Ordu, turizm açısından önemli bir bölgelerimizdir ve yeşilliğiyle, deniziyle, insanlarının güler yüzü ile harmanlaşmış bir tatil sağlayabilirsiniz. Yayla turizmi, çeşmeleri , cami ve kiliseleri , sahilleri bu bölgeye ilgi ve talebi arttırmıştır.

Ordu’da gezilecek yerler arasında Boztepe, Teleferik, Yason Kilisesi, Ulugöl Yaylası, Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi, Çambaşı Yaylası Kayak Merkezi gibi yerleri sayabiliriz.

Ordu’daki gezilecek yerler :Ordu Boztepe

Boztepe

Teleferik ile çıkıyorsunuz. Hem şehri hem de denizi ve uzakları izleyebileceğiniz yukarıda bir yer. Ordu’ya gelen herkes mutlaka çıkmalı diye düşünüyoruz. Yukarıda işletmeler bulunmakta. Manzara eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz. Özellikle güzel havalarda burada bulunmak sizi rahatlatabilir. Farklı aktivide arayanlar için Boztepe‘de yamaç paraşütü de bulunmaktadır.

Şehri ayaklarınızın altına sermesiyle ve sunduğu mükemmel manzarasıyla Boztepe, Ordu turistlik yerleri arasında oldukça ilgi gören bir yerdir.


Ordu Teleferik

Ordu Teleferik

8 kişinin binebileceği ve yükseklere çıkan bir taşıma aracı. Biletler ücretli olarak satılmaktadır. Öğrenci indirimi bulunmaktadır. Şehir üzerinden geçerek Boztepe’ye çıkmak oldukça heyecan verici oluyor. Yükseklik korkusu olanların bile deneyebileceği güvenilir bir yapı. Ordu teleferik sistemi ile yolculuk 5-6 dakika sürmektedir.


Ordu Yason Kilisesi

Yason Kilisesi

Eski Ordu- Samsun yolu, şimdiki sahil yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu yapı 1868’de buralarda yaşayan Rum ve Gürcüler tarafında yaptırılmıştır. Burasının bir özelliği de Karadeniz bölgesinde olup deniz kenarında yer alan tek kilise olma özelliği taşımaktadır.

Gideceğiniz mevsime dikkat etmekte yarar var, zira çok rüzgarlı bir havası olabilir. Hem manzara hem mekan görülmeye değer. Yason kilisesine gittiğinizde düğün çekimlerine denk gelebilirsiniz. Bulutlar nedeniyle biz denk gelemedik ama gün batımı burada harika olduğu söyleniyor.

Güzel bir manzara eşliğinde tarihi yapının verdiği hazzı yaşamalısınız. Ordu’da gezilecek yerlerden bir tanesidir.


Ordu Ulugöl Yaylası

Ulugöl Yaylası

Doğanın içerisinde havasının solunması keyif veren yerlerden birisi. Karadeniz’de bu şekilde çok fazla yayla bulabilirsiniz. Ulugöl yaylası da bunların içinde yer almaktadır. Gölü ve havası zaten etkileyici bir unsur. Hem kışın hem de yazın harika bir atmosferi ve manzarası vardır.

Doğasına hayran kalabileceğiniz bu yeri Ordu gezi rehberinize eklemeyi unutmayın.


Ordu Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi

Paşaoğlu Konağı ve Etnografya Müzesi

Şehrin ara sokaklarında gizlenmiş, keşfedilmeyi ve ziyaret edilmeyi bekleyen yerler arasında. Müze olarak kullanılmaktadır ve içerisinde Atatürk’ün kullandığı eşyalarında bulunması ile de değerli bir yerdir. Paşaoğlu konağı ve etnografya müzesi gezisi size birçok şey katabilir.


Ordu Çambaşı Yaylası Kayak Merkezi

Çambaşı Yaylası Kayak Merkezi

Ordu’ya yaklaşık 70 km bir uzaklıkta bulunmaktadır. Buraya ulaşırken de birçok güzel yer göreceksiniz. Özellikle kış döneminde havası ile insanı baştan çıkaran bir özelliği var. Yaylada kalabileceğiniz oteller ve işletmeler bulunmaktadır. Biz denemedik ama gidenler buranın kuzu etini özellikle tavsiye etmekteler. Çambaşı yaylası kayak merkezinde güzel vakit geçirebilirsiniz.

Keyifli dakikalar ve güzel anılar biriktirebileceğiniz bu yer, Ordu’da gezilecek yerler arasında oldukça fazla ilgi gören bir yerdir.