Kiev, Ukrayna’nın başkentidir. Ayrıca Ukrayna’nın en büyük şehri olma özelliğini de taşımaktadır. Şehrin 3 milyona yakın nüfusu bulunmaktadır. En çok turist alan Ukrayna şehirlerinden birisidir. Ukrayna para birimi Grivna’dır. Şehirde Ukraynaca ve Rusça hakimdir, İngilizce bilenlerin sayısı ise azdır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan yerleşim alanında birçok farklı kimlikte mimari görebilirsiniz. İklim ise Türkiye’ye göre oldukça sert geçmektedir. Kışları daha soğuk ve yağışlı geçer.

Şehir sanat, eğitim ve turizm gibi alanlarda da ön plana çıkmaktadır. Şehirde birçok müze ve diğer önemli yapılara rastlamanız mümkün. Şehirde Kiev üniversitesi, Igor Sikorsky Kiev Politeknik Enstitüsü, Kyiv National Economic universty, Kiev milli ticaret ve iktisat üniversitesi ve bunlar dışında daha 36 farklı ileri düzeyde eğitim kurumu bulunmaktadır. Bu şekilde bakınca eğitime ne kadar önem verildiğini görebiliriz.

Kiev’deki gezilecek yerler :

1- Andrevski Yokuşu

Andrevski Yokuşu

İki meydanı birbirine bağlayan sokaktır. Bu meydanlar Kontraktova ve Ayasofya meydanlarıdır. Bu tarihi sokak boyunca kafe, restoran, hediyelik eşya gibi işletmeler bulabilirsiniz. Kiev’de bulunuyorsanız Andrevski yokuşunda bir tur atmalısınız.
2- Aziz Sophia Katedrali

Aziz Sofya Katedrali

Çarpıcı bir mimarisi var. Birden fazla giriş ücreti bulunmakta ve gezeceğiniz bölümüne göre bu ücret değişiyor. Üst katına çıkarak Kiev manzarası izleyebiliyorsunuz. Bu eser İstanbul’da bulunan Ayasofya’ya atıfta bulunarak yapılmış. Ama bizdeki Ayasofya’nın yerini elbette tutamaz. İyi korunmuş olan Aziz Sophia katedrali UNESCO tarafından koruma altına alınmış.


3- Pechersk Lavra

Pechersk Lavra

Pechersk Lavra yani Caves manastırı. Kiev’deki mimari eserler gerçekten görülmeye değer. Manzarası güzel olan bu yer büyük bir alana kurulmuş. Burası yerine altında gezilesi bir kilise. İçerisinde eserleri, motifleri görmeye değer.
4- Altın Kapı

Altın Kapı

Ukrayna’da en popüler mimarilerden birisidir. Burası yaklaşık 1000 yıllık bir yapıymış. Daha sonra orta çağ döneminde yıkılmış ama yakın bir tarihte tekrar aslına benzer şekilde icat edilmiş. Eskiden güneşin üzerinden doğması nedeniyle Gökyüzü kapısıymış adı. Altın kapı etrafında çok güzel hatıra fotoğrafları çekebilirsiniz.


5- Mariyinsky Sarayı

Mariyinsky Sarayı

Başkanlık sarayı olarak da geçer. Bunun sebebi ise cumhurbaşkanının burada ikamet etmesi. Gel gelelim eski yapılardan birisidir. 1700 lerde yapılmış ve korunarak günümüze kadar gelmiştir. Binanın mimarisi bize oldukça şirin geldi, renkleri ve motifleri de bizi haklı çıkarıyor galiba. Mariyinski sarayı önünde güzel bir hatıra fotoğrafı çekip, sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.
6- Shevchenko Park

Shevchenko Park

Şehir içerisinde yürürken bi andan kendinizi içerisinde bulabilirsiniz. Sessiz ve doğa ile iç içe bir yer. Hem kışın hem yazın ayrı güzel oluyor. Ayrıca gece ve gündüz farklı ile birlikte huzurlu bir park olduğu hissediliyor. Shevchenko park içerisinde satranç oynuyan amcalara denk gelebilirsiniz.