Yavru vatan Kıbrıs‘a gittiğinizde mutlaka gezip görmeniz gereken yerleri sizin için anlattık. Fakat bildiğiniz üzere Kıbrıs ikiye ayrılmış durumda ve Rum kesime geçmek için vize gerekiyor bu sebepten ötürü Türk tarafına gideceğinizi var sayarak Kıbrıs gezilecek yerler önerilerimizi bu yönde yaptık.

Kıbrıs’daki gezilecek yerler :Kıbrıs St. Hilarion Kalesi

St. Hilarion Kalesi

St. Hilarion Kalesi Girne şehrine yaklaşık olarak 10 km uzaklıktadır. Bu kale Beşparmak dağları üzerinde kurulmuştur. St. Hilarion Kalesi haricinde bu dağlarda 2 tane daha kale bulunmaktadır, St. Hilarion Kalesi bu kalelerin en batıda yer alanıdır. Bu kaleler eski zamanlarda Arap akınlarını önleme ve olası saldırılarına karşı bu dağlarda konumlandırılmıştır.

St. Hilarion Kalesi denize olan yüksekliği yaklaşık olarak 750 metre dir. Yapımından sonra ilk olarak Bizans döneminde onarılmış, 1489 yılında Venedik adayı ele geçirmiş ve boşaltmıştır. Sonrasında manastıra çevrilen St. Hilarion Kalesi ismini azizden almıştır. Kaleyi ziyaret ettiğinizde hala bu manastır kalıntılarını görmeniz mümkündür. 11. yüzyılda ise kale Türklere karşı savunmak için daha fazla sağlamlaştırılmıştır.

St. Hilarion Kalesinde üç bölüm bulunmaktadır. Kalenin üst bölümü ikizler olarak bilinmektedir. Aynı zamanda giriş bölümü olan orta bölüm ise Lüzinyan isimli kapı bölümüdür.

Kıbrıs hakkında daha fazla bilgi edinmek için wikipedia/kıbrıs-turk-cumhuriyeti sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Kıbrıs Barbarlık Müzesi

Barbarlık Müzesi

Kıbrıs Barbarlık Müzesi, Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da bulunan, Rum çetelerinin kanlı katliamını gözler önüne seren, kimin barbar olduğunu tüm dünyaya gösteren bir müzedir. Önceden bu müze; beş kişilik mutlu bir ailenin yaşadığı tek katlı küçük sevimli bir evdi, ta ki o kanlı güne kadar. Nihat İlhan, o yıllarda Kıbrıs Türk Alayı doktor binbaşı görevindeydi. 4 Aralık 1963’te Binbaşı Nihat İlhan’ın evi EOKA’ya bağlı Rum çeteleri tarafından basılmıştır.

Binbaşı Nihat İlhan, eşi ve üç çocuğu burada kurşuna dizilerek öldürülmüştür. EOKA’ya bağlı Rum çeteleri; silahsız, korumasız ve masum olan, çocuklarıyla birlikte banyoya saklanan Dr. Nihat’ın eşi Mürüvet hanım ve çocuklarını acımasızca ve barbarca katletti. O yüzden bu müzenin ismi Barbarlık Müzesidir. Bu kanlı olaydan sonra Dr. Nihat ve ailesinin yaşadığı bu ev müze haline getirilmiş ve 1 Ocak 1966 tarihinde ziyarete açılmıştır. Özellikle önemli bir tarihi yaşatıyor olması sebebiyle hem tarihçiler hem de normal ziyaretçiler tarafından sıkça uğranan bir bölgedir. Oldukça önemli bir yer olan barbarlık müzesi, her yıl bir önceki yıla göre daha çok ziyaretçi ağırlıyor. Barbarlık Müzesi Kıbrıs’ın gezilecek yerleri arasında en önemlilerinden bir tanesidir.

Kıbrıs’a gitmişken leziz yemeklerinden tatmadan dönmek olmaz. En İyi Kıbrıs Restoranları sayfamızı ziyaret ederek, kıbrıs yemekleri ve restoranlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.


Kıbrıs Bellapais Manastırı

Bellapais Manastırı

Bellapalis Manastırı, Beşparmak dağları eteğinde, kayalıklar üzerinde ve harika kıyı manzaralarıyla büyüleyici bir yapıt. Tarihe, mimariye ve doğanın güzelliğine hayran herkesin Kıbrıs’a geldiğinde görmesi gerekli bir yapıt. Aslında Fransızca kökenli ” Abbaye de la Paix” orijinal ismidir ve bu haliyle “Barış Manastırı” anlamını taşıyan yapıt, zamanla oluşan isim deformasyonu ile bugünkü ismini almıştır. Türkçe ‘de bilinen ismi de Beylerbeyi’dir. İlk olarak Augustine keşişleri tarafından 1158-1205 yılları arasında inşa edilen manastır gotik mimarinin etkisindedir.

Manastırın önemli bir kısmı ise Fransa Kralı III. Hugh döneminde yapılmıştır. Osmanlı’nın eline geçtikten sonra ise Yunan Ortodoks Kilisesi’ne verilmiştir. Girişten karşılandığınız selvi ağaçlarından tutun görkemli sütun ve pencereleriyle adeta tarihsel yolculuk yaşatan ve görülmesi ihmal edilmemesi gereken bir özellikte konuklarını beklemekte. Yapılış bakımından dönemin mimarisine göre çok daha gelişmiştir. Manastır, geniş ve son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bölge için önemli olan bu yapı aynı zamanda ziyaretçiler için dikkatli incelenen yerler arasındadır. Bölgeye gelen turistler ve ziyaretçiler bu manastıra uğramadan gezilerini sonlandırmamaktadırlar.

Dünya’da mutlaka gezilmesi 6 muhteşem yer sayfamızda ilginizi çekebilir.


Kıbrıs Girne Kalesi

Girne Kalesi

Oldukça eski tarihe sahip olan Girne Kalesi, Milattan sonra 7. yüzyılda, Bizanslılar tarafından Arap saldırılarından korunma amaçlı inşa edilmiş görsel bir şölen özelliğindedir. Bunun sebebi ise, kalenin gerek tarihi dokuları gerekse konumlandırıldığı yer itibariyle manzarasının büyüleyici etkisinden kaynaklanmaktadır. Bizanslılarla başlayan süreç orada kalmayıp Venedik’ten tutun da Osmanlı’ya kadar giden farklı kültürlerin sürecine girer ve elbette ki bu kültürlerin zengin etkilerinden payını fazlasıyla almış durumda. Girne Kalesi, St. George Kilisesi, Kırnı Mezarları, Lüzinyan dönemine ait işkence zindanları ve Osmanlı’nın 1570’de eline geçişi esnasında şehit düşen Osmanlı Amirali Cezayirli Sadık Paşanın kalenin girişindeki lahiti, kaleyi ziyaret esnasında şahit olunacak pek çok tarihi değeri barındırır.

Tüm bunlar ve daha fazlası için Girne Kalesi Girne’ye gelindiğinde uğranılmadan geçilemeyecek yerlerden olması adına yeterli sebeplerdir. Sadece kale olarak görülmemesi gereken yapı oldukça eşsiz özelliklere sahiptir. İçerisine girildiğinde onlarca farklı mimariyle karşılaşılabilecek olan bu yapı sayesinde bölgenin keşfini yapmanız mümkündür. Turistler için tarihi açıdan Girne gezilecek yerler arasında önemle gezilmesi gereken önemli mekanlar arasındadır.

Kıbrıs’a yapacağınız seyahatlerde couchsurfing sistemiyle konaklamanızı ücretsiz şekilde yapabilirsiniz. Couchsurfing  Nedir? sayfamızı ziyaret ederek bu sistemle ilgili detaylı bilgiler edinebilirsiniz.


Kıbrıs Girne Yat Limanı

Girne Yat Limanı

Girne yat limanı, Kıbrıs’ın önemli kenti Girne’de bulunan liman, modern ve tarihi iç içe yaşamak için fevkalade güzel bir yer. Girne kalesini izleyebileceğiniz limanda restoranlar ve yürüyüş yolları mevcut. Aynı zamanda İtalya’nın meşhur Venedik evlerine benzer ev yapımları ile de size Venedik’te olma hissini yaşatacaktır. Yaz ayları ile birlikte gerek tatilcilerin yatları, gerek balıkçı tekneleri ile dolan bölge size tablo manzarası sunacak bir renk cümbüşüne dönüşüyor. Marina da bulunan restoranlar size dünya mutfağından lezzetler sunuyor.

Arkadaşlarınızla, aileleriniz ile birlikte keyifli dakikalar geçirmek huzurlu ve sakin bir yemek için Girne’de uğrayacağınız ender restoranların olduğu bir yerdir. Yemek yerken Akdeniz’in berrak maviliği yemek keyfinizin yanında bir seyir zevki de katacaktır. Oldukça modern mimarisi ve ışıl ışıl sahili ile yaz aylarında hem ticaretin hem de turizmin kalbi niteliğinde. Oldukça hoş görünümlü otelleri ile de bölge turistler için çok değerli bir yer. Bu durum sebebiyle yıl içerisinde özellikle yaz aylarında onlarca turist ve ziyaretçi bölgeyi ziyaret ediyor.

Yat kiralama ve yat turları ile ilgili detaylı bilgiler edinmek isterseniz. plusfly.com/yat-turu-ve-kiralama-ilgili-hersey sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Kıbrıs Büyük Han

Büyük Han

Kıbrıs Büyük Han, Kıbrıs Lefkoşa da bulunan ve Osmanlı Döneminde 1572 yılında Osmanlı Valisi olan Muzaffer Paşa tarafından Kıbrıs’ın en büyük hanlarından biri olarak inşa edilip günümüze kadar gelen ender tarihi yapılardan biridir. Yapı Osmanlı mimarisini barındırarak birbirine benzeyen 68 dikdörtgen odadan oluşuyor. İngilizlerin işgali sırasında kuruluş amacının çok dışında bir hapishane olarak kullanılmıştır. Günümüzde varlığını sürdüren han çarşı olarak kullanılıyor. Birçok hediyelik eşya, sanat eserlerinin, el emeği göz nuru hediyelik eşyaların satıldığı, otantik bir Türk kahvesi ve yerel yemeklerin tadına bakacağınız güzel restoran bulunmaktadır.

Tarihi bir yapı olması ve günümüzde aktif kullanılması yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerin başında gelmektedir. Özellikle geçmiş tarihi sebebiyle insanlar alışveriş yaparken bu tarihi hissediyorlar. İçerisinde oldukça geniş olmakla beraber bir gününüzü alabilecek aktivite alanlarına sahip. Son derece dolu bir içeriğe sahip olan bölge gündelik temel ihtiyaçların karşılanabileceği bir alan olarak göze çarpmaktadır. Han genişlik olarak büyük olmakla beraber tavan yüksekliği ile de oldukça gelişmiş bir yerdir. Oldukça rahat ortamı ile ziyaret edilecek önemli bölgeler arasında yer almaktadır.

Gezilebilecek en ucuz ülkelerin neresi olduğuyla ilgili bir fikriniz var mı ? plusfly.com/gezilebilecek-en-ucuz-ulkeler sayfamızı ziyaret ederek bu konuyla ilgili bilgi edinebilirsiniz.