Konya, tarihi ve turizm bakımından oldukça gelişmiştir.Tarihi Mevlana müzesi 2007 Mevlana yılında ev sahipliği yapmıştır.Yerli ve yabancı olarak bir çok turiste ev sahipliği yapan şehirde oldukça geniş ovalar, mimarı anlamda estetik bir görünüm sergileyen yapılar, çeşmeler ve köprüleriyle ev sahipliği yapmaktadır.Bu kapsamlı şehirde tatilinizi daha keyifli hale getirmek istiyorsanız öncesinden çeşitli kaynaklardan bulabileceğiniz tüyolara göz atmanızı tavsiye ederim.

Konya’daki gezilecek yerler :

1- Alaaddin Tepesi

alaeddin tepesi

Tepe derken çok yüksek bir yer beklemeyin. Bahçe cami, restoran ve otoparkı bulunan bir alandır. Bu yeşil alanın huzur veren bir özelliği bulunmaktadır. Tarih kokan bu şehir içerisinde bulunduğunu insana hissettirmektedir. Alaaddin tepesinde bahar dönemleri oldukça güzel olmaktadır. İlkbaharda rengarenk çiçekleri görürken sonbaharda da sarının tonlarını bulabilirsiniz.
2- Sille Köyü

sille köyü

Son zamanlarda yapılan restorasyonlar ve kafeleri ile birlikte gidip görmeniz gereken yerlerden birisi. Tarihi camisi, kilisesi ve müzesi yolculuğuna bilgi ve keyif katacaktır. Tandır ekmeği yiyebilir, yürüyüş yolunda tarihi dokuyu hissedebilirsiniz. Sille köyü Konya’ya 8-10 km uzaklıkta bulunduğu için ulaşımı oldukça kolaydır.


3- Tropikal Kelebek Bahçesi

Tropikal Kelebek Bahçesi

Görülmesi gereken enfes yerlerden birisidir. Hem farklı hem de keyifli zaman geçireceksiniz. Rehber eşliğinde gezdiğinizde birçok bilgide edinebilirsiniz. Gece vakti ışıklandrması ise bir harika olmakta. Tropikal kelebek bahçesinde gezerken yüzünüze kelebek konma ihtimali bulunmaktadır.
4- Şems-i Tebrizi Türbesi ve Camisi

Şems-i Tebrizi Türbesi ve Camisi

Konya’da gidilmesi gereken yerler arasında gelir. Her yıl binlerce insan Mevlana türbesini ve Şem-i tebrizi türbesini ziyaret etmektedir. Özel günlerde, tatillerde oldukça kalabalık olmaktadır. Yakın mesafede olduğu için ulaşımı da kolay olmaktadır. Şems-i Tebrizi türbesi ve camii manevi olarak doyum hissebileceğiniz bir yerdir.


5- Aziziye Camii

Aziziye Camii

Tarihi yapılardan birisidir. Osmanlı döneminde yapılmış ve hala günümüzde aktif olarak cami özelliği bulunmaktadır. Dikkat çeken mimari özellikleri bulunmaktadır. Duruşu, taş işlenişi ve pencerelerinin kapılarından büyük olması dikkat çekmektedir. Aziziye camisine gittiğiniz zaman akşam vakti ise ışıklandırmaları ile daha da heybetli durduğunu göreceksiniz.
6- Kyoto Japon Parkı

Kyoto Japon Parkı

Oldukça şirin ve güzel dizayn edilmiş bir alan. Japon kültürüne göre düzenlenmiş park ilginç gelebilir. Daha girişinde sizi bambu ağaçları ile karşılamaktadır. İçerisinde birçok ağaç türü bulunmaktadır. Yapay gölü ile de manzara eşsiz bir hale bürünmektedir. Ayrıca Kyoto Japon parkı içerisindeki restoranda bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Uçak bileti satın almak için Konya Uçak Bileti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.