Mutlaka Gezilmesi Gereken 6 Muhteşem Yer

Mutlaka Gezilmesi Gereken 6 Muhteşem Yer

Mutlaka Gezilmesi Gereken 6 Muhteşem Yer

Dünyada gezilmesi gereken 6 yer, tabi ki binlerce yer arasından seçilmiş yerlerdir. Bazı insanlar hayatını dünya gezilerine adayarak birçok alanı gezse bile herkesin bu şekilde imkanı olmayabiliyor. Fakat ülkemizde de son zamanlarda oldukça yaygın bir şekilde gezginliğe ilgi artmaktadır. Bir çok kişi ekonomik durumu çok iyi olmamasına rağmen bileklik ya da farklı şeyler satarak dünyayı adım adım gezerek hayallerine kavuşmaktadırlar. Eğer fazla paranız yok ve gezgin olmaya karar verdiyseniz gittiğiniz yerlerde ücretsiz olarak misafir olmanızı sağlayan Couchsurfing sistemi ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Aşağıdaki belirteceğimiz yerler dünyada özellikle gezilmesi gereken yerler arasında en önemlileri olma özelliği taşımaktadır. Dünyada gezilmesi gereken birçok yer olduğu için bu yazımızda bunlar arasında en güzel ve en ilgi çekici olanlarından bahsedeceğiz.

Petra Antik Kenti

petra antik kenti

Petra antik kentinin etrafında birçok kanyon bulunmaktadır. Kanyonlar içerisine gizlenmiş olan bu kentin duvarlarının renkleri sürekli değişkenlik göstermektedir. Bunun nedeni ise tamamen güneş ışığının geliş açısıdır. Kimi zaman pembe, kimi zaman kırmızı, kimi zaman ise turuncu ve sarı bir renk alabilmektedir.

Petra antik kenti, bu kadar güzel bir tarihi olmasına rağmen dünyada oldukça gizemli kalmış bir kenttir. Tarihte Nebatilere ait olan bu kent tabi ki bir başkentti. Göçebe olarak hayatlarını sürdürmüş olan Nebatiler Milattan önce 400 yılında bu kenti kurdular ve tarihin en mükemmel şehrine sahip oldular. Bu kent, dönemin en geniş ticaret merkezi haline geldi. Ürdün toprakları içerisinde bulunan bu kent, Kızıl deniz’in en kuzey noktasında bulunan ve 6 Aralık 1985 tarihinde UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir.

Maldivler

maldivler

Günümüzde hemen hemen herkesin bir kez de olsa duyduğu ve dünya güzellikleri arasında çok önemli bir yer tutan Maldivler cennet mekan olarak da adlandırılmaktadır. Suyunun berrak olması bir yana insanların yıl içerisinde en çok ziyaret ettiği noktalardan biridir. Dünyada gezilecek yerler arasında çok önemli bir yeri olan Maldivler’e günümüzde birçok tur şirketi geziler düzenlediği gibi tatil için sizler de gidebilirsiniz. Hindistan’ın güneyinde bulunan bu adalar tam olarak 1196 ada olmak üzere açıklamıştır. Tüm adalarda gür bir bitki örtüsü yer almaktadır. Ayrıca deniz üzerine yapılmış oteller çok hoşunuza gidecektir. Bu nedenle mutlaka dünyada gezilmesi ve görülmesi yerlerden biri olarak belirtilebilir. Maldivler seyahatinizde otel konaklamanızı denizin altında balıklarla birlikte kalabildiğiniz muhteşem otel odalarında daha keyifli bir hale getirebilirsiniz.

Kapadokya- Peri Bacaları

Kapadokya, ülkemizin güzellikleri arasında yer alan ve tüm dünyaya ün yayılmış olan bir kenttir. Ülkemizde en çok ziyaret edilen yer olan Kapadokya, başta uçan balonları ve peri bacaları ile ünlüdür. Yine tarihi ve güzellikleri nedeni ile dünyada gezilmesi gereken 6 yer arasında bu kentin çok önemli bir yeri vardır. Dünyanın 25 Harikası listesinde 5. Sırada bulunan Kapadokya 1985’ten beri UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesinde yer almaktadır. Tarihte İpek Yolu güzergahında bulunan şehirlerden biridir. Hititler döneminde iyice gelişerek M.Ö yy da Güzel Atlar Ülkesi adını almaktadır. Kapadokya eşsiz doğası ile dünya çapında ün salmayı başarmıştır. Kapadokya bu eşsiz doğasının yanında taş otelleri, balon turlar uçsuz bucaksız vaadileri, atları ile turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Ayrıca Avonos ilçesinde ise çanak çömlek yapımı ile tanınmıştır.

Venedik (İtalya)

venedik

Venedik, İtalya’nın doğusunda yer alan ve 118 adadan oluşan bir şehirdir. Sokakları çok dar olduğu gibi koca kanallar yer almaktadır. Kanalların ışıklarla ve sandallarla süslenmesi çok mükemmel görüntülerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Venedik’te çok fazla sandal turları ve yarışları düzenlenmektedir. Bunlar hem eğlenceli hem de Turizm açısından oldukça büyük katkılar sağlamaktadır. Dünyada gezilmesi gereken 6 yer arasında yer alan Venedik, ülkemiz mevsimlerine göre Nisan aylarında en güzel zamanlarını gösterebilmektedir. Venedik geziniz esnasında konaklamanızı otel de yapacaksanız En İyi Otel Bulma Siteleri makalemize göz atabilirsiniz.

Çin Seddi

çin seddi

Çin seddi, ülkemizde birçok kişi tarafından bilinen ve tarihi merak edilen bir yerdir. Çin seddi, geçmişte Moğolların savunma amacı ile yaptıkları yaklaşık 10 km kadar uzunluğa sahip olan bir settir. Milattan önce 221 yılı ile milattan sonra 608 yılları arasında yapılmıştır. Uzaydan görülen bu setler, dünyada görülmesi gereken 6 yer içerisinde yer almaktadır. Söylentilere göre Çin seddinin yapımında kullanılan harç içerisinde insan kemikleri bile kullanılmıştır. Amaç ise daha sağlam bir yapı elde etmek olmuştur. Genel olarak bu mükemmel yapıyı kesinlikle görmeniz gerekmektedir.

Piramitler (Mısır)

mısır piramitleri

Piramitler aslında birer anıt kabirlerdir. Firavunun mumyalanması ile birlikte değerli eşyalarının saklanması amacı ile yapılmış bu anıtlar günümüzde birçok turistin ziyaretine neden olmaktadır. Dünyanın 1. harikası arasında yer alan Mısır piramitleri görmeye değer yerlerden biridir. Piramitlerin bitmeyen efsaneleri ve gizemleri hala araştırılsa bile sonuca ulaşılamamaktadır. Eşsiz güzelliklere sahip olan bu bölge görülmeye değer yerlerden biridir.

Diğer yazılarımızı incelemek için Blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.