir tatili tercih edebilirsiniz.

Rize’den ziyade Trabzon denildiğinde bile akla gelebilecek bu yayla gerçek bir doğa abidesidir. Rize turistlik yerleri arasında ciddi bir öneme sahip.


Rize Kalesi

Rize Kalesi

Türkiye’nin diğer birçok kalesinde olduğu gibi buradan da şehir manzarası seyredilebilir. Sadece şehir değil denizin en uzak kısımlarına kadar seyredebiliyorsunuz. Bu kale yaklaşık 1500 yıllık bir kaledir. Tarihi dokunun korunduğunu görmek ve buralarda yüzyıllarca insanların aynı manzara üzerinde farklı hayaller kurduğunu bilmek heyecan verici. Rize kalesi üzerinde ayrıca bir kafeterya da bulunmakta.

İnşa edildiği tarihte şehrin güneybatısında yer alan Rize kalesi iç kale ve dış kale yani aşağı kale olarak iki bölmeden oluşmaktadır. İç kale kısmının yaklaşık 1500 yıllık olduğu ifade edilmek ile birlikte aşağı kale kısmı ise 13. yüzyıl dönemlerinde inşa edilmiştir. Dönem içerisinde restorasyon çalışmaları yapılsa da kale büyük oranda korunmuş ve günümüze ulaşmıştır.

Bugün Rize kalesi sayesinde şehir manzarasını muhteşem bir şekilde seyretme imkanı elde ederken, aynı zamanda da restore edilmiş kale içerisindeki farklı bölümleri gezme imkanı elde edebilirsiniz. Turistik açıdan Rize kentini ziyaret eden yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgi gösterilen kale, görkemli yapısı ile şehrin sembol noktalarından birini oluşturmaktadır.

Bugün tarih ve turizm açısından ziyaret ettiğiniz her şehirde kent kalesini ziyaret ettiğiniz gibi Rize ilinde de bu tarihi kaleyi ziyaret ederek, isterseniz çay içebilir isterseniz sadece manzarayı seyretmek için tek başınıza dahi dinlenmeyi tercih edebilirsiniz. Küçük bir otoparkı bulunan kaleye taksiyle ulaşabilir veya özel araçlarınızla ulaşmayı tercih edebilirsiniz.


Rize Ovit Yaylası

Ovit Yaylası

Rize’nin en güzel yaylalarından birisidir. Temiz hava ve manzaranın içinde bir yer. Güzel piknik alanları bulunuyor. Eğer günü birlik gitmeyi düşünürseniz hava durumuna bakın. Açık bir havada manzarayı daha güzel alabilirsiniz. Ovit yaylasının suyu buz gibi; Sorduk yaz kış böyleymiş. Ve her sene yapılan 3 günlük şenlikleri oluyormuş. Eğer denk gelirseniz popüler sanatçıların konserleri ve çeşitli eğlenceler ile vakit geçirebilirsiniz.

İkizdere ilçesine yaklaşık 40 kilometre gibi bir mesafede bulunmakla birlikte bugün kış turizm merkezi olarak da bilinmektedir. Ancak yine de yaz aylarında dağcılık ve trekking aktiviteleri için en önemli bölgelerden biri olarak da görülmektedir. Bu bağlamda hem kış mevsiminde hem de yaz mevsiminde yaylada sportif aktivitelere katılabilir veya tatil yapmayı seçebilirsiniz.

Günümüzde Ovit yaylası bölgesinde yaklaşık 50 adet ev bulunurken, turizm açısından çok önemli bir bölge olarak da görülmektedir. Çünkü konaklama açısından giderek gelişen bir yapıya sahip olmakla birlikte yayla her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Her yıl gerçekleştirilen İkizdere şenlikleri sayesinde özellikle aynı gün içerisinde binlerce kişinin buluştuğu yayla, eşsiz damak tatları için de muhteşem sofraları bulabileceğiniz bir noktadır.

Çevrede ekonomik şekilde konaklama imkanı bulabileceğiniz birçok tesis ve yapı yer almakla birlikte isterseniz yaz mevsimlerinde yağışlı olmayan günlerde bir Ovit yaylası manzarasında kamp etkinliği gerçekleştirebilirsiniz. Bölgede bulunan doğal tarım ürünleri, hayvani ürünler, ballar, çiçekler ve kültürel ürünler sayesinde de alışveriş yapabilecek birçok noktada keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.


Rize Fırtına Deresi

Fırtına Deresi

Raftinge uygun bir parkuru olan, doğanın ve tarihin içinden geçerek Karadeniz’e dökülen bir nehir. Nehir kenarında yer yer çay bahçeleri bulabilirsiniz. Fırtına deresi Rize’ye gidilipte görülmesi gereken yerler arasında. Kışın nasıl bir görüntüsü var bilmiyoruz ama yazın o suyun sesi insanı rahatlatıyor.

Yine Rize’nin en önemli noktalarından biri olan Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Fırtına deresi sadece tek bir gün dahi ziyaret ettiğinizde unutulmaz manzaralar ile karşılaşabileceğiniz bölgelerden birisidir. Ancak özellikle doğa ve adrenalin tutkunları için çok daha uzun süreli vakit geçirilecek ve unutulmayacak noktalar arasında yer almaktadır.

Her yıl yerli ve yabancı binlerce turist tarafından ilgi gösterilen Fırtına deresi yıl boyunca su sporları açısından başka bir güzellik ve olanaklar sunmaktadır. Yağışlı günlerde çok fazla yağmur ile karşılaşıldığında, ulaşım ve etkinlikler açısından zorluklar ile karşılaşılsa da büyük bir parkur sayesinde rafting gibi su sporları çok keyifli bir hale gelmektedir.

Bugün sadece sunduğu manzara, suyun sesi, etraftaki doğal güzellik veya tarihi köprüler gibi noktalar sayesinde dahi dere etrafı tercih edilmektedir. Çamlıhemşin ilçesinin 1 kilometre güneyinden başlayan parkur ile birlikte dere, Duygulu şelalesi tarafında çok daha güzel ve ayrı bir hale gelmektedir. Sadece doğal bir güzellik ve huzur bulabilmek açısından dahi özellikle yaz mevsimlerinde Fırtınayı ziyaret ederek, eşsiz bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.

Birçok gezilecek yerin aksine Fırtına Deresinin spora olan elverişliliği sebebiyle de Rize’de gezilecek yerler arasında olması gereken bir manzara.


Rize Arapdüzü Mesire Alanı

Arapdüzü Mesire Alanı

Size kendinizi Karadeniz’de hissettirecek çok güzel bir yer. Ailecek gidebileceğiniz, zaten yöre halkınında çokça gidip vakit değerlendirdiği yerlerden birisi. Yüksek bir yere kurulu ve havası tertemiz. Arapdüzü mesire alanına gideceğiniz zaman hava durumunu kontrol edin. Karadeniz diğer bölgelere göre daha yağışlı olabiliyor. Ayrıca yüksek bi rakımda olduğu için mevsime göre serin olabilir.

800 metre yürüyüş parkuruna sahip Arapdüzü mesire alanı asma köprüler ve kayrak taşları üzerinde yürüme fırsatı ve yemyeşil doğanın içerisinde yürüyüş yapma fırsatı gibi birçok imkan sunmaktadır. Gerçekleştirdiğiniz günübirlik bir piknik etkinliği sırasında dahi 1080 rakımda yer alan mesire alanında görebileceğiniz şelale ve doğal güzellikler günü daha ayrı ve keyifli bir hale getirecektir.

Mesire alanı Güneysu ilçesinin 15 kilometre uzaklığında yer almakla birlikte ulaşım yolları gayet temiz ve düzenli bir şekilde inşa edilmiştir. Keyifli bir yürüyüş gerçekleştirirken, istediğiniz zaman dinlenebileceğiniz noktalar, seyir terasları ve günübirlik ziyaretlerinizde ihtiyaçlarınızı karşılayacağız tesisler gibi tüm noktalar mesire alanı içerisinde bulunmaktadır.

Eğer uzun bir tatil veya birkaç günlük bir gezi için Rize’yi ziyaret ederseniz, Arapdüzü mesire alanı gün içerisinde Karadeniz’in doğal havasını teneffüs etmek için tercih edilebilir. Mesire alanı içerisinde sadece manzarayı seyretmek için çay içebilir, güzel bir piknik yapabilir, fotoğraf çekebilir ve kuş seslerini dinleyerek bisiklet sürme gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Ayrıca bölgede bulunan kır evleri sayesinde de tatil fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.