Turizm olarak tarihi yapıları ve çevre golleri ziyaret edebilirsiniz. Urartu dönemlerinden kalma höyükleri ve tarihi hamamları görmek için kendinize bir fırsat oluşturabilirsiniz. Muş, Kurtik dağının kuzeye bakan yamaçlarında, Çar ve Karnı derelerinin arasında kalan bölgede kuruludur.

Muş’taki gezilecek yerler :

Arak Manastırı

Yüksek bir yer üzerine kurulmuş tarihi bir yerdir. Yakınında bulunan köy eskiden üzüm ambarıymış ve üzüm işleri burada bolca bulunurmuş. Arak ismi de buradan gelmektedir; arak şarap anlamına geliyor. Arak manastırı bulunduğu yer anlamıyla tertemiz bir havaya sahiptir. Aynı zamanda manzara olarakta güzel bir görüntüsünü olduğunu itiraf etmek gerek.
Muş Kalesi

İlk merkezinde yer alan Muş kalesine ulaşım oldukça kolaydır. Çok eski olan bu kale yılların getirdiği zorlu şartlardan dolayı baya tahribata uğramış. Kalenin yakınlarında o dönemlerden kalma tarihi mezarlar bulunurken bir tarafta da çocukları için park ve yeşillik alanı bulunmaktadır.


3- Murat Köprüsü

Murat Köprüsü

Burası Muş’un simgesi haline gelmiş yapılardan birisidir. Muş ile ilgili internet üzerinden arama yaparsanız görsellerin belirli bir kısmı Murat köprüsü olacağını görürsünüz. Merkeze de 7 km gibi bir uzaklığı bulunmaktadır. Murat nehri üzerinde olan bu köprünün iki tarafında da işletmeler bulunmaktadır. Yani köprü manzarası eşliğinde yemek yiyebilir, çay içebilirsiniz. Bu Selçuklu döneminden kalma eser etrafındaki kulübelere de oturabilirsiniz.
4- Varto Kayalıdere Ören Yeri

Varto Kayalıdere Ören Yeri

Kale şehri olarak da bilinmektedir. Varto’ya 20 km uzaklıkta bulunuyor. Urartu yerleşmesi tarihi bir alandır. Yeniden ortaya çıkması ise daha 1965 yılındaki kazılarla olmuştur. Kazılar sonucunda tapınak, kale, mezar, şarap mahzeni ve küçük buluntular ortaya çıkmıştır. Burada bulunan eserlerin bir çoğu Ankara Anadolu medeniyetler müzesine taşınmış. Varto Kayalıdere Ören yeri gidilip görülebilir yerler arasında bulunmaktadır.


5- Hamurpet Gölü

Hamurpet Gölü

Burası volkanik bir göldür ve yine Varto ilçesinde yer almaktadır. Kale şehrinden önce yada sonra uğrayabileceğiniz güzel bir manzaraya sahip alan. Bu gölün bir diğer adı da Akdoğan gölüdür. İki göl bulunuyor birisi büyük Hamurpet diğeri de küçük Hamurpet. Yöreden öğrendiğimiz bilgilere göre göl kışın donuyormuş ve üzerinde kayak yapılabilecek dereceye geliyormuş. Ayrıca donan göl üzerinde balık tutan insanlar olduğunu da öğrendik. Hamurpet gölü, suyunun fazlasını İskender çayına boşaltıyor.
6- Hacı Şeref Camii

Hacı Şeref Camisi

Muş merkezde yer alan bir tarihi camidir. Minare mahallesinde bulunuyor. Bu cami Selçuklu devleti döneminde yapılmıştır yalnız aşırı tahribata uğrayan cami 1900 lü yılların başında II. Abdulhamid Han tarafından tekrar onarılmıştır. Hacı şeref camii mimarisi ve motifleri görülmeye değer.

Uçak bileti almak için hemen Muş uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.