Köln gezilecek yerler :Köln Katedrali

Köln Katedrali

Köln Katedrali Almanya’da bulunan ve Hristiyanlar için açılmış olan bir ibadethanedir.  Şehrin tarihi MÖ. 50’ li yıllara kadar uzanıyor. Roma imparatoru Cloudıus şehri cemrelerden korumak için koloni olarak kurmuş ve eşinin imparatoriçe Agripirina adını vermiştir. 1248 yılında yapımına başlanan katedralin oluşturulması 632 yıl sürmüş ve 1880 yılında hizmete açılmıştır. Bin metrekarelik bir alanı kaplıyor olması da önemli bir konudur. 157 metre yüksekliğine sahiptir. Katedralin dışında fotoğraf çekerken katedrali kadrajın tamamına alabilmek imkansızdır. İçi de dışı kadar ihtişamlıdır.

Festivalleri, karnavalları, kiliseleri, müzeleri ve fuarları ile sene boyunca birçok kişiye ziyaret imkanı sağlayan bölge, seyahat eden herkesin ilgi kaynağı olmayı başarmıştır.  Özellikle Köln merkezine yakın bir yerde olması sebebiyle ziyaretçiler tarafından görülmeye değer bir yer olarak düşünülmektedir. Bunun yanında devasa yapısıyla insanlara büyüleyici bir seyir keyfi imkanı sunar. Özellikle içerisinde bulunan büyük odalar şu an günümüzde çeşitli aktivite alanları olarak kullanılmaktadır. Bu durum yıl içerisinde birçok kişinin burayı ziyaret etmesine olanaklar sağlamaktadır.

Almanya Köln gezilecek yerler arasında Köln Katedrali ilk sırayı almaktadır.


Köln Römisch-Germanisches Müzesi

Römisch-Germanisches Müzesi

1974 yılında Almanya Köln şehrinde kurulan Römisch-Germanisches Müzesi, orta çağ Avrupası’nda kalan eser ve kalıntıların yanın da İkinci Dünya Savaşı’nda kalan eserler sergileniyor. Müzenin en çok ilgi gören koleksiyonu şüphesiz ki Roma Koleksiyonu’dur. Almanya’da ve Avrupa’nın diğer müzelerinin İkinci Dünya Savaşı sırasında yıkılan ve harabeye dönen ve tekrar aktif hale gelmeyecek müzelerden kurtarılan eserler bugün burada sergilenmektedir. Müzeyi gezdiğinizde Roma dönemine ışınlanmış hissini yaşayacaksın. Müze Roma eserlerinden müştekili değil. Köln’de yapılan kazılar sonucunda çıkan önemli eserlerin yanında birçok özel koleksiyonda sergilemektedir.

Müze ayrıca araştırmacılar içinde büyük kaynaklara sahip. Araştırmacılar müzede yüzlerce basılı ve e-kitap kaynaklarına ulaşabiliyor. Son derece önemli bir tarihi içerisinde barındıran müze, özellikle tarih severler için önemli bir kaynak alanı sağlamaktadır. Birçok önemli olay sırasında ortaya çıkan kalıntıların burada sergilendiği belirtilmektedir. Bu kalıntılar için çeşitli açıklamalar hemen yan tarafta bulunmaktadır. Müzede gezerken hem eğlenecek hem de yeni bilgiler öğreneceksiniz. Günümüzde halen aktif olarak kullanılan müze son derece ilgi çekicidir.


Köln Hohenzollern Köprüsü

Hohenzollern Köprüsü

Almanya Köln Şehrinde bulunan Ren Nehri’nin üzerine kurulan Hohenzollern Köprüsü’nün inşaatına 1907 yılında başlanmış ve yaklaşık 4 yılda tamamlanmıştır. 19011 yılında açılan köprü 1945 yılına kadar demir  yolu ve kara yolu olarak kullanılıyordu. İkinci Dünya Savaşı sırasında Köln işgal edilince Alman kuvvetleri tarafından 6 Mart 1945 tarihinde köprü havaya uçuruldu. Mayıs ayında savaşın bitmesiyle köprü onarılarak 1959 yılına kadar yaya geçidi olarak kullanılmaya başlandı. Bu yıldan sonra köprü araç trafiğine kullanılacak hale getirildi. 1980 yılında köprü tekrar bakıma alında ve ek olarak iki şerit eklendi.

409 metre olan köprü araç trafiğine kapatılarak yalnızca demir yolu ve yaya geçidi olarak kullanılmaya başladı. Günümüzde halen kullanılmaya devam eden alan son derece görkemlidir. Özellikle altından geçen akarsu sebebiyle çok daha ilgi çekici olmayı başarmıştır. Tarihte önemli olaylara şahitlik eden bölge için köprü önemli bir alandır. Bunun başlıca sebebi ise insanların ulaşım konusunda sorun yaşamamaları gösterilebilir. Köprü görenler için eşsiz bir güzellik anlamı taşımaktadır. Ziyaret edilmesi gereken güzel alanlar içerisinde yer almaktadır. Köln’de gezilecek yerleri belirlerken Köln Hohenzollern Köprüsünü’de gezi planına eklemenizde fayda olacaktır.


Köln Flora und Botanischer Garten

Flora und Botanischer Garten

Almanya Köln Şehri’nin Kuzeyinde bulunan yaklaşık 12 hektarlık bir alan olan Flora botanik bahçeleri binlerce renkli çiçeği ve bitkiyi ziyaretçileri ile buluşturuyor. 1914 yılında açılan botanik bahçe 12 bin çeşit bitkisiyle adeta size bitki dünyasını açık bir kitap haline getiriyor. Her çeşit bitkiyi bulabileceğiniz ayrı bölümlerden oluşan bahçenin en dikkat çeken kısmı yaklaşık olarak 1500 türden oluşan dağ bitkileridir. Dünyanın en önemli dağlarında getirilen bu bitkileri bir arada görmenin yanında ev çiçekleri, kır çiçekleri, bakliyat türlerinin olduğu bölümleri de gezip göreceksiniz.

Bu botanik bahçenin en önemli özelliği bitkilerin, ağaçların, çiçeklerin mevsimsel olarak sergilenmesi. Yani hangi mevsimde iseniz o mevsimin bitkilerini göreceksiniz. Bölge için oldukça doğal bir ortam alanı sağlayan bahçe, ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Oldukça yenilikçi bir bahçe olması sebebiyle birçok türde çiçeği içerisinde bulmak mümkündür. İnsanların özenle ziyaret ettiği botanik bahçe yıl içerisinde çeşitli renkli çiçeklerin açmasına vesile olmaktadır. Bu sebeple her dönem ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Manzarasıyla ön planda olan bu bahçe Köln turistlik yerleri arasında yer almaktadır.


Köln Alter Markt

Alter Markt

Roma döneminde Pazar yeri olarak kullanılan Alter Markt bu geleneğe sahip çıkan geleneksel bir meydan haline getirilmiştir. Tarihi ortaçağa dayanan meydan, bilinen en eski tarihi buranın 922 yılında belgelenmiş olmasıdır. 1076 yılına ait kaynaklarda buranın form olarak yani Pazar olarak kullanıldığı kayıtlara geçmiştir. 1545 yılında yıkılarak daha düzenli bir şekilde inşaatı yapıldı ve saman pazarı olarak kullanıldı. Günümüzde ise modern bir meydan ve yine modern marketlerle Pazar işlevini görmeye devam ediyor. Meydanda kafeler, restoranlar, sosyal ve kültürel aktivitenin yapılacağı salonlar mevcut.

Meydanın en önemli binası ise Rönesans unsurlarını içeren belediye binasıdır. İkinci Dünya Savaşı’nda yıkılma riski ile karşı karşıya kalmışsa da günümüze kadar gelmiş ve hala kullanılmaktadır. Yapı şu anda pazar olarak kullanılmakta olsa da kendi içerisinde bir semt olarak görülmektedir. Aktivite alanları, pazarlar ve restoranlar sayesinde içerisinden çıkmadan bir günü tamamlamak mümkündür. Bölge tarihini yansıtan önemli yapıtlar arasında yer almakla beraber turistler için uğrak bir mekan olarak göze çarpmaktadır.


Köln Merkez Camii

Köln Merkez Camii

Köln Merkez camii Avrupa’nın en büyük camileri arasında yer almaktadır. Muhteşem mimarisi ile ihtişamlı bir yapıya sahip olan camii 2009 yılında temelleri atılarak inşaatına başlandı. Birçok siyasi ve dini tartışmalara sebebiyet veren camii 2017 yılında tamamlanarak ibadete açıldı. Türkiye’nin de yardımlarıyla yapılan cami 4500 metrekarelik bir alan üzerine inşa edilerek, aynı anda 2 bin kişiye ibadet imkanı sunuyor. 35 metrelik kubbe uzunluğuna sahip caminin minarelerin uzunluğu 55 metredir. Caminin en önemli özelliklerinden alışılmış klasik camilerin dışında modern bir mimari ile yapılmış olmasıdır.

Taş kaplama ile birlikte camiinin geniş cam yüzeylerle kaplı olması buranın her vakit gün ışığı almasını sağlıyor. Bölge mimarisine büyük katkısı olan ve son derece önemli bir işlevi yerine getiren yapı ziyaretçiler için güzel bir alandır. İçerisi oldukça yüksek olmakla beraber günümüzde çeşitli restorasyonlar ile halen ibadethane olarak kullanılmaktadır. Bölgenin geçmiş tarihe dayanan sayılı yapıları arasında yer alan bu mekan son derece iyi inşa edilmiştir. Bu sebeple ziyaretçiler açısından önemli bir mekandır.

Manevi anlamda ciddi bir yeri olan bu cami Köln gezi rehberi için vazgeçilmez olabilir.