Mardin, tarihi yapıları oldukça zengin olan bu il kaleleriyle, camileriyle , manastırlarıyla, hamamlarıyla, kiliseleriyle, otantik görünümdeki haneleriyle öne çıkmaktadır. Yöresel yemeklerinin oldukça çeşitli olduğu bu ilimizde insanlarının sıcaklığı içinizi saran duygusu sizi bekliyor. Bu güzel şehrimizde nereler gezilir? Nereleri görmek gerekir sizin için derledik.

Mardin’deki gezilecek yerler :

1- Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Manastırı

Neredeyse 2000 yıllık bir tarihe sahip bir kültür mirası. Yüzyıllar boyu Süryani ortodoks patriklerinin ikametgah yeri olarak hizmet vermiştir. Rehber eşliğinde gezerseniz daha verimli bir ziyaret olacaktır. Gruplar halinde içeri alınıyorsunuz ve giriş ücreti bulunmaktadır. Şehir merkezinin dışında yer almaktadır. Deyrulzafaran manastırı tarihi yapısı ile görülmesi gereken yerler arasında listenize ekleyebilirsiniz.
2- Kasimiye Medresesi

Kasimiye Medresesi

Mardin’in neresine giderseniz gidin bir tarih, bir yapı ve bir hikaye bulabilirsiniz. Burası da onlardan birisidir. Bir Artuklu mimarisidir. İki katlı olan bu yapının işçiliği ve hikayeleri ise bizi farklı duygulara bürüyor. Çeşme’den havuza doğru olan yol boyun insanın doğumu, olgunluğu ve ölümü evresini vurgulamaktadır. Daha sonra havuzda toplanan su sulamaya giderek toprağa tekrar hayat vermektedir. İsterseniz Kasimiye medresesinde daha da çok anlatım bulabilirsiniz.


3- Dara Mezopotamya Harabeleri

Dara Mezopotamya Harabeleri

Yöreyi daha iyi tanımak istiyorsanız gidip görebileceğiniz eşsiz bir mekan. Özel aracınız varsa ulaşım daha kolay olacaktır. Merkeze 15- 20 km civarında bir uzaklığı bulunmaktadır. Teknik olarak oldukça büyük ve yapısını korumayı başarmış yerlerden birisidir. İçerisinde Roma döneminden kalma sarnıç bulunmaktadır. Hala kazı çalışmalarının devam ettiği Dara Mezopotamya harabelerinde iskeletler de halka açık bir şekilde tutulmaktadır.
4- Zinciriye Medresesi

Zinciriye Medresesi

Buranın diğer bilinen adı da Sultan İsa medresesidir. Yapımı 1385 yılına uzanmaktadır. Yukarı Mardin’e doğru yol alırken yolunuzun üstünde bulunan yerlerden birisidir. Dışarıdan sade yapısı ile bazen dikkat çekmeyebiliyor. Zinciriye medresesini rehber eşliğinde gezerken hikayesini ve tarihini dinleyip şaşırabilirsiniz.


5- Mardin Kalesi

Mardin Kalesi

Mardin manzaralı oldukça tarihi bir yapı. Özel izinlerle girebileceğiniz bir alanda bulunmakta. Uçsuz bucaksız manzaranın ihtişamı yüreğinizi titretebilir. Uzun zamandır kapalı olan Mardin kalesi umarız yakın zamanda turizme açılır. Yakın yerlerden de aynı manzarayı yakalayabilirsiniz.
6- Kırklar Kilisesi

Kırklar Kilisesi

Burası bir süryani ortodoks kilisesidir. Mardin kültür yönünden bakılacak olursa oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Cami, kilise, medrese ve daha birçok yapıyı çoğu yerde görebilirsiniz. Her birini tek tek gezmek zor olacağı için biz de bazı yerleri yazmak zorunda kaldık. Bahçesinde oturup dinlenebileceğiniz eşsiz yerlerden birisidir.

Mardin şehrine uçak bileti fiyatı sorgulamak veya satın almak için Mardin uçak bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.