Online Check-In Nasıl Yapılır? Check in ne demek ?

Online Check-In Nasıl Yapılır? Check in ne demek ?

Online Check-In Nasıl Yapılır? Check in ne demek ?

Uçakla Seyahat Öncesi Online Check-In

Uçakla seyahat öncesi online check-in yolcuların birçoğunun yaptığı uçuş öncesi işlemlerden biri olarak bilinir. Check-in işlemleri temelde yolcuların oturacakları koltukların belirlenmesi işlemine verilen isimdir. Check-in işlemleri gerçekleştirilmeden rastgele koltuklarda oturularak uçak yolculukları gerçekleştirilemediği için check-in yapmak mecburi işlemlerden biridir. Bazı yolcular bu işlemi uçuş öncesinde havaalanına erken giderek yaptırırken bazı yolcular da online check-in yaptırma seçeneğini tercih etmektedir.

Check-in işlemlerini havaalanında uçuş öncesinde gerçekleştirmek gerçek anlamda bir zaman kaybı olabilir. Yolcuların uçuşlarından saatler önce havaalanlarına giderek check-in yaptırmaları hem kalabalık bir ortamda bulunmalarına hem de vakit kaybetmelerine neden olur. Bu gibi nedenler beraberinde hem daha sağlıklı hem de daha az vakit harcanması nedeni ile insanların online check-in kanalını tercih etmesine neden olmaktadır. Online check-in hakkında ise merak edilen birçok soru bulunuyor. Online check-in işlemlerinin nasıl yapıldığından tutun da online check-in hakkında en sık sorulan soruların cevaplarına kadar merak ettiklerinizi sizler için kaleme aldık. Yazının devamında uçuşunuz öncesi online check-in nasıl yapılır, öncesi ve sonrası için bilmeniz gerekenleri okuyabilirsiniz.

Online Check-In Nedir ve Nasıl Yapılır?

Check-in işlemleri uçak yolcuklarında yolcuların süreç boyunca oturacakları koltukların belirlenmesi işlemi olarak adlandırılır. Online check-in ise günümüzde sıkça tercih edilen ve insanların havaalanına erken gitme derdinden kurtulmasını sağlayan bir hizmettir. Online check-in yapmak için havayolu şirketinin web sayfasına giriş yapmalı ve yönergeleri takip ederek online check-in işlemlerini gerçekleştirmelisiniz. Genellikle PNR ve yolcunun isim soy ad bilgilerinin girilmesi ile gerçekleştirilen online check-in oldukça basit bir işlemdir. Bununla birlikte havayolu şirketlerinin online check-in işlemleri farklı şekillerde gerçekleşebilmektedir.

Online check-in yapmak oldukça kolay bir işlemdir. Ayrıca yolcular tarafından sık sorulan bir soru da “check-in ücretli mi?” sorusu olmaktadır. Check-in ücretli bir işlem değildir. Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikli olarak uçak biletinizi aldığınız havayolu şirketinin web sayfasına girmeniz gerekir. Sonrasında web sayfası üzerinde bulunan online check-in bölümüne tıklamalı ve PNR ile isim, soy isim bilgilerini doldurmalısınız. Sonrasında karşınıza çıkan ekranda yolcunun bilgilerini isteyen bir kutucuk ile karşılaşacaksınız. Yolcu bilgilerinin girilmesi online check-in işlemleri için zorunludur. Bu bilgiler arasında yolcunun T.C. kimlik numarası da bulunmaktadır. Gerekli bilgileri ekledikten sonra koltuk bilgisi yer alan ekran karşınıza gelecektir. Bu ekran uçakta bulunan koltukları kuş bakışı olarak görmenize olanak tanır. Bazı havayolu şirketleri için koltuk seçmek ücretsiz olarak yapılabiliyorken bazılarında da ücret talep edilmektedir. Herhangi bir ücret ödemek istemeyen yolcular ise bu durumda havayolu şirketi tarafından atanan koltuklarda oturmak zorundadır. Online check-in işlemlerinde koltuk seçiminin ücretli ya da ücretsiz olması tamamen havayolu şirketinin kararına bağlı olan bir durumdur. Bu nedenle hangi havayolundan bilet satın aldığınıza bağlı olarak koltuk seçimi opsiyonları farklılık gösterebilir. Bu aşamayı da geçtikten sonra online check-in işlem kuralları bölümünü okumalı ve onaylamalısınız. Sonrasında check-in işleminiz tamamlanmış olacaktır. Koltuk numaranızı ve uçuş bilgilerinizi ekranda görebilirsiniz.

Yukarıda yer alan işlemleri takip ettiğinizde online check-in işlemlerini kolayca gerçekleştirmeniz mümkün. Bununla birlikte havayolu şirketlerinde farklılaşma beraberinde online check-in işlemlerinin adım adım farklılaşmasına neden olabilir. Bu bağlamda havayolu şirketleri özelinde “online check-in işlemi nasıl yapılır?” sorusuna cevap bulmak için okumaya devam edebilir Türk Hava Yolları online check-in işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

            Türk Hava Yolları ile Online Check-In Nasıl Yapılır?

Türk Hava Yolları online check-in işlemlerini gerçekleştirmek için yapmanız gereken birkaç basit adım bulunuyor. Bazı yolcular müşteri temsilcilerine “THY check-in yapamıyorum.” Gibi şikâyetler ile başvurmakta. Bu adımları uygulayarak doğrudan online check-in işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Peki, Türk Hava Yolları ile online check-in nasıl yapılır?

 • İlk olarak Türk Hava Yolları resmi web sitesine giriş yapmalısınız.

 

 • Sonrasında ana ekranda yer alan check in/bilet yönetimi bölümüne tıklamalısınız.

 

 • Karşınıza gelen ekranda PNR yani rezervasyon numaranızı ve isim, soy isim bilgilerini giriniz.

 

 • Son aşama olarak ileri tuşuna basarak koltuk check-in bölümüne geçiniz.

 

 • Karşınıza gelen ekranda otomatik check-in işlemi gerçekleştiriyorsanız doğrudan koltuk numaranızı görebilirsiniz. Koltuğunuzu kendiniz seçecekseniz ekranda bulunan krokiden koltuk seçimi yaptıktan sonra işlemi tamamlayabilirsiniz.

Türk Hava Yolları ile online check-in işlemlerini gerçekleştirmek yukarıda yer alan adımlar ile kolayca mümkün olabilir.

            Pegasus ile Online Check-In Nasıl Yapılır?

FLYPGS online check-in işlemleri için web sitesi üzerinden hizmet veren bir hava yolu şirketidir. Pegasus ile online check-in işlemlerini gerçekleştirmeniz için takip etmeniz gereken tüm adımları aşağıda sizler için listeledik;

 • Pegasus web sitesini tarayıcınız üzerinden açın.

 

 • Gelen ekranda online check-in bölümüne tıklayın.

 

 • Yolcu isim, soy isim ve PNR bilgilerini girin.

 

 • Devam seçeneğine tıklayarak karşınıza gelen ekranda koltuk seçimini gerçekleştirin.

 

 • Koltuk seçimi otomatik olarak yapılıyorsa ekrana doğrudan koltuk numaranız gelecektir. Her iki durumda da koltuk seçimi sonrasında işlemi tamamlayın.

Online check-in flypgs ile oldukça hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

            AnadoluJet ile Online Check-In Nasıl Yapılır?

AnadoluJet ile online check-in işlemlerini yapmak diğer hava yolları ile online check-in yapmak kadar kolaydır. Online check-in yapmak için ihtiyacınız olan tek şey aşağıda yer alan listedeki adımları takip etmek olacaktır.

 • Anadolu jet resmi web sitesini tarayıcınızdan açın.

 

 • Gelen sayfada online check-in seçeneğine tıklayın.

 

 • PNR numaranızı ve isim soy isim bilgilerini girin.

 

 • Ara butonuna tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekranda koltuk seçimini gerçekleştirin. Otomatik koltuk seçimi mevcut ise doğrudan koltuk numaranızı görebilirsiniz. İşlem sonunda tamamla butonuna tıklayarak online check-in işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

            AtlasGlobal ile Online Check-In Nasıl Yapılır?

Atlas Global ile online check-in işlemleri yapmak için aşağıda yer alan adımları takip edebilirsiniz.

 • Atlas Global resmi web sitesine tarayıcınız aracılığı ile girin.

 

 • Ana sayfa üzerinde bulunan online check-in seçeneğine tıklayın.

 

 • Online check-in işlemleri üzerinden PNR numarası ve yolcu bilgileri ile koltuk seçimi ekranına gelin.

 

 • Koltuk seçimi işlemi tamamlandıktan sonra tamamla butonuna basarak online check-in işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Bu tarz işlemlerde koltuk otomatik atanmıyorsa koltuk seçimini kendiniz yapmanız gerekir. Otomatik atamalarda doğrudan koltuk numaranızı görebilirsiniz.

Online Check-In Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Online check-in işlemleri son zamanlarda sıkça tercih edilen ve yolcuların sorguladıkları işlemler arasında yer alıyor. Yolcu için birçok avantajının olması beraberinde check-in yapılırken daha fazla tercih edilmesini de sağlamakta. Online check-in işlemleri telefon üzerinden ya da akıllı cihazlarınızdan belli bilgileri girerek gerçekleştirebileceğiniz kolay bir işlemdir. Uçuştan saatler önce havalimanında bulunarak check-in işlemlerini gerçekleştirmek hem yolcuların zamanından çalarken hem de ulaşım için harcanan süreyi arttırmaktadır. Bunların yanı sıra kalabalık havalimanlarında uzun süre vakit geçirmek birçok yolcu tarafından da sağlıklı bulunmuyor. Online check-in işlemi yaptırmak isteyen yolcular bu işlemleri yaptırmadan önce birçok konuda sorular sormaktadır. Bu yazımızda online check-in işlemleri hakkında sıkça sorulan sorulara yanıt bulabilir merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Online check-in kanalı ile hızlı bir şekilde uçak yolculuğu yapmak mümkün. Daha az vakit, güvenilir işlem ve hızlı ulaşım için online check-in işlemi ile uçuş yapabilirsiniz.

            İnternet Üzerinden Check-In Yapmak Zorunlu Mudur?

İnternet üzerinden check-in yapmak uçak yolculuklarında yolcuların zaruri olarak yapması gereken bir işlem değildir. Bununla birlikte check-in işlemlerinin en kolay ve hızlı hali de internet üzerinden yapılan check-in işlemleri olduğu biliniyor. Yolcu kendi talebine bağlı olarak online olarak check-in işlemi yaptırabilir ya da havalimanında yetkililerden check-in işlemlerini yapması için talepte bulunabilir. Her durumda check-in işlemleri gerçekleştirilmektedir. Havalimanı üzerinden check-in yaptırmanın bazı dezavantajları bulunuyor. Bunlardan biri de check-in sırası beklemektir. Havalimanında check-in işlemi yaptırmak için uçuş saatinizden çok önce havalimanında olmanız gerekebilir. Bu nedenle hem uçuşunuzu tehlikeye atmamak hem de saatlerce check-in sırasında beklememek için doğrudan online check-in kanalını tercih edebilirsiniz.

Online check-in işlemleri birkaç dakikada gerçekleştirilebilen bir hayli kolay ve kullanışlı olan bir işlemdir. Yine de check-in işlemlerini havalimanında yapmak isterseniz uçuşunuzdan en az 90 dakika önce havalimanında olmanız gerekir. Bu süre check-in işlemlerini yaptırmanız için yeterli olacaktır. (Uçuş seferlerinin çok yoğun olduğu dönemlerde daha erken havalimanına gitmeniz önerilir. Aksi takdirde uçak kalkış zamanına kadar check-in işlemlerinin gerçekleştirilememesi beraberinde uçuş gerçekleştirilememesine neden olabilir).

            Bagajsız Yolcularda Online Check-In Yapmalı Mıdır?

Online check-in hakkında en çok sorulan hususlardan biri de bagaj taşımayan yolcuların check-in işlemi yapmak zorunda olup olmamasıdır. Online ya da havalimanı üzerinden fark etmeksizin check-in işlemleri gerçekleştirmek isteyen her yolcu için yapılması gereken zaruri bir işlemdir. Bu durum bagajın olması ya da olmamasından bağımsız olarak zorunlu tutulmaktadır. Ancak bagajsız yolcuların check-in konusunda avantajlarından biri de online check-in yaptırarak uçuş kartı almak zorunda olmamalarıdır. Daha detaylı açıklamak gerekirse bagaj ile yolculuk yapmayan yolcular online check-in işlemi yaptırırken bagajsız olduğunu belirtmelidir. Sonrasında havalimanı şirketi tarafından yolcunun cep telefonuna yollanacak barkod ile doğrudan uçağa geçiş yapılabilmektedir. Bu barkod uçuş kartı olarak da değerlendirilebilir. Direkt uçuşa geçişin en kolay yolu bagajsız yolcular için online check-in işlemi yaptırmaktır.

            Havaalanında Online Check-In Nasıl Yapılır?

Havaalanında online check-in işlemi yapmak mümkündür. Bu işlemi yapmak için ise kullanabileceğiniz iki ana kanal bulunuyor. Bu kanallar; kontuar aracılığı ile yapılan check-in ve kiosk aracılığı ile yapılan check-in işlemleridir. Havaalanında online check-in gerçekleştirmek için uçuş süresinden önce havaalanında olmanız gerekir. Yurt dışı uçuşlarında uçağın kalkış süresinden en az 90 dakika önce, yurt içi uçuşlarında ise en az 60 dakika önce havaalanında olmanız gerekmektedir.

Havaalanında online check-in yaptırmak için kullanabileceğiniz kanallardan ilki kontuar sırasına girmek olacaktır. Bu işlem uzun süredir yapılan ve aslında en eski check-in yaptırma kanalıdır. Peki, kontuar sırasına girerek nasıl check-in yapılır?

Öncelikli olarak havaalanına geldikten sonra havayolu şirketinizin kontuarını bulmalısınız. Kontuarı bulduktan sonra sıraya girmeniz gerekir. Sırada iken pasaportunuzu ve kimliğinizi hazırlamayı unutmayın. Sıranız geldiğinde havayolu görevlisine pasaportunuzu ve varış noktanızı söyleyin. Ardından görevli biniş kartınızı oluşturacaktır. Bu aşamada bagaj tartılması ve alınması işlemleri de gerçekleştirilmektedir. Bagajınızı verdikten sonra biniş kartınızı alarak uçak giriş kapısına doğru ilerleyebilirsiniz. Kontuar aracılığı ile check-in işlemleri bu şekilde gerçekleştirilmektedir. Check-in yaptırmak için uçuş saatinizden en az 90 dakika önce kontuar sırasına girmiş olmanız gerekir. Aksi takdirde uçuşu kaçırabilirsiniz.

Havaalanında online check-in yaptırmanın bir başka yolu da kiosk cihazlar aracılığı ile check-in yapmaktır. Birçok havayolu şirketi havaalanlarına kiosk cihazlar yerleştirir. Bu cihazlar üzerinden online check-in yapmanız mümkündür. Online check-in işlemlerini kiosk cihazlar üzerinden gerçekleştirdiğinizde kontuar sırasına girmenize de gerek kalmaz (bagajınız yoksa). Havaalanında bulunan uçuş yaptığınız firmaya ait kiosk cihazından check-in yapmak için öncelikli olarak PNR numaranızı ve T.C. kimlik numaranızı yazmanız gerekiyor. Sonrasında ekranda bulunan uçak koltuk seçimi bölümünden koltuk seçimini yaptıktan sonra bilet al butonuna basmanız yeterli olacaktır. Biletinizi aldıktan sonra uçuş kabinine ilerleyebilirsiniz. Bagajınız varsa ayrıca bagaj teslim kabini ya da bagaj teslim makinelerinden de bagajınızı teslim edebileceğiniz gibi kontuar sırasına girerek de bagajınızı teslim edebilirsiniz.

            Online Check-In İşlemi Başlangıç ve Bitiş Süreleri Nelerdir?

Online check-in yaptırmak isteyen yolcular online check-in işlemlerinin ne zaman başladığını ve ne zamana kadar sürdüğünü sıkça sorgular. Online check-in işlemlerinin başlangıç ve bitiş süreleri havayolu şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte ortalama olarak online check-in işlemleri uçuştan 24 saat önce başlayıp uçuşa 1 saat kalana kadar (dış hat uçuşlarında uçuşa 3 saat kala check-in işlemleri kapatılır)  gerçekleştirilebilmektedir. Bu süre tahmini olarak verilmiştir. Uçak biletinizi aldığınız firmanın bu süreleri değiştirme yetkisi bulunmaktadır. Bazı havayolu şirketlerinin online check-in başlangıç ve bitiş süreleri ise aşağıdaki gibidir;

 • Türk Hava Yolları online check-in başlama süresi uçuştan 24 saat önce aktif olmaktadır. Tüm yurt içi ve yurt dışı dahil uçuşlarda online check-in kapanma süresi ise uçuştan 90 dakika öncesidir. Bu süreden sonrasında online check-in işlemleri gerçekleştirilememektedir.
 • Pegasus online check-in başlama süresi uçuştan 24 saat öncedir. Uçağın kalkmasına 60 dakika kalana kadar online check-in işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.
 • Atlas Global online check-in başlama süresi uçak hareket etmeden 48 saat önce başlar. Uçağın hareket etmesine 90 dakika kalana kadar online check-in işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.
 • AnadoluJet online check-in başlama süresi uçuştan 24 saat öncesidir. Bununla birlikte uçağın kalkmasına 1 saat kalana dek online check-in işlemleri yapılabilmektedir.

            Cep Telefonu ile Online Check-In Nasıl Yapılır?

Cep telefonu üzerinden online check-in işlemi yapmak mümkündür. Bu işlemleri gerçekleştirmek için telefonunuzun tarayıcısı üzerinden uçak biletini aldığınız havayolu şirketinin web sitesine giriş yapmalı ve online check-in işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte cep telefonu üzerinden online check-in yapmanıza olanak tanıyan başka bir yol da havayolu şirketlerinin mobil uygulamalarıdır. Bu uygulamaları App Store ya da Google Play Store gibi farklı uygulama marketlerden indirebilir ve uygulama içeriğinde yer alan menü üzerinden online check-in işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

            Yurtiçi ve Yurtdışı Uçuşlarda Online Check-In İşlemleri

Yur tiçi ve yurt dışı uçuşlarda online check-in işlemleri kolaylıkla yapılmaktadır. Online check-in işlemleri yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda havayolu şirketinin belirlediği saat aralığında gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle uçuşunuzdan önce havayolu şirketi tarafından belirlenen online check-in işlem süreci içerisinde check-in işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirmeniz mümkün. Yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda online check-in işlemlerinin gerçekleştirmek için tercih ettiğiniz havayolu şirketinin web sitesine girebilirsiniz.

            Online Check-In Sonrası Ne Zaman Havalimanında Olunmalı?

Online check-in hakkında sık sorulan hususlardan biri de havalimanına geliş zamanı olmakta. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek husus bagajınızın olup olmaması. Eğer bagajınız varsa uçuş öncesinde bagaj teslimi yapmanız gerekeceği için daha erken havalimanında olmanız gerekir. Bununla birlikte bagajınız yoksa havalimanına çok erken gelmenize gerek yoktur.

Online check-in yaptırdıktan sonra eğer bagajınız yoksa uçuşunuzdan 1 saat önce havalimanında olmanız yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra bagajınız varsa uçuştan en az 90 dakika önce havalimanında olmanız ve bagajınızı teslim etmeniz gerekir. Bagaj teslimi uçuş zamanından kısa süre önce son bulur. Bu nedenle risk almamak adına uçuştan en az 1,5 saat önce bagajlarınızı teslim ederek uçuş için yolcu kabinlerinin açılmasını bekleyebilirsiniz. Online check-in işlemlerini gerçekleştirerek tekrar havalimanında check-in sırasına girmenize gerek kalmadan hızlı bir şekilde bagaj teslimi yapıp uçuş için yolcu kabinine geçiş sağlayabilirsiniz.

            Mobil Barkod Nedir ve Ne İşe Yarar?

Mobil barkod, online check-in kanalı ile alınan uçuş biniş kartıdır. Mobil barkod yolu ile uçuş kartı sırası beklemeden doğrudan uçağa geçiş yapma imkânı kazanabilirsiniz. Havalimanlarında dönemsel olarak yoğunluklar meydana gelir. Bu yoğunluk beraberinde insanların check-in gibi farklı işlemler için sıraya girmesine neden olur. Yoğunluğun beraberinde getirdiği sorunlardan biri de yolcuların uçak kalkış zamanına kadar işlemlerini halledememesidir. Bu sorunun önlenmesinde kullanılan yöntemlerden biri de mobil barkod kullanımı olarak biliniyor. Mobil barkod kullanımı sayesinde doğrudan uçağa giriş yapabilirsiniz. Mobil biniş kartı yani mobil barkodunuzu göstererek havalimanındaki görevlilere uçuş bilgilerinizi ve kimlik bilgilerinizi hızlı bir şekilde göstermeniz mümkün. Bu nedenle biletinizi kâğıda basılmış bir şekilde alma zorunluluğu olmadan doğrudan mobil barkod aracılığı ile uçağa giriş yapmak mümkün hale gelebilmektedir.

Check-In Nasıl Kaldırılır?

Check-in işlemleri hakkında en sık sorulan sorulardan biri de check-in kaldırma hakkında olmaktadır. Check-in yapıldıktan sonra bilet üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmasına olanak tanınmaması beraberinde yolcuların biletlerinde değişiklik yapmaları gerektiğinde check-in kaldırma yoluna gitmelerine neden olmaktadır.

Check-in kaldırma işlemi yolcunun kendi imkânları ile gerçekleştirebileceği bir işlem değildir. Ancak yolcu check-in kaldırmak için ilgili havayolu şirketinin müşteri temsilcileri ile görüşme sağlayarak biletinin check-in işlemini kaldırtabilir. Bu işlem yapıldıktan sonra bilet iptali, bilet değişikliği gibi işlemleri yapmak olanaklı hale gelir.