Odessa’da Gidilecek Yerler :Odessa Deribasovskaya Caddesi

Deribasovskaya Caddesi

Bir cadde bir şehir için ne kadar önemli olabilir. Deribasovskaya Caddesi Odessa Şehri’nin kalbi olacak kadar önemlidir. Bu cadde şehre adeta kan pompalayarak hayat veriyor. Odessa Şehri’nin yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan cadde gün içinde en hareketli mekanların başında gelir. Turistlerin ilgi odağı olmasının nedeni tarihi ve nostaljik bir havasının olmasındandır. 1800’lü yıllarda kurulan Odessa Şehri’nin kurucusu tarafından isimlendirilmiş Deribasovskaya Caddesi bir km uzunluğundadır. Cadde araç trafiğine kapalı olduğu için gürültüden uzak ve içinde huzur bulacağınız Odessa’nın ilk parkına komşudur.

Sovyetlerden kalan tarihi yapılar otele çevrilmiş nostaljik anlar yaşatmak için turistlerin kullanımına sunulmuştur. Cadde özel günlerde çeşitli festivallere ev sahipliği yaparak renkli bir hal alıyor. Gündüz alışveriş yapmak ve gezi için güzel bir mekan olan cadde aynı zamanda gece hayatı içinde mükemmel bir yer. Odessa Deribasovskaya Caddesi için hayat 7/24 devam ediyor dersek yanılmış olmayız. Ayrıca cadde de bulunan Odessa parkı, geziden sonra yorgunluğunuzu atmak için ideal bir yer.

Ukrayna’ya yapacağınız seyahatlerde uçak bileti bilgilerini doğru ve eksiksiz girmeniz ülkeye kabul edilmeniz için oldukça önemlidir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Ukrayna Uçuş Bilgilerini Doğru ve Eksiksiz Girilmesi konulu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Odessa Potemkin Merdivenleri

Potemkin Merdivenleri

Odessa Şehri’nin simgesi haline gelen Potemkin Merdivenleri, 1837 yılında yapımına başlanan ve yaklaşık 4 yıl süren inşaat süresinin ardından 1841 yılında kullanıma açılmıştır. Karadeniz’e sahili olan Odessa’ya deniz tarafından resmi giriş alanı olarak bilinir. İlk yapımında 200 basamaktan oluşan merdivenler şehir limanı genişletme çalışması esnasında 8 basamağı limana dahil edilerek toprağa gömülmüştür. Potemkin Merdivenlerinde kullanılan mimari sayesinde merdivenlerin en uzunlukları eşit olmamasına rağmen aşağıdan bakıldığında eşit uzunluktaymış gibi görünür.

Oysa aşağıdan ilk basamağı 21,6 metre ene sahipken en üst basamağı çıkana kadar aritmetik azalan merdivenler en üst basamağa gelindiğinde 12,5 metre ene kadar düşüyor. 192 merdiveni yürüyerek çıkmak birçok insan için yorucu ve zor olur bunun için ilk zamanlarında bu insanlar için yapılan asansör yerine 2005 yılında finiküler yapılmıştır.

Primorskaya Caddesi ve Marina arasında bir bağlantı yolu olan Potemkim Merdivenlerini Finiküler kullanarak inip çıkarken şehrin muhteşem manzarasının keyfini sürebilirsiniz. Merdivenler mimari özelliklerinden dolayı Avrupa’da bulunan en dikkat çeken merdivenler listesinde yerini almıştır. Ayrıca Odessa Merdivenleri, Odessa gezilecek yerler arasında en popüler lokasyon olma özelliğini de taşımaktadır.

Ukrayna Türk Vatandaşları için kimlikle girişi mümkün kılıyor fakat kimlikle giriş için belli şartları yerine getiriyor olmanız gerekiyor. Ukrayna’ya kimlikle giriş sayfamızı ziyaret ederek bu bilgileri edinebilirsiniz.


Odessa Opera Binası

Odessa Opera Binası

Odessa bir liman kenti olmasına rağmen, aynı zamanda Ukrayna’nın kültür ve sanat için en önemli şehirlerinden biridir. Kültür ve sanatın başkenti ibaresi bu şehir için abartılı olmayacaktır. Eski bir Sovyet ülkesi olan Ukrayna’nın sanata düşkünlüğü o dönemlerden kalan güzel bir alışkanlığıdır. O dönemlerde sanat için yapılan binaları korumuş ve aktif olarak kullanmaya devem etmektedirler. Bu binaların başında Odessa Opera ve Bale Binası gelmektedir. Bina sadece bale ve opera değil aynı zamanda birçok kültürel etkinliğin düzenlendiği bir sanat merkezidir.

Yapımına 1794 yılında başlanan ve 1810 yılında hizmete açılan bina 1873 yılında çıkan yangından dolayı tamamen yok edildi. Yangını 30 yıl içinde Avrupa’nın en zengin ve en güzel şehirlerinden biri olmasını kabul edemeyenler tarafından çıkarıldığına inanılsa da bu ispatlanamadı. Yangının küle çevirdiği bina yeniden yapılarak 1887 yılında tekrar açıldı. Salonu bir at nalından esinlenerek tasarlandı. Bu tasarım sayesinde salonda muhteşem bir ses akustiği oluşturuldu. Burada dinleyeceğiniz bir konser ve izleyeceğiniz bir oyun akustiğin ne kadar mükemmel olduğunu size gösterecektir.

Kültür ve sanat kavramlarıyla ön planda olan bu şehir Odessa turistlik yerleri listeniz’de olmasını tavsiye ederiz.

Kiev’de gezilecek yerler sayfamızı ziyaret ederek Odessa’nın yanında Kiev hakkında da detaylı bilgiler edinebilirsiniz.


Odessa Arcadia Plajı

Arcadia Plajı

Karadeniz’e kıyısı olan Odessa Şehrinin en önemli yerlerinden biride Arcadaia Kasabasıdır. Arcadia kasabası plajları ve gece hayatı ile turistlerin ilgi odağı olmuş durumda. Bu kasabanın en bilindik yeri Arcadia Palajıdır. Plajın temiz kumu ve masmavi denizi ile turistlerin güvenle yüzebileceği alanların başında geliyor. Bir plaj kasabası olan Arcadia zamanla burada açılan mekanlarla gelişip Odessa’nın en turistlik mekanı haline gelmiştir. Bugün Odessa’ya gelen her 10 turistten 9’nun mutlaka uğradığı mekanlardır. Gündüz Arcadia plajında deniz keyfi süren turistler geceleri gece mekanlarında eğlemeye devam ediyor.

Kalınacak yer noktasında başta geniş otel ağı bulunan Arcadia aynı zamanda kiralık daireler ve odalar şeklinde de barınma olanağı sunuyor. Her kesimin bütçesine uygun olan tatil beldesini ziyaret etmek size unutulmayacak bir tatil yaşama olanağı sunuyor. Cafe ve restoranlar ile zengin bir bölge olmasının yanında alkollü ve alkolsüz mekanların çokluğuyla da her kesime hitap ediyor. İsmini Osmanlı’dan alan yerleşim merkezi, Osmanlı Döneminde Arka-Diyar olarak bilinen yer günümüzde Arcadia olmuştur.

Ukrayna seyahatinizde çok fazla keşfedilmemiş ve muhteşem güzelliklere sahip Zaporijya’yı Zaporijya Gezilecek Yerler sayfamızı ziyaret ederek keşfedebilirsiniz. 


Odessa Duke de Richelieu Anıtı

Duke de Richelieu Anıtı

Duke de Richelieu anıtı, Ukrayna Odessa’da bulanan anıt yine bu şehrin ilk başkanı Duke de Richelieu anısına yaptırılıp şehrin meydanına dikilmiştir. Heykel tamamen bronzdan yapılmış ve şehrin turistlerin en uğrak olduğu yerde yer almaktadır. Odessa’nın meşhur Potemkin merdivenlerinin hemen yanında yer alan anıtın yanında hatıra fotoğrafı çekmek istiyorsanız, günün sakin bir saatinde orada bulunmanız gerekir. Aksi taktirde fotoğraf çekmek kalabalıktan dolayı pekte mümkün olmuyor. Heykel sol elinde bulunan para kesesi oradaki birçok insan için farklı bir anlam kazanmış durumda.

Sizde orada ki insanlar gibi efsanelere inanıyorsanız para kesesine dokunarak zengin olabilirsiniz. Çünkü oradaki insanlar heykelin sol elinde bulunan para kesesine dokunulduğunda zengin olacağına inanırlar. Heykel yaklaşık dört adam büyüklüğünde olmakla beraber elindeki altın kesesiyle oldukça önemli bir anlamı taşımaktadır. Dönemin yöneticisi tarafından kendi adına şehrin merkezine dikilmiş olan heykel değer bakımından yüksek seviyelerde yer alır. Tamamıyla bronz olması da heykele ayrı bir anlam katmaktadır. Bu heykel insanlar tarafından anıt olarak tanınmaktadır.

Duke Anıtı, Odessa gezilecek yerler arasında en popüler yerler arasındadır.

Lviv’de gezilecek yerler sayfamızı ziyaret ederek Odessa’nın yanında Lviv hakkındada detaylı bilgiler edinebilirsiniz.


Odessa Pushkin Müzesi

Pushkin Müzesi

Puşkin müzesi, Rus şair ve yazar Alexander Puşkin’in anısına yapıldı. Puşkin Moskova’dan 1823 yılında Çar’a olan muhalifliğinden dolayı buraya sürgün edildi. Puşkin burada on üç ay kaldı. Kaldığı evin yeri müzeye çevrilerek 1961 yılında açıldı. Müzede Puşkin’in hayatını anlatan fotoğraflar ve eserleri ile ilgili bilgiler yer alırken yazdığı eserler arasında olan Eugene Onegin (Opera) kitabından el yazması sayfaları mevcuttur. Eğer Ukrayna’ya gezmeye gidecekseniz ve müzelere merakınız varsa dünya edebiyatına güzel eserler bırakmış Alexander Puşkin için yapılmış bu müzeyi gezmek size büyük zevk verecektir.

Alexander Puşkin’in dönemin Çar’ına baş kaldırmış olması ve ondan çekinmeden eserler kaleme almış olması da onu değerli bir hale getiriyor. Dönemin yöneticileri ile ters düşmesi sebebiyle sürgün edilmesi, her insanda ilgi uyandıran bir durum. Müze gezilmeye değer parçalara sahip. Özellikle tamamıyla yaşanmışlıklarla dolu bir alan olması sebebiyle de gezerken insanda çeşitli hisler ortaya çıkarmakta. İçerisinde bulunan bazı eşyalar yenisiyle değiştirilirken bazıları ise tamamıyla orijinal olarak sergilenmektedir.

Odessa şehrinin gezilecek güzel yerlerinin yanı sıra muhteşem lezzetleri de bulunmaktadır. Bu lezzetleri ve tadabileceğiniz mekanlarını Odessa’nın En Güzel Restoranları sayfamızı ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.

Bir çok eseri ve çeşitliliğiyle Odessa gezi rehberi için vazgeçilmezdir.