Muğla şehir olarak Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık yirmi dördüncü şehri. 2016 itibarıyla 923.773 nüfusa sahiptir. Ege bölgesinde bulunmaktadır. Topraklarının bir  kısmı ise Akdeniz bölgesine kaymaktadır. Muğla şehir hava limanları iki tanedir. Bunlardan birisi Bodrum Hava limanıdır, diğeri ise Dalaman Hava limanıdır. Uçak bileti satın almak için Muğla uçak bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Muğla’da gezilecek yerler : Ölüdeniz, İztuzu Plajı, Marmaris Marina, Bodrum Kalesi, Dalyan Nehri, Likya Kaya Mezarları.

Muğla’daki gezilecek yerler :Muğla Ölüdeniz

Ölüdeniz

Muğla denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden birisidir. Dünya’nın en güzel kumsallarından birisine sahiptir. Deniz ise ismi gibi oldukça durgun bir yapıya sahiptir. Ölüdeniz içerisindeki bu plaj gidildiğinde görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Sadece bununla sınırlı değil. Ayrıca burada gidilebilecek “kelebekler vadisi”, “gemiler adası”, “fethiye” ve günü birlik deniz turlarını da görmenizi tavsiye ederiz.

Muğla turistlik yerleri arasında en fazla tercih edilen yer desek yanlış olmaz. Mavinin her tonuyla karşı karşıya kalabileceğiniz ve unutamayacağınız bir tatil için kesinlikle tercih etmeniz gereken bir yer.
Muğla İztuzu Plajı

İztuzu Plajı

Dalyan/ Ortaca’da bulunmaktadır. Plajı ise oldukça uzundur, öyle ki 4.5 km civarında bir uzunluğu bulunmaktadır. Bu plajın diğer bir adı ise kaplumbağa plajı olarak bilinmektedir. Bunun sebebi ise caretta caretta kaplumbağaları bu plaja yumurtalarını bırakmaktadır. Bu kaplumbağaların korumaları üstlenilmiştir ve belirli saatlerde plajın kullanılmasına izin verilmemektedir. Ayrıca İztuzu plajı birçok kez Avrupa’nın en iyi plajı olarak seçilmiştir.
Muğla Marmaris Marina

Marmaris Marina

Marmaris’in en güzel yerlerinden birisidir. Çevrede bulunan kafelerde oturabilir ya da boydan boya gezintiler düzenleyebilirsiniz. Yat turu, dalış gibi aktiviteler içerisinde bulunabilirsiniz. Doğa ile insanın buluştuğu bir nokta. Temiz, bakımlı ve sezona göre çok kalabalık olan bir alan. Marmaris marinaya Yolunuz düşerse harika fotoğraflar çekerek kendinize bir anı dizisi oluşturabilirsiniz.

Bir çok şey yapabileceğiniz huzurlu bir ortam için bu yeri Muğla’da gezilecek yerler arasında tercih etmelisiniz.
Muğla Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi

Turistik tarihi bir alan. Gidildiğinde görülmesi gereken yerler arasında eklememizin birçok sebebi var. Sadece tarihi ile değil konserlerde düzenlenmektedir. Burası Bodrum’un simgesi haline gelmiştir. Bodrum kalesi içerisinde su altı arkeoloji müzesi bulunmaktadır. Hem tarih hem de manzara kokuyor. Burada gün batımı izleyebilirsiniz.
Muğla Dalyan Nehri

Dalyan Nehri

Yeşil ve mavinin buluştuğu harika bir orta nokta. Dalyan nehri üzerinde tekne turları caziptir ve birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Önceden rezervasyon yaptırarak rahat bir gezi sağlayabilirsiniz. Kral mezarları, kaplumbağalar, tekneden denizde görünen balıklar, İztuzu plajı ve Köyceğiz gölü. Hem huzur bulabileceğiniz hem de ilginizi çekebilecek yerlerle dolu bir alan. Avrupa’nın ve Dünya’nın birçok yerinden turistler sadece bu etkinliklere katılabilmek için Dalyan’a gelmektedir. Gidince gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir yer.

Sizleri son derece rahatlatacak olan bu nehri Antalya gezi rehberinize eklemeyi unutmayın.
Muğla Likya Kaya Mezarları

Likya Kaya Mezarları

Tarihi olarak gidilip görülmesi gereken yerler arasında gelmektedir. Yüksek mevki sahibi kişiler için yapılmış kayaya oyularak yapılmış mezarlardır. Likya kaya mezarlarına ulaşım hem denizden hem de karadan sağlanabilmektedir.

Tarihin Muğla’ya bıraktı bir hazinedir. Mimarisiyle de dikkat çeken bu kaya mezarlarını Muğla’da gezilecek yerler başlığı altında değerlendirmeyi unutmayın.