LÜTFEN BEKLEYİNİZ
Online Check-In Nasıl Yapılır?

Online Check-In Nasıl Yapılır?

Öncelikle Check-In nedir? Bundan bahsedelim. Check-In aslında son kontrol anlamı taşıyan bir kelimedir. Hava limanında bu bagaj verme, koltuk seçimi yapılması ve barkodlu biletin yolcu tarafından alınması anlamı taşımaktadır. Hatta check-in en çok hava yollarında kullanılsada, birçok bilet düzenlenen işte de check-in kullanılmaktadır. Tur seyahatleri, deniz otobüsleri, turnike geçişli bazı eğlence merkezleri de bu check-in olayını kullanmaktadır.

Online check-in işlemi hemen her firmanın sisteminde hemen hemen aynıdır. Bunun için gerekli olan şey ise PNR(Rezervasyon kodu), yolcu ismi ve soyismidir. Bu şekilde check-in işlemi yapabileceğiniz ekrana geçebilirsiniz. Gelen ekranlarda yolcular hakkında bazı doldurulması zorunlu bilgiler bulunur (T.C. kimlik numarası, üyeliğin olup olmadığı gibi). Farklılıklar buradan sonra başlıyor; bilgiler doldurulduktan sonra koltuk seçimi ekranını görebilirsiniz. Uçağın içini kuş bakışı görüp nerde oturmak istediğinize karar veriyorsunuz (Burası otobüs bileti satın alınırken yapılan iş gibi). Ama firmalar arasında koltuk seçmek ücretli ya da ücretsiz olabilir. En son ise check-in kurallarını okuyup onayladığınıza dair bir girişi işaretleyip check-ininizi tamamlayabilirsiniz.

Peki, internet üzerinden yapmak zorunlu mudur?

Değildir. İsteyen yolcular hava limanlarından da check-in yapabilir. Bunun önemi sadece işlemlerin hava limanında daha hızlı olmasını sağlamak. Hava limanında check-in sırası bazen çok uzun olabiliyor.

Bagajsız yolcularda check-in yapmalı mı?

Check-in herkes için geçerli bir kural. Ama bagajsız yolcular check-ini internet üzerinden yapıp akıllı telefonlarına barkodu mesaj olarak alabilirler. Böylelikle hava limanında uçuş kartı almakla uğraşmak yerine telefondaki barkodu okutması yeterli olur, direkt uçağa geçiş yapabilirler.

Check-In nasıl kaldırılır?

Uçuşta bir değişiklik ya da iptal olması durumunda, yolcu check-in yapılmış bilete müdahale edemiyor. Bunun için ilgili firmanın çağrı merkezi aranarak check-in kaldırılabilir. Check-in kaldırıldan sonra ise bilet üzerinde iptal, değişiklik gibi işlemler yapılabilir.