Malatya, turizm olarak diğer ismiyle “Kayısı kent” meşhur olan ilimizde gezilecek ve görülmesi gereken yerler oldukça fazladır.Yemek değerleri ortalamanın üzerinde olup, kısa bir süreli gezintide hepsini denemeniz oldukça zor olacaktır.Darende ilçesinde bulunan Gürpınar şelalesi, akustik açıdan etkili mistik havaya sahip büyük mağaraları, tarihi ve turizm açısından her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği mimarı yapıları Malatya olarak ayrı bir güzellik sağlamaktadır.

Malatya’da gezilecek yerler arasında Levent Vadisi, Battalgazi Ulu Cami, Günpınar Şelalesi, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Orduzu Pınarbaşı Mesir Alanı, Hasan Gazi Türbesi gibi yerleri sayabiliriz.

Malatya’daki gezilecek yerler :Malatya Levent Vadisi

Levent Vadisi

Malatya Akçadağ ilçesinde bulunmaktadır. Servisler olsa da özel aracınızla ulaşım daha kolay olacaktır. Bu büyüleyici manzara görülmeye değer. Yüksek bir yerden manzarayı izleme olasılığı bulunmaktadır. Yükseklik korkunuz yoksa terasında güzel vakit geçirebilirsiniz. Levent vadisi üzerinde kaliteli fotoğraf çekimleri yapabilirsiniz.

Malatya’ya turistlik yerlerinden biri olan bu vadi, ziyaretçilerini kendisine bağlayabilecek güzelliktedir.


Malatya Battalgazi Ulu Cami

Battalgazi Ulu Cami

Bu yapı da Anadolu’da bulunan birçok eser gibi Selçuklu döneminde inşa edilmiştir. Yapım tarihi 1224 yılıdır. Ve günümüzde de hala dimdik bir şekilde ayakta durmaktadır. Süslemeler ve işlemeler oldukça etkileyici. Günümüzde kullanıma açık olan bu Battalgazi ulu cami, oldukça büyük bir yapıdır. 10.000 e yakın kişi camide namaz kılabildiği söylenmektedir.


Malatya Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi

Bu şelale Darende’de bulunmaktadır. Malatya merkeze 2-3 saatlik bir uzaklık olduğu söyleyebiliriz. Eşsiz manzarası bulunan bu yerde hem huzur bulursunuz hem de güzel fotoğraf çekimi yapabilirsiniz. Restoranı da bulunmaktadır. Aynı zamanda yakın olan yerler mangal yapabileceğiniz mesire alanları da bulunmaktadır. Ve Günpınar şelalesinden sonra Darende’de bulunan Somuncu baba türbesine de uğramayı unutmayın. Darende içerisinde de gezebileceğiniz çok güzel yerler bulunmaktadır. Tohma kanyonu ve Kudret havuzu bunlardan ikisidir.

Eğlenceli dakikalar geçirebileceğiniz bu şelale, Malatya’da gezilecek yerler başlığı altında değerlendirilmesi gereken bir yerdir.


Malatya Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Burası 1637 yılında yapılmıştır. İlk bakışta isim benzerliğinden M. Kemal akla gelsede burayı IV. Murat’ın silahtarı Bosnalı Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Malatya merkeze yaklaşık 10 km gibi uzaklıkta bulunduğu için ulaşımı kolaydır. Restorasyon yapılmış olan Silahtar Mustafa paşa kervansarayı çeşitli kültür sanat etkinlikleri için kullanılmaktadır.

Bir çok eğlenceli aktiviteye imkan sunan bu kervansarayı Malatya gezi rehberinize eklemeyi unutmayın.


Malatya Orduzu Pınarbaşı Mesire Alanı

Orduzu Pınarbaşı Mesire Alanı

Ailenizle, sevdiklerinizle vakit geçirebileceğiniz yeşil bir alan. Bahar ve yaz dönemlerinde özellikle bambaşka bir güzelliğe bürünüyor. Şehirden uzaklaş istiyorsanız burası üniversite yolu üzerinde bulunmaktadır. Çocuklu aileler için çocuk parkları, top oynanabilecek alan ve gölet bulunmaktadır. Orduzu Pınarbaşı mesire alanında keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.


Malatya Hasan Gazi Türbesi

Hasan Gazi Türbesi

Darende ilçesinde bulunmaktadır. Restore edildikten sonra oldukça güzel ve tarihi bir yapı haline gelmiştir. Türbenin kuzey tarafında ise şehitlik anıtı bulunmaktadır. Burası yüksek bir alanda bulunduğu için güzel bir manzarası da bulunmaktadır. Temiz ve bakımlı olan Hasan Gazi türbesi içerisinde namaz kılınacak yerlerde bulunmaktadır.

Doğal güzelliği ve manevi anlamı ile ilgi gören bu türbe, Malatya’da gezilecek yerler arasında oldukça ilgi gören yerlerdendir.

Uçak bileti satın almak için Malatya Uçak Bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.