Online Check-In Nasıl Yapılır? Check in ne demek ?

Online Check-In Nasıl Yapılır? Check in ne demek ?

Online Check-In Nasıl Yapılır? Check in ne demek ?

Check-in Uçak yolculuğu için koltuk belirleme işlemi demektir. Online check-in hava yolu sayfasında ilgili bölüme pnr ve isim soy isim yazılarak yapılır.

Online check-in işlemi hemen her firmanın sisteminde hemen hemen aynıdır. Bunun için gerekli olan şey ise PNR(Rezervasyon kodu), yolcu ismi ve soy ismidir. Bu şekilde check-in işlemi yapabileceğiniz ekrana geçebilirsiniz. Gelen ekranlarda yolcular hakkında bazı doldurulması zorunlu bilgiler bulunur (T.C. kimlik numarası, üyeliğin olup olmadığı gibi). Farklılıklar buradan sonra başlıyor; bilgiler doldurulduktan sonra koltuk seçimi ekranını görebilirsiniz. Uçağın içini kuş bakışı görüp nerede oturmak istediğinize karar veriyorsunuz (Burası otobüs bileti satın alınırken yapılan iş gibi). Ama firmalar arasında koltuk seçmek ücretli ya da ücretsiz olabilir bu bilgiye hava yolları koltuk seçim ücretleri sayfasından edinebilirsiniz.. Son olarak check-in kurallarını okuyup onayladığınıza dair onay verdikten sonra check-in işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İnternet üzerinden check-in yapmak zorunlu mudur?

İnternet üzerinden check-in yapmak zorunlu değildir. İsteyen yolcular hava limanlarından da check-in yapabilir. Bunun önemi sadece işlemlerin hava limanında daha hızlı olmasını sağlamak. Hava limanında check-in sırası bazen çok uzun olabiliyor. Check-in işleminizi hava limanında yapmak istiyorsanız mutlaka bir buçuk saat önce hava limanında bulunmanız gerekmektedir.

Bagajsız yolcularda check-in yapmalı mı?

Check-in herkes için geçerli bir kural. Ama bagajsız yolcular check-ini internet üzerinden yapıp akıllı telefonlarına barkodu mesaj olarak alabilirler. Böylelikle hava limanında uçuş kartı almakla uğraşmak yerine telefondaki barkodu okutması yeterli olur, direkt uçağa geçiş yapabilirler.

Check-In nasıl kaldırılır?

Uçuşta bir değişiklik ya da iptal olması durumunda, yolcu check-in yapılmış bilete müdahale edemiyor. Bunun için ilgili firmanın çağrı merkezi aranarak check-in kaldırılabilir. Check-in kaldırıldıktan sonra ise bilet üzerinde iptal, değişiklik gibi işlemler yapılabilir.

Check-in nedir ?

Check-In aslında son kontrol anlamı taşıyan bir kelimedir. Hava limanında bu bagaj verme, koltuk seçimi yapılması ve barkodlu biletin yolcu tarafından alınması anlamı taşımaktadır. Hatta check-in en çok hava yollarında kullanılsa da, birçok bilet düzenlenen işte de check-in kullanılmaktadır. Tur seyahatleri, deniz otobüsleri, turnike geçişli bazı eğlence merkezleri de bu check-in olayını kullanmaktadır.