Türkiye’nin güney kesiminde bulunan liman şehirlerinden birisidir.Deniz kenarı oldukça güzel gezilecek yerleri olan ilimizde Kleopatra Kapısı, Kız kalesi, Viranşehir, Anamur ve Mut görülmesi gereken yerler listesinde bulunmaktadır. Ayrıca yöresel lezzet olarak Tantuni ve Şalgamı’da tavsiye ediyoruz.

Mersin’deki gezilecek yerler :

1- Köşekbükü Mağarası

Köşekbükü Mağarası

Köşekbükü mağarası Mersin Anamur’da bulunuyor. Işıklandırmaları ile gerçekten cezbedici bir havası olmuş mağaranın. İçerisinde çocuklarınızla gezebilirsiniz. Ayrıca küçük bir kafeteryası bile bulunuyor. Mağara girişinde cüzi bir miktar ücret alınıyor, müzekart geçerli değil. Ayrıca mağaranın havasının astıma iyi geldiği söylenmektedir.
2- Anamur Çayı

Anamur Çayı

Toroslardan başlayan ve Akdeniz’de son bulan enfes manzaralı bir alan. Burası aynı zamanda Dragon çayı olarak da geçmektedir. Rafting yapılabilecek bir parkuru olduğu için tatilcilerin uğrak noktası haline gelmiş. Anamur çayı farklı bir gezi anlamında ilginizi çekebilir.


3- Mamure Kalesi

Mamure Kalesi

Yaklaşık 1500 yıllık bir kale burası. Bu kadar uzun süre önce kurulmuş olması, birçok medeniyete de şahitlik etmiş ve onlarla birlikte yaşlanmış olduğunun anlamına gelmektedir. Kaleye baktığınızda sadece bir manzara değil bir tarih de göreceksiniz. Mamure kalesi Türkiye’nin büyük ve en sağlam kalelerinden birisidir.
4- Ilısu Şelalesi

Ilısu Şelalesi

Mersin’in Gülnar ilçesinde yer alan bir şelale. Gülnar’a 65 km civarında bir uzaklıkta bulunuyor. Dağların içinden gelen suların yol boyu uzanışını izlemek gerçekten çok güzel. Bahar mevsiminde Ilısu şelalesinin sularını dolu dizgin görebilirsiniz.


5- Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi

Mersin’in Mut ilçesinde yer alıyor. Araba ile giriş ücretli ama makul bir fiyat. Daha sonra arabayı bıraktıktan sonra bir süre yürüyerek gidiyorsanız. Doğa içerisinde olan bu yürüyüş ciğerlerinizi açacak. Yol, köprü düzenli ve güzel bir şekilde yapılmış. Yerköprü şelalesi oldukça popüler yerlerden birisidir. İlkbahar döneminde havanında ferah olmasıyla gezi daha keyifli hale gelebilir. Doğa yürüyüşüne uygun bir ayakkabı giymeyi unutmayın.
6- Belenkeşlik Kalesi

Belenkeşlik Kalesi

Şehre yaklaşık 20 km bir uzaklıkta yer alan tarihi bir yapıdır. Üzerine kurulduğu arazi üzerinde bir bütünlük yakalayacak şekilde inşa edilmiştir. Bizans döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Belenkeşlik kalesi heybetli duruşu ile görülmesi gereken yerler arasındadır.

Uçak bileti almak için hemen Mersin uçak bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.