Özellikle peri bacaları ile ün salmış, doğal güzellikleri, tarihi yansıması ile dünyaca ünlü bir tatil beldesidir.Her yıl binlerce turistin akın ettiği bölgede özellikle Üzengi Vadisi üzerinde keyifli bir yürüyüş yapmak isteyenlerin tercih noktasıdır. Tarihi olarak ta kiliseler, eski köy yapıtlarını da burada görmeniz mümkündür. Peri Bacalarını ve eşsiz doğasını görmeden gelmeyin.

Nevşehir’deki gezilecek yerler :

1- Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi

Resimde görünenden daha büyük bir alan. Tabelalar sayesinde kolaylıkla bulabileceğiniz, müzekartın geçtiği bir yer. Zamanında burası yerleşim yeri olarak kullanılmış aynı zamanda manevi yerler olarak da geçiyor. Avanos’a 5 km uzaklıkta bulunan Zelve açık hava müzesini görmeden gelmeyin.




2- Kaymaklı

Kaymaklı

İçerisine girdiğinizde sanki büyülü bir dünyaya giriyormuşsunuz gibi hissedebilirsiniz. Ortamın ambiyansı sizi tarihi ve bambaşka bir yere götürüyor. Öğrendiğimize göre 8 katlı olan bu yapının 4 katı gezilebiliyor. Eğer bir rehber eşliğinde gezi yaparsanız bilgi de edinebilirsiniz. Kaymaklı girişi ücretli ama müzekart da geçiyor. Nevşehir gibi bir şehri gezerken müzekart olmazsa olmazlar arasında bulunuyor.


3- Kızıl Vadi

Kızıl Vadi

Günümüzde daha da popüler olmuş alanlardan birisi olduğunu söyleyelim. Dünya’nın birçok yerinden insanlar buraya gelip doğanın tadını çıkarmakta. Güzel ve açık bir günde enfes bir manzara bulunuyor. Araziye uygun ayakkabı seçimi de önemli. Gün doğumu ya da gün batımının meşhur olduğu yerlernde birisi. Kızıl vadide harika pozlar yakalayabileceğiniz bir ışık ambiyansı bulunuyor.




4- Ürgüp Müzesi

Ürgüp Müzesi

Kapadokya’ya ait birçok bilgiyi edinebileceğiniz bir yer. Hatta geziye ilk başlamanız gereken yerlerden birisi olabilir. Burada edineceğiniz bilgiler ile Kapadokya geziniz daha bir anlamlı olabilir. İçerisinde Kapadokya’nın oluşumu, dondurulmuş hayvanlar ve diğer tarihi bilgileri edinebilirsiniz. Ayrıca balon turlarına katılara Ürgüp müzesini yukarında da görebilirsiniz.


5- Saruhan Sergi ve Kültür Merkezi

Saruhan Sergi ve Kültür Merkezi

Burada sergiler ve gösteriler de düzenlenmektedir. El sanatları, çömlek gibi eşyaların burada yapılışını görebilir, ayrıca hediyelik satın alabilirsiniz. Saruhan sergi ve kültür merkezi içerisinde ücretli olarak sema gösteri izleyebilirsiniz.




6- Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Burası aynı zamanda müze özelliği de taşıyor. Müze içerisinde ilgi çekici eşyalar, tablolar ve bilgiler bulunuyor. Özel günlerde insanların yoğun ilgisine uğruyor. Öyle dönemlerde bayağı kalabalık olabilmekte. İçeride çilehane’yi görmenizi tavsiye ederiz. Manevi olan Hacı Bektaş-ı Veli türbesi Nevşehir’de görülmesi gereken yerler arasında bulunmakta.

Uçak bileti almak için hemen Nevşehir uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.