Lviv denilince akla gelen ön yargı bilgilerin dışına çıkarak, Lviv’in daha geniş çaplı bir anlatımını burada paylaşacağız. Türkiye’den Lviv’e gidecek yolcuları eksik ya da yanlış bilgiler ile seyahat ettirmeden daha optimum bilgiler sunacağız.

Öncelikle uçuşlar ile başlayalım. Lviv’e nasıl ulaşırız? Vize var mı? Türkiye’de her yerden direkt uçuş var mı? Uçak biletleri ne kadar?  bu sorulara açıklama getirelim. Ukrayna ile Türkiye arasında vize istenmemektedir. Yani pasaport ile uçuş yapabilirsiniz. Lviv’e ulaşmanın en pratik yolu ise hava yolu olacaktır. Türkiye’de aktarmasız olarak İstanbul ve Antalya’dan uçuşlar bulunmaktadır. Ankara’dan Ukrayna Kiev ya da Odessa’ya uçuş yapabilirsiniz. İstanbul’da hem Sabiha Gökçen hem de Atatürk hava limanı uçuşlarını kullanabilirsiniz. Hangi firmalar uçuş yapıyor diye soracak olursanız; Türk hava yolları, Pegasus ve Atlas Global’in uçuşlarını bulabilirsiniz. Antalya’dan hareket eden direkt uçuşlarda ise daha çok Ukrayna hava yollarını göreceksiniz. Uçuş günlerini ve saatlerini Ukrayna uçuşları sayfamızda paylaştık. Detaylı olarak oradan kontrol edebilirsiniz.  Bunun dışında Türkiye’nin hemen her şehrinden de aktarmalı olarak uçuşlar yapabilirsiniz. Aktarmalar İstanbul üzerinden gerçekleşecek ve fiyatlarına gelecek olursak çok büyük farklar neredeyse yok diyebiliriz. Aktarmalı uçuşlar ile normal uçuşlar arasındaki farkın  100-200 TL nin üzerine çıktığını pek görmüyoruz. Hatta çoğu zaman altına bile düştüğü oluyor.


Ukrayna Lviv’e indik. Nereye gideriz? Neler yaparız? Orada bir gün nasıl geçer size birinci ağızdan anlatacağız. Yalnız bazı bilgileri bilmekte yarar var. Mesela para birimi Grivna’dır. 1 TL = 7.36658 UAH (Grivna) dır. İngilizce bilen çok bulamayabilirsiniz eğer iyi bir Rusça varsa bu konuda da rahat davranabilirsiniz. Bunun dışında kendinizi Lviv’e bırakabilirsiniz. Öncelikle hava limanından şehre nasıl ulaşılır buna bakalım. Taksi bu konuda herkesin aklına gelen ilk taşıma aracıdır. Hava limanı taksileri biraz pahalı olabilir bu yüzden dışarıdan taksi çağırmak size daha ucuza gelebilir. İngilizce bilen taksi şirketleri bulunuyor, numaralarını internet üzerinden bulabilirsiniz. Otobüsleri kullanmak daha ucuza gelecektir. Rynok meydanına ulaşmanız yaklaşık yarım saat civarı sürecektir. Bunun 20 dakikası otobüs ile 5-10 dakikası da yürüyerek yapılabilir.

Lviv’de festivaller, müzeler, kiliseler birçok etkinlik bulunmakta. Hangi dönem gideceğiniz çok önemli. Çünkü şehrin yazı başka kışı başka geçiyor. Yazın gidecekseniz ve hareket arzuluyorsanız bizden tavsiye Haziran sonları iyi bir zaman olacaktır. Festival dönemine denk gelip, tatilinizin keyfini arttırırsınız. Kışın ise bir ay tavsiye olursak aralık ortası ve sonu tam dönemleri denilebilir. Her ne kadar soğuğu can yaksa da yılbaşı dönemi olduğu için her yer rengarenk olacaktır. Gezilecek yerlerinden tutun insanların tutumlarına kadar içinize işleyecek bir yer. Şehirdeki en çok mekan ve gezilecek yer genelde Rynok meydanı yakınlarındadır.

Lviv gezilecek yerler :

Buralarda bulunan binalar oldukça hoş bir görünüme sahip. İlk gördüğümde burada çok iyi fantastik film çekilir diye düşünmüştüm. Kim bilir belki de izlemediğim birçok film burada çekilmiştir. Burada bazı yapılar oldukça iyi. Şöyle panaromik bir görüntü aklımızda kalsın istiyorsanız, şehri yüksekten görmekte fayda var. Ayrıca ilk gidenler için bu bir pusula niteliğinde bir hafıza kazandıracaktır. Ve işte başlıyoruz “Ratusha Kulesi“. Ücretlidir ama şehrin en iyi yüksek görüşünü buradan sağlayabilirsiniz. Rynok meydanının ortasında yer almaktadır.  “Opera binası”  ise diğer önemli yapılarından birisidir. Rynok meydanı yakınlarında yer almaktadır. Aslında burada biraz açık olmak gerekiyor; Keşke olsa ama Türkiye’de opera çok fazla talep gören bir sanat dalı değil. Bu yüzden Türk vatandaşlarımızın orada opera gideceğini düşünmek biraz uçarı bir fikir gibi görünse de oldukça farklı bir tecrübe olacaktır. Ne de olsa tatil yapıyoruz. Tatil demek farklı deneyimler yaşamak demek, dinlenmek demek, eğlenmek demek. Katedral ve kiliseler yine görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Şehirde çok fazla bulunmaktadır. Bunların başlıcaları ise St George katedrali, Latin katedrali, Elizabeth katedrali olabilir. “Potocki sarayı” sanat galerisi olarak kullanılmakta ve bazı bölümleri ücretlidir. “Virmenska street” bizce bu sokakta görülmesi gereken yerler arasında. Kafeler, mağazalar ve ikinci el dükkanlarını içerisinde bulabilirsiniz. “Shevchenka Avenue” burası ise lüks arayanlar için diyebiliriz. Kafe, restaurant ve barların en iyileri burada bulunmaktadır.

Lviv’de gezilecek yerler arasında Lubomirski Palace, Theater of Opera and Ballet, Market Square, Pharmacy Museum, Adam Mickiewicz Monument, Church of Sts. Olha and Elizabeth gibi yerler bulunmakta.

Lviv gece hayatı

Birazda Lviv’in gece hayatından bahsederek yazımıza devam edelim. Ne de olsa 24 saat hareketli bir şehirden bahsediyoruz. Gündüz şehrin yapılarını talan edip gece de ortamlara akmaya kimse pek itiraz etmez sanıyorum. Buradan çok ilginç ya da abartı fikirlerle Lviv’e giden biriyseniz bunu aklınızdan çıkarın. En azından bazı mitlerden etkilenmeyin. Mesela nüfus oranının büyük bir kısmının kadın olduğunu ya da Türk erkeklerini çok cezbedici bulduklarını düşünüyorsanız bunu hayalci bir yaklaşım olarak görün. Sonuçta orada da insanlar yaşıyor ve bir düzenleri var. Ayrıca Lviv sokakların çokça Türk görmeniz mümkün. Yani bir ayrıcalık beklemeden realist yaklaşmakta fayda var. Ne diyorduk şehirde gece hayatını da yaşamak gerekiyor. Şimdi bazı mekanlar Türkler tarafından tutulmuş durumda. “Metro Club” galiba ismi bize yakın geldiği için böyle bir durum var. Fazlaca Türk’e rastlamanız mümkün. “Rafinad Club” burası biraz daha erkekleri ilgilendiren bir clup. Gece hayatının zirvelerini yaşayabilirsiniz. Strip klüp olduğunu söylediğimizde daha iyi anlaşılır oluruz heralde. Aaa strip klüpmüş diye hemen gidelim değişiklik olur diye düşünmeyin diğer alternatiflere de bir göz atın derim. Ayrıca nargile de Ukrayna’da kullanılan bir ürün. Kültür etkileşiminin dibini gece klüplerinde de göreceğiz 🙂 Hem bizden hem onlardan olsun diyorsanız “Zanzibar” ya da “Fashion Club” e gidebilirsiniz. Hem nargile keyfi yapabilir hem de eğlence tanımlarınızı sergileyebilirsiniz. Bunun dışında “White Rabbit“, “Anturaj” ve “Deluxe” gibi mekanlarda bulunmakta. Aslında şöyle bir dışarı çıktığınızda geceleri insanlar nerelere gidiyorsa sizde oralara doğru sürüklenenin. Burada klüpler hakkında çok detay bilgi verip sizi boğmak istemiyoruz. Su gibi içip çıldırmak  istiyorsanız farklı hem eğleneyim hem de nezih ortamda daha sakin olayım diyorsanız farklı ortam bulmanız çok kolay. Kapının girişinden tutun sokakta ki hareketliliğe kadar bu durumu yaşayabilirsiniz.


Ukrayna ucuz bir ülke. 1000 TL altında bir parayla bile çok güzel tatil yapan birçok kişi tanıyorum. Lviv daha turistik olduğu için Ukrayna’nın en pahalı şehri diyebiliriz. Ama ona rağmen yine de oldukça makul ücretlerle karşılaşacaksınız. Har vurup harman savurmaya da gerek yok. Unutmayın ki sizden önce birçok Türk yolcu gitti oralara. Yani siz ilk değilsiniz ve Türklere aşina bir şehir. Mümkün olduğunca hediyelik de alacak olsanız, taksiyle de gidecek olsanız pazarlık yapın. Taş atıp kolunuz yorulmaz hem de paranız cebinize kalır. Buralardan kısacağınız parayla daha farklı şekillerde daha iyi eğlenebilirsiniz.

Plusfly.com ile Ukrayna uçak bileti almanız artık çok daha kolay. Ukrayna’da hangi şehre hangi gün uçuş bulunduğunu kolaylık öğrenebilirsiniz. Size güncel bilgileri sunmaktayız. Bu şehre uçuş sorgulamak ve bilet almak için uçak bileti sayfamızı kontrol edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ukrayna uçuş bilgilerinin eksiksiz girilmesi makalemize göz ata bilirsiniz.

Lviv Lubomirski Palace

Lubomirski Palace

Lviv’in tam merkezinde yer alan bir yapı. Soluk alıp dinlenebileceğiniz, içerisinde kahve fabrikası ve müze bulunmakta. Mimari olarakta ilgi çekici motifleri bulunmakta. Ulaşımı kolay olduğu için Lviv’de gidip görebilirsiniz. Lubomirski palace dan Küçük camlardan dışarıyı izlediğinizde Türkiye’de bulunan bazı kahve dükkanları aklınıza gelebilir.
Lviv Theater of Opera and Ballet

Lviv Theater of Opera and Ballet

Lviv’de hemen hemen bütün noktaların kesiştiği, harika bir mimariye sahip yapı. Lviv theatre of opera and ballet ismi opera ve balenin tiyatral sunumu anlamı taşımakta. Çok cüzi miktarlara yer bulabiliyorsunuz. Biz Plusfly ekibi olarak 4$ gibi miktara opera izlemiştik. Tabi biraz daha ödeyerek locada da izleyebiliyorsunuz. Kıyafet zorunluluğu bulunmasa da biraz özenli giyinmek iyi olur diye düşünüyoruz.

İzlediğiniz her saniyesinde biraz daha etkilemeyi başaran bu yer, Lviv turistlik yerleri arasındadır.
Lviv Market Square

Market Square

Çok canlı bir meydan. Müzik, kalabalık, renkler bulunuyor. Lviv’de görebileceğiniz yerlerin birçoğuna zaten bu noktadan geçerek gideceksiniz. İsterseniz oturup bir yerde mola verebilirsiniz. Özellikle yaz döneminde güzel bir atmosfere sahip. Market square içerisinde kafe, restoran, antika dükkanları gibi işletmelerde vakit geçirebiliyorsunuz.

Sevdiklerinizle güzel vakit geçirebilir ve bir çok eğlenceli aktviteye katılabileceğiniz bu meydan, Lviv’de gezilecek yerlerin başlarında gelmektedir.
Lviv Pharmacy Museum

Pharmacy Museum

Eczacılık üzerine kurulmuş küçük bir müze. Tarihin korunup günümüze aktarılması gerçekten etkileyici. Eskiden bu tarz işlerin nasıl zorluklarla yapıldığı ve günümüzle karşılaştırınca nasıl çağ atladığımızı görmek hayret verici. Çünkü şişelerden tutun, plastik ambalajlara kadar birçok farklılıklar katetmişiz. Pharmacy museum görülmeye değer yerler arasında bulunuyor.

Birçok müzeden farklı olarak sağlık kavramına parmak bastıkları bu Müze, Lviv gezilecek yerleri arasında kesinlikle gitmeniz gereken bir yer.
Lviv Adam Mickiewicz Monument

Adam Mickiewicz Monument

Adam Mickiewicz , Polonyalı ünlü bir şairdir. Hatıra amaçlı olan bu tarz yapıları Lviv’in birçok yerinde görebiliyorsunuz. Anıtta melek şaire ilham veriyor ve bu poz üzerine yapı tamamlanmış. Bu eser merkezi bir alanda bulunduğu için kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz. Adam Mickiewicz Monument etrafında harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Güzel bir anı olur.

 
Lviv Church of Sts. Olha and Elizabeth

Church of Sts. Olha and Elizabeth

Görkemli bir yapısı olduğunu itiraf etmek gerekiyor. Gerçekten özenilerek yapılmış bir mimarisi var. Şehir merkezinden 1 numaralı tramvay ile 15 dakikada ulaşabiliyorsunuz. İçeride fotoğraf çekmek yasak ama heybetinin çoğu zaten dışarı sanki. Ayrıca küçük bir ücret ödeyerek yukarısına da çıkabiliyorsunuz. Yukarıdan enfes bir görüntüsü var. Church of Sts. Olha and Elizabeth görülmesi gereken yapılar arasında.

Görkemli görünümü ve mükemmel manzarasıyla Lviv gezi rehberi listenizde olması gereken yerlerden bir tanesidir.