Onur Air Yolcu Taşıma Kuralları

Onur Air Yolcu Taşıma Kuralları

Onur Air Yolcu Taşıma Kuralları

Bebek Yolcu

0-2 yaş grubu bebek yolcu statüsüne girer ve ebeveynin kucağına bağlanarak seyehat eder. ” Doğumundan 48 saat sonra ve 7 günlük aralığındaki bebekler için uçuşu için engel teşkil eden bir durum olmadığını belgeleyen doktor raporu ile bebek yolcuların seyahat etmesine izin verilir. ” Lefkoşa hattında bebek yolcunun refakatçisi ebeveyni değilse anne ve babası noter onaylı muvafakatnameyi hava limanında ibraz etmek zorundadır. Eğer refakatçi yalnızca anne ya da baba ise diğer ebeveyn de yine muvafakatnameyi ibraz etmesi gerekir. ” Bebek yolcular refakatçi olmadan uçuş yapamazlar.

En ucuz uçak bileti için plusFLY mobil uygulamasını indirebilirsiniz.

plusfly google play        plusfly apple store

Çocuk Yolcu

2-12 yaş grubu çocuk yolcu statüsünde seyahat eder. 7 yaş üzeri çocuk yolcular refakatçi olmadan uçuş yapabilirler. Ancak ebeveynleri ya da yasal temsilcileri tarafından havalimanında Refakatsiz Çocuk Yolcu formu doldurulması zorunludur. Refakatsiz Çocuk Yolcu için teslim eden ve teslim alan bilgileri alan yetkililerine bildirilir ve pnra not düşülen bu kişilerin dışında kimse çocuk yolcuyu teslim edip, teslim alamaz. Refakatsiz çocuk yolcu uçuş süresince uçuş ekibinin ve alan içerisinde yer hizmeti personelinin sorumluluğu altında olup teslim edilene kadar yalnız bırakılmaz. ” 7 yaşından gün almamış çocuk yolcular refakatçi olmadan uçuş yapamazlar.

Öğrenci Yolcu

Onur Air 13-27 yaş arası yolcuları yalnızca Lefkoşa uçuşları için öğrenci kategorisine alır ve havalimanında öğrenci kimliği ibraz etmesi şartıyla bu yolcular öğrenci indiriminden faydalanabilirler. (Onur Air, Ercan uçuşlarını dondurduğu için uçuş açılana kadar bu madde geçersiz olacaktır.)

Hamile Yolcu

Hamile yolcular tekil gebelikte 35. Hafta ve sonrası, çoğul gebelikte 32. Hafta ve sonrası uçuş yapamazlar. Hamile yolcular ”Uçakla seyahat etmesinde sakınca yoktur” ibaresi yer alan doktor raporuyla; tekil gebelikte 28-35 hafta arası, çoğul gebelikte 28-32 hafta arası uçakla seyahat edebilirler.

Hasta Yolcu

Herhangi bulaşıcı hastalığı olan yolcuların uçuş yapmasına izin verilmez.  Hasta yolcuların 10 günden daha eski tarihli olmayan ”uçuşuna engel teşkil eden bir durum yoktur” ibaresi yer alan doktor raporu ile seyahat etmesi mümkündür. ” Uçuş esnasında bakıma ihtiyaç duyan hastalar refakatçisi olmadan uçuş yapamazlar.

Engelli Yolcu

Acil bir durumda kabin ekibinin yönlendirmelerini herhangi bir yardım almadan gerçekleştiremeyecek durumda olan yolcuların refakatçi olmadan uçuş yapmasına izin verilmez.

Onur Air Uçuşlarında Özel Sağlık Hizmetleri Sunar mı?

Onur Air firması sedye ile yolcu taşımamaktadır. Uçuş esnasında medikal oksijen tüpü veya solunum cihazı hizmeti sağlanmamaktadır. Yalnızca yolcuya ait oksijen tüpü taşınmak isterse tüp boş olarak uçak altı bagajda taşınabilir. Eğer yolcu oksijen tüpü kullanmayı biliyorsa uçuştan 72 saat öncesine kadar bu durumu bildirip uçuş esnasında oksijen tüpünü kullanabilir. Fakat oksijen tüpü basınca dayanıklı ve uçak kabininde kullanılması sakıncalı değildir ibaresiyle taşınabilir. ” Başbakanlık Engelliler İdaresi tarafından sağlanmış Engelli Kimlik Kartını ibraz eden yolcular, doktor raporuyla birlikte ücretsiz tekerlekli sandalye hizmetinden faydalanabilir.

Onur Air Uçuşlarında Evcil Hayvan ve Silah taşınması hakkında

Onur Air Uçuşlarında Evcil Hayvan Taşınmasına İzin Verilir Mi?

Onur Air yalnızca görme engelli yolcuların refakatçi köpeklerini taşır ve bunun dışında evcil hayvan taşıma hizmeti sağlamamaktadır.

Onur Air Uçuşlarında Silah Taşınması Serbest Midir?

Uçak içinde silah taşımak kesinlikle yasaktır. Ruhsatı bulunan silahlarınızı hava limanında teslim noktasında teslim edip indiğinizde yine aynı noktalardan teslim alabilirsiniz.

Açık biletler hakkında

Onur Air’de açık biletleme işlemi yapabilirsiniz ve bu açık biletler bilet düzenlendikten sonraki 1 yıl içerisinde kullanılabilir. Bilet düzenlenirken yeni bilet daha yüksek fiyatta ise bu fark yolcu tarafından ödenir. Aksi taktirde bilet onaylanmaz. Yeni bilet daha düşük fiyatta ise aradaki fark iade edilmez.

Onur Air uçuşlarında bilet paketleri hakkında kısa bilgiler

3 tip paket bulunmaktadır. Bunlar; sade, standart ve özel paketlerdir. Fiyat sıralaması da bu şekilde artmaktadır.

  • Onur Air Sade paket

    En az bagaj hakkı olan pakettir. İç hatlarda 8 kg el (kabin) bagajı ve 15 kg alt bagaj hakkı vardır.

  • Onur Air Standart paket

    Sade pakete göre bagaj hakkı daha fazladır. İç hatlar +5 dış hatlarda +10 kg bagaj artar. Bunların yanında yemek ve koltuk seçimi bulunmaktadır.

  • Onur Air Özel paket

     Sade pakete göre bagaj hakkı iç hatlarda +10, dış hatlarda +20 kg artmaktadır. Koltuk seçimi olmasının yanında ekstra diz mesafeli koltuklardan da seçebilirsiniz. Yemek seçimi bulunmaktadır. Ayrıca bir kerelik ücretsiz değişiklik hakkı bulunmaktadır.